News

Bad Robot Productions to amerykańska wytwórnia filmowa założona przez J.J. Abramsa - producenta, scenarzystę i reżysera znanego m.in. za sprawą takich filmów i seriali jak Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy, Lost, Cloverfield czy Fringe. W związku z tym, iż niedawno wygasł kontrakt wiążący ją z firmą Paramount, wiele innych firm, w tym m.in. Apple, Disney, Netflix, Amazon i Sony Entertainment, rozpoczęło walkę o to, by zająć jej miejsce i nawiązać ścisłą długoterminową współpracę z wytwórnią Abramsa. Ostatecznie licytację wygrała jednak korporacja WarnerMedia.

Jedną z największych niedogodności dla użytkowników smart zegarków Apple była konieczność aktualizowania oprogramowania poprzez aplikację na iPhonie. Okazuje się, że sytuacja ulegnie zmianie.

Na początku roku firma Nintendo zapowiedziała, że jeszcze w te wakacje w App Store pojawi się nowa gra z serii Dr. Mario, będąca efektem współpracy z firmami LINE i NHN Entertainment. Teraz ogłosiła ona oficjalną datę premiery tego tytułu oraz pokazała pierwsze nagrania prezentujące fragmenty rozgrywki. Okazało się też, że początkowo będzie on dostępny tylko w wybranych krajach. Niestety, Polska nie znalazła się na liście.

Podczas tegorocznej gali rozdania Nagród Akademii Filmowej trzy statuetki przypadły filmowi „Roma", wyprodukowanemu na zlecenie serwisu Netflix. Ostatnie działania Apple wskazują na to, iż firma ta również planuje zawalczyć o Oscara, produkując własne filmy specjalnie z myślą o tych nagrodach.

Najnowszy Mac Mini jest niewątpliwie bardzo fajnym, wydajnym urządzeniem, które zadowoli wielu wymagających klientów. Niestety jest ono pozbawione złączy, które mogłyby być potrzebne niektórym osobom. W związku z tym firma Sonnet stworzyła rozwiązanie, mające na celu wyeliminowanie tej niedogodności.

Zgodnie z oczekiwaniami Apple udostępniło drugie bety systemów iOS 13, tvOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 oraz iPadOS 13. Pojawiła się również najnowsza testowa wersja środowiska programistycznego Xcode 11.

Mimo, że Apple nie zaprezentowało jeszcze tegorocznych iPhone'ów, co jakiś czas w sieci pojawiają się doniesienia związane z przyszłorocznymi modelami smartfonów. Najnowsze informacje przedstawił analityk Ming-Chi Kuo.

Ostatnio informowaliśmy Was, że obywatele Japonii oraz mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli przenieść dane osobiste ze swoich dowodów do iPhone'a przy pomocy NFC. Okazuje się, że opcja ta będzie dostępna również w innych krajach.

Jedną z nowych funkcji watchOS 6, dostępnych dla najnowszych modeli zegarków Apple Watch jest mierzenie hałasu i ostrzeganie użytkownika, jeśli narażony jest na dźwięki o natężeniu, które może uszkodzić jego słuch. Istotną tutaj kwestią jest dokładność pomiarów dokonywanych przez to urządzenie.

Platforma HomeKit to rozwiązanie Apple dające możliwość integracji urządzeń tworzących „inteligentny” dom. Z założenia pozwala ona w prosty i szybki sposób łączyć poszczególne moduły z centralnym systemem, z którego możemy wszystkim sterować.

W ubiegłym roku na moim blogu w serwisie MyApple pisałem o pewnym moim noworocznym postanowieniu i jego następstwach. Chodziło oczywiście o naukę programowania w Swift i chęć zostania programistą. Tamten tekst był podsumowaniem swego rodzaju pierwszego etapu mojej deweloperskiej kariery - od powzięcia wspomnianego postanowienia i rozpoczęcia nauki po napisanie pierwszych aplikacji i znalezienie pierwszej pracy na tym stanowisku. Od tego czasu zdarzyło się jednak wiele i zebrałem też bardzo dużo doświadczeń, o które jestem stale pytany przez osoby nie tylko w moim wieku (po czterdziestce). Okazuje się bowiem, że takich osób jak ja jest więcej. Wielu zastanawia się, czy rozpocząć swoją przygodę z programowaniem.

O tym, że zaprezentowane przez Samsunga i Huawei na przełomie lutego i marca smartfony ze składanymi ekranami to taki technologiczny Miś z filmu Stanisława Barei, pisałem kilka miesięcy temu. Zdania nie zmieniłem, co więcej coraz bardziej przekonuję się, że oba smartfony niczym filmowy miś miały pokazać niedowiarkom, na co obie firmy stać, no to pokazały. Zwłaszcza Galaxy Fold, kiedy trafił do dziennikarzy i blogerów. Teraz, najpewniej spodziewając się podobnej katastrofy, odpowiednie kroki podjął chiński Huawei.

Płatności mobilne Apple dostępne są w niemal wszystkich bankach działających na terenie naszego kraju. Jednak w niektórych z nich do systemowej aplikacji Wallet można dodać tylko wybrane karty.

Nie ulega wątpliwości, że Apple wprowadzająć do sprzedaży AirPodsy, wywołało małą rewolucję i zdominowało rynek w pełni bezprzewodowych słuchawek. Najnowsze dane opublikowane przez analityków Counterpoint Research, potwierdzają ciągłą dominację firmy.

W życiu prawie każdego użytkownika Maców przychodzi taki dzień, kiedy pomyśli sobie: „Zagrałbym w coś”. Niestety często następstwem wyrażonej chęci jest rozczarowanie, bo poszukiwany tytuł nie jest dostępny na system macOS lub „przyoszczędziliśmy” w konfiguracji naszego nowiutkiego MacBooka Pro i niestety bez dodatkowej grafiki nie sprostamy nawet minimalnym wymaganiom.

Pod koniec zeszłego roku w sieci pojawiła się informacja świadcząca o tym, że Ikea pracuje nad smart roletami, które będą kompatybilne między innymi z systemem HomeKit.

Pierwszy iPhone miał swoją premierę dwanaście lat temu, chwilę wcześniej w telewizji i kinach pojawiły się jego pierwsze reklamy. Od tego czasu Apple przy okazji każdego modelu produkuje nowe spoty telewizyjne i kinowe, które przez kilka miesięcy można też oglądać na firmowym kanale w serwisie YouTube, zanim nie zostaną z niego zdjęte. Trudno było zatem prześledzić je wszystkie i zobaczyć jak zmieniały się one, ale i iPhone'y na przestrzeni lat i na jakie ich cechy stawiało samo Apple w tych reklamach. Za sprawą jednego z użytkowników YouTube teraz jest to już możliwe.

W sieci pojawiły się kolejne doniesienia związane z tegorocznymi iPhone'ami, które zostaną zaprezentowane prawdopodobnie podczas wrześniowej konferencji.

Jest wiele powodów, przez które można podchodzić sceptycznie do Apple Arcade - zapowiedzianej niedawno nowej usługi, mającej oferować dostęp do bogatego katalogu gier na platformy iOS, tvOS i macOS w zamian za comiesięczny abonament. Ograniczenia i wymagania zniechęcające deweloperów do tworzenia gier z myślą o tej platformie, niezbyt jasny model biznesowy oraz brak głośnych hitów klasy AAA w startowym katalogu to tylko niektóre z problemów, na które zwracają uwagę osoby krytykujące nowe przedsięwzięcie firmy Apple. Mimo iż sam również podchodzę niezbyt optymistycznie do przyszłości Apple Arcade, to jednak ta ostatnia kwestia jest moim zdaniem często nieco wyolbrzymiana. Oczywiście, znane tytuły i rozpoznawalne marki bardzo pomogłyby Apple Arcade, jednak ich brak wcale nie musi oznaczać, że usługa ta nie będzie nam w stanie zaoferować ciekawych, wartych uwagi gier. Wprost przeciwnie - wśród zapowiedzianych do tej pory gier bez problemu można znaleźć kilka tytułów, na które naprawdę warto czekać.

Po ogromnym sukcesie Pokémon GO wiele firm postanowiło spróbować swoich sił w tworzeniu podobnych gier wykorzystujących znane marki. Na przestrzeni ostatnich lat w App Store pojawiły się więc gry terenowe oparte na takich seriach jak The Walking Dead, Ghostbusters, Jurassic Park i Harry Potter (a także jedna dość zaskakująca produkcja, w której przemierzamy miasto poszukując katolickich świętych). Podczas tegorocznych targów E3 firma Netflix zapowiedziała nową grę tego typu, bazującą na popularnym serialu Stranger Things.

Kompaktowe głośniki Bluetooth to dość popularne akcesoria, do których jednak podchodzę dość sceptycznie. Nie licząc sprzętów z naprawdę wysokiej półki, zwykle grają one bardzo przeciętnie. Marka Fresh'n Rebel reprezentuje średnią półkę cenową, na której bywa różnie. Po teście słuchawek Clam miałem jednak nadzieję, że otrzymany do testów głośnik Rockbox Bold L zaskoczy mnie pozytywnie. Czy tak się stało? Odpowiadam poniżej.

Apple udostępniło najnowszą wersję eksperymentalnej przeglądarki Safari Technology Preview. Umożliwia ona deweloperom testowanie rozwiązań, które trafią w przyszłości do konsumenckiej wersji przeglądarki Safari.

Apple zarejestrowało dzisiaj siedem nowych modeli komputerów Mac w bazie Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej. Modele oznaczone jako A2141, A2147, A2158, A2159, A2179, A2182 i A2251 to prawdopodobnie MacBooki, ponieważ wszystkie opisane zostały jako komputery „przenośne”.

Coraz większą popularnością wśród użytkowników iPhone'ów cieszą się ładowarki bezprzewodowe. iPhone 8, który zadebiutował we wrześniu 2017 roku oraz wszystkie nowsze smartfony Apple mogą być ładowane za pomocą takiego właśnie akcesorium. Na rynku znaleźć można urządzenia, które pełnią tylko funkcję bezprzewodowej ładowarki oraz takie, które posiadają dodatkowe funkcje. W ostatnim czasie miałem możliwość testowania urządzeń firmy Momax - lampki LED oraz uchwytu samochodowego. Oba te przedmioty wyposażone są w cewkę, która umożliwia bezprzewodowe ładowanie.

Na stronie Apple opublikowany został komunikat prasowy dotyczący wykorzystywania iPadów w edukacji dzieci w europejskich szkołach. W treści skupiono się na tym, jak tablet Apple wspiera młodych emigrantów z Bliskiego Wschodu w nauce języka obcego obowiązującego w danym kraju oraz innych szkolnych przedmiotów.

Gra Dead Cells w wersji na konsole i komputery z systemami macOS, Windows i Linux miała swoją premierę w 2018 roku (wcześniej była dostępna przez ponad rok w wersji Early Access) i z miejsca spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Już w przyszłym miesiącu będzie w nią można zagrać także na urządzeniach z systemem iOS.

Kto się nie zmienia, kto stoi w miejscu, ten tak naprawdę się cofa. To powiedzenie jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do spółek technologicznych. Co ważne, procesy te w przypadku tych spółek zachodzą o wiele szybciej niż w przypadku podmiotów tzw. „starej gospodarki”.

Od dłuższego czasu rozglądałem się za głośnikiem do swojego mieszkania. Nie chciałem inwestować w rozbudowany system audio, ale też nie miałem zamiaru ograniczać się do niskiej jakości urządzeń. Muzyka zawsze była ważną częścią mojego życia, więc znalezienie optymalnego rozwiązania okazało się niemałym wyzwaniem. Wielokrotnie przeglądałem oferty takich producentów, jak Bose, Band&Olufsen czy Yamaha, długo zastanawiałem się też nad HomePodem, ale ostatecznie wybór padł na Sonosa One.

Jakiś czas temu pisaliśmy o wyraźnych znakach końca marki iTunes, m.in. o zmianie linków do utworów w Apple Music z domeny itunes.apple.com na music.apple.com. W ostatnich dniach firma dokonała kolejnej zmiany, tym razem chodzi o domenę używaną przy generowaniu linków do aplikacji. Wspomnianą wcześniej itunes.apple.com, zastąpiła apps.apple.com.

Dotychczas wszystko wskazywało, że pierwszym krajem, który wprowadzi cyfrowe prawo jazdy do systemowej aplikacji Wallet, będzie Wielka Brytania. Okazuje się, że podobne rozwiązanie zaimplementuje Japonia.