Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Windows 7 na MB Pro 13 i na Sony Vaio...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 25 października 2009 - 18:36

Otóż do napisania tych paru linijek skłoniło mnie "poobcowanie" sobie z Windowsem 7 Ultimate 32 bit, zainstalowanym na MacBooku Pro 13' z 2 GB RAM. Windows na MB został postawiony po raz pierwszy ze 2 tygodnie temu, po czym wywalony z powodu braku cierpliwości do restartów przy instalacji czegokolwiek, braku sterowników etc. Tak się złożyło że właśnie wczoraj zakupiłem żonie (potrzebuje do pracy swojego i tylko swojego komputerka z Windows) takiego niezłego Sony Vaio też z "siódemką", tyle że w wersji Home Premium 64 bit. Vaio jest w niezłej konfiguracji: C2D 2.2GHz, 500GB HD, 4GB RAM, HDMI etc. Grafika też niczego sobie, bo to Radeon HD 4750. Postanowiłem na nowo postawić na MBooku siódemkę, ot tak, dla próby i porównania. Na Maczku- śmiga teraz postawiony z pomocą BootCampa. I to dosłownie śmiga. Sądziłem że skoro na Maczku taki szybki, to 64 bitowy, na rasowym PC z mocnym procem, dużym ramem i grafiką będzie to prędkość nadświetlna. Zadowolony, wczoraj zasiadam do Vaio, odpalam, a tu muuuuuł... :( Przeżyłem pierwszy szok. Nie poddaję się. Stawiam gołego W7 bez "zbundlowanych" z komputerem spowalniaczy typu McAfee, Norton Ghost, etc. i NIC się w nie zmienia. Chodzi trochę szybciej niż u znajomego Vista na 2GB Ram, ale gdzie tam do MacBooka. Robię systemowy, microsoftowy test na wydajność sprzętu i MacBook dostaje wyższą notę niż Vaio (!?!?!?!)... Kolejne zdziwienie. Wnioski poddaję pod dyskusję, szczególnie tym którzy za cenę ponoć drogiego MacBooka chcą kupić "ultraszybkiego" laptopa z Windows. Aha, z ciekawostek jeszcze dodam że matryca podświetlana LEDami, jakś tam "x-black" czy coś. W porównaniu z tą od Macbooka- jakby przymglona i wymaga naprawdę dobrego ustawienia kąta patrzenia (na MB Pro jest jakby lepiej z tymi sprawami). Bateria naładowana na max.- pokazuje 2.5h (komputer nie ma BT, więc jedyny główny "zżeracz" prądu to wi-fi !). Pozbycie się cudów w postaci wersji próbnych z dysku (jeśli ktoś nie chce lub nie potrafi postawić system od nowa), o które nota bene nikt nie prosił to 2 godziny ślęczenia i z 15 restartów. Postawienie systemu od nowa też nie jest sprawą prostą bo sobie najpierw trzeba wypalić 4 płyty dvd. Sony nie dołącza systemu na płytach. Samo wypalenie trwa ze sprawdzeniem ponad 2h. Na osłodę pozostaje w miarę porządne wykonanie (ale do unibody ma się jak Wartburg do Ferrari) i boska klawitura, bo IDENTYCZNA W 100% (czytaj: zerżnięta) jak w białym MacBooku. Appleowski dock też spróbowali skopiować i nazwali go Vaio Gate, ale to akurat im nie wyszło. No cud za ponad 3000PLN :)

#2 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 października 2009 - 21:24

co do klawiatury - aby nie wejść w konflikt z Apple, klawiatura Sony ma o pół milimetra większy łuk przy zaokrągleniu klawiszy:)

#3 tab0reqq

tab0reqq
  • 658 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 października 2009 - 00:29

Nie chce mi się wierzyć, że przy takiej konfiguracji Windows 7 mulił. Ten system myka na prawdę na słabych konfiguracjach. p.s. Odnośnie restartów i innych zwiech, to w 95% przypadkach jest to wynik najsłabszego ogniwa konfiguracji... ... między monitorem a krzesłem... p.s. Mi na mojej konfiguracji MacBooka windows 7 na bootcampie też ładnie lata ;-)

#4 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 października 2009 - 09:32

to uwierz bo moje doświadczenia są podobne - gdzieś ta para spieprza w gwizdek

#5 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 26 października 2009 - 10:51

No nie wiem. Ja na PC na win 7 nie powiem zlego slowa. Choc to stacjonarka wiec zerowe porownanie to jednak tak czy siak smiga... Ale w koncu, pamietajmy, ze najlepszym kompem do Visty byl mbp, tak wiec do win7 nie jest to takie dziwne :)...

#6 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 16:08

Nie chce mi się wierzyć, że przy takiej konfiguracji Windows 7 mulił. Ten system myka na prawdę na słabych konfiguracjach.

p.s. Odnośnie restartów i innych zwiech, to w 95% przypadkach jest to wynik najsłabszego ogniwa konfiguracji...

... między monitorem a krzesłem...

p.s. Mi na mojej konfiguracji MacBooka windows 7 na bootcampie też ładnie lata ;-)


Zaraz, zaraz... No może najmocniejszym ogniwem pomiędzy krzesłem a komputerem jeśli chodzi o WIndows to nie jestem, ale każdy system (w tym wszelakiego rodzaju Linuxy) od zera postawić potrafię, włącznie z podziałem na dysku na partycje, instalacją domowej sieci, drukarek i urządzeń sieciowych itp :) Druga sprawa to taka, że nie pisałem nic o zwiechach, bo nie zawiesił się ani razu (zarówno na MB jak i na Vaio), a restarty jak wspominałem to wynik pobierania łatek od MS, a przede wszystkim odistalowywania śmieci które były z systemem jako tzw. "bundle". Próbowałem z tym W7 na dwa sposoby. Po wyjęciu komputera- muliło, więc wywalałem co się da (Nortony, MCAfee, jakieś tam programiki typu trial itp) i zostawiłem sam system. Nic nie pomogło, więc utworzyłem recovery discs i postawiłem goły system na nowo. Też nie za bardzo pomogło. Żeby nie było- chodzi szybciej od Visty, to fakt, ale wolniej od 32- bitowej wersji na Macbooku Pro. Para idzie w gwizdek, jak ktoś słusznie zauważył...

#7 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 października 2009 - 16:30

Na moim Vaio - Windows 7 Ultimate 64 bity śmiga aż miło. Zero zwiech, nieporządanych resetów. System stoi 3 dni. Jedynie z czym miałem problem to ze sterownikiem do grafy, ale rozwikłanie tego problemu zajęło mi 2 minuty ;) więc nie ma tematu. Wszystkie klawisze funkcyjne działają. Ze 'spowalniaczy' w tle pracuje sobie Kaspersky 2010.
Ogólnie rzecz biorąc, jestem mile zaskoczony Win7, myślałem że będzie przeciętny, nieco poprawi Vistę, nazwałbym to SP 2 dla Visty.

---- Dodano 26-10-2009 o godzinie 16:31 ----

Nie chce mi się wierzyć, że przy takiej konfiguracji Windows 7 mulił. Ten system myka na prawdę na słabych konfiguracjach.

p.s. Odnośnie restartów i innych zwiech, to w 95% przypadkach jest to wynik najsłabszego ogniwa konfiguracji...

... między monitorem a krzesłem...

p.s. Mi na mojej konfiguracji MacBooka windows 7 na bootcampie też ładnie lata ;-)


Zgadazm się w 100% :!:

#8 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 16:40

Na moim Vaio - Windows 7 Ultimate 64 bity śmiga aż miło. Zero zwiech, nieporządanych resetów. System stoi 3 dni. Jedynie z czym miałem problem to ze sterownikiem do grafy, ale rozwikłanie tego problemu zajęło mi 2 minuty ;) więc nie ma tematu. Wszystkie klawisze funkcyjne działają. Ze 'spowalniaczy' w tle pracuje sobie Kaspersky 2010.
Ogólnie rzecz biorąc, jestem mile zaskoczony Win7, myślałem że będzie przeciętny, nieco poprawi Vistę, nazwałbym to SP 2 dla Visty.

---- Dodano 26-10-2009 o godzinie 16:31 ----


Zgadazm się w 100% :!:


Może zobacz jak "toto" chodzi na MacBooku Pro. Wtedy będziesz miał porównanie.
Gdybym miał możliwośc poobcowania sobie z w7 na Vaio wcześniej- pewnie dołozył bym parę stówek i kupił bym żonie najnowszego białego MacBooka. A tak jest cud-malina za ponad 3000 :) Oczywiście się tym nie przejmuję i nie jest mi z tego tytułu ani trochę (!) smutno...

#9 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 26 października 2009 - 16:50

Po wyjęciu komputera- muliło, więc wywalałem co się da (Nortony, MCAfee, jakieś tam programiki typu trial itp) i zostawiłem sam system. Nic nie pomogło, więc utworzyłem recovery discs i postawiłem goły system na nowo. Też nie za bardzo pomogło.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale czy taki recovery nagrany na płytki i potem zainstalowany nie posiada tyh samych śmieci?

Co do wyniku wydajności Windowsa to też żadna rewelacja. Test ten jest zupełnie niemiarodajny, a wynik ustala się w nim po prostu na podstawie komponentu, który ma najniższą wartość. W przypadku komputerów przenośnych jest to zazwyczaj dysk. Vaio ma pewnie jak to w stylu Sony dysk 5400 obr/min, a MB 7200obr/min.

#10 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 16:53

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale czy taki recovery nagrany na płytki i potem zainstalowany nie posiada tyh samych śmieci?


I tak i tak się zdarza.

#11 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 16:53

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale czy taki recovery nagrany na płytki i potem zainstalowany nie posiada tyh samych śmieci?


I tak i tak się zdarza.
Sorry, dwa razy kliknąłem.

#12 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 października 2009 - 16:55

To zależy, raczej powinny być preinstalowane śmieci. Dodam jeszcze, że Sony nie dodaje płytek recovery bo jest w nim ukryta partycja na dysku na której się wszystko co potrzebne do przywrócenia systemu.

#13 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 16:58

To zależy, raczej powinny być preinstalowane śmieci.
Dodam jeszcze, że Sony nie dodaje płytek recovery bo jest w nim ukryta partycja na dysku na której się wszystko co potrzebne do przywrócenia systemu.


Możesz w opcjach wybrać czy ma to smieci instalować, czy nie. Przynajmniej tak jest u mnie. Fucktycznie spotkałem się kiedyś z niemożliwością innego rodzaju instalacji, tylko firmowo-śmieciowa była do wyboru i żadnych opcji do odptaszkowania.

#14 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 października 2009 - 17:00

A przeważnie te wszystkie "bajery" są totalnie niepotrzebne i jedyna ich funkcja to zawalenie systemu!

#15 loskamillos

loskamillos
  • 247 postów
  • SkądHeilbronn, DE

Napisano 26 października 2009 - 17:05

nazwałbym to SP 2 dla Visty.


Nie wiem czy wiesz, ale jest już SP2 do Visty ;]

A co do moich odczuć jeśli chodzi o Win7 to będą to same superlatywy. Sterowniki zainstalowane po włączeniu systemu, nie muli, nie zawiesza, działa szybko.


PIĘKNIE :)

#16 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 17:08

Nie wiem czy wiesz, ale jest już SP2 do Visty ;]

A co do moich odczuć jeśli chodzi o Win7 to będą to same superlatywy. Sterowniki zainstalowane po włączeniu systemu, nie muli, nie zawiesza, działa szybko.


PIĘKNIE :)


Tak jak pisałem wcześniej- zobacz jak działa na MacBooku- jeszcze piękniej. Sporo piękniej.

#17 loskamillos

loskamillos
  • 247 postów
  • SkądHeilbronn, DE

Napisano 26 października 2009 - 17:10

Nie będę go testować na MB, bo nie po to kupowałem Vaio ;) (jeśli to miała być aluzja, która miała mnie skłonić do zakupu ww. sprzętu)

#18 Sgt Pepper

Sgt Pepper
  • 724 postów

Napisano 26 października 2009 - 20:01

Nie będę go testować na MB, bo nie po to kupowałem Vaio ;) (jeśli to miała być aluzja, która miała mnie skłonić do zakupu ww. sprzętu)


Boże uchowaj. Post został napisany li tylko w celu podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Wnioski niech sobie każdy wyciągnie sam. Ja już wyciągnąłem. Trochę drogo mnie to kosztowało, ale kto powiedział że nauka jest za free ? ;)

#19 dempsey

dempsey
  • 2 postów

Napisano 05 listopada 2009 - 11:06

Ja akurat jestem posiadaczem Sony Vaio i nie zauważyłem jakichkolwiek spowolnień... nawet na Viście, na 7-ce jest tylko lepiej,
zaś co do zarzutów Sgt Pepper'a i virgin71 - proponuję najpierw zapoznać się z tematem a później rzucać oskarżenia, że to Sony ściągnęło coś od Apple'a. W kwestii klawiatury Vaio X505 z końca 2003 roku (na długo przed MacBook'iem) miało już taką klawiaturę i to Apple ją ściągnęło a nie odwrotnie... poszukajcie zdjęć w Google.
Pozdrawiam,

#20 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 05 listopada 2009 - 16:40

Na moim Vaio - Windows 7 Ultimate 64 bity śmiga aż miło. Zero zwiech, nieporządanych resetów. :


O to chodzi że jakbyś odinstalowywał dokładnie te same aplikacje jak 'Sgt Pepper' to też byś miał restarty. A jak już używasz komputer bez odinstalowywania programów to przecież normalne że restartów nie będzie.

Śmiga to jest pojęcie względne, dla jednych śmiga a dla innych to samo śmiganie może nie być wcale takim śmiganiem.

#21 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 listopada 2009 - 18:13

O to chodzi że jakbyś odinstalowywał dokładnie te same aplikacje jak 'Sgt Pepper' to też byś miał restarty. A jak już używasz komputer bez odinstalowywania programów to przecież normalne że restartów nie będzie.

Śmiga to jest pojęcie względne, dla jednych śmiga a dla innych to samo śmiganie może nie być wcale takim śmiganiem.


U mnie system zainstalowany jest czysty, bez dodatków od Sonego.
Śmiga jest pojęciem względnym, racja. Ale w kategoriach iTunes+Safari/Mozilla+komunikator pojęcie to nieco się zawęża...

#22 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 05 listopada 2009 - 18:18

U mnie system zainstalowany jest czysty, bez dodatków od Sonego.
Śmiga jest pojęciem względnym, racja. Ale w kategoriach iTunes+Safari/Mozilla+komunikator pojęcie to nieco się zawęża...


Może nie miejsce tu na dyskusje o tym, ale powiem Ci że dla mojego ojca śmiga Pentium III 1Ghz, a dla mnie jest to muł niesamowity, ot tyle wyjaśnienia odnośnie względności śmigania.

#23 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 05 listopada 2009 - 23:13

co do klawiatury to chyba SONY miało pierwsze taką klawiaturę jeżeli się nie mylę :)

#24 dempsey

dempsey
  • 2 postów

Napisano 06 listopada 2009 - 09:53

Dokładnie TAK. Pisałem o tym już wcześniej - SONY X505 z końca 2003 miał taką klawiaturę, wiec tym razem to Apple ściągnęło od SONY a nie odwrotnie...
Dołączona grafika

#25 andrzejpe

andrzejpe
  • 17 postów

Napisano 06 listopada 2009 - 10:16

W niektórych laptopach Sony Vaio zdarza się, że dysk poza zainstalowaniu systemu nie pracuje w trybie DMA, stąd to "mulenie". Wystarczy sprawdzić, czy pracuje w trybie DMA5, jeśli nie to uaktualnić sterownik i wtedy komputer przyśpiesza kilkukrotnie. Ot i cała tajemnica.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych