Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Narysuj ciekawą funkcję matematyczną używając systemowego Graphera i pochwal się :D


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 08 grudnia 2009 - 10:11

Znam ludzi którzy OS X mają w małym palcu, a dziwili się, że jest tu taka aplikacja jaką jest Grapher - program do rysowania wykresów funkcji w 3D. Jest animacja i możliwość jej eksportu, co daje naprawdę proste i użyteczne narzędzie. Tak trzasnąć własnoręcznie (własnomózgowo? :D ) stworzoną animację do prezentacji w Keynote i szef dostaje zachwytu :-D

Nie żebym był fanem matmy, oj nie brrrr...! Jednak program dał mi dużo zabawy i satysfakcję z przypominania sobie różnych wzorów.

Proponuję w tym wątku zamieszczać własne próby i ich wyniki! Myślałem, o jakimś ewentualnym wysyłaniu pliku na maila, jednak nie jest to konieczne, starczy przepisać równania ze screenów.

Oto moja produkcja, w tej cholernej matmie jest sporo piękna czasami:

Fotelik z kuleczką :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

POCHWAL SIĘ SWOJĄ FUNKCJĄ!!!

Pozdrawiam

#2 Gość_iMacCheck_*

Gość_iMacCheck_*

Napisano 18 grudnia 2009 - 08:54

hej

thozo postawileś tak wysoko poprzeczkę ze nikt sie nawet nie podjął wyzwania

ja napisze zeby ci smutno nie bylo:)

Michael Jackson - Your Not Alone:)

oto moja funkcja: m + y - (a * p) + (p -l) : e = my apple :)

PS. pierwszy obrazek wyglada jak kobeta trzymająca znicz:) tak listopadowo :)

#3 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 18 grudnia 2009 - 09:24

Dzieki iMacCheck!!!
Już myślałem, że wyskoczyłem jak Filip z konopi indyjskich z tym tematem :D

Jaka poprzeczka? Każdy kto ma aplikację Grapher może popróbować. Nie wiem czy jest ona na Tigerze, ale na Leo i Snow Leo na pewno. Dodam jeszcze dla jasności - ta aplikacja jest DOŁĄCZONA do systemu Mac OS - znajduje się w folderze Applications (Programy). Może pomóc przy odrabianiu lekcji za dzieciaka :D

Na początek zabawy proponuję przepisać równania, które są "zaptaszkowane" po lewej stronie każdego załączonego screena. Wtedy można się pobawić grafiką za pomocą myszki, trochę jak w gierce, albo na iPhone. Jest nawet coś jak momentum scrolling - im szybciej szarpnie się wykres, tym szybciej obraca się wokół osi zostawiony samemu sobie. Pięknie to wygląda. Wszystkie "bajery" jak cieniowanie, szachownice, kolory to kwestia użycia menu Window/Show Inspector na zaznaczonych wcześniej równaniach.

Proponuję też przełączenie graphera na 2D i wpisanie y=x*x, tę funkcję chyba widział każdy, kto chodził do podstawówki. Chodził, niekoniecznie ją skończył ;-) Ale widział!

http://grab.by/1gEL

Pozdrawiam

#4 MacDonald

MacDonald
  • 71 postów

Napisano 18 grudnia 2009 - 09:32

nie chcialbym byc czepialski ale wykres fragmentu powierzcni tej sfery nie jest funkcją

#5 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 18 grudnia 2009 - 09:39

To miło, czakałem na jakiegoś specjalistę w temacie matematyki. Po prostu pamiętałem równanie na sferę i metodą prób i błędów przypomniałem je sobie. Może rzeczywiście nie jest to funkcja. Narysujesz coś? Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych