Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

instalacja linuxa na mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 17 listopada 2006 - 02:26

Jestem posiadaczem maca G3 Blue&White od niecalych 24godzin i po zapoznaniu sie z systemem mac os 8.5.1 doszlem do wniosku, ze chce cos bardziej graficznego. Po buszowaniu w necie i tym forum doszlem do wniosku, ze mozna zainstalowac linuksa. Prosze osoby bardzo doswiadczone w tym temacie o pomoc w wyborze systemu, lokalizacji jakiegos serwera z którego moge sciągnąc taką wersje systemu i wytlumaczeniu jak to cos zainstalowac na macu. Od kiedy pamietam siedze w windowsie i nigdy nie instalowalem niczego oprócz windy, datego prosze o wersje dla topornych. Mysle tez o zostawieniu mac os 8,5,1 ale brakuje mi w nim grafiki (jest jakis taki plaski). Mam do tego wersje niemiecką,, a chce po polsku. Ściągalem polonizatora to nie moglem go zainstalowac(SIT)I codeki(DMG) niewiem czy nie mam czegos do wypakowywania czy niepotrafie tego znaleźć - po prostu sie zalamuje i licze na jakies propozycje nad os 8 lub postawieniem nowego systemu linux.

Konfiguracja to
proc 350mhz
ram chyba 64mb ale na dniach bedzie wiecej:)
karta standart 16mb + przystawka do dvd
zastosowanie net,poznanie od podszewki macintosha,male multimedia.
PS CZY DYSK IDE 10GB MOGE ZAINSTALOWAC DO NIEGO?I CZY ZWYKLE RAMY SD PC100 ? i czy moge zainstalowac w nim karte sieciową pci którą mam w pccie

#2 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 14:37

Na tym sprzęcie powinno być łatwo postawić Ubuntu 6.10 (wersja na PPC). Trzeba wejść na stronę ubuntu.pl i pobrać iso (1 płyta), ale nie z głownej strony, bo to wersja na intela, tylko: pobierz, tu znaleźć pozostałe wersje, a tu wersję na Maka. Po wypaleniu płyty należy zrestartować Maka z włożoną płytą i przytrzymać klawisz C. Zainstaluje się system (linux) z płyty. Na pulpicie jest ikonka instalacyjna. W instalatorze można wybrać język polski i postępować wg. instrukcji (jest ona na w/w stronie). To tyle, acha przy tej dystrybucji linuxa trzeba mieć stałe łącze do sieci (pobiera lokalizatory). Jeśli chodzi o zachowanie systemu Maka to dobrze mieć go najpierw postawionego na jednej partycji, a później na drugiej postawić Linuxa. Na tym sprzęcie szybciej by chodził Debian, ale dużo trudniej go postawić, czy jeszcze lepiej Gentoo, ale tu już trzeba trochę się znać (albo dużo czytać :-) ).

#3 KrucaBomba

KrucaBomba
  • 509 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 15:42

1. Polecam najpierw zdobyć system Mac OS X 10.3 jeśli chcesz poznać Maka (linux mimo wszystko nie zapewni ci tego)
2. Dysk IDE 10 GB będzie pasował.
3. Nie wszystkie kości pamięci będą pasować do G4 350, szukaj pamięci 168p PC133 CL3 SDRAM DIMM (więcej info na temat sprzętu: http://www.everymac....mac_g4_350.html ). Polecam kości firm Kingston i Goodram.
4. Karta PCI powinna zadziałać ale tylko w systemie Mac OS X 10.2 i nowszym oraz w Linuxie o ile Linux posiada sterownik do tej karty.

#4 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 17:29

Właśnie jestem w okresie zdobywania OS X :) jak bedzie to dam znac jak to sie potoczyło w przypadku laika macowego :) a tak przy okazji to czy przytrzymując klawisz c lub alt na pustym dysku bez płyty cos powino sie dziać?mam nieorginalną klawiature.

#5 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 17:48

Szukam tego ubuntu na www.ubuntu.pl ale niemoge znalesc wersji na PPC.Może ktos poratuje mnie linkiem.

#6 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 17:50

Sorry za byki ale ten mac już mnie denerwuje i niedzala nanim poprawnie klawiaura a niebede przepinal sie na pcta(mam nieorginalna klawiature)

#7 RobertZ

RobertZ
  • 745 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopada 2006 - 18:02

reagujesz prawidłowo :-)
sądzę, że tu znajdziesz to czego Ci potrzeba
http://ubuntu.task.g...-releases/6.06/
jeśli miałbyś problem to zajrzyj tu i wybierz wersję językową
http://www.ubuntu.co...direct=download

#8 KrucaBomba

KrucaBomba
  • 509 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 18:50

Klawisz C - służy do bootowania z płyty Klawisz ALT - służy do wyboru dysku startowego (w przypadku gdy masz zainstalowany system na dysku lub włożoną płytę do napędu)

#9 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 20 listopada 2006 - 00:27

I problemy sie zaczeły,system ubuntu sciągniety z http://ubuntu.task.g...-releases/6.06/ o nazwie Mac (PowerPC) desktop CD.Włożylem plyte z systemem przytrzymując klawisz c i nic:confused: ,płytke nagrałem za pomocą Nero - Burning ROM jako plyte z danymi a nastepną jako plyte butowaną.Plik byl spakowany i wypakowałem go winrarem,poczym miałem normalny widok folderów.Niech ktos mi pomoze z instalacja albo wystawie tego maca na allegro i bede nastepna osoba ktora twierdzi ze mac to zlom.Piszecie ze wgrywanie systemu jest banalnie proste ale cos czuje ze przy windzie mialem mniej problemów jak przy systemach mac.

#10 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 20 listopada 2006 - 01:33

a po co wypakowywales obraz plyty?? proste ruchy: sciagasz obraz plyty *.iso wypalasz go (chocby za pomoca Nero) jako obraz plyty nie jako plyta z danymi, nie jako plyta bootowalna tylko obraz plyty (na wszelki wypadek polecam nagranie plyty z mniejsza niz nominalna predkoscia ze wzgledu na starszawy nieco naped w Twoim Maczku) wrzucasz w naped uruchamiasz komputer z przycisnietym klawiszem "C" rozpoczynasz instalacje, czytajac co na ekranie

#11 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 20 listopada 2006 - 01:46

Płyte wypalilem teraz programem imgburn na plycie dvd-rw,uruchomilem program,zaznaczyłem plik ubuntu i wypalilem plytke z obrazem iso.No ale jak to bywa nadal mam pecha i c + plyta z ubuntu nic niedaje,sprubuje jutro ze zwykla plytą cd-r i malą prętkoscią.Dodam jeszcze ze jak system mac os uruchomi sie z tą płytką w napedzie to wyświetla mi okno informacyjne gdzie cos pisze po germansku:x a nadole jest zaznaczone hdd mac i niżej dos bel bel cos,gdzie na koncu jest ikonka na ktorą klikam i otwiera mi sie naped.

#12 Banano

Banano
  • 354 postów
  • SkądPoznań

Napisano 20 listopada 2006 - 11:18

Nie nagrywaj szybciej niż 8x ( to jest zresztą napisane na stronie Ubuntu.pl )

#13 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 21 listopada 2006 - 03:15

Ubuntu 6.06 zainstalowane:lol: i teraz jeszcze do pelnego szczescia brakuje mi oprogramowania,niech ktos z forumowiczow powie mi gdzie moge znalesc kodeki do divxow,cos do ogladania filmow dvd, programik P2P i jakies inne ciekawe programiki.Jak narazie wszystko co moge znalesc jest pod ubuntu i386.
PS co oznacza brak klucza publicznego? Próbuje instalowac kodeki z eazyubuntu a;e pod koniec instalacji wyskakuje okienko z napisem:W: GPG error: http://packages.freecontrib.org dapper Release: Następujące sygnatury nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY F120156012B83718:
--------------------------------------------------------------------------Chyba niedam sobie rady z tym systemem i zostawie przygode zabawy a maciem komus innemu,zastanawiam sie nad sprzedaża wiec moze znajdzie sie g3 b&w wstanie idealnym na dziełdzie forum.

#14 Banano

Banano
  • 354 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 listopada 2006 - 12:41

Ubuntu 6.06 zainstalowane:lol: i teraz jeszcze do
--------------------------------------------------------------------------Chyba niedam sobie rady z tym systemem i zostawie przygode zabawy a maciem komus innemu,zastanawiam sie nad sprzedaża wiec moze znajdzie sie g3 b&w wstanie idealnym na dziełdzie forum.


A ja ci powiem że bez poznania MACOSX nie poznasz mac-a koniec i kropka.

#15 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 27 listopada 2006 - 00:46

To prawda, co pisze Banano. Chcesz poznać Maka, a instalujesz Linuxa. Z Linuxem jest tak samo na PeCecie, tyle że może trochę łatwiej znaleźć oprogramowanie. Ale od czego masz Google. Praktycznie większość oprogramowania na intela znajdziesz na PPC. Po drugie, przy instalacji porównujesz Linuxa do Windowsa i denerwujesz się, że masz problemy. Postaw MakOSX. A wtedy wrócimy do rozmowy i porównań do Windowsa. To jest Mak ze swoim bardzo dobrym systemem. Linux, to oddzielna sprawa, tak jak na i PeCecie.

#16 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 27 listopada 2006 - 00:55

Co do problemów z Linuxem, poczytaj dokładnie sobie informacje na stronie Ubuntu. Tam jest wszystko napisane, zwłaszcza warto poprzeglądać forum. Linux nie jest jeszcze bardzo prostym systemem. Trzeba trochę nad nim popracować. Ale na plus dla niego, jest bardzo dużo stron z opisami i wszystko można znaleźć na necie (w języku polskim także). Trzeba tylko na początku poświęcić mu trochę więcej uwagi, a zacznie po jakomś czasie dawać dużą przyjemność z pracy na nim. Ponadto po instalacji Ubuntu masz od razu prawie wszystko co potrzeba do pracy i zabawy (OpenOffice, Gimp, FireFoxa, cały pakiet multimedialny, gry systemowe itp.). Chcesz czegoś więcej, to dopiero trzeba doinstalować. Chcesz mieć łatwy i przyjemny system od razu to postaw MakOSX (min. 10.3)

#17 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 17 lutego 2007 - 03:42

Witam. Jestem tu nowy, więc nie krzyczcie zbyt mocno na drobne wpadki, zanim przyzwyczaję się do zasad panujących na tym forum i grzecznie się dostosuję do uwag. Także miałem G3/350 MHz. Zainstalowałem na nim Linuksa. Zainstalował się i działał zaskakująco dobrze już na 32 MB RAMu ! Polecam system Mandrake 2005 Limited Edition. Jest całkowicie po polsku i nie ma z nim w zasadzie absolutnie żadnych problemów. Bardzo ważny jest taki drobiazg, jak sprawna bateria podtrzymująca pamięć i prawidłowa data systemowa ! Nieprawidłowa data (tą podtrzymuje wspomniana bateria) spowoduje, że instalacja i system zgłupieje a nawet nie da się zainstalować lub uruchomić. Dzieje się tak dlatego, że porównywana jest data utworzenia pliku z systemową i niektóre pliki zostaną odrzucone z powodu wstecznej daty a, więc system będzie niekompletny. To samo dotyczy póżniejszych aktualizacji. Bateryjka jest dostępna i kosztuje 18-24 zł. W większości G3 baterie już ledwo żyją. Przez taki drobiazg nie mogłem bardzo długo zainstalować źadnego Linuksa, zanim doszedłem co było przyczyną a jedyną alternatywą był Mac OS 9 po... Norwesku. :lol: Z braku baterii od biedy komputer musi być podłączony non stop do sieci, ew. można wpisywać datę z konsoli przed startem X-Windows i system wówczas powinien działać poprawnie. Data musi być równa lub młodsza od daty utworzenia plików na CD instalacyjnych ! Dotyczy każdego Linuksa. System jest tak prosty w instalacji i intuicyjny, że bez najmniejszego problemu poradzi sobie z nim chyba każdy. Bardzo "odmładza" komputer a już bardzo komfortowo działa na 512 MB RAM. Zajmuje 3 CD. Można go postawić "obok" Mac OS. Instalacja modyfikuje wpis w firmware w ten sposób, że po włączeniu komputera mamy do wyboru: Mandrake, MacOS, co tam jeszcze chcemy, CD. Oprócz tego polecam jeszcze Geexbox dla PPC. To wyłącznie player, butowany i działający z CD i służący wyłącznie do oglądania filmów, zdjęć i słuchania muzyki. żeby go uruchomić wystarczy wystartować komputer z płyty. Napisy rozpoznaje automatycznie - niestesty bez ogonków. DiVXy działały na tym bardzo dobrze na pełnym ekranie. Lepiej, niż na Kaffeine. Nie było żadnego szarpania. Ten maleńki system, który zajmuje ledwie 6 MB zamienia iMacka w całkiem wygodny zestaw multimedialny. Po wyjęciu płyty i restarcie komputera nie ma po nim śladu, ponieważ nigdzie się nie instaluje. Dla tych, którzy chcą wypróbować Linuksa bez instalacji jest jeszcze Knoppix PPC, Gentoo (trudny) i wspomniany Ubuntu PPC.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych