Steve Jobs przedstawił podczas dzisiejszego keynote’u założenia długo oczekiwanej usługi iCloud.

iCloud ma być wielką rewolucją, która stanie się „centrum naszego multimedialnego życia”. Ogólne założenia to prosta obsługa oraz ciągła dostępność z każdego urządzenia iOS i Mac. Generalnie wszystkie dane takie jak kontakty, kalendarze, zdjęcia, aplikacje z App Store itp. będą samoczynnie wgrywane do „chmury” i następnie synchronizowane z każdym posiadanym urządzeniem.

Ponadto, możliwa będzie archiwizacja danych za pomocą iCloud. Jest to szczególnie interesujące rozwiązanie w przypadku iOS, dopełniając koncepcję „PC Free”. Każdego dnia urządzenie będzie samodzielnie wgrywało poprzez Wi-Fi do iCloud własny backup, zawierający m.in. zakupioną muzykę, aplikacje i książki, zdjęcia, filmiki, ustawienia i dane aplikacji. Co więcej, po zakupie nowego urządzenia wystarczy podać login i hasło, a backup zostanie wgrany - wszystko bez ingerencji komputera.

Na podobnym założeniu oparta jest kolejna funkcja iCloud, czyli Documents. Pozwoli ona utrzymanie takiego samego stanu dokumentów z pakietu iWork (a w przyszłości także w innych aplikacjach) na wszystkich urządzeniach. Rozwiązanie bezproblemowe dla użytkownika.

Kolejna funkcja iCloud - Photo Stream. Ponownie i tutaj mamy do czynienia z bardzo podobną koncepcją. Photo Stream pozwoli utrzymać na wszystkich urządzeniach taką samą bibliotekę zdjęć. Jak dodaje Steve Jobs, problemem w przypadku zdjęć jest ich wielkość, więc tysiąc z ostatnich wgranych będzie przechowywanych w pamięci urządzeń (komputery będą zapisywały od razu wszystkie). Natomiast resztę będzie można zapisać w ciągu 30 dni - tyle dokładnie mogą być przechowywane w iCloud.

Czas na aspekty muzyczne usługi iCloud. „Chmura” umożliwi wielokrotne pobieranie piosenek z iTunes Music Store na różne urządzenia. Dla przykładu, utwór zakupiony z poziomu iPhone’a, już chwilę później będzie dostępny do pobrania na iPad’zie tego samego użytkownika. Jobs twierdzi, że to jedyna taka oferta na rynku. Jakość piosenek to 256 Kbps AAC, a ograniczenie liczby urządzeń wynosi 10.

Wszystkie powyższe funkcje iCluod będą całkowicie darmowe. Możliwości te pojawią się dopiero wraz z iOS 5. Użytkownicy otrzymają też 5 GB własnej „chmury”, przy czym Photo Stream i pobieranie muzyki korzystają z innych zasobów. iCloud startuje jako Developer Beta już dziś (na iOS 4.3 Beta). Pełny iCloud dla świata pojawi się dopiero na jesieni.

Inna ważna informacja jest taka, że iCloud zastąpi MobileMe.

Źródło: Apple, Engagdet