Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Scheduler Poland - rozkład jazdy na iPhone'a.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
824 odpowiedzi w tym temacie

#1 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 sierpnia 2009 - 22:54

[touchsmallimg]http://img36.imageshack.us/img36/2696/beztytuuxwc.png[/touchsmallimg]

Jakiś czas temu w App Store ukazał się program polskiej produkcji, który po bardzo krótkim czasie trafił do Top 10 płatnych aplikacji i zajął drugą pozycję. Mowa tu o Scheduler Poland, czyli aplikacji stworzonej dla użytkowników komunikacji miejskiej.

Dołączona grafika Dołączona grafika


W aplikacji standardowo znajdziemy rozkład dla Warszawy i Krakowa. Jednak na dzień dzisiejszy (7 sierpnia) możemy dodatkowo pobrać bazę danych dla Lublina, Poznania i Wrocławia. Autor aplikacji zapewnia, że w najbliższym czasie ukażą się rozkłady dla kolejnych miast – wniosek taki, że program cieszy się dużą popularnością ;) Na oficjalnej stronie możemy odnaleźć pełna listę oczekujących miast.
Tymczasem rozkład dostępny jest już dla następujących miast: (na dzień 8 sierpnia)
  • Kraków
  • Warszawa
  • Poznań
  • Wrocław
  • Lublin
  • Rzeszów

Całość prezentuje się bardzo przejrzyście, a dodatkowo aktualna godzina jest podświetlona na zielono (niewidoczne na screenie).

Dołączona grafika


Dostępne są rozkłady jazdy zarówno dla tramwajów jak i autobusów miejskich.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Ikona aplikacji i przyciski u dołu ekranu nie są najwyższych lotów i nie wyglądają zachęcająco, lecz na forum myapple.pl trwa konkurs na nową wersję ikony, która znajdzie się w Schedulerze wraz z najbliższymi aktualizacjami.

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji musimy przejść do zakładki ‘Konfiguracja’ w celu ustawienia swojego miasta i pobrania dla niego aktualnych baz linii. Jeżeli chcemy korzystać z rozkładu dla Warszawy to musimy obowiązkowo zainstalować aktualizację, gdyż poprzednia wersja nie funkcjonuje poprawnie. Na koniec należy uruchomić aplikację ponownie.

Dołączona grafika


Zalety:
  • bardzo prosta obsługa i konfiguracja
  • aplikacja bardzo przydatna, szczególnie dla osób często korzystających z komunikacji miejskiej
  • przystępna cena
  • w planach rozkład dla kolejnych miast

Wady:
  • program potrzebuje paru poprawek graficznych (ikona, i przyciski u dołu ekranu)

:arrow: Link do iTunes.
Cena: 0,79€/0,99$
Rozmiar: ok. 15,5MB (z bazą Krakowa i Warszawy)
Dostępność: iPhone, iPod Touch - OS 3.0
Oficjalna strona: Kakaki - Scheduler Poland

Polecam jak najbardziej!

#2 Shakal

Shakal
  • 753 postów
  • SkądWrocław/Kraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 08:03

Rozumiem że program potrzebuje tylko internetu do aktualizacji bazy danych, a tak to działa bez netu?

#3 rudy211

rudy211
  • 360 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 08 sierpnia 2009 - 08:51

Rozumiem że program potrzebuje tylko internetu do aktualizacji bazy danych, a tak to działa bez netu?


Dobrze rozumiesz.

#4 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 11:18

Zapomniałem wspomnieć o nowej funkcji - ulubione przystanki. ;) Dzięki niej w łatwy i szybki sposób uzyskamy dostęp do przystanków, z których często korzystamy.

#5 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 08 sierpnia 2009 - 11:19

7 sierpnia:) Nie sierpień.

#6 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 11:28

7 sierpnia:) Nie sierpień.


Dzięki, już poprawione.

#7 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 sierpnia 2009 - 11:42

Bardzo fajnie się*wszystko rozwija. Fajnie, że dochodzą coraz to nowsze miasta :) Jedyna propozycja to możliwość*przestawiania (wyżej-niżej) pozycji w liście ulubionych - teraz są*one w kolejności dodania "na sztywno".

#8 marcin0903

marcin0903
  • 410 postów
  • SkądOpole

Napisano 08 sierpnia 2009 - 11:48

Jeee... już nie będę musiał iść na przystanek wieczorem i mówić "kur**, odjechał, kiedy następny? - za godzinę - za*******e!" :P Tylko pytanie, kiedy będzie dla Opola, w najbliższym czasie? - co przez to jest rozumiane, tydzień, miesiąc, dwa?

#9 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 12:27

Jeśli dzienna praca mi nie przeszkodzi to planowane jest jedno miasto na dzień. Czyli Opole za około 9 dni.

#10 dogiela

dogiela
  • 70 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 08 sierpnia 2009 - 13:23

szkoda że nie ma opcji wyszukiwarki połączeń (z punktu A do B a np. kilkoma liniami) tak jak jest to na stronie MPK Kraków

#11 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 13:30

Wyszukiwanie połączeń jest planowane w kolejnych wersjach, wymaga wymyślenia optymalnego algorytmu do szukania takiego połączenia, na chwile obecną bez współrzędnych GPS danych przystanków.

#12 4sakeN

4sakeN
  • 109 postów
  • SkądBiałystok, Poland, Poland

Napisano 08 sierpnia 2009 - 14:27

No czekam na bialystok i z wiekla przyjemnosci zakupie ten program :>

#13 tyminski

tyminski
  • 16 postów

Napisano 08 sierpnia 2009 - 14:39

ja czekam na Olsztyn. W razie problemow moge pomoc. jakkolwiek.

#14 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 sierpnia 2009 - 15:38

Wyszukiwanie połączeń jest planowane w kolejnych wersjach, wymaga wymyślenia optymalnego algorytmu do szukania takiego połączenia, na chwile obecną bez współrzędnych GPS danych przystanków.


A po co współrzędne gps?
Mi wpadł tak na pierwszy rzut do głowy przegląd wszystkich dróg z jednego przystanku do drugiego i wybranie finalnie jak najmniej złożonej.

#15 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 17:02

Jeśli dzienna praca mi nie przeszkodzi to planowane jest jedno miasto na dzień. Czyli Opole za około 9 dni.


Hmmm... czyli Bielsko-Biała już za 2-3 dni, nie mogę się doczekać :grin:

#16 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 17:09

A po co współrzędne gps?
Mi wpadł tak na pierwszy rzut do głowy przegląd wszystkich dróg z jednego przystanku do drugiego i wybranie finalnie jak najmniej złożonej.


Też miałem ten pomysł, ale nie zapominajmy że to tylko iphone (już kilka osób się skarżyło że samo przeglądanie listy jest wolne) i czas takiego algorytmu może trwać nawet kilka minut dla bazy warszawy, która na chwile obecną jest największa.
I muszę wymyślić jakieś optymalizację.

Poza tym mając współrzędne GPS można szybkiej odrzucić trasy które idą w niewłaściwym kierunku, oraz zmierzyć odległości trasy i wybrać bardziej optymalne.

Bez nich drugą możliwością jest weryfikacja tras posiadając średnie czasy przejazdu między punktami, bo nie zapominajmy że czasem może się zdarzyć trasa z kilku przystanków która będzie trwać godzinę, a może się okazać inna szybsza z większą listą przystanków (z szybszym czasem przejazdu między nimi).

#17 Krasnall

Krasnall
  • 15 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 17:50

Kolego, na 33Mhz wyszukiwanie chodziło jak burza, z przesiadkami, podawaniem czasów podróży itd.

[url=http://szulat.republika.pl/przewodas/]Przewodas - Rozklad jazdy komunikacji miejskiej dla Palma[/url]

#18 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 sierpnia 2009 - 17:57

Co do tras przejazdów to nie wiem, jak inne miasta, ale dla warszawy jest podany czas dla każdej linii :)

#19 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 18:12

Kolego, na 33Mhz wyszukiwanie chodziło jak burza, z przesiadkami, podawaniem czasów podróży itd.

Przewodas - Rozklad jazdy komunikacji miejskiej dla Palma


Dzięki za informację, ciekawy projekt.
Na stronie znalazłem taką informację:

Jeżeli algorytm jednoprzesiadkowy nie odnajdzie połączenia lub czujemy, że nie jest ono optymalne, można również użyć algorytmu ogólnego (przycisk "Dowoln"), który nie ogranicza liczby przesiadek. Jest jednak znacznie wolniejszy i w niektórych przypadkach może dawać nieoptymalne wyniki (tzn. wymagające zbyt dużej liczby przesiadek lub zbyt dużego czasu). Często daje jednak lepsze (lepsze czasowo, przy większej liczbie przesiadek) lub takie same jak "1 przes" (o ile istnieje rozwiązanie jednoprzesiadkowe).
W tym przypadku widać, że drugi algorytm znalazł rozwiązanie szybsze (29 minut zamiast 34), ale wymagające dodatkowo przejścia niektórych odcinków na piechotę.
Szybkość działania algorytmów wyszukujących (zwłaszcza tego drugiego) może być przyspieszona przez umieszczenie dodatkowych informacji w bazie danych. Bazy z takim dodatkiem są oczywiście większe. Na ekranie powitalnym przewodasa można odczytać czy baza zawiera takie informacje; symbol +KC oznacza informacje o sasiednich polaczeniach (wykorzystywane w algorytmie 2), +SR to przyspieszenie wyszukiwania linii na przystanku (w obu algorytmach i wielu innych miejscach programu)


Mówię czysto teoretycznie bo nie wprowadzałem algorytmu do programu, po jakiś testach będę mógł się wypowiedzieć czy uda mi się zrobić tak szybki algorytm. Tutaj już jestem częściowo zależny od bazy danych SQLite i szybkości jej działania.

Ale pomysł mi się podoba właśnie planowałem zrobić w pierwszej wersji algorytm bezprzesiadkowy, a potem rozbudować go o algorytm z 1 przesiadką, a dopiero na końcu wersje która szuka wielu przesiadek :), ale widzę że mnie już ktoś ubiegł dawno temu z takim pomysłem. Nie wpadłem jednak na to aby to użytkownik mógł decydować który algorytm wybiera.

Ale tak jak wspomniałem wcześniej taki algorytm wymaga czasów przejazdów między przystankami, których nie ma teraz w bazie. Tak samo nie mam informacji +KC i +SR z powyższego przykładu.

---- Dodano 08-08-2009 o godzinie 17:15 ----

Co do tras przejazdów to nie wiem, jak inne miasta, ale dla warszawy jest podany czas dla każdej linii :)


Ten czas mam właśnie zamiar wykorzystać w kolejnych wersjach przy algorytmie i jako informacja na liście przystanków.

W miastach które takiej informacji nie podają muszę sam wyliczyć czasy sprawdzając różnicę czasu odjazdu między dwoma kolejnymi przystankami. Co wymaga dodatkowych wyliczeń przy wprowadzaniu baz danych.

---- Dodano 08-08-2009 o godzinie 17:16 ----
Tym czasem właśnie ruszyły prace nad rozkładem Rzeszowa

#20 tab0reqq

tab0reqq
  • 658 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 sierpnia 2009 - 19:08

Kupione na Warszawę. Trzeba potestować ;-) Teraz to "klient nas pannnnn" nie ?

#21 axyon

axyon
  • 141 postów
  • SkądRzeszów (pustynia iSpotowa)

Napisano 08 sierpnia 2009 - 19:30

O! Świetnie! Chociaż Będzie Rzeszów- Miasto Innowacji! Ale jedno zastrzeżenie do tej aplikacji jest takie że nie mam kardy kredytowej (debetowej gft carda itp.) I nie tylko ja.

#22 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 20:10

O! Świetnie! Chociaż Będzie Rzeszów- Miasto Innowacji!

Ale jedno zastrzeżenie do tej aplikacji jest takie że nie mam kardy kredytowej (debetowej gft carda itp.) I nie tylko ja.


Rzeszów już jest gotowy, czyli na chwilę obecną trzymam się planu, jedno miasto na dzień.

#23 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 20:19

Na końcu recenzji dodałem spis wszystkich dostępnych miast.
Wraz z pojawieniem się każdego następnego lista będzie aktualizowana.

---- Dodano 08-08-2009 o godzinie 21:31 ----
Zmieniłem również położenie listy z kolejnością miast oczekujących, która równiez będzie uaktualniana.

#24 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 20:40

Na końcu recenzji dodałem spis wszystkich dostępnych miast.
Wraz z pojawieniem się każdego następnego lista będzie aktualizowana.

---- Dodano 08-08-2009 o godzinie 21:31 ----
Zmieniłem również położenie listy z kolejnością miast oczekujących, która równiez będzie uaktualniana.


Oczekujące miasta są na stronie Kakaki - Scheduler Poland

#25 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2009 - 21:11

Na końcu recenzji dodałem spis wszystkich dostępnych miast.
Wraz z pojawieniem się każdego następnego lista będzie aktualizowana.

---- Dodano 08-08-2009 o godzinie 21:31 ----
Zmieniłem również położenie listy z kolejnością miast oczekujących, która równiez będzie uaktualniana.


Jednak zrezygnowałem z tego rozwiązania.
Jest podana jedynie lista dostępnych miast, która będzie aktualizowana.
Co do oczekujących miast, jest podany link do strony.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych