Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

To już chyba czas na MacBook Pro bez CD/DVD...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 KP

KP
  • 88 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 czerwca 2009 - 11:46

Czytałem sporo postów na forum - tutaj i w innym miejscach - o nowych laptopach Apple i myślę, że to już chyba czas, aby pozbyć się z nich napędów CD/DVD - i zostawić je jako napęd zewnętrzny (jak w Air). Przynajmniej ja osobiście jestem gotów coś takiego kupić. O rozmiarze laptopa decyduje wielkość matrycy - więc to nie dawałaoby to mniejszego rozmiaru (może mogłyby być trochę cieńsze, choć obecne wielkości mi odpowiadają) - ale wewnątrz byłoby znacznie więcej miejsca, które można wykorzystać na powiększenie baterii, dodatnie nowych portów (albo ich przywrócenie). Od Aira taki laptop różniłby się przede wszystkim możliwościami „zewnętrznej rozbudowy" - dodawania różnych peryferiów - i pewnie znacznie dłuższą pracą na (powiekszonej) baterii. I to właśnie łatwość stosowania zewnętrznych modułów i odpowiednio dobrane porty świadczyłyby o charkterze PRO. I gdy jeszcze zastosować dyski SDD, to właściwie jedynym elementem ruchomym wewnątrz laptopa pozostałby... wiatraczek (i membrany głośniczków) (-: Jak patrzę na to, jak korzystam ze swego MBP, to w żaden sposób nie straciłby na użyteczności (w moim wypadku) - filmy z DVD oglądam na nim rzadko, wypalam DVD właściwie tylko w domu, więc zewnętrzny napęd wcale by mnie nie ograniczał... a przy częstych problemach z SuperDrive'ami - Apple pozbyłoby się z komputera jednej z najbardziej awaryjnych części... Pewnie za jakiś czas tak się stanie. Mam nadzieję, że dotrzymam do tego na obecnym sprzęcie.

#2 cooper69

cooper69
  • 1 034 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 czerwca 2009 - 12:12

masz całkowitą rację jest tylko kwestia psychologiczna u użytkowników

#3 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 13 czerwca 2009 - 12:19

zdecydowanie jestem za. Z napędu korzystam raz na kwartał a i tak z tego wbudowanego w MB korzystałem tylko raz bo tak to jadę na zew. Samsungu :)

#4 paparazzi

paparazzi
  • 1 006 postów

Napisano 13 czerwca 2009 - 12:21

dokladnie :) juz sie tak nie używa dużo CD i DVD jak kiedyś, są dyski po 500GB i więcej :)

jest tylko kwestia psychologiczna u użytkowników

racja- jak w przypadku iPhona- brak mms itd, mimo że i tak nikt z tego nie kożysta :)

#5 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 13 czerwca 2009 - 12:36

dokladnie :) juz sie tak nie używa dużo CD i DVD jak kiedyś, są dyski po 500GB i więcej :)

racja- jak w przypadku iPhona- brak mms itd, mimo że i tak nikt z tego nie kożysta :)


o przepraszam bardzo ja wysłałem ostatnio jednego mms-a :P ;-)

#6 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 13 czerwca 2009 - 13:25

Jak apple za jakiś czas wyda lapka bez napędu to wszyscy zaczną narzekać że go nie ma itd ... , choćby stanęli na głowie to i tak komuś się coś nie spodoba.

#7 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwca 2009 - 13:53

Zgadzam się w dzisiejszych czasach napęd optyczny to zbędny balast i zabieracz miejsca w obudowie. Chętnie zobaczyłbym laptopa z dodatkowymi portami albo drugim dyskiem (np 2 x SSD). Przez ostatnie 2 lata nagrałem z 2 płyty i odtworzyłem 1.

#8 paparazzi

paparazzi
  • 1 006 postów

Napisano 13 czerwca 2009 - 13:55

dlatego moim zdaniem powinni zrobić duuużo różnych wersji :] w podobnych cenach, wtedy by może mniej ludzie narzekali...

#9 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwca 2009 - 14:01

Nikt by się nie połapał i sytuacja wyglądała by jak w latach 90 - pierdylion różnych wersji. Im mniej możliwości tym lepiej.

#10 deepack

deepack
  • 242 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwca 2009 - 14:23

ja jako, że kolekcjonuję płyty CD tak tak oryginalne cedeki z muzyką ;). Jestem za tym, by był jednak w MBP napęd, chyba że dodawaliby zewnętrzny odtwarzacz wraz z laptopem, ale to jest nie możliwe ...

#11 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 czerwca 2009 - 15:14

Uważam pierwotny pomysł autora za idealny, wymiana modułowa - zamiast CD , będzie 2xUSB 1xFW400 i 1xFW800 w module, a zamiast tego można wybrać, np. kartę dźwiękową wielokanałową, albo slot exprescard, albo czytnik pamięci.

Pamiętam jak wszedł Air, wtedy każdy mowił, "co?! nie ma CD?? jak tak można, ani są nienormalni...", teraz każdy widzi jak często sie korzysta z napędów...

---- Dodano 13-06-2009 o godzinie 16:16 ----
P.S. Fajnie że soft 3.0 ma cut/copy&paste, nawet raz użyłem "copy", ale nigdzie tego nie wkleiłem, no bo tego nie potrzebowałem, chcialem sprawdzić jak działa (miodzio;) )

#12 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 czerwca 2009 - 16:06

mam jeszcze w domu laptopa w który jest dvd-rom + napęd dyskietek. wielki jak czołg, waży tyle samo, a ekran tylko 12"

#13 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 13 czerwca 2009 - 16:57

zewnętrzny napęd DVD +/-R kosztuje 200 - 300 zł wiec nawet jeżeli takiego by nie dodawali w komplecie to i tak dokupienie go oddzielnie nie stanowiło by problemu ponieważ jest to 1/16 ceny nowego lapka :)

#14 Konrado

Konrado

  • 1 844 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 13 czerwca 2009 - 17:09

A na jakich nośnikach byłby wtedy system operacyjny w wersji pudełkowej?

#15 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 czerwca 2009 - 17:15

A na jakich nośnikach byłby wtedy system operacyjny w wersji pudełkowej?


Na kartach SD*? ;)

#16 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwca 2009 - 17:20

A na jakich nośnikach byłby wtedy system operacyjny w wersji pudełkowej?


A do MBA jak zainstalujesz nowy system? Z zewnętrznego napędu :)

#17 Gość_soyerski_*

Gość_soyerski_*

Napisano 13 czerwca 2009 - 17:40

przez system na pendrive :)

#18 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 13 czerwca 2009 - 18:03

Sam się*kiedyś pukałem w głowę jak zobaczyłem kompa bez napędu, ale jak zacząłem siebie obserwować, to rzeczywiście DVD się*prawie nie używa. A budowa modułowa to na prawdę zacny pomysł. Wybierasz co chcesz zabrać - DVD albo większą baterię. Chociaż*osobiście wolałbym drugi dysk. Jeden dysk jednak mnie zniechęca do laptopa.

#19 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 czerwca 2009 - 18:49

Według mnie to dobry pomysł. Jednak jeszcze nie dzisiaj, nie w obecnych czasach. To było by dobre gdyby producenci zaczęli chociaż przerzucać się z cd/dvd na karty pamięci czy pendrive. Na razie jednak Nie jest to świetna idea. Wiele osób wciąż chce móc włożyć do swojego maka płytę z muzyką czy czymkolwiek innym. No, chociaż jestem pewien, że gdyby Apple nagle wprowadziła nowe macbooki (i maki) bez napędu, producenci błyskawicznie by się przystosowali, i już wszystkie te kwarki, fotoszopy i fajnal katy znalazły by się na zgrabnym pendrive lub karcie.

#20 KP

KP
  • 88 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 czerwca 2009 - 19:26

Taka „duża" modułowa budowa już była - np. Charles Moore (LowEndMac) wciąż wzdycha do starych Pismo/Lombardów, gdzie wyjmowało się napęd i dokładało dodatkową baterię. Ale to chyba już nie wróci. Obecny pomysł ze sztywną konstrukcją unibody jest dobry - i chyba nie byłoby dobrze ją osłabiać tworząc miejsce na wkładanie/wyjmowanie tak pokaźnego modułu. Miejsce po napędzie DVD wewnątrz lepiej wykorzystać na większą baterię, a miejsce zwolnione na obudowie - na mądrze dobrane porty - do których można podłączyć to, co nam potrzebne. Na pewno przydatne byłoby coś w rodzaju obecnego ExpressCard - miejsce do umieszczenia różnych mini-modułów (dodatkowa pamięć masowa, bardziej specjalistyczne porty, modemy itp). Już teraz nie byłoby problemów z pozbyciem się napędu DVD - przecież mają już w ofercie napęd zewnętrzny... Z większą baterią i dodatkowymi portami pewnie wielu bez protestów przełknęłoby taką samą cenę - i wyłożyło kolejne 100$ na zewnętrzny napęd. (Ja wśród nich). Funkcjonalności nie traci się niemal w ogóle. Drugi dysk to mogłaby być fajna sprawa - ale to pewnie pójdzie w strone zewnętrznych pamięci - karty SDXC mają teoretyczną wielkość nawet do 2 TB - albo bezprzewodowego klonowania SDD gdzieś poza laptopem (tak jak obecnie Time Capsule/Machine). Jeśli wyprodukują ten „mityczny" tablet, pewnie będzie to kolejnym, po MBAir, testowaniem takich rozwiązań... Poczekamy, zobaczymy... na razie można pomarzyć i czekać na kolejne prezentacje sprzętu..

#21 adi3124

adi3124
  • 531 postów
  • SkądGdynia

Napisano 14 czerwca 2009 - 00:04

zamiast napędu - większa bateria żeby laptop naprawdę trzymał chociaż te 6 godzin na rozjaśnionym ekranie ... ja napędu w mbp użyłem może z 5 razy ...

#22 Brzuch

Brzuch
  • 32 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 czerwca 2009 - 01:07

dobry pomysł autorze. Czekam aż cd i dvd wyjdą z obiegu jak dyskietki. Co do muzy na cd ;niektóre labele wydaja juz albumy na dyskach SD. Myśle, że to super sprawa , przyszłość i w ogóle.

#23 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 14 czerwca 2009 - 01:21

Sporo osób już jest chyba przyzwyczajonych do komputera bez napędu, chociażby patrząc na to jak dużo jest użytkowników netbooków. Swoją drogą ciekawe jak mogłoby być rozwiązanie dodawanie systemu do takiego MBP bez DVD, dalej płytki + używanie zewnętrznego DVD, a może system na karcie SD, skoro nowe MBP mogą już być z nich botowane?

#24 MBorowiec

MBorowiec
  • 255 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 14 czerwca 2009 - 09:36

No to ja chyba będę "wyłamany", osobiście nie widzę opcji komputera bądź co bądź "pro" (jak wiadomo, już niektóre modele nie są takie uber) bez napędu. Jako grafik używam masy płyt ze stockiem, fontami, brushami, klienci podrzucają super projekty (:P), ja archiwizuje muzyke, tudzież nagrywam wersje do samochodu (perspektywa zmiany cedeków jest męcząca podczas jazdy :P) Nieee nie widzę tego ... To nie jest właśnie netbook by nie było napędu.

#25 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 14 czerwca 2009 - 11:30

MBorowiec Ale używasz tego wszystkiego w domu czy w drodze? Bo jak w domu, to można mieć napęd w domu, a komputer ze sobą.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych