Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

- - - - -

Ciekawe spostrzeżenie pewnego Włocha...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 18 grudnia 2009 - 16:11

Czego to ludzie nie wymyślą...
Guess the Finder icon
...choć kto wie...?

#2 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 08:19

Chodzi o obraz Picassa pokazany w linku, że niby jest to obraz namalowany przez niego w 1934r. miałby być inspiracją dla twórców ikony Findera.

http://grab.by/1hLU

Przeszukiwanie www pod kątem tytułu obrazu "Due Personaggi" niestety nie daje wyników.
W spisie twórczości autora:
Picasso Pablo - Wikiartpedia
Nie występuje obraz o tym tytule, szczególnie nie w 1934r.

Dla mnie to fake, choć pewności nie mam, wiadomo, zaraz była wojna, dzieła sztuki na masową wręcz skalę były grabione, wiele z nich do dzisiaj uznaje się za zaginione. Zresztą do dzisiaj ludzie potrafią odkryć dzieło słynnego malarza gdzieś przy remoncie starej kamienicy itp., a wiadomo, nie wszystko jest w necie.
Trochę szkoda, bo byłoby o czym opowiadać np. przy browarku. Jak np. historia jabłuszka Apple, którą można wywnioskować z PIERWSZEGO loga Apple, albo ciekawostka, że nazwy systemów OS X są identyczne z nazwami niemieckich czołgów z Drugiej Wojny Światowej.

A może jednak się mylę i nie jest to fake?
Może ktoś wie cokolwiek więcej na ten temat?

Pozdrawiam
Wasz Dan Brown ;-)

#3 Karmazynowy

Karmazynowy
  • 362 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 09:12

Znalazłem taki obraz:
artst.org | Pablo Picasso | 1934 - Two People

Zgadza się tytuł i rok, ale obraz niekoniecznie....

#4 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 10:09

A jednocześnie obraz "Two People", z racji podobieństwa wielu szczegółów jest wyraźną inspiracją dla tego fake. BTW twórcy fake są dobrzy! Myślałem, że będzie coś w stylu "przeróbka twarzy w photoshopie", a tu cały obraz inspirowany dziełem mistrza. Szacun jak to mówią ;-) Pozdrawiam

#5 dirk.diggler

dirk.diggler
  • 2 464 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 11:15

I tym samym, Włoch wcale nie był spostrzegawczy a najzwyklej za leniwy aby sprawdzić to używając... google:)

#6 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 13:25

I tym samym, Włoch wcale nie był spostrzegawczy a najzwyklej za leniwy aby sprawdzić to używając... google:)


Albo sam namalował, albo jego znajoma, i wkręca po włosku, jak loda, tak że trudno tropić :D Żartowniś cholera :D

#7 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 grudnia 2009 - 15:14

a jednak:

Artwork Details - On-line Picasso Project

On-line Picasso Project

#8 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 15:43

Artwork Details - On-line Picasso Project

Dopiero zaczyna się robić ciekawie! Teraz tytuł po francusku...
Ale by było, gdyby to była prawda. Osobiście tak bym wolał.

Pozdrawiam

#9 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 19 grudnia 2009 - 17:00

Wykopałem to gdzieś na Macrumors ostatnio. Fajnie, że zainspirowało to was do poszukiwań. Ja z kolei zastanawiałem się raczej nad realnością samego połączenia: obraz+pomysł na ikonę Findera. Sam obraz wygląda na Picassa (choć jakimś szczególnym ekspertem od jego dzieł się nie czuję, mimo że widziałem ich już sporo na żywo), więc nie wzbudził moich podejrzeń. Stylem również pasuje do okresu na jaki go datują. W końcu facet "zmajstrował" około 17 000 dzieł (skatalogowanych), więc wszystkich znać nie sposób. A propos tytułu, to znalezienie go po włosku było mało możliwe - Picasso większość życia spędził we Francji i tytułował większość dzieł właśnie po francusku. Zastanawiałem się też nad tym czy Włoch sobie tego wszystkiego nie wymyślił, żeby spopularyzować swego bloga...

#10 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 21 grudnia 2009 - 12:43

Też się tu nad tym zastanawiamy... Moje założenie, bądź raczej teza jest taka: Jeśli obraz załączony w oryginalnym poście, także w poście nr 2 jako miniaturka poglądowa, jest oryginalnym dziełem Picassa TO ikona findera jest inspirowana tym obrazem. Dlaczego? Przede wszystkim podobieństwo kształtów. Po drugie te dwa odcienie niebieskiego/granatowego? zarówno w obrazie jak i w ikonce są bardzo podobne, jak i różnica między nimi, jak na moje niewprawne oko. To nie jest różnica niebieski/czerwony, żółty/fioletowy. To mocne, acz nieco subtelne podobieństwo miedzy porównywanymi grafikami. Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych