Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

mackbook ;) pytnaie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 adrian6358

adrian6358
  • 138 postów
  • Skąd52'5'48 N, 17'17;59'' E

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:00

Witam.. jestem nowym forumowiczem.. ;) i prosze mnie od razu nie krytykowac itd. ;) mam pytanie co do mackbooka air.. spodobal sie jego wyglad (cienki lekki i takie tam.. ;) ) co do pytania :) : 1. czy ten system ktory jest w tych wszystkich mackbookach od apple przede wszystkiem w mackooboku air jest lepszy np. od Windowsa XP ? bo tego wlasnie uzywam w domu i na dzien dzisiejszy na zaden inny bym go nie wymienil ;) 2. nie przeszkadza brak czytnika plyt? bo narazie tez sobie tego nie wyobrazam :) 3. czy mozna bez problemow zainstalowac system XP na takim macbooku? pytam o to bo bardzo czesto (gdy mam wolne) gram w roznego rodzaju gry.. ;) prosze bardzo o podpowiedzi i wypowiedzi tych co juz wiedza "cos" o tym wszytkim ;)

#2 dliwski

dliwski


  • 15 306 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:05

1. Lepszy czy gorszy - to pojęcia względne. Dla jednego lepszy, dla drugiego gorszy. Ja zdecydowanie lepiej czuję się w środowisku Mac OS X. 2. Jak wyżej - jednym przeszkadza, innym nie. Tobie, jak widać, przeszkadzałby. 3. Można zainstalować Windows XP.

#3 Gość_ueber_*

Gość_ueber_*

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:12

1. Jak Davvido napisał, względnie lepszy lub względnie gorszy. Bo co to znaczy lepszy? Nie odpalisz na nim wielu gier dostępnych na Windows, na przykład. Jest parę fajnych programów, które dostępne są tylko dla OSa Apple'a. Praca na OS X jest bezpieczniejsza - mniej malware'u. 2. Sam sobie odpowiedziłeś. 3. Tak, można. Za pomocą programu Boot Camp. Air to cacuszko, zabaweczka, bezsens - nagrzewa się szybko, nie ma napędu CD/DVD, slotów też ma mało, dostępne konfiguracje za astronomiczne sumy. Potrzebowałem czegoś mobilnego do pracy - zdecydowałem się na MacBooka Pro 13 - lekki, tańszy, wydajnieszy - po prostu sensowniejszy, bardziej ekonomiczny zakup. Air nadaje się jedynie do przeglądania netu podczas podróży - do tego nie na kolanach! ;)

#4 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:15

poza tym jak można grać na macbooku air, wersja 13 pro jest dużo lepsza

#5 adrian6358

adrian6358
  • 138 postów
  • Skąd52'5'48 N, 17'17;59'' E

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:20

aa rozumiem rozumiem.. dziekuje za tak szybkie odpowiedzi :) ale czy jakbym zainstalowal na takim mackbooku air system windows to normalnie mialbym wszystko elegancko tak jak na moim? ;) XP ? ;) czy sa jakies problemy itd. ? :)

#6 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:24

Ale może tutaj warto podkreślić że z grami na maku to głupi pomysł.

#7 bubu13

bubu13
  • 88 postów
  • SkądTarnów

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:25

Wszystko by było tak jak do tej pory co masz na XP Tylko że za bardzo to sobie na nim nie pograsz chyba ze grasz w mało wymagające gry.

#8 Gość_ueber_*

Gość_ueber_*

Napisano 02 stycznia 2010 - 19:25

Wszystko bez problemu by działało, znaczy XP. Choć... z własnego doświadczenia z Vistą na MacBooku White mogę powiedzieć, że możliwa jest głośniejsza praca komputera, szybsze nagrzewanie - z takim RAMem komputer nie wyrabiał - nie wiem, jak sprawa globalnie wygląda odnośnie innych maków... Jakoś mam wrażenie, że scenariusz się może powtórzyć na MB Air. No i tak jak przedmówcy zauważyli, Air nie nadaje się do zabaw z grami...

#9 janhalb

janhalb
  • 937 postów

Napisano 02 stycznia 2010 - 20:29

Jeśli chcesz zostać przy Windows, to po co wydawać na komputer _duże_pieniądze_ jakie MB Air kosztuje w stosunku do konfiguracji? Za te same pieniądze kupisz laptopa PC o wyższych parametrach, na którym XP będzie Ci chodził lepiej, będzie miał napęd DVD i nie będzie się grzał. Chcesz wydać kupę kasy _tylko_dlatego_, że komputer spodobał Ci się z wyglądu? Daj spokój... Sens kupna Maka to Mac OS X. To _za_to_ płacisz, a nie za sama maszynkę. A Ty chcesz kupić taki zestaw (inaczej się nie da), po czym wywalić z niego to, co w nim najwięcej kosztowało... Trochę nielogiczne.

#10 adrian6358

adrian6358
  • 138 postów
  • Skąd52'5'48 N, 17'17;59'' E

Napisano 02 stycznia 2010 - 21:22

No musze Ci powiedziec ze chyba masz racje.. ;) a Ci ktorzy juz posiadaja MB od apple.. mozecie mi powiedziec co tam lepszego jest np. od takiego XP ? cos co nie skloniloby mnie do przeinstalowania calego systemu? ;)

#11 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 stycznia 2010 - 21:27

a Ci ktorzy juz posiadaja MB od apple.. mozecie mi powiedziec co tam lepszego jest np. od takiego XP ? cos co nie skloniloby mnie do przeinstalowania calego systemu? ;)


Dla jednych lepszy dla innych nie. Musisz sie sam przekowonać, naprawdę. Albo Ci sie OSX sposoba albo nie. Jest inny po prostu i to dużo inny od Windows. Albo go polubisz albo nie. To jest zupełnie indywidualne podejście. Mnie osobiście się na Windows duzo szybciej pracuje, a innym zapewne na OSX.

Cóż może ci sie spodobać to moze Expose, Spaces, Dock, Preview, wbudowany słownik.
Jak na XP używasz explorera to pewnie Finder ci tez bedzie pasował, jak natomiast TotalCMD to będzie ból, ale sa jakieś tam jego zamienniki, tyle ze daleko im do TC niestety.

Wiesz każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia, tyle co osób tyle zdań w tej kwestii będzie.

#12 adrian6358

adrian6358
  • 138 postów
  • Skąd52'5'48 N, 17'17;59'' E

Napisano 02 stycznia 2010 - 23:40

Mam jeszcze jedno pytanie bo na jakims forum przeczytalem wypowiedz jednego kolesia ktory napisal ze ma na jednym laptopie od apple os x i windowsa xp. czy jest to mozliwe i nie ma przy takim czyms klopotow? nie spowalnia to laptopa itp. itd. ? :)

#13 shrekKR

shrekKR
  • 576 postów
  • SkądKrólewskie Stołeczne Miasto KRK

Napisano 02 stycznia 2010 - 23:45

To możliwe dzieki Parallels albo VMware Fusion :) a czy nie spowalnia zależy co robisz i jak szybkiego masz maczka :)

#14 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 stycznia 2010 - 23:47

no od tego jest bootcamp nie spowalnia, niby dlaczego? czy partycja windowsowa spowalnia linuksa, który jest na innej partycji? a wirtualizacja (jak Parallels, VMware czy VirtualBox) oczywiście spowalnia komputer kiedy jest uruchomiona (obciąża RAM i procesor przecież)

#15 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 03 stycznia 2010 - 00:02

XP to system z innej epoki juz. Faktycznie, po wszystkich ServicePakach, z wylaczonymi autostartami i softem antyvirusowym, dziala bardzo poprawnie. Ale jego zycie sie juz konczy. Jak juz to mozna pisac o Windowsie 7 i OS X. To nowe systemy, OSX 64 bitowy, Windows 7 w 32 i 64 bitach, wykorzystujace nowe komputery, blogoslawienstwa duzej ilosci ramu itd. WIec jak juz to laptop na W7 lub MB/MBP na OS X 10.6 (+ ewentualnie XP/7 jako drugi system gdy jest taka potrzeba).

#16 mhroku

mhroku
  • 132 postów
  • SkądPoznań / Koziegłowy

Napisano 03 stycznia 2010 - 00:26

Codziennie korzystam z obu tych systemów i uważam, że porównywanie gorszy/lepszy to złe porównanie. Są po prostu inne. Przekonanie o słabości Windowsa wynika moim zdaniem z tego, że ten system należy porządnie umieć obsługiwać by być z niego zadowolonym. Sam po wielu latach mogę spokojnie działać bez formata przez kilka lat (teraz to się jednak zmieniło przez rodzinę, która dobiera się do komputera i syfi:P) i system mnie nie zawiedzie. Jeżeli ty czujesz, że windows cię zawodzi, przesiądź się na OSX. Chociaż jest też kwestia, po co ci ten system. Moim zdaniem jeżeli gry (lub grzebanie w internecie i nic więcej) to przynajmniej 60%-70% czasu spędzonego przy komputerze to nie warto zmieniać. Jeżeli jednak np. komputer jest twoją biblioteką filmów, zdjęć. Pracujesz na nim w ten czy owy sposób, po przesiadce odczujesz ulgę. OS X w pewnym sensie jest dla pedantów. Wszyściutko poukładane. A jeżeli kupujesz Maca z pakietem iLife to od razu dostajesz przyjemny pakiet do pracy. Mam porządnego PC i MB Pro 13' (głównie programowanie). Po kilku miesiącach spokojnie mogę powiedzieć, że oba systemy są genialne. I nie zamierzam pozbywać się ani jednego z tych sprzętów :). Co do czytnika: uwierz w moje słowa - za kilka lat będziesz kupował gry, muzykę itp. przez internet lub na kartach pamięci^^. Ten standard nie ma przyszłości w porównaniu z nimi.

#17 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 03 stycznia 2010 - 00:43

Mam jeszcze jedno pytanie bo na jakims forum przeczytalem wypowiedz jednego kolesia ktory napisal ze ma na jednym laptopie od apple os x i windowsa xp. czy jest to mozliwe i nie ma przy takim czyms klopotow? nie spowalnia to laptopa itp. itd. ? :)


Tak dla jasności: Jak najbardziej możesz na jednym laptopie mieć zainstalowane dwa niezależne systemy Mac OS X i Windows. Jest to standard i wymaga jedynie podzielenia dysku na partycje za pomocą programu Bootcamp Assistant, który znajdziesz pod Mac OS. Potem przy starcie kompa wciskasz Alt i wybierasz, w którym akurat chcesz pracować. Są to osobne systemy na osobnych partycjach i praktycznie nie mają na siebie żadnego wpływu.

Są też dostępne wirtualizacje opisane w wątku. Ich zaletą jest to, że nie musisz restartować komputera, czyli masz dwa systemy na raz, jednak są mniej wydajne.

Pozdrawiam

#18 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 stycznia 2010 - 00:43

jako wieloletni uzytkownik Windowsów (3.11, 95, 98, XP, W7) mogę napisać jedno. OSX jest elegantszy w obejściu. Po tygodniu czujesz sie jak u siebie w domu. Przez miesiąc miałem na maku OSX i W7 jednocześnie. W końcu zrezygnowałem z W7, bo wszystko co robię mogę zrobić na OSX. No prawie wszystko... Jeżeli nie grasz i nie pracujesz na exclusivach PCtowych to wybierz Maka i OSX. Jeżeli nie możesz się obyć bez gier pozostań przy Windozie, która także jest dobrym systemem, mimo swoich wad. Co do ewentualnego wyboru laptopa makowego - wg mnie MBP będzie lepszym wyborem od Aira. Waga podobna, funkcjonalność i wydajność MBP większa a cena niższa.

#19 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 03 stycznia 2010 - 01:00

Jeżeli chodzi o gry na Maku i brak czytnika DVD, możesz zainstalować przez CrossOver Steam i kupować gry w ich internetowym sklepie. Wiele gier ze Steam normalnie działa na OS X (oczywiście po zainstalowaniu przez CrossOver) i nie potrzebujesz do nich płyt. To by było na tyle w kwestii napędu i gier na Maku. Teraz powiem dlaczego nie musisz kupować MB Air: ten sprzęt nie udźwignie wielu nowych produkcji, nagrzewa się łatwo, ma mało portów, a na małym ekranie wiele nie zobaczysz. Owszem, MacBook Air to piękny sprzęt, a każdy makowy koneser powie Ci, że jest wart wiele. Ten design poruszy każdego. To dobry komputer, ale nie do grania. Jeżeli chcesz go kupić, podoba Ci się, to śmiało, ale pamiętaj, że w Maku liczy się najbardziej system. OS X to największy plus tych komputerów. Nie chcę Cię namawiać do zmiany nawyków, OS-a itp., ale myślę, ze zanim kupisz ten komputer, zapoznaj się głębiej z tym systemem. Poszukaj trochę na YT, na forum, na stronie Apple, na innych stronach, przejdź się do sklepu i pooglądaj, pobaw się trochę. Moim zdaniem nie warto kupować takiego sprzętu i instalować na nim Windowsa, ale to tylko moje zdanie, mój gust, a jak wiadomo, każdy ma inny. Ja wolę OS X, ale do Windowsa nic nie mam - po prostu wygodniej mi na Maku niż na PC-cie, ale nie mówię, że Windows to beznadzieja - to dobry system, ale dla mnie brak mu tego czegoś, tej odmiennej filozofii, która towarzyszyła twórcom. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, śmiało możesz postawić Windows jako drugi system - nic się nie zepsuje. Od paru lat Maki ładnie dźwigają Windowsy.

#20 adrian6358

adrian6358
  • 138 postów
  • Skąd52'5'48 N, 17'17;59'' E

Napisano 03 stycznia 2010 - 01:42

dzieki wszystkim za podpowiedz ;) naprawde wiele sie dowiedzialem ;)

wiec myslicie ze np. ten Asus bylby lepszym rozwiazaniem od tego mb pro czy tam air?

!!! ASUS N71VN 17,3 P8700 1000GB 4GB GT240M Win7 (860107053) - Aukcje internetowe Allegro

:)

#21 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 03 stycznia 2010 - 01:53

Jeśli do gier to tak, jak najbardziej. Jeśli do innych zastosowań to zapoznaj się z Mac OS X na maszynie Apple. Warto i to bardziej niż można się tego spodziewać.

#22 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 stycznia 2010 - 02:17

dzieki wszystkim za podpowiedz ;) naprawde wiele sie dowiedzialem ;)

wiec myslicie ze np. ten Asus bylby lepszym rozwiazaniem od tego mb pro czy tam air?

!!! ASUS N71VN 17,3 P8700 1000GB 4GB GT240M Win7 (860107053) - Aukcje internetowe Allegro

:)


można gryźć - byle tylko dobrze odwzorowywał kolory. Moje dwa poprzednie laptopy - Toshiby akurat, wyświetlały fajną żółtą biel, hehe. Sprawdź gdzieś przed zakupem jak ten ASUS się sprawuje w tej materii, bo konfiguracyjnie jak dla mnie bomba. ZTCW Macbook, podobnie jak mój iMac ma biel białą.

#23 adrian6358

adrian6358
  • 138 postów
  • Skąd52'5'48 N, 17'17;59'' E

Napisano 03 stycznia 2010 - 13:12

Obecnie nie posiadam zadnego mb ani innych laptopow..

mam pc normalnego w domu
ktory ma GeForce 9600 (512)
3 gb ramu
oraz procesor 6000 +

i narazie wszytkie programy typu tego nowego pakietu office wordy excele itd. dzialaja bardzo dobrze.. nic sie nie wiesza... gry rowniez dzialaja bardzo dobrze

i mam pytanie odnosnie tego Macbooka:

Nowy Apple MacBook Pro 13' MB991LL/A (MB991PL/A) (863633496) - Aukcje internetowe Allegro

czytajac jego parametry itd. jest on przeciez troszke lepszy od mojego tak? wiec w te gry ktorre teraz gram u sibie bede mogl bez problemu grac na nim? :) pozdrawiam

#24 Pingwinho

Pingwinho
  • 25 postów

Napisano 03 stycznia 2010 - 13:31

obecnie posiadam właśnie tego MBP, do którego link podałeś. Jestem zachwycony systemem, ale czy Ty będziesz to już zupełnie inna kwestia. Ja, kupując MB wiedziałem że sobie za wiele nie pogram, w końcu od gier mam Pc/konsole i komputery stacjonarne. Jeżeli chcesz gać na Mb to pamiętaj 2~3h maksymalnie bateria pociągnie. Jaki sens? Nie leipiej kupić iMaca 21,5" za te same pieniądze a o lepszej konfiguracji. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie. Czy będziesz grał nonstop, czy przeglądał neta, bawił się zdjęciami, muzyka i filmami. Do tej drugiej to zdecydowanie MacBook ze Snow Leopardem. Będziesz zadowolony. A jeżeli chcesz grać to naprawdę nie warto bawić się w laptopy, a jeżeli musisz to popatrz na serię ASUS Gaming Series. P.S. Czytając Twoje posty dochodzę do wniosku że na siłe chcesz mieć MB, na którym zainstalujesz Windowsa. To jakby kupić Lamborgini i wstawić tam silnik od Poloneza. Strata możliwości. P.S.2. Mówisz że nic się nie wiesza. Przejście na Mac OS X -> i nagle Windows działa tak straasznieee wooooolnoooo....

#25 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 03 stycznia 2010 - 13:48

[QUOTE=adrian6358;1133274
1. czy ten system ktory jest w tych wszystkich mackbookach od apple przede wszystkiem w mackooboku air jest lepszy np. od Windowsa XP ? bo tego wlasnie uzywam w domu i na dzien dzisiejszy na zaden inny bym go nie wymienil ;)[/QUOTE]

System jest faktycznie stabilniejszy i szybszy od windy ale nie oceniał bym tego w taki sposób bo tutaj działa to że jedna firma napisała i zoptymalizowała wszystko dla tej garstki komputerów przez co nie sprawia on problemów, z kolei MS napisał tylko system a sterowniki producent danego układu napisał producent danego układu a jeszcze użytkownik złoży sobie wszystko sam albo kupi zestaw z MediaMarkt i potem narzekają - Wcale się nie dziwię.

[QUOTE=adrian6358;1133830]
mam pc normalnego w domu
ktory ma GeForce 9600 (512)
3 gb ramu
oraz procesor 6000 +

i mam pytanie odnosnie tego Macbooka:

Nowy Apple MacBook Pro 13' MB991LL/A (MB991PL/A) (863633496) - Aukcje internetowe Allegro

czytajac jego parametry itd. jest on przeciez troszke lepszy od mojego tak? wiec w te gry ktorre teraz gram u sibie bede mogl bez problemu grac na nim? :) pozdrawiam[/QUOTE]

Sorki ale wyciąłem nie potrzebne mi fragmenty wypowiedzi, ale wracając do tematu wydaje mi się że jesteś w błędzie porównaj sobie wydajność twojej grafy do integry w MBP zwróć uwage że twoje ma własną pamięć a ta w MBP korzysta sobie z ramu, co do procków także twój obecny jest odrobine lepszy niż ten montowany w MBP do tego musisz brać pod uwagę że w PC pewnie masz jakiś dysk 7200RPM a tu będzie tylko 5400. Także jeżeli chcesz kożystać z OSX to kupuj, ale jak chcesz go kupić i postawić Winde to jest wywalenie dużej kasy na kiepski sprzęt, czyli może lepiej dać na cele charytatywne.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych