Jak podaje TechCrunch, zebrana przez Facebooka grupa 80 deweloperów pracuje nad tajnym projektem o kryptonimie "Spartan". Ich zadaniem jest stworzenie zupełnie nowych, webowych aplikacji, które z powodzeniem będą mogły walczyć z potęgą App Store oraz "chciwością" Apple.

Projekt Spartan wymierzony jest przede wszystkim przeciwko wysokim prowizjom pobieranym przez Apple. 30% zysków ze sprzedaży każdej aplikacji oraz płatnych elementów to zdaniem wielu deweloperów o wiele za dużo. Co więcej, Apple zablokowało znakomitą większość aplikacji dostępnych online, nie wprowadzając do mobilnej przeglądarki w iOS popularnego Flasha. W zamian pojawiła się obsługa nowego standardu HTML5, który miał być o wiele lepszym, bo innowacyjnym i dostosowanym do sprzętu rozwiązaniem. Apple nie przewidziało jednak, że tym samym otworzy furtkę deweloperom, umożliwiając im wykorzystanie nowego standardu do produkcji aplikacji.

Facebook bardzo szybko podchwycił pochopną decyzję Apple i rozpoczął prace nad Projektem Spartan. Głównym jego celem jest stworzenie aplikacji webowych działających w mobilnych przeglądarkach. Pozbawi to Apple nie tylko prowizji ze sprzedaży samego oprogramowania, ale i z wewnętrznych mikropłatności. Sam Projekt Spartan jest ściśle tajny, w związku z czym przedstawiciele Facebooka nie odnieśli się do wyjścia na jaw informacji na jego temat.

Źródło: Tech Crunch