Firma Focusrite to już od dawna bardzo silna i stabilna marka, której sprzęt muzyczny podbija wszystkie rynki świata. Dodatkowo cieszy fakt, że sprzęt tego producenta jest w pełni kompatybilny z urządzeniami Apple. Nikogo nie powinno dziwić, że angielscy inżynierowie „poszli” w urządzenia ukierunkowane stricte dla systemu iOS, który wraz z całą rodziną iPad'ów jest coraz częściej widoczny u współczesnych muzyków i producentów. Dzięki uprzejmości Focusrite oraz oficjalnego dealera tej marki w Polsce, firmie Audiotech, dostaliśmy interfejs audio skierowany dla posiadaczy iPad'ów - Focusrite iTrack Dock.

Focusrite iTrack Dock

O produkcie

Jakiś czas temu marka Focusrite wypuściła bardzo udaną serię interfejsów Scarlett, która zyskała uznanie wielu użytkowników (w tym dużej części sprzętu Apple) na całym świecie. Według mnie kontynuacją tej serii jest linia iTrack przeznaczona stricte dla użytkowników systemu iOS.

Focusrite iTrack Dock

iTrack Dock jest strzałem w dziesiątke. Jest to połączenie stacji dokującej dla iPad'a (Mini oraz Air) wraz z wysokiej jakości interfejsem audio, który posiada wszystko co potrzebne by nagrać na nim instrumenty i zmiksować ścieżki. Idealne rozwiązanie dla mobilnego studia. iTrack Dock posiada ruchome złącze Lightning aby dostosować wysokość do danego iPada. iPad mini idealnie wypełnia dock. Montując iPada Air musimy się liczyć z tym, że będzie on lekko wystawał. Takie rozwiązanie w ogóle nie przeszkadza i zostało dokładnie przemyślane.

Wykonanie i podstawowe funkcje

Sprzęt jest bardzo solidnie wykonany, producent zadbał o każdy detal. Aby nasz iPad stabilnie "siedział" dodano specjalną gumę, która dodatkowo zabezpiecza go przed porysowaniem.

Focusrite iTrack Dock

Focusrite iTrack Dock

Focusrite iTrack Dock

Na froncie umieszczony jest duży potencjometr od głośności naszych monitorów oraz mniejszy od słuchawek. U góry mamy dwa potencjometry (każdy dla osobnego kanału) od siły sygnału z dwóch wejść. Obydwa potencjometry są dookoła podświetlone i zmieniają kolor w zależności od mocy wchodzącego sygnału - rewelacyjne rozwiązanie, które zostało przeniesione z serii Scarlett. Dla mnie największą zaletą jest jednak przycisk Direct Monitor. Jest to funkcja (również wcześniej użyta w serii Scarlett), która pozwala nam na szybki odsłuch podłączonego z zewnątrz instrumentu np. gitary czy syntezatora. Jest to naprawdę wygodna funkcja - nie musimy uruchamiać żadnych aplikacji i wybierać odpowiednich kanałów by usłyszeć nasz instrument. Jak już wcześniej pisałem wszystko jest bardzo solidnie wykonane - potencjometry chodzą płynnie z lekkim oporem, który daje nam precyzję ustawienia.

Focusrite iTrack Dock

Wejścia i wyjścia

Interfejs posiada dwa przedwzmacniacze mikrofonowe (48V Phantom dla mikrofonów pojemnościowych), dokładnie takie jak zostały użyte w serii interfejsów Scarlett, jedno wejście instrumentalne, które zapewnia nagrywanie z wysterowaniem cichych i głośnych gitar, dwa wejścia typu LINE oraz port USB MIDI - idealny do podłączenia zewnętrznych kontrolerów. W kwestii wyjść mamy do dyspozycji: z tyłu wyjście dla monitorów studyjnych (lewy i prawy kanał osobno) typu JACK 6,3 mm oraz z boku gniazdo słuchawkowe również o średnicy 6,3 mm. Z tyłu znajdziemy też wejście zasilacza (12V DC, 1.5 A) oraz miejsce do zapięcia zabezpieczenia Kensington Lock.

Focusrite iTrack Dock

Focusrite iTrack Dock

Brzmienie i przetworniki

iTrack Dock to naprawdę genialnie brzmiący interfejs audio wraz ze stacją dokującą dla iPad'a. Urządzenie zostało wyposażone w najwyższej jakości przetworniki Focusrite AD / DA z ponad 105dB zakresem dynamiki i możliwością nagrywania z częstotliwością próbkowania do 24bit / 96kHz. Po samych danych technicznych widzimy, że jest to produkt, który nadaje się do profesjonalnego zastosowania. Nagrania są naprawdę klarowne, przejrzyste i brzmią świetnie.

Podsumowanie

Moim zdaniem Focusrite iTrack Dock to najciekawsza i najlepsza mobilna stacja robocza dla iPada. Zdecydowanie jest to urządzenie wysokiej klasy. Posiada bardzo dobrze brzmiące przetworniki oraz wygodny interfejs. Wykonane jest z dobrej jakości materiałów. Jak sam producent pisze iTrack Dock jest kompletnym rozwiązaniem do nagrywania muzyki na iPadzie. Można powiedzieć, że to kompleksowe studio, które zapewnia wszystko to co niezbędne do rejestracji, monitorowania i kontroli muzyki na iPad. Warto dodać, że interfejs ten współpracuje z wszystkimi aplikacjami muzycznymi dla iPad'a takimi jak Tape by Focusrite, GarageBand, Auria czy Cubasis.

Cena u dystrybutora Audiotech: 870 zł wersja podstawowa / 1200 wersja STUDIO (z mikrofonem pojemnościowym i słuchawkami)

Strona producenta: www.focusrite.com
Strona polskiego dystrybutora www.audiotechpro.pl