Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Opera 10 - nowa odslona popularnej i lubianej przegladarki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 15 września 2009 - 20:46

Dziwi mnie fakt ze jeszcze nikt nie napisal nic na temat nowej Opery.
Jak przyjemna i wygodna jest to przegladarka nie trzeba tlumaczyc tym ktorzy uzywali.
Niestety wczesniejsze wersje mialy spore problemy z obsluga niektorych stron, rzeczy typu picasa itp nie dzialaly do konca, i co najgorsze - jeszcze do niedawna Opera baaardzo odstawala pod wzgledem predkosci - na cale szczescie to sie zmienilo.

10tki uzywam od ponad tygodnia - i moge z czystym sumieniem polecic - tym ktorzy kiedys uzywali Opery - bo nareszcie mamy wersje ktora moze godnie konkurowac z reszta, dla tych co nie uzywali - aby przetestowali jak to jest gdy mozna sobie 90% wygladu i funkcji ustawic pod wlasne dyktando.

Co wiecej - Opera jest demonem szybkosci i sprawnosci - otwiera sie w sekunde, tak samo szybko zamyka, ponadto praca na kilkunastu/kilkudziesieciu otwartych tabach to nie problem - jak np w Safari, ktora juz przy kilku tabach potrafi zaoferowac nam widok plazowej pilki.

Co do wygladu - standardowy MacOS jest bardzo schludny-nie jest to Safari, ale nie jest zle, u mnie po malych przerobkach wyglada tak:
Dołączona grafika

Co jest najpiekniejsze to mozliwosc ustawienia tabow po lewej/prawej.
Dla osob ktore wlasnie z duzej ilosci tabow korzystaja jest to swietne rozwiazanie. Mozna tez wybrac widok thumbnailsowy - pokazujacy miniaturki stron. Mi jednak przypasowal bardziej widok samych ikon.
Szare kulki w prawym rogu informuja nas o nowosciach w danym tabie.
Jak juz wspominalam - wszytsko smiga, mozemy spokojnie korzystac z kilkudzieciedziu otwartych tabow.

Predkosc porownywalna z Safari - strony otwieraja sie naprawde szybko.
Zauwazylam u siebie rowniez fakt ze Opera nie dostaje "czkawki" jak Safari - ale moze to byc wina mojego dostawcy internetu - w kazdym razie u mnei Safari bardzo czesto bo wpisaniu adresu i kliknieciu nie ladowala strony trzeba bylo pare razy kliknac i dopeiro za ktoryms zaladowalo strone.

Jak wspomnialam nie ma juz problemow z obsluga zawartosci stron, jedyne co mnie martwi i dziwi to fakt - ze forum myapple nie odswieza sie - tzn. zawsze gdy klikam nowe posty pokazuje mi stare. Pomaga tylko restart Opery. Nie wiem czy to kwestia forum czy przegladarki, w kazdym razie jest to jedyny poki co "mankament" jaki uraczylam.
Pozatym wszystko smiga i jest niestety duuuzo wygodniejsze i szybsze od Safari(mowie o nawigacji miedzy zakladkami).

Dodam jeszcze ze wszystkie zakladki jakich uzywacie otworza sie po restarcie Opery normalnie - w Safari na przyklad restart nie przywraca wsyztskich stron - u mnie ginely wszelkie Gmaile itp. Jest to oczywiscie kwestia Glimsa a nie samego Safari, gdyz Safari nawet takiej funkcji nie posiada.
A szkoda. Moze kiedys:)

#2 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 września 2009 - 10:05

w kazdym razie u mnei Safari bardzo czesto bo wpisaniu adresu i kliknieciu nie ladowala strony trzeba bylo pare razy kliknac i dopeiro za ktoryms zaladowalo strone

też tak mam na safari czasem, w Operze nigdy.
Również polecam Operę. To oni wprowadzili 9 okienek, wygodne hasła itp. Jest to najlepsza imho przeglądarka na rynku, aktualnie również na desktopie. Przywracanie otwartych zakładek jest dla mnie bardzo ważne i tutaj to jest.
Safari używam do przeglądania MA, ale całą pracę wykonuję na Operze. Polecam, korzystałem kiedyś, korzystam i teraz:)

#3 Dawid Szypulski

Dawid Szypulski

  • 5 535 postów
  • Płeć:
  • SkądBiałystok

Napisano 16 września 2009 - 10:17

To i ja się dołączę do polecania Opery - nie jest to może przeglądarka doskonała, ale po kilkudniowym okresie przyzwyczajania każdy powinien być z niej zadowolony.

#4 cepeen

cepeen
  • 133 postów

Napisano 16 września 2009 - 10:42

Ja wróciłem do opery w wersji 9.6, a teraz 10, po dość długim okresie korzystania z FF. Uważam, że jest to w tym momencie bardzo porządna przeglądarka, z dużymi możliwościami konfiguracyjnymi, użytkowymi, ale czasem trafiają się jeszcze strony z którymi sobie nie radzi. Ale można ją śmiało polecić każdemu.

#5 Iro

Iro
  • 6 955 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 września 2009 - 12:34

U mnie opera zastąpiła Safari 4. Działa jako 2 przeglądarka. Jest na prawde super.

#6 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 16 września 2009 - 12:38

W sumie mogę polecić bo używałem Opery dłuższy czas... ale pewnego razu ad-block mnie urzekł, niestety na Operę nie ma nic tak doskonałego.

#7 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 16 września 2009 - 13:28

W sumie mogę polecić bo używałem Opery dłuższy czas... ale pewnego razu ad-block mnie urzekł, niestety na Operę nie ma nic tak doskonałego.

Na operze działają te same filtry co w adblocku. Wystarczy wklepać w adres:

opera:config#URL%20Filter%20File

by uzyskać ścieżkę do pliku z filtrami gdzie można sobie odpowiednie wkleić.

#8 welsh

welsh
  • 298 postów
  • Skądlubuskie

Napisano 16 września 2009 - 13:41

tak Opera to naprawde dobra przeglądarka (szczególnie X która pierwsza osiągneła 100/100 w Acid3 - jeszcze w fazie alpha) Wiem, że w FF są dodatki itd. itp. ale qrcze opera w standardzie posiada takie rzeczy, że po co w przeglądarce instalować dodatki. Dodam, że jest to chyba pierwsza przeglądarka która naprawde radziła sobie z wyskakującymi okienkami! hehe. PS. W większej części przypadków gdy opera nie chce właściwie otwierać strony wystarczy wejść we "Preferencje dla witryny"" dot. tej stronki i zezwolić na otwieranie kodów jakie blokuje.

#9 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 września 2009 - 13:50

welsh - pierwszy, to był chyba jednak WebKit. bądź pierwszy publicznie. ale chyba był pierwszy tzn teoretycznie Opera miała 100% jako pierwsza, ale było jedno 'ale' ;) WebKitowy team nie dość że uczestniczył w wyścigu, to wyłapał też parę błędów w Acid3 ;] i to właśnie ten test z błędami pierwsza przeszła Opera ;) co do reszty - każdy używa tego co mu wygodnie :) ja Opery nie lubię. może irracjonalnie, ale nie lubię ;) niewygodna jest dla mnie

#10 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 16 września 2009 - 13:59

No moze zobaczymy.... Opera 9 ciagle mi sie wieszala i lubila sie dlugo zastanowic przed otwarciem strony. Ciekawe czy w "dyszce" poprawili to wszystko.

#11 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 września 2009 - 15:35

Od siódemki jestem przy operze, i przez cały ten czas jestem zadowolony. Nawet jeśli dana odsłona miała wolniejszy silnik od jakiejś innej przeglądarki, to wygodny interfejs i gesty myszy zawsze powodowały, że inne przeglądarki w ostatecznym rozrachunku były wolniejsze.

#12 Smowling

Smowling
  • 146 postów

Napisano 16 września 2009 - 17:27

na windzie zawsze pod operka jade za 'gesty myszka'. moze mi ktos zyczliwie powiedziec jak aktywowac gesty mysza (mam touchpada only ;c ale w alu wiec multi) tak jak w safari przykladowo wstecz 3palce na gladzik i w lewo. bylbym wdzieczny.

#13 welsh

welsh
  • 298 postów
  • Skądlubuskie

Napisano 17 września 2009 - 07:21

No moze zobaczymy.... Opera 9 ciagle mi sie wieszala i lubila sie dlugo zastanowic przed otwarciem strony. Ciekawe czy w "dyszce" poprawili to wszystko.


Co do zastanawiania się opera ma domyślnie w Narzędzia->Preferencje->Zaawansowane->Przedlądanie ustawione że ma wyświetlać stronki po 1 sek więc troszkę możesz to skrócić ustawiając "Wyśwetlaj na bierząco".
Natomiast problem z zawiasami mógł wynikać z tego, że automatycznie przydzielała pamięć RAM a podręczną ma minimalną
RAM jak masz ponad 1gigsa może automat sobie przydzielać ale podręczną warto zawsze troszkę zwiększyć.
Chyba że nie cierpisz na nadmiar ramu to wtedy zawsze możesz przydzielić z "ręki"


@ Smowling
Narzędzia->Preferencje->Mysz i klawiatura
Myślę, że o to Ci chodzi

#14 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 17 września 2009 - 10:19

ja Opery nie lubię. może irracjonalnie, ale nie lubię niewygodna jest dla mnie


Nie nie lubisz tylko masz przyzwyczajenie do S. Zaloze sie tez ze nigdy nie uzywales dluzej niz 1 dzien. Trzeba posiedziec ten tydzien i wtedy podjac decyzje. Niewygodne moze byc S bo to ono nie ma masy funkcji, O ma praktycznie wsztstko, o gestach myszy nie wspominajac.

WebBrowser to podstawowa rzecz, uzywana codziennie, warto dac szanse innym nowym rozwiazaniom.
S ma naprawde mase wkurzajacych i spowalniajacych prace niulansow.

#15 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 września 2009 - 10:50

ja tam gesty w Safari mam, więc nie wiem ocb ;] myszy oczywiście, nie na gładziku jasne, nie out-of-the-box, ale to dla mnie nie jest wielki problem za to w O brakuje mi paru opcji, których raczej nie mogę doinstalować. przyzwyczajenia mam z różnych przeglądarek nie zaczynałem od Safari a często siedzę po trochu na wszystkich bo się bawię w webmasterkę i Opera mi się też od strony możliwości silnika trochę nie podoba ;] nie lubię też jej interfejsu bajer z zakładkami całkiem fajny, ale mi to nie wystarczy ;) oczywiście to nie znaczy, że to zła przeglądarka

#16 Smowling

Smowling
  • 146 postów

Napisano 17 września 2009 - 19:56

i lipton... niby wszystko ustawione, a z gladzikiem nie chce wspolpracowac bestia... ;c

#17 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 17 września 2009 - 23:43

UPDATE - mam pierwsza powazna niedogodnosc - nie dzialaja google docs. Mozna ogladac nie mozna edytowac. Tez tak macie? moze to byc z czyms zwiazane?

#18 amator

amator
  • 503 postów

Napisano 18 września 2009 - 07:11

Dla mnie Opera 10 z opcja turbo jest nie do uzycia. Ponizej macie przyklad kawalka strony z:

- wlaczona opcja turbo:

Dołączona grafika

- i wylaczona opcja turbo:

Dołączona grafika


Turbo po prostu wyraznie psuje wyglad strony poprzez rozmywanie umieszczonych na stronie zdjec. Czy u Was tez cos takiego sie robi?

#19 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 18 września 2009 - 09:30

Amator - turbo tak dziala i tak wlasnie ma dzialac. To ma kompresowac zbedne dane gdy uzywasz na przyklad modemu GSM. Dla mnie ta opcja to blogoslawienstwo. Wystarczyloby przeczytac manuala albo info na ich stronie zby nie zadawac glupich pytan.

#20 Songokuu

Songokuu
  • 47 postów

Napisano 18 września 2009 - 10:01

Jak komuś brakuję Adblocka i Noscrip z FF to niech poczyta to
[UserJS] Adsweep.org - Adblock dla Opery i Chrome + FlashBlock - adas@dziugger

sprawdza się na 90% stron

#21 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 18 września 2009 - 10:23

thanks songoku! Czy ktos moglby potwierdzic/obalic moje doniesienia na temat google docs?

#22 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 18 września 2009 - 10:27

google docs przestalo dzialac - google blokuje opere. ja otwieram fajerfoksem

#23 amator

amator
  • 503 postów

Napisano 18 września 2009 - 13:38

Amator - turbo tak dziala i tak wlasnie ma dzialac. To ma kompresowac zbedne dane gdy uzywasz na przyklad modemu GSM. Dla mnie ta opcja to blogoslawienstwo. Wystarczyloby przeczytac manuala albo info na ich stronie zby nie zadawac glupich pytan.


glupie nie glupie - kto pyta nie bladzi. A po drugie nie wszyscy maja czas aby przed uzyciem czegokolwiek wertowac manuale. I po trzecie w zajawkach marketingowych, ktore zazwyczaj zdazy sie przeczytac, Opera sie nie chwali slabsza jakoscia obrazkow.

Anyway, dzieki za info.

#24 aramil

aramil
  • 145 postów
  • SkądŁódź, Poland

Napisano 18 września 2009 - 18:40

A czy też macie problemy z pogrubionymi czcionkami konkretnie ze znakami dialektycznymi w nich np. na naszej klasie, zamiast ę ą mam kwadraciki

#25 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 18 września 2009 - 19:42

[quote[google docs przestalo dzialac - google blokuje opere. ja otwieram fajerfoksem[/quote] U mnie juz dziala - dalam identyfikacje jako FRajerFoxa i costam google pisze ze suportuje tylko Safari, IE, FF i Opere (sic!:) i ze ta przegladarka t ozadna z nich ale dziala jak dam OK.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych