Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Apple dawniej.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 maciupek

maciupek
  • 48 postów

Napisano 29 stycznia 2010 - 23:30

Witam! Jako, że jestem bardzo młodym człowiekiem nurtuje mnie pewne pytanie. Jak to było z Apple w Polsce kiedyś? Gdzie kupowało się Macintoshe? Było wtedy Apple Polska? Wiem, że teraz jest, ale na przykład w 2005 roku chyba nie było. Jak ktoś mógłby napisać wszystko co wie o Apple w Polsce w latach dziewięćdziesiątych(te interesują mnie najbardziej, ale jak ktoś pamięta jeszcze wcześniejszy okres, i chce podzielić się wiedzą to wspaniale) byłbym bardzo wdzięczny. (wszystko to znaczy: serwis, drogi zakupu, ceny, język systemu, język instrukcji i wszystko co Wam do głowy przyjdzie.

#2 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 29 stycznia 2010 - 23:42

Nie wiem jak Apple, ale kiedyś Atari 65XE kupiłem w Pewexie za całe 250$, pamiętam to jak dziś ;) No i oczywiście na giełdzie w warszawie na grzybowskiej (o ile dobrze pamiętam ulice) było pełno tego sprzętu. A z Apple to chyba tylko giełda, albo od znajomego który ze stanów przyleciał. Ale wtedy mnie Apple w ogóle nie interesowały, także mogę się mylić ;)

#3 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 30 stycznia 2010 - 00:02

Do początku lat 90siątych było embargo komputerów Apple na kraje ukladu warszawskiego ze wzgledu na to, że w pierwsze maczki napedzane były CPU Motoroli z serii 680000 używanej do nawigacji w rakietach Cruise i Tomahawk. Po '91 było już można kupić Maczki u pierwszych resellerów. Ja kupiłem w 1994ym LC475 od Grupy 7/4 w Krakowie. Juź wtedy powstał SAD, ale ich ceny byłī naprawdę chore. Zresztą, w ogóle ceny Maków były horrendalnie niewspólmierne do ceny pierwszych pecetów z Windowsami. Kupowanie Maków wtedy graniczyło z szaleństwem.

#4 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 30 stycznia 2010 - 00:21

Początki Apple (i SADu) w Polsce to firma Madland w Bydgoszczy. Maczki kosztowały wtedy słono, ale miały system okienkowy do tego komunikujący się - dzięki pracy m.in. Kuby Tatarkiewicza czy Grzesia Grosskreutza - w języku polskim.

---- Dodano 30-01-2010 o godzinie 00:24 ----
O! Znalazłem nawet artek n/t Madlandu: MadLand żyje z Jabłek - Computerworld.pl: Magazyn managerów i informatyków
wtedy necik raczkował więc trudno znaleźć wiele informacji. ;)

#5 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 30 stycznia 2010 - 11:10

Tej firmy już chyba nie ma. (?)

#6 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 30 stycznia 2010 - 12:29

Ano nie ma :) Część założycieli i pracowników przeniosła się do Warszawy i założyła SAD zaś reszta otworzyła własne firmy maczkowe: S.O.S. oraz Polteknik.

#7 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 30 stycznia 2010 - 12:35

Ano nie ma :) Część założycieli i pracowników przeniosła się do Warszawy i założyła SAD zaś reszta otworzyła własne firmy maczkowe: S.O.S. oraz Polteknik.


W Bydgoszczy na tą chwilę jest Logon ( który na swoich reklamach ma MB Pro z Windowsem 7 :D ) i wspomniany już Politeknik ;)

#8 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 30 stycznia 2010 - 12:51

Logon Maczkami zajmuje sie tak jak MediaMarkt ;) Są w ofercie bo jest popyt, ot co. Próżno szukać tam pasjonatów... S.O.S. nadal funkcjonuje ale Maczki już nie są tam "gwoździem programu" :) Firma ta od dobrych 6-7 lat zajmuje się wdrażaniem systemów opartych na rozwiązaniach Citrix i ThinPrint oraz Merlin - systemu do obsługi salonów fryzjerskich :D

#9 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 stycznia 2010 - 13:00

Aż tak daleko moja pamięć nie sięga. Jednym z pierwszych w Poznaniu był Cortland. Ile lat istnieją dokładnie nie wiem ale pamiętam, że na poznańskim górczynie od wielu wielu lat jest budynek z dużym logo nadgryzionego jabłka, dawniej jeszcze tym tęczowym.

#10 Foucault

Foucault
  • 197 postów

Napisano 30 stycznia 2010 - 13:11

Tutaj masz też art o początkach jabłek w Polsce oczami założycieli SAD-u Kwaśne jabłka do szarlotki - Artykuły

BTW: fajnie, że interesują Cię takie tematy.

#11 Hypvent

Hypvent
  • 99 postów
  • SkądStaszów

Napisano 30 stycznia 2010 - 13:54

Swoją Performę 5200CD kupiłem w 1995 roku w Krakowie. Sklep o ile dobrze pamiętam nazywał się Qumak i miał swoją siedzibę w okolicach Placu Szczepańskiego. Obiektem moich marzeń był wtedy PowerMac 7100 z 17 calowym monitorem. Jednak cena takiego zestawu (podawana zawsze w dolarach amerykańskich) była jak na owe czasy astronomiczna. W sklepach stały 2 góra 3 komputery. Żeby zobaczyć sprzęt Apple w działaniu, trzeba było udać się na Targi Poligraficzne do Poznania. Byłem zachwycony gdy mogłem tam przetestować możliwości nowych komputerów, m.in. stacji graficznej firmy DayStar Genesis MP (klon Maca). SAD miał wtedy siedzibę tylko w Warszawie. W pozostałych miastach komputery Apple sprzedawali resellerzy.

#12 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 stycznia 2010 - 19:52

Czasy gdzie w obudowie rzadzil procesor 300mhz , bylo mozna kupic imaca G3 w media markecie i cena dawala rade- 5500zl. Kupowali mi wtedy rodzice PC - skladaka i wyszedl ze wszystkim tyle samo , sam komp cos kolo 4 tys. 2002 rok albo 01 .




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych