Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Wideo] Montaz reportazy w TVN 24 - czym?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 15:11

Z racji ze wielu userow na codzien zajmuje sie montazem, jest nawet ktos kto pracuje tutaj w TVN24, mam pytanie czy orientujecie sie na jakich programach pracuja reporterzy TVN24 czy tez Faktow, przy skladaniu materialu? Repoterzy terenowi nie maja czasu, by wracac do studia, czesto montuja material w wozie transmisyjnym, a czasem to i na laptopie. Potrzebuje tej wiedzy, bo niestety i na mnie przyszedl czas (dziennikarka) i juz niedlugo beda ode mnie tego wymagac. Czy Final Cut Express HD 3.5 wystarczy, bym nauczyl sie podstaw? Czy polecanie jakis inny program, na ktorym moglbym zaczac moja nauke z montowaniem filmow video, importowanych w kamery, cos ala praca reporterska? Zalezy mi, by to opanowac przez najblizszy rok i samodzielnie montowac reportaze. Czy mozna zakupic jakies ksiazki (w USA lub Polsce), ktore pomoglyby mi posiasc te wiedze? Pozdrawiam

#2 przemekf

przemekf
  • 1 308 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 listopada 2006 - 15:35

Może tutaj coś wyczytasz:
http://www.apple.com.../tvn/index.html

#3 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 06 listopada 2006 - 15:44

Nie jestem pwien, ale chyba na Final Cut montują w TVN. A co do nauki - tak Final Cut Express wystarczy... bardzo dobry program.

#4 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 16:05

Repoterzy terenowi nie maja czasu, by wracac do studia, czesto montuja material w wozie transmisyjnym, a czasem to i na laptopie.

Pozdrawiam


montaz "w terenie" jest realizowany liniowo czyli bezposrednio na tasmach, a "laptop" nie ma nic wspolnego z komputerem tylko jest to przenosny stol montazowy do montazu liniowego.

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 06 listopada 2006 - 16:12

Na WCK pokazywali wykorzystanie MB Pro z FCP podczas pracy w terenie...

#6 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 06 listopada 2006 - 16:21

"W terenie" - w ośrodkach (szumnie nazywając) - raczej taśma. "W terenie" - w aucie na kolanach - raczej laptop.

#7 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 17:01

Czyli co, reporterzy skladaja program na Final Cut Pro? Skonczyli np dziennikarke czy tez inny humanistyczny kierunek, a przyjdzie im skladac wszystko w jednym z bardziej zaawansowanych programow do tego typu zadan? Co jak co , ale poznac mozliwosci wersji Pro, to raczej dla kogos kto nie mial nic z tym wspolnego, rok wytezonej pracy.. Pisze o tym, bo musze w cos zainwestowac, wersja pro to dla mnie finansowe mission impossible, ale na express'a bym sie namowil, licze na wasza pomoc co do wyboru odpowiedniego programu.. No i jak zwykle pytania, nawet jesli bym kupil, od czego zaczac..? Jakis kurs czy cos? Bo raczej samemu nie dam rady co?

#8 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 06 listopada 2006 - 17:18

Z tego co widziałem na WCK, FCP to baaardzo fajny program... :D Express w zupełności wystarczy, choć najlepiej sobie wypróbować i porównać.

#9 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 06 listopada 2006 - 19:17

w tvn24 jest tak że jest część montażystów którzy zkładają większe programy natomiast wszystkie meteriały robione przez reporterów w większej części składane są właśnie przez reporterów i nie ma z tym jakiś większy problemów sklejanie setek nie jest jakąś wielką filozofią a jeżeli ktoś nie wie jak coś zrobić to albo idzie do montażysty albo do media menagera.

#10 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 19:23

No ale CZYM to skladaja??

#11 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 06 listopada 2006 - 19:29

Final Cut Pro na PowerMacach G5 z dwoma dwurdzeniowymi prockami, nie wiem czy przypadkiem w newsroomie na górze nie ostało się kilka slabszych maszynek, w każdym razie wszystkie to G5 i do tego np w studio biznesowym 20calowe Cinema Displaye a w studio newsowym Studio Displaye ale nie pamiętam czy 17 czy 20

#12 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 20:08

Dzienx IMark. A moglbys sie dowiedziec, na czym pracuja reporterzy w terenie, tacy co skladaja wszystko samemu, bez pomocy urzadzen w studio? Tez na FCP, czy maja jakies mini stacje montazowe?

#13 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 06 listopada 2006 - 20:23

Final Cut Pro.

#14 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 07 listopada 2006 - 01:02

Gienerealnie tvn24 stoi na FCP, i zdaje sie ze w glownej stacji ostalo sie troche Avidow (w tym zdaje sie dwa na Makach i reszta na PC). Cos Avidowego stoi w tvn24, ale paznokci za to sobie uciac nie dam. Ruszajac do tvnowskiej macierzy dobrze jest miec w palcach zarowno Finala jak i Avida. Sie przydaje. (Avida mozna pocwiczyc za pomoca darmowego Avid Free DV)

#15 catseye

catseye
  • 215 postów
  • SkądKrakow/Żory

Napisano 07 listopada 2006 - 11:09

W Iraku montowali na MacBookach Pro i FCP i posyłali gotowy materiał do Polandii - to dopiero praca w terenie :cool: Znajomość FC Express będzie już dużym atutem a FCS to już wyższa szkoła jazdy... pzdr

#16 jaskulmk

jaskulmk
  • 188 postów
  • SkądJelenia Góra, Poland

Napisano 07 listopada 2006 - 12:35

montaz newsow to jak juz pisal iMark to zadna filozofia i nie musisz znac FCta od podstaw... zreszta nie jest to wymagane... sklad w 24 faktycznie odbywa sie w wiekszej czesci na Finalu... do newsow wystarczy nawet express... zas jezeli chodzi o relacje to a. albo sa przesylane z wozu i skladane na miejscu a reporter tylko nadaje z terenu... b. montaz liniowy czyli na taśmach... jakos niespotkalem nikogo kto by montowal newsy na laptopie chyba ze chodzi o laptoka z maszynami dvcpro ;) w osrodkach typ wroclaw do niedawna montowano tez na maszynach obecnie juz przeszli na FCta czym to skladaja? no FCtem :) nie musisz sie przerazac bo to pozatym ze to dosc zaawansowany program edycyjny to nawet dla zielonego jest dosc przyjazdnym srodowiskiem do prostej pracy i jest bardzo intuicyjny wiec luzik... a pozatym troszke czasu spedzilem w 24 na wiertniczej i niespotkalem nikogo kto by umial zrobic cos wiecej w Finalu niz prosta sklejka... bo nie jest to tam ludziom potrzebne :) zreszta starasz sie o dziennikarke wiec nikt nie bedzie od Ciebie wymagal abys odrazu zmontowal np. uwage wiecej czasu poprostu poswiec na etapie zdjec a bedziesz mial mniej pracy na montazu :) powodzenia!

#17 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 07 listopada 2006 - 12:40

jaskulmk ma calkowita racje , reporter nie musi byc geniuszem montazu :) jezeli jedziesz na zdjecia z dobrym operatorem to juz polowa sukcesu bo grajac newsy operator robi takie foty zeby bylo jak najmniej montazu przy stole, wiec pozostaje prosta sklejka i dogranie off-a :D

#18 jaskulmk

jaskulmk
  • 188 postów
  • SkądJelenia Góra, Poland

Napisano 07 listopada 2006 - 12:44

kadago.... operator nie musi byc nawet dobry (bo rozne zdjecia widzialem na 24ce) wystarczy ze dziennikarz wie czego chce i jak to chce pokazac ;)

#19 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 07 listopada 2006 - 12:55

>>jaskulmk
to ze operatorzy sa rozni to wiem :) ale operator powinien byc dobry w tym co robi bo znajac "swojego" reportera wie jakie foty robic a dziennikarz tez faktycznie powinien kierowac "pracami w terenie" :) to jest praca wybitnie ZESPOLOWA wiem cos o tym.

ps. "laptop" edycyjny to jest cos takiego http://www.avepro.ne...ic_ajlt95_e.htm lub taki: http://www.avepro.ne...ic_ajlt85_e.htm to tak dla innych :)

#20 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 07 listopada 2006 - 13:01

Nie ma jak broadcastowa jakość w DVCPRO, hihi... ;)

#21 jaskulmk

jaskulmk
  • 188 postów
  • SkądJelenia Góra, Poland

Napisano 07 listopada 2006 - 13:06

ano zespolowa... czasami jednak troszke o tym niektorzy zapominaja... takze tonymontana... nie lam sie i do roboty... to naprawde nic trudnego ;)

#22 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 07 listopada 2006 - 13:07

mialem przyjemnosc pracowac pare lat na takim sprzecie :) http://pro.jvc.com/p...el_id=MDL100079
oprocz malych wad mechaniki camcordera ,niewygodnych duzych tasm oraz nie kompatybilnoscia z niczym kamerka jest naprawde super i w polaczniu ze szklem canona pisze obrazki bardzo dobrej jakosci.

#23 jaskulmk

jaskulmk
  • 188 postów
  • SkądJelenia Góra, Poland

Napisano 07 listopada 2006 - 13:13

jvc... i nic wiecej... moim zdaniem ma lepsza ergonomie niz sony czy panasonic... ale faktycznie "d-9"... to ciut przesada :)
  • kadargo lubi to

#24 kadargo

kadargo
  • 1 312 postów

Napisano 07 listopada 2006 - 13:18

fakt np w porownaniu z dsr-300, D9 jest krowa jakich malo ale obrazek z sonego nawet nie lezal obok :) na tym jvc robilem miedzy innymi powodz w gdansku stojac ok12h w wodzie po pas, jak wrocilem do domu to ledwo chodzilem tymbardziej ze w jcv mialem szklo x18 i duzego antona bauera plus kondon i lampka z bateriami, masakra. :D

#25 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 07 listopada 2006 - 13:45

fakt np w porownaniu z dsr-300, D9 jest krowa jakich malo ale obrazek z sonego nawet nie lezal obok :)


Którego SONY'ego? ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych