Firma IDC opublikowała dziś prognozy dotyczące rynku technologii ubieralnych. Według danych, w najbliższej przyszłości branża ta będzie rozwijać się w szybkim tempie, a ważną rolę w odegra w niej Apple Watch.

Sprzedaż Apple Watcha ma wzrosnąć z około 13 mln sztuk w 2015 roku do ponad 45,2 mln sztuk w 2019. Oznaczałoby to, że już za cztery lata Apple kontrolowałoby 51,1% rynku smartwatchów. W porównaniu do obecnego roku, w 2019 liczba wszystkich sprzedanych inteligentnych zegarków ma wzrosnąć czterokrotnie do 88 milionów sztuk.

Głównym konkurentem systemu watchOS będzie Android Wear. W ciągu najbliższych czterech lat sprzedaż urządzeń z tym systemem ma zwiększyć się aż dziesięciokrotnie, co przełoży się na prawie 39% udział w rynku. Pozostałe systemy, takie jak Tizen czy Pebble OS będą miały marginalne znaczenie.

Popularność smartwatchów wzrastać będzie wraz z pojawianiem się nowych możliwości tych urządzeń. Niedługo inteligentne zegarki naszpikowane mają być różnego rodzaju czujnikami biometrycznymi, a już teraz niektóre z nich mają możliwość wykonywania i odbierania połączeń „telefonicznych”. W niedalekiej przyszłości będzie to zapewne standardem.

Źródło: AppleInsider za IDC