Kilka lat temu zagrywałem się w Death Rally świetne wyścigi samochodowe utrzymane w klimacie Mad Maksa dla iPhone'a i iPada, remake klasycznej gry na PC o tym samym tytule. Ostatnio w App Store pojawiła się podobna pozycja o nazwie Carrage.

Carrage, podobnie jak Death Rally to wyścigi silnie opancerzonych i uzbrojonych samochodów odbywające się w postapokaliptycznej scenerii, która może kojarzyć się albo z Mad Maksem albo z Falloutem. Nasza cywilizacja uległa zagładzie, a na jej gruzach ocaleni ludzie starają sobie jakoś radzić. Rozrywką są m.in. wyścigi samochodów. Są one uzbrojone w rakiety, miny, wyposażono je także w dopalacze oraz kolce umieszczone na zderzakach oraz z boku pojazdów, mające powodować jak największe uszkodzenia u konkurentów. Rakiety i miny można uzupełniać podczas wyścigu, dzięki pojawiającym się na trasie paczkom z zaopatrzeniem, są one także automatycznie odnawiane przy każdym okrążeniu. Same pojazdy można oczywiście uzbrajać w coraz to lepsze narzędzia zagłady.

Carrage iPad

Wyścigi odbywają się w różnych miejscach od terenów pustynnych po miasta. Zwykle chodzi o to by dojechać na metę pierwszym lub w pierwszej piątce. Są także swego rodzaju mecze, w których należy przechwycić meteoryt i dostarczyć go w odpowiednie miejsce. W czym przeszkadzać nam będą nasi konkurenci, zarówno ci sterowani przez komputer, jak i nasi znajomi, którzy grać będą z nami w trybie rozgrywki wieloosobowej. Tutaj warunkiem jest jednak podłączenie iPadów i iPhone'ów do jednej sieci WiFi.

Carrage iPad

Sterowanie w grze jest stosunkowo proste i niemal identyczne z Death Rally, choć trzeba się do niego przyzwyczaić. Samochód sam przyspiesza, a my sterujemy nim tylko w lewo i prawo za pomocą dwóch przycisków ekranowych znajdujących się w lewym dolnym rogu ekranu. W prawym umieszczono przyciski aktywujące dopalacze, rakiety i miny, nad nimi znalazł się także przycisk hamulca, który czasem faktycznie może się przydać.

Carrage iPad

Jedyną wadą Carrage jest moim zdaniem sposób jej dystrybucji w modelu freemium. Jak zwykle grać się da, z drugiej strony rozbudowa pojazdu, dopuszczająca go do kolejnych etapów wymaga uzyskania wysokiego poziomu doświadczenia, na co bez dodatkowej opłaty potrzeba niestety czasu.

Carrage iPad

Gra Carrage dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store za darmo (freemium).