Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

[tutorial] Tworzenie wieloczęściowych archiwów RAR z hasłem na Maku


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 ex3v

ex3v

  • 1884 posts
  • SkądWarszawa

Posted 07 September 2009 - 00:10

Rzecz, której poszukują ludzie miesiącami, okazuje się być bardzo prosta - można bez problemu tworzyć archiwa RAR na maku i wcale nie trzeba za to płacić setek dolarów. Całość instalacji zajmuje 3 minuty.
UWAGA: instalacja poniższego programu wymaga wejścia w tryb superużytkownika w konsoli systemowej - jeżeli będziesz uważnie wykonywać wszystkie polecenia, nic się nie stanie, ale jeżeli zrobisz coś nie tak - możesz nawet uszkodzić swój system operacyjny, dlatego wszystkie poniższe czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.


1. Ściągamy paczkę RarMe ze strony: :: RarMe :: oraz Rar For Mac OS X ze strony: WinRAR archiver, a powerful tool to process RAR and ZIP files
2. Rozpakowujemy najpierw zawartość drugiej paczki - w miejscu rozpakowania powinien powstać nowy folder o nazwie „rar".
Kopiujemy go do katalogu głównego swojego głównego dysku twardego (zazwyczaj ma on nazwę „Macintosh HD" oraz zawiera w sobie katalogi takie jak Biblioteki, Programy, System, Użytkownicy).
Kopiujemy cały folder, a nie tylko jego zawartość.
3. Uruchamiamy spotlighta (lupa w prawym górnym rogu ekranu) i wpisujemy „terminal" - gdy na pierwszym miejscu pojawi się aplikacja o takiej nazwie, naciskamy Enter, aby ją uruchomić.
4. W terminalu piszemy kolejno:

sudo su

Podajemy swoje hasło i zatwierdzamy naciskając Enter. Uwaga - podczas wpisywania hasła nie wyświetlają się żadne gwiazdki, kropki itp, proszę się tym nie przejmować.

Po poprawnym zalogowaniu się piszemy dalej (po każdej linii wciskając Enter):

cd /
cp /rar/rar /usr/bin/rar

Jeżeli wszystko jest ok, po każdym poleceniu nie zostaną wyświetlone żadne komunikaty.
Jeżeli jednak wyskoczył jakiś error, wróć do punktu 1 i wykonaj wszystkie kroki jeszcze raz. Nie zmieniaj nazwy rozpakowanego folderu.

Aby upewnić się, że wszystko jest ok wpisujemy:

cd /usr/bin/
ls -l

i odnajdujemy na długiej alfabetycznej liście pozycję „rar" (pierwsza kolumna od prawej).

Jeżeli odnajdziemy daną pozycję, oznacza to, że wszystko jest ok - zamykamy program Terminal.

Teraz pozostaje nam rozpakowanie pierwszego ściągniętego archiwum, zawierającego program RarMe. Program możemy umieścić gdziekolwiek - najlepiej w katalogu Programy :)

Jeżeli wszystko poszło ok to... gratulacje! Właśnie nauczyłeś swojego Maka tworzyć archiwa RAR :)


Jeżeli natomiast chcesz rozpakować archiwum RAR - dowolnie jedno czy wieloczęściowe, z hasłem czy bez, zainstaluj UnRarX: UnRarX - Mac OS X RAR Extraction Utility

Mimo, że po odpowiedniej konfiguracji zaistalowany przez nas program RarMe umożliwia rozpakowywanie RAR-ów, to lepiej jest korzystać z UnRarX'a - integruje się on z powłoką systemową, dzięki czemu możemy rozpakowywać archiwa klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję z menu kontekstowego.

#2 mimon

mimon
  • 158 posts
  • SkądMaków Maz

Posted 23 September 2009 - 00:08

Zrobione a propos, jeżeli byśmy czytali "Read Me" znaleźlibyśmy instrukcję, która w przejrzysty sposób wytłumaczyłaby nam co zrobić żeby wszystko było jak należy :)




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users