Apple przedstawiło podczas dzisiejszego keynote 10 najważniejszych nowych funkcji, które zadebiutują w Mac OS X Lion. Samych nowości ma być jednak aż 250.

Pierwszą z nowości jest zupełnie nowy poziom gestów Multi-Touch, które wsparte będą animacjami uwzględniającymi „fizyczny realizm”. Ponadto, jak już wcześniej było wiadomo, znikną paski przewijania (scrollbars).

Kolejną dużą zmianą jest wprowadzenie trybu pełnoekranowego do aplikacji. Wszystkie programy z pakietu iLife oraz inne (np. Safari) zostały specjalnie przystosowane pod tym kątem. Poza tym, ułatwiono deweloperom wprowadzanie takiego trybu do swoich aplikacji.

Jedną z największych zmian, które zostaną wprowadzone wraz z Lionem jest Mission Control, czyli swego rodzaju połączenie Expose i Spaces z dodatkowym widokiem na wybrane aplikacje i widgety. Aby aktywować Mission Control w Mac OS X Lion wystarczy posłużyć się gestem „przesunięcie trzema palcami w górę”. Funkcja jest silnie wzbogacona o atrakcyjne animacje.

Następnym punktem programu jest Mac App Store. Jak mogliśmy się dowiedzieć, sklep ten jest w tym momencie największym sprzedawcą oprogramowania komputerowego w USA, wyprzedzając m.in. Best Buy i Amazon.com. Mac App Store jest wbudowany w Liona.

Launchpad to kolejna z nowości. Funkcja to została zrobiona na modłę iOS i prezentuje aplikacji w sposób zupełnie nieznany dotychczas dla komputerów Mac. Launchap uruchamiamy geste „szczypnięcia”.

Resume to funkcja, która umożliwi użytkownikom Liona szybkie wznowienie pracy w różnych aplikacji. Resume działa w całym systemie, nawet w Spaces i ułożeniem okien programów na biurku.

Wielu użytkowników z pewnością doceni następną z nowości, czyli funkcję Auto Save. Jak sama nazwa wskazuje, zapisuje ona automatycznie i samodzielnie aktualny stan pracy w każdej z aplikacji. Auto Save uchroni przed przypadkowymi sytuacjami, gdy np. aplikacja samoczynnie się wyłączy i efekty naszej pracy są na zawsze utracone.

Versions jest ściśle połączone z Auto Save. W gruncie rzeczy jest to Time Machine dla każdej aplikacji, który nie wymaga zewnętrznego dysku twardego.

AirDrop oparte jest na koncepcji „peer-to-peer sharing” i umożliwi łatwe wymienianie się plikami między komputerami podłączonymi do jednej sieci. Dużą zaletą AirDrop jest brak wymogu jakiegokolwiek ustawiania - funkcja ta jest gotowa do pracy bez wcześniejszej ingerencji użytkownika.

Dziesiątą i ostatnią zaprezentowaną nowością jest odświeżony program Mail. Jego interfejs użytkownika jest wzorowany na programie pocztowym z iPada. Wśród największych zmian mamy zaawansowane przeszukiwanie wiadomości, nowy „widok konwersacji”, który przypomina rozwiązanie z Gmail.

Teraz czas na być może najbardziej niespodziewaną informację o Mac OS X Lion - system ten będzie dostępny do kupienie tylko i wyłącznie poprzez Mac App Store. Według Apple uczyni to upgrade łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto, takie rozwiązanie sprawi, że po zakupie system ten będzie można zainstalować na wszystkich autoryzowanych danym kontem Mac App Store komputerach.

Mac OS X Lion pojawi się w już w lipcu, będzie kosztował 29,99 USD. System zajmuje 4 GB.

Źródło: Apple