W kwietniu 2014 roku firma Microsoft udostępniła użytkownikom należącego do niej komunikatora Skype możliwość przeprowadzania za jego pośrednictwem darmowych rozmów wideo z więcej niż jedną osobą. Dotychczas z takiej opcji mogli skorzystać posiadacze komputerów PC, Mac oraz konsoli Xbox. W najbliższych tygodniach firma z Redmond grupowe chaty wideo udostępni także użytkownikom aplikacji Skype dla urządzeń mobilnych.

Komunikator Skype został stworzony w 2003 roku przez Szweda Niklasa Zennströma, Duńczyka Janusa Friisa oraz programistów z Estonii. Jego pierwsza wersja beta pozwalała użytkownikom na rozmowy głosowe pomiędzy dwoma komputerami, natomiast możliwość przeprowadzania rozmów wideo pojawiła się dopiero pod koniec 2005 roku wraz z udostępnieniem wersji Skype 2.0 beta dla systemów Linux. Wraz z rozwojem rynku urządzeń mobilnych aplikacja Skype trafiła także na platformy iOS, Android i Windows Phone. Co prawda pierwsze wersje mobilnego Skype'a umożliwiały jedynie połączenia głosowe, to w grudniu 2010 na iPhone'ach, a w czerwcu 2011 roku na urządzeniach z systemem Android, pojawiła się opcja połączeń wideo. W maju 2011 roku komunikator za kwotę 8,5 miliarda dolarów przejęła firma Microsoft, która usprawniła model biznesowy Skype'a wprowadzając pakiet usług Premium, w skład których weszły grupowe połączenia wideo. Trzy lata później firma z Redmond, aby uatrakcyjnić swoją ofertę, zrezygnowała z pobierania opłat za tą funkcję, jednak dotychczas użytkownicy nie mogli z niej skorzystać na swoich smartfonach i tabletach. Teraz ma to się zmienić.

Według Microsoftu mobilna aplikacja Skype została pobrana ponad 750 milionów razy przez użytkowników iPhone'ów, iPadów, urządzeń z systemem Android i Windows będąc równocześnie jedną z najpopularniejszych aplikacji w sklepach AppStore i PlayStore. Wobec dużej konkurencji na rynku komunikatorów i jako, że grupowe wideo czaty stają się niezbędnym narzędziem dla biznesu nie tylko na komputerach, Microsoft zapowiedział, że taką opcję otrzymają także użytkownicy urządzeń przenośnych korzystający ze Skype'a dla systemu iOS, Android oraz mobilnej wersji Windows 10. Grupowe rozmowy wideo dla aplikacji mobilnych zostaną wprowadzone w najbliższych tygodniach, jednak osoby, które chciałyby wypróbować nową funkcję wcześniej, mogą zarejestrować się na stronie Microsoftu i zostaną one poinformowane, kiedy wersja preview zostanie udostępniona.

Źródło: iMore