Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Małpa na poczcie - czyli jak się czyta "@" ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2005 - 13:01

Bardziej wysublimowane problemy były poruszane zatem się odważe. Pragnę napisać o czymś co mnie osobiście drażni. ( poza szaloną żabą )

Często podaję przez telefon adres e-mail, niestety często wygląda to tak :

reeye : "cyprian" "kropka" "es" "et" "gmail" "com"
pani/pan : przepraszam nie rozumiem
reeye : "cyprian" "kropka" "es" "et" "gmail" "com"
pani/pan : ale gdzie małpa ?
reeye : nie wiem (czasem)

??? znak @ to przecież "a" z nawiniętym "t" czyli ang. at

ang. at :

[At] przy (miejsce), w (miejsce, czas), na, u (miejsce), o (czas); ~ a rate/speed of z szybkością; ~ first najpierw; ~ last wreszcie, nareszcie; ~ least co najmniej; ~ random wyrywkowo

reeye@myapple.pl
reeye( użytkownik ) at ( na ) myapple.pl ( serwerze )


wikipedia :

Symbol @, tzw. małpkę bądź atkę (wykorzystywany m.in. w poczcie elektronicznej e-mail, angielskie at, czytaj et, oznaczające na np. użytkownik@serwer.domena = użytkownik AT serwer.domena = użytkownik NA serwer.domena)


Jest to chyba przykład wyjątkowo źle przebytego procesu polonizacji angielskiego znaku. A tak ładnie brzmi : asia na poczcie wupe.

Czy ja się czepiam ?

To jest małpa :
Dołączona grafika

A to "@"
Dołączona grafika

Mi się widzi że to nie to samo.


( i to ta żaba jeżeli ktoś nie wie bo wyrzucił telewizor przy okazji innego cudownego zjawiska w pop-kulturze )
Dołączona grafika

#2 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 22 sierpnia 2005 - 13:13

Hmmm, czepiasz się :twisted: W języku polskim tak sie już przyjęło, by znaczek @ nazywać małpą i nic z tym nie zrobisz - takie są prawa języka, ktos to wymyślił i niech mu za to bozia w dzieciach wynagrodzi :mrgreen: Polski nie jest jedynym językiem w którym @ ma dziwną nazwę. Po hiszpańsku to "arroba" i za cholerę nie wiem co to znaczy :), także pozostańmy przy małpie - mnie się też nasza ortografia nie podoba ale nie miałem wpływu na jej powstanie i teraz nie pozostaje nic innego jak zaakceptować obecny stan rzeczy.

#3 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 sierpnia 2005 - 13:26

To na zdjęciu to Goryl jeżeli chodzi o szczegóły! :D Jest małpka (@)i tyle za duzo zachodu by każdemu tłumaczyc o co chodzi a tak o Małpce każdy wie o co idzie! Co do żaby to zajrzy do Offtopicu :)

#4 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 22 sierpnia 2005 - 13:42

a wiecie w jakim języku europejskim nie ma w ogóle rodzajów (on, ona, ono to zawsze to samo) :?: W Suomi, dla niewtajemniczonych to Finlandia.

#5 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2005 - 15:14

A po rosyjsku @ to "sabaka", czyli "pies". Fakt, że nazywanie tego znaku "małpą" ukrywa jego właściwe znaczenie, przez co zaburza logiczną strukturę adresów pocztowych czy jabberowych, ale, z drugiej strony, uzus to bardzo ważne kryterium przy ocenie poprawności form językowych. A "małpa" przyjęła się na tyle, że jest bardziej znana niż oryginalny "at" i chyba nie ma już sensu z tym walczyć. Podobnie jest przecież z "łamami" i "kolumnami" w dokumentach - poprawną formą jest "łam", a "kolumna" to kalka językowa z angielskiego. Analogicznie wciąż gorąco dyskutowany temat "font" czy "czcionka".

#6 Abyssal

Abyssal
  • 102 postów

Napisano 22 sierpnia 2005 - 15:48

Ja tam uzywam "at", malpy to w telewizorze ostatnio pokazuja. Jak ktos nie rozumie to mu tlumacze, jak nie chce zrozumiec to juz jego problem. Nie wiem kto wymysli, ze jest to "malpa", ale pewny jestem, ze wyrosla z tego generacja onetowcow. Fakt, przyjelo sie, a z uzusem jezykowym nie ma co walczyc. Ja tam jednak zostaje przy "at" i "poniechaj" Wprost swego czasu oglosilo konkurs na nazwanie jakos po polsku tego znaczka i wygrala propozycja "awo". Czyli literka a w literce o. Bardziej mi to pasuje niz malpa.

#7 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 sierpnia 2005 - 15:48

dawno temu, gdy byłem młody piękny i kudłaty, kiedy jeszcze żyły dinozaury i używały komputerów ośmiobitowych, mówiono na to, przynajmniej w mojej okolicy ;) robak, albo embrion. Z rzadka ktoś dowcipnie nazwał @ małpą.
Trochę żałuję, że to ta nazwa przeszła próbę czasu, bo małpa niezbyt mi się podoba. Może dlatego, że kojarzy mi się z ludźmi, którzy wiedzą o komputerach tyle, że internet to taki program pod Windows na pulpicie.
Z bólem, bo lubię język polski, ale staram się zawsze używać "at"

[ Dodano: 2005-08-22, 16:52 ]

A tak ładnie brzmi : asia na poczcie wupe.


bardzo ładnie i wyjaśniająco, ale niestety "Na" może kojarzyć się zbytnio z dzieleniem czyli znakiem "slash" ("/")

#8 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 22 sierpnia 2005 - 18:39

Ja również staram sie stosowac "et" - małpa mnie poprostu drażni i również kojarzy się z lamerami (prawdziwymi :!: )... :? Ale cóż zrobić, tak sie przyjeło i tak zapewne pozostanie :) Pozdrawiam, waluigi ;)

#9 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2005 - 19:21

malpka to malpka i tak chyba pozostanie. ciezko jest czasami takiej Pani ktora nic nie wie wttlumaczyc znaczek @ ;] ps. w jakims kraju mowia na @ - slonik, slon (nie pamietam w jakim) ;)

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 23 sierpnia 2005 - 00:05

hmm... a ja myślałem, że to "małpka" jest, bo @ przypomina zawinięty ogonek małpy... :roll: :mrgreen: Tak czy siak, mnie to obojętne, chociaż częściej mówię właśnie "małpa". A co do czcionka czy font... tych słów używam wymiennie. Dla mnie są już zwykłymi synonimami.

#11 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 sierpnia 2005 - 00:44

To ja tak szybko na gorąco, po przeczytaniu powyższych postów na pewno nigdy podając swój adres mail nie użyje "at" 1) przyzwycziłem się do małpki 2) każdy łapie o co chodzi 3) a po za tym wydaje mi sie to lekko snobistyczne( hm jetsem dobry bo mowie "at" a nie małpa jak lamerzy) 4) a po za tym mnie tez kojarzy sie z tym ogonkiem jak MacDadzie :D aaa zapomniałem dodac jestem lamerem a nadodatek onetowcem! Nawet mamjako startową ustawiony onet. Dziwny jest ten świat :D

#12 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 23 sierpnia 2005 - 03:28

Ja tam jednak zostaje przy "at" i "poniechaj"

A ja jestem za "at" oraz "cancel" ;)

#13 zwirek

zwirek
  • 74 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 sierpnia 2005 - 09:25

no nie ma co - chyba sie komus nudzi :). jak ktos chce mowic 'malpa' to niech mowi małpa, jak ktoś uważa, że używanie 'at' jest wyznacznikiem posiadania jakiejsc tajemnej wiedzy, to niech sie cieszy i mowi sobie 'at'. ale jak juz mamy byc poprawni, to może mówmy - jan.kowalski 'na' o2.pl. wtedy uda sie nam osiągnąć wyżyny absurdu. pozdrawiam :) p.s. poza tym 'małpa' czasami się przydaje - kowalska'MAŁPA'cośtam.pl ;P

#14 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 sierpnia 2005 - 22:33

jan.kowalski 'na' o2.pl. wtedy uda sie nam osiągnąć wyżyny absurdu. pozdrawiam Smile



zwirek, nie rozumiem @=małpa czy @=at ? @=na ( 2 ostatnie mają uzasadnienie )

[ Dodano: 2005-08-23, 23:36 ]
a tak przy okazji dla zdrowia i urody i "bo" większość nie zawsze ma rację :

http://www.mozilla.org/ -naprawdę łatwo się instaluje

ponawiam dla tych którym zoo za daleko

Dołączona grafika

#15 sweet9301

sweet9301
  • 41 postów
  • SkądŁDZ

Napisano 27 grudnia 2008 - 22:49

małpy to na wiejskiej są xD

#16 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 27 grudnia 2008 - 23:18

małpy to na wiejskiej są xD


Brawo.. zeby zrobic offtop po tylu latach w watku archeo to trzeba miec talent... :lol:

#17 Andrzej Puczyk

Andrzej Puczyk

  • 2 857 postów
  • SkądLublin, Poland

Napisano 27 grudnia 2008 - 23:34

Brawo.. zeby zrobic offtop po tylu latach w watku archeo to trzeba miec talent... :lol:


... padłem :D Ten post swoją prostotą (nie mylić z prostAtą) rozwalił cały absurdalny temat, po prostu zmiażdżył :D

#18 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2008 - 10:17

: mnie się też nasza ortografia nie podoba ale nie miałem wpływu na jej powstanie i teraz nie pozostaje nic innego jak zaakceptować obecny stan rzeczy.


I cieszyć się jak cholera że ten trudny język, skomplikowane zasady, reguły itp. już jako Polacy znamy :) i nie musimy się ich uczyć jako obcokrajowcy.

Jak mówię po polsku to mówię "małpa", ale że rzadko mówię po polsku to zdarza się czytać "at".
Inteligentny rozmówca zrozumie, a na idiotę szkoda strzępić języka. (no chyba że mus, patrz panie w biurach, czy urzędach wszelakich)

#19 gluepl

gluepl
  • 138 postów

Napisano 28 grudnia 2008 - 11:35

Ja miałem śmieszną sytuację w pracy z tym związaną. Było to 4-5 lat temu zapisuje dane kontaktowe klienta z mailem oczywiście, na drugi dzień mam wolne. Przychodzę do pracy a tu szef do mnie podlatuje z zastępcą "weź to nam rozszyfruj bo nie możemy wysłać oferty do tego klienta". Tłumacze im że (at) to zamiennik tekstowy @, popatrzyli na mnie jak na idiotę, szef się pyta zastępcy "słyszałeś o tym"? - Nie. Dodam tylko że w przeszłości mój szef miał związek z branżą komputerową ;) A stosowny zapis (at) stosuje do dzisiaj...i tylko ja. Reszta pracowników robi zabawne kwiatki, małpki etc... :D

#20 cyberspace1221

cyberspace1221
  • 172 postów
  • SkądM-kw

Napisano 28 grudnia 2008 - 12:09

Ważne że wszyscy wiedzą o co chodzi z małpą, dam taki trochę głupi przykład. Gwóźdź jest to- klinowy z napędem impulsowym, oraz łbowym przekaźnikiem energii kinetycznej, trzonkowy szczepiacz materii, wykorzystujący zjawisko zwiększania wsp. tarcia statycznego w stosunku do wsp. tarcia kinetycznego. Jeżeli powiemy komuś, podał byś mi klinowy z napędem impulsowym, oraz łbowym przekaźnikiem energii kinetycznej, trzonkowy szczepiacz materii :D to większość zrobiła by:shock: i powiedziała coooo?:lol: A jak powiemy podał byś mi gwóźdź to wszyscy wiedzą o co chodzi:smile: Wiem bardzo głupi przykład, ale nie mogłem się powstrzymać, bo jakie znaczenie ma wymowa "at" a "małpa",ważne aby ktoś wiedział o co chodzi.;) Pozdro.

#21 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2008 - 13:09


Wiem bardzo głupi przykład, ale nie mogłem się powstrzymać, bo jakie znaczenie ma wymowa "at" a "małpa",ważne aby ktoś wiedział o co chodzi.;)
Pozdro.


Głupi?? Zajebisty!!!
Skąd masz takie definicje?

#22 cyberspace1221

cyberspace1221
  • 172 postów
  • SkądM-kw

Napisano 28 grudnia 2008 - 13:31

Techniczny słownik nazw urządzeń mechanicznych Młotek - ręczny impulsownik kinetyczny z naprowadzaniem trzonkowym. Łoapata - ręczna koparka z impulsowym napędem nożnym i dźwigniowym sterowaniem manualnym. Śrubokręt - manualny, kinetyczno-mechaniczny sterownik momentu pędu ruchu obrotowo-posuwisto-zwrotnego urządzeń spiralnych. Imadło - śrubowa prasa mechniczna sterowana ruchem posuwowo-zwrotnym. Piła - -ząbkowy przyrząd tnący napędzany ruchem zmiennoposuwowym o uchwycie ramowym. Obcążki - wielozadaniowy impulsownik kinetyczny o długich czasookresach pracy, wykorzystujący efekt dźwigni dwustronnej o napędzie manualnym. Gwóźdź - klinowy z napędem impulsowym, oraz łbowym przekażnikiem energii kinetycznej, trzonkowy szczepiacz materii, wykorzystujący zjawisko zwiększania wsp. tarcia statycznego w stosunku do wsp. tarcia kinetycznego.:lol:

#23 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2008 - 14:36

LOL!!! Podziekował. Możecie pozamiatać... :)

#24 123456

123456
  • 0 postów

Napisano 28 grudnia 2008 - 14:52

Dobra, ja napisze jak to u mnie wyglada:
Pani/Pan: Poptosze adres imejl
Ja: jablko malpa dziesiec gie kropka peel
:D

#25 mixtr

mixtr
  • 38 postów

Napisano 29 grudnia 2008 - 23:06

Przypomina mi sie jak kumpel bral adres email od jakiejs dziewczyny, ona costam wybelkotala, on do niej czy moze przeliterowac i slyszymy (nie pamietam juz dokladnie adres ale chodzi o idee :P): a-n-i-a-8-5 m-a-l-p-a (dalej serwer) :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych