Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Imac, uszkodzenie układu dsmos, czy ktoś się spotkał?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzysztofnieradko

krzysztofnieradko
  • 14 postów

Napisano 06 stycznia 2010 - 14:27

Witam wszystkich! Jestem, do niedawna szczęśliwym, użytkownikiem Imac'a 8,1. Nie sprawiał on żadnych problemów, aż do niedawna, gdy przestał ładować system, niezależnie czy z dysku czy z płyty czy z dysku zewnętrznego. Komputer oddałem do nieoficjalnego serwisu w warszawie, ponieważ nie uśmiechało mi się wysyłanie komputera do poznania. W tym serwisie zostało zdiagnozowane: "Uszkodzenie układu dsmos na płycie głównej". Zostałem poinformowany, że jedynym możliwym sposobem naprawy tego że problemu jest wymiana płyty głównej na nową, co wiąże się z wydatkiem rzędu 2 tysięcy złotych. Jest to całkiem spora kwota, stąd moje zapytanie: Spotkał się ktoś już z takim problemem? Czy można zakupić sam chip lub używaną płytę główną z której owy chip można pozyskać? Jaki jest koszt wymiany płyty głównej w oficjalnym salonie(czy ta cena jest realna)? Pozdrawiam

#2 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 06 stycznia 2010 - 15:03

Nie ma takiego układu w Makach ZTCW. Jest za to kext dsmos (nazywany też Do not Steal Mac OS, stąd skrót). Ładuje się*on podczas startu systemu i mówiąc ogólnie sprawdza układ SMC (System Management Controller) komputera. SMC to układ sterujący między innymi zasilaniem. Albo panowie z serwisu "nieoficjalnego" się*pomylili i chodziło im właśnie o SMC, albo mówiąc kolokwialnie: nie wiedzą o co chodzi i idą*po najmniejszej linii oporu. Jaki to dokładnie model iMaka (procesor itp)?

#3 swinn

swinn
  • 180 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 stycznia 2010 - 15:13

dmos.kext odpal Linuxa na live cd jeżeli przejdzie dalej to skopiuj z jakiegoś LEO na PC(np LEO4ALL) dmos.kext (ten jest poprawiony ze nie sprawdza ukladu SMC ) Powinno wtedy ruszyć albo odaj komputer do serwisu wymienia płytę i po problemie

#4 krzysztofnieradko

krzysztofnieradko
  • 14 postów

Napisano 06 stycznia 2010 - 15:27

owca666, jest to taki oto mac: [url]http://www.everymac.com/systems/apple/imac/stats/imac-core-2-duo-3.06-24-inch-aluminum-early-2008-penryn-specs.html[/url]

Jeżeli to cokolwiek zmienia, mac ma wgranego snow leoparda

#5 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 06 stycznia 2010 - 15:47

Zmienia. Niektórzy mieli problemy z dsmos właśnie przy SL. Tyle, że chodziło o znacznie wydłużony czas bootowania a nie o brak bootowania w ogóle. "Nie ładuje systemu" oznacza: szary ekran i nic, szary ekran z jabłkiem i nic, szary ekran z jabłkiem i kręcącym się "kółeczkiem", czy też może folder ze znakiem zapytania?

#6 krzysztofnieradko

krzysztofnieradko
  • 14 postów

Napisano 06 stycznia 2010 - 16:12

Pojawia się biały ekran z szarym jabłuszkiem, jak normalnie przy włączaniu maca, następnie pojawia się szare kółko ładowania, komputer pozostaje w tym stanie cos około 3 minuty po czym restartuje sie i powtarza poprzednia czynność. Tak samo zachowuje się przy próbie odpalenia windowsa z osobnej partycji na dysku zewnętrznym

#7 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 06 stycznia 2010 - 16:20

Jeśli masz go w domu z powrotem, możesz odpalić w Verbose mode (cmd+v przy starcie i obserwować co jest ładowane w tuż zanim się restartuje): Mac OS X: How to start up in single-user or verbose mode.
Rozumiem, że gwarancja już się skończyła a Apple Care nie masz?

#8 krzysztofnieradko

krzysztofnieradko
  • 14 postów

Napisano 06 stycznia 2010 - 16:33

Dokładnie, gwarancja skończona i brak apple care. Komputer cały czas jest w serwisie wiec nie mogę próbować uruchomić go w verbose mode. Wydaje mi się, że pewnie w serwisie tą czynność wykonali. Ci faceci z Maclife wyglądali na kompetentnych. :]

#9 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 06 stycznia 2010 - 16:39

To jeśli go odbierzesz - jak oczywiście nie zdecydujesz się*na naprawę u nich - odezwij się*na PW, może będę mógł coś pomóc (np jeśli masz ochotę niezależnie zweryfikować diagnozę).

#10 krzysztofnieradko

krzysztofnieradko
  • 14 postów

Napisano 09 stycznia 2010 - 11:28

Zapomniałem nadmienić, że panowie z serwisu MacLife próbowali podmienić pliki dsmos na te do uruchamiania MacOSX ma windowsie, niestety bez skutku. Takie małe sprostowanie, aby nikt nie poczuł się urażony.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych