Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak powinno wyglądać Safari


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maju

Maju
  • 7 postów

Napisano 06 grudnia 2009 - 15:29

Oto sprawa, która od dłuższego czasu mnie irytuje. Może nie jakoś bardzo, ale jednak irytuje:

Tak samo jak pewnie około połowa z Was, jako stronę domową mam ustawiony "portal informacyjny" (w moim wypadku akurat onet.pl). Nie jest to jakiś powód do dumy, ale jednak lubię poświęcić te 5 minut dziennie na sprawdzenie "co tam w kraju słychać". W czym problem?

Korzystam z macbooka 13.3", wysokość ekranu 800 pikseli. Zachciało mi się sprawdzić z ilu pikseli okradają mnie portale wciskając mi na siłe banery reklamowe, horoskopy, serwisy randkowe, porady dla samotnych matek, blachar i, w przypadku onetu, bezcenne k*rwa newsy o programach na tvn. Żeby to jakoś wymiernie porównać, sprawdziłem ile pikseli od góry okna muszę zjechać w dół, żeby dostać się do działu "wiadomości" Wyniki * :
Dołączona grafika
Zresztą każdy może sprawdzić sam.


Ale problem nie dotyczy tylko przeglądania portali, bo przecież ogólnie im więcej informacji można zobaczyć w oknie przeglądarki, tym lepiej. Co można by z tym zrobić? Schować docka? U mnie jest schowany, ale na pewno nie każdy to lubi. Całkiem sporo miejsca marnuje się na górze ekranu:

Dołączona grafika

- pasek menu
- pasek z kontrolkami (czerwona, żółta, zielona) i tytułem strony
- toolbar (niezbędny)
- zakładki (niby można je schować, ale chyba jednak 90% osób by sie na to nie zdecydowało)
- pasek z tabami (również niezbędny)
Razem: 116 pikseli. Więcej niż 1/7 ekranu. Sporo.
Trochę dzisiaj mi się nudziło. Włączyłem photoshopa:

Dołączona grafika

Wywaliłem pasek tytułu - przecież i tak ten tytuł jest na każdej karcie. Kontrolki poszły na toolbar.
Jeszcze porównanie:
Dołączona grafika

Zyskujemy 24 piksele :D

Zapraszam do luźnego wyrażania opinii. Nie wiem, co można by z tym zrobić - pewnie nic. Designerzy w Apple na pewno mają swoją wizję. Może dałoby się to zamieścić na jakimś forum apple jako feedback od użytkowników?

EDIT:Wklejam tutaj kawałek z mojego późniejszego posta jako sprostowanie:

Odpowiadając na posty o adblockerach: Może rzeczywiście z mojego postu wynika, że chodzi mi głównie o reklamy na onecie ;) To nie tak: po prostu uważam, że można by lepiej zagospodarować powierzchnię ekranu poprzez usunięcie paska tytułu. Wątek o reklamach to tylko takie wprowadzenie pół serio :)


-------------------------------------------------------------

*Zwracam uwagę na to, że na takiej interii nie mogę przeczytać nawet jednej (!) wiadomości bez scrollowania. Nie chcę tu mówić, że któryś portal jest lepszy niż inne, bo to nieprawda - wszystkie są do dupy.

#2 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 grudnia 2009 - 15:44

Świetny pomysł ale zmienia zasady wyświetlania okien w OS'ie więc raczej nie jest do zaakceptowania ;) Chodzi mi głównie o przesunięcie paska adresu obok 3 przycisków.

BTW: u mnie onet wygląda tak (zwróć uwagę na ikonę w prawym górnym rogu;)

Chyba łatwiej będzie zmienić przeglądarkę :)

Dołączona grafika

Swoją drogą świetna analiza wysokości bannerów reklamowych ! :)

#3 jackeill

jackeill
  • 640 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 06 grudnia 2009 - 15:56

nie wiem jaki sens ma zaoszczedzenie tych 25 pikseli... zobaczysz 1.5 linijki strony wiecej? super... za to wyglad przegladarki jest paskudny. w ff mozesz tym waskim przyciskiem w prawym gornym rogu zwijac paski narzedzi. w safari go nie ma, ale przeciez w safari tez mozesz sobie schowac paski, zarowno narzedzi nawigacyjnych jak i zakladek. opcje sa w widoku. i masz strone na caly ekran... (a do paska url dostajesz sie poprzez cmd+l)...

#4 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 grudnia 2009 - 15:58

w becie oszczędzało się trochę miejsca przez tab'y na górze przy tytule okna, ale się nie przyjęło

#5 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 grudnia 2009 - 16:10

A pierwsza linijka treści Twojego posta jest oddzielona od początku strony o 510px :).
Pozatym, nikt nie okrada Cie z px, lepsze reklamy niż abonamet.

Pozatym, zamiast tracić czas na przeglądanie serwisu w celu odnalezienia ciekawych wiadomości, dlaczego nie przejrzysz po prostu wiadomości w celu odnalezienia ciekawych wiadomości?

Mówię o kanałach RSS. Dla wp Kanały RSS/XML - serwis agregujący strumienie wiadomości - WP.PL (uwaga, zanim wejdziesz ostrzegam Cię*przed kradzieżą 450 px)
Dla interii: INTERIA.PL - RSS (tu luzik, 255px)
Onet: Onet.pl - Rss (430)
Gazeta: RSS - Gazeta.pl (tu gazeta prowadzi, 500px).

Wysokość reklam może ulec zmianie

Możesz także wejść na stronę The Million Dollar Homepage - Own a piece of internet history! . Tylko w tym przypadku musisz ominąć 1140px dla strony o wysokośći 1180 px :).

#6 dliwski

dliwski


  • 15 306 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 grudnia 2009 - 16:15

Polecam AdBlocker. ;) Inne rozwiązanie, ale efekt też powinien zadowolić.

#7 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 06 grudnia 2009 - 16:15

po to bozia dała blokery reklam, zeby te najbardziej uciazliwe (zajmujace miejcse, grajace, mrugajace) sobie powylaczac. poza tym, ja uzywam opery tutaj jest dobrze przestrzen zorganizowana

boczny panel wylaczony:

https://dl.dropbox.c... 4.10.30 PM.png

boczny panel wlaczony:

https://dl.dropbox.c... 4.10.36 PM.png

#8 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 grudnia 2009 - 16:20

Polecam AdBlocker. Inne rozwiązanie, ale efekt też powinien zadowolić.


Dokładnie mi o to chodziło. Zapomniałem dodać: mała czerwona ikona z napisem ABP ;)

PS: przepraszam za rozjechanie forum :|

#9 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 grudnia 2009 - 16:28

Polecam AdBlocker. ;) Inne rozwiązanie, ale efekt też powinien zadowolić.


??????????

A co jest wyświetlane po każdej kolejnej dziesiątej odpowiedzi na tym forum?

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy Google AdSense. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.


Czy szanowny moderatorze, mógłbyś zaakceptować fakt, że właściciel danego serwisu jest na tyle miły, lub nie miły, że zamiast wymuszać płatny dostęp do określonych materiałów i usług wyświetla reklamy nad, pod i obok nich? Powinienneś dobrze wiedzieć, że hosting, pozycjonowanie oraz wynagrodzenie pracowników kosztuje...

Strona została wykonana w takim układzie jakim webmaster i właściciel sobie zażyczył i jeżeli nie zgadzasz się z ich wizją powinienneś przeglądać inną stronę, która inaczej podchodzi do zysków z reklam.

Tobie osobiście polecam nie istniejący jeszcze program ContentBlocker - usuwa całą treść serwisu wyświetlając tylko reklamy. Powinienneś go używać tak długo, jak używasz AdBlockera, bo dokładnie tak wyglądałby internet, gdyby wszyscy powyłączali sobie reklamy w przeglądarkach internetowych.

Pop-upy, reklamy, zwłaszcza głosowe, śpiewające itp. denerwują mnie strasznie, ale nigdy nie używałem i nie zamierzam używać AdBlockera.

#10 Maju

Maju
  • 7 postów

Napisano 06 grudnia 2009 - 16:29

Odpowiadając na posty o adblockerach: Może rzeczywiście z mojego postu wynika, że chodzi mi głównie o reklamy na onecie ;) To nie tak: po prostu uważam, że można by lepiej zagospodarować powierzchnię ekranu poprzez usunięcie paska tytułu. Wątek o reklamach to tylko takie wprowadzenie pół serio :)

nie wiem jaki sens ma zaoszczedzenie tych 25 pikseli... zobaczysz 1.5 linijki strony wiecej? super... za to wyglad przegladarki jest paskudny.

Masz rację - 25 dodatkowych pikseli to niedużo, ale na pewno jest to coś, co chciałbym mieć. Nawet kosztem nieco gorszego wyglądu (to jest oczywiście kwestia gustu, ale możemy się zgodzić, że na pewno moja propozycja nie wygląda lepiej niż oryginał :) ) Chodzi mi raczej o taką tendencję, żeby dążyć do lepszego zagospodarowania powierzchni ekranu.

w ff mozesz tym waskim przyciskiem w prawym gornym rogu zwijac paski narzedzi. w safari go nie ma, ale przeciez w safari tez mozesz sobie schowac paski, zarowno narzedzi nawigacyjnych jak i zakladek. opcje sa w widoku. i masz strone na caly ekran... (a do paska url dostajesz sie poprzez cmd+l)...

Jeden problem: użytkownik jest z natury leniwy: nie chce mu się uczyć skrótów klawiszowych, nie chce mu się wciskać dodatkowych przycisków żeby chować/pokazywać paski, czasami nawet nie chce mu się scrollować ;) Moja propozycja w 'pasywny' sposób dawałaby więcej miejsca na wyświetlanie strony.

Żeby nie było że jestem jakiś ograniczony: sam fakt, że komuś się nie podoba jest dobrym argumentem przeciwko wprowadzaniu takich 'innowacji'. Natomiast uważam, że fajnie byłoby mieć możliwość włączenia takiej "ekranowo oszczędnej" wersji w preferencjach.

Na pewno za to byłby problem z przeciąganiem okna po ekranie. Trzeba by celować wskaźnikiem w szare miejsca pomiędzy elementami na pasku, żeby przeciągać okno.

#11 jackeill

jackeill
  • 640 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 06 grudnia 2009 - 17:00

Jeden problem: użytkownik jest z natury leniwy: nie chce mu się uczyć skrótów klawiszowych

Hm, ja jestem bardzo leniwy. I wlasnie z lenistwa, jak chce przejsc do innej strony, uzywam cmd+l zamiast najechac mycha/touchpadem na pasek urla. Ogolnie skroty klawiaturowe (jak sama nazwa wskazuje - skrot!) sa po to, by cos uproscic, przyspieszyc, skrocic - domena leniwcow ;).

#12 ogórek

ogórek
  • 7 postów

Napisano 06 grudnia 2009 - 17:07

Hm, ja jestem bardzo leniwy. I wlasnie z lenistwa, jak chce przejsc do innej strony, uzywam cmd+l zamiast najechac mycha/touchpadem na pasek urla. Ogolnie skroty klawiaturowe (jak sama nazwa wskazuje - skrot!) sa po to, by cos uproscic, przyspieszyc, skrocic - domena leniwcow ;).


O widzisz, Otóż to, skróty właśnie są dla leniwych, prawda. I dzieki za skrót, bo tego mi brakowało właśnie, a jestem tak leniwy że mi się nie chciało go nawet szukać.

#13 Maju

Maju
  • 7 postów

Napisano 06 grudnia 2009 - 17:19

Hm, ja jestem bardzo leniwy. I wlasnie z lenistwa, jak chce przejsc do innej strony, uzywam cmd+l zamiast najechac mycha/touchpadem na pasek urla. Ogolnie skroty klawiaturowe (jak sama nazwa wskazuje - skrot!) sa po to, by cos uproscic, przyspieszyc, skrocic - domena leniwcow ;).

Tutaj akurat chylę czoła. Nie znałem wcześniej tego skrótu, a teraz wylądował conajmniej w moim top5 skrótów leniwca - tuż obok cmd+, (za to że ktoś wymyślił, że można go użyć jednym palcem :)) i ctrl+/ w XCode :D

#14 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 06 grudnia 2009 - 20:47

a ja blokuje wszystkie reklamy flashowe, gifowe i wszysto co nie jest statycznym obrazkiem albo tekstem. sytuacja dostawcow tresci mnie nie interesuje, musza uzywac cywilizowanych metod a nie zapier*lic cala storne banerami

#15 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 924 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 grudnia 2009 - 00:22

To tak na boku: ja mam Safari AdBlock: block ads in Safari, ale to muszę przestawiać browsera w 32bit, bo inaczej nie działa. Ktoś zna coś lepszego?

#16 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 07 grudnia 2009 - 00:41

Jak powinno wyglądać Safari? Jeep, trochę afroamerykanów, słonie, żyrafy, sztucery, lwy, surikatki, sucha trawa, węże generalnie tak to widzę... Jej jak można przejmować sie dwudziestoma pięcioma punktami? To nie Spectrum+ albo Commodore. Też nie używam AdBlocków, bo nie chce mi się ich szukać, a ikona Activity Monitor jest w docku - CPU history. Jeśliby takie reklamy rozkręcały mi wiatrak to bym się zastanawiał. A tak to niezbyt. Pozdrawiam

#17 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 07 grudnia 2009 - 09:22

Jak powinno wyglądać Safari?

Jeep, trochę afroamerykanów, słonie, żyrafy, sztucery, lwy, surikatki, sucha trawa, węże generalnie tak to widzę...

Jej jak można przejmować sie dwudziestoma pięcioma punktami? To nie Spectrum+ albo Commodore.

Też nie używam AdBlocków, bo nie chce mi się ich szukać, a ikona Activity Monitor jest w docku - CPU history. Jeśliby takie reklamy rozkręcały mi wiatrak to bym się zastanawiał. A tak to niezbyt.

Pozdrawiam


afroamerykanów? chyba miales na mysli afrykanow czyli tzw murzynow :P

#18 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 grudnia 2009 - 09:40

Panowie, proszę o trzymanie się tematu, bo jak na razie to ta dyskusja do niczego nie prowadzi i bardziej pasuje do działu Think Different, gdzie niniejszym ją przenoszę

#19 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 07 grudnia 2009 - 09:49

afroamerykanów? chyba miales na mysli afrykanow czyli tzw murzynow :P


Jakbym napisał Murzynów, wyszłoby, że jestem rasistą, a nie jestem wcale. Więc napisałem afroamerykanów zgodnie z tzw. political correctness, jednak powinienem użyć wielkiej litery na początku. Mea Culpa.

Pozdrawiam

EDIT

Sorrey za offtop

#20 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 07 grudnia 2009 - 12:53

w ff mozesz tym waskim przyciskiem w prawym gornym rogu zwijac paski narzedzi.


A w Operze wciskasz alt+F11 i masz _prawdziwy_ tryb pełnoekranowy (znika nawet pasek adresu etc.). I nawet nie musisz z powrotem przełączać, bo możesz nawigować gestami myszy a pasek adresu masz pod F2...

#21 radeg

radeg
  • 470 postów
  • SkądFG/ZS

Napisano 07 grudnia 2009 - 13:28

To tak na boku: ja mam Safari AdBlock: block ads in Safari, ale to muszę przestawiać browsera w 32bit, bo inaczej nie działa. Ktoś zna coś lepszego?


Safari AdBlocker

#22 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 07 grudnia 2009 - 13:31

Maju. Zainstaluj sobie Glims dla Safari. Umożliwia to pracę "full screen". Ja akurat nie używam, ale przy małym ekranie może się przydać. I oczywiście adblock do Safari.

#23 axyon

axyon
  • 141 postów
  • SkądRzeszów (pustynia iSpotowa)

Napisano 07 grudnia 2009 - 20:54

co za problem safari full screen? trza docka schować. Bo z dockiem to na jedno wyjdzie i tak

#24 Shakal

Shakal
  • 753 postów
  • SkądWrocław/Kraków

Napisano 07 grudnia 2009 - 21:00

Wy macowcy sobie poczekajcie na Chrome tam jest full miejsca ;)

#25 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 07 grudnia 2009 - 21:06

co za problem safari full screen? trza docka schować. Bo z dockiem to na jedno wyjdzie i tak


Full screen z Glimsem jest na prawdę*full. Znika menu systemowe i górna belka programu z tymi guziczkami po lewej. Czyli Safari zaczyna się*od adresu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych