Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook - 3 miesiace uzytkowania OPINIA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 mydzio

mydzio
  • 70 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 września 2006 - 15:29

Witam serdecznie, Postanowilem opisac troche cechy Macbooka ktore nieczesto trafiaja na forum. A zatem do rzeczy: Konfiguracja mojego MB: MB White 2GHz 2GB RAM 60GB HDD Troche o mnie: Jestem bylym wlascicielem PB Pismo z Upgradem procka G4 550 (Boze do dzis kreci mi sie lezka w oku na jego wspomnienie) oraz PB 12'' 1.33 rev. C Poza tym jestem studentem PW - informatyka, czyli glownie programuje Java i teraz dotNET na Parallels (dlatego potrzebowalem IntelMaca bo Virtual PC to porazka do kwadratu), nie uzywam natomiast Photoshopa programow do obrobki Video itd. Czasem (bardzo rzadko) gram w gdy np. AoE 2, SC, WC3 Szybka ocena: Na przykladzie mojego egzemplarza - NIE POLECAM kupowac teraz -> warto poczekac do rev. B albo nawet rev. C i nowego systemu 10.5 Dlaczego? Po pierwsze software i TRANSFORMACJA PPC -> Intel Wbrew temu co probuje przedstawic Apple Intelowski 10.4 Tiger jest ZDECYDOWANIE MNIEJ STABILNY niz 10.4 Tiger na PPC. Typowe problemy wywalania sie intelowskich programow natywnych -> vide Safari, Finder, SysPref i tak mozna wymieniac wiele. Zaznaczam ze nie jest to wina wadliwego hardwaru tylko czysto niedopracowanego softu (dla tych co nie wierza proponuje w Safari dynamicznie poskakac Tab'em po polach roznych formularzy albo bardzo szybko otwierac nowe zakladki). Poza tym Rosseta -> dziala ale ostro obciaza system. MS Office dziala kiepsko (mam 2giga ramu jakby co, przerzucilem sie na iWorks 06). Gry dzialaja i wszystkie ktore testowalem a testowalem wiele dzialaja plynnie ale ostro obciazaja system -> Medal of Honor, CoD, WC3 (drobny problem z filmikami ale da sie obejsc), SC, AoE 2, Age of Mythology, StrongHold, Return to Castle Wolfenstein, Myth 2, Rise of Nations, SimCity 4, Legion Arena (UB), Civilization IV (UB). Wyrazne problemy sa tylko z Conquer And Generals -> w to nie da sie grac chyba ze lubimy SlideShow ;-) WAZNE! Ludzie przyzwyczajeni do cichej pracy PB Pismo czy chocby Ibooka 12'' 1.33 moga przezyc szok. Przy czymkolwiek bardziej zasobozernym niz Safari, a zwlaszcza przy Rossecie WENTYLATOR CHODZI JAK SZALONY. Po drugie Hardware: Moj egzemplarz powinien chyba trafic do ksiegi rekordow Guinessa gdyz ma WSZYSTKIE wady o ktorych kiedykolwiek slyszalem w kontekscie IntelMac'ow tzn.: a) bzyczenie przy gniezdzie B) czesto czarny ekran zamiast bootowania (trzeba zresetowac PRAM za kazdym razem alby sie podniosl system) c) przebarwienia -> mam zajebista tecze kolorow od szarego (oryginalnie) przez bezowy, kremowy, pomaranczowy, jasno brazowy d) "luszczenie" sie pokrywy przy przebarwieniach e) muuuu'czenie wenytatora (nowy firmware to naprawia ale wlacza wentylator non stop) f) zacinajacy sie naped (raz zacial sie tak ze nie dalo sie zrobic NIC - a komputer sie nie bootowal, i skonczylo sie na wizycie w serwisie). g) oczywiscie ostre grzanie sie komputera (nowy firmware obniza cale szczescie temperature o 10 stopni'C !!!) Efekt jest taki ze po poczatkowych ustaleniach ze serwis Apple ma sprowadzac dla mnie nowa plyte glowna i nowa pokrywe z klawiatura w koncu zaproponowano mi wymiane calego komputera na nowy. Poza tym chcialem uprzedzic ew. nabywcow MB ze: a) wentylator chodzi w nich non stop (przy najnowszym firmwarze ktorego nie da sie usunac) i prosze niech nikt mi nie mowi ze chodzi on cicho bo chetnie poslucham jak taki wentylator bedzie huczal za rok gdy sie "lekko" zuzyje. B) jest wyrazne bzyczenie - przyznano mi tutaj racje nawet w serwisie, cytuje: "sami chcielibysmy wiedziec jak to naprawic" ;D c) glossy ekran na prawde jest ladny tylko ma jedna zasadnicza wade -> widac na nim odcisniete palce nawet po delikatnym dotknieciu -> jest to strasznie denerwujace biorac pod uwage ze przez ponad 2 lata uzywania normalnych ekranow plynu do mycia okien musialem w sumie uzyc moze 3 razy a teraz trzeba przecierac ekran min co tydzien, bo nawet przypadkowe dotkniecia widac golym okiem. WNIOSEK: jesli nie potrzebujesz Windows z natywna predkoscia kup uzywanego Ibooka albo PB. Wszystko inne poza emulacja Windows bedzie dzialac lepiej i stabilniej. To tyle. Jakby ktos mial jeszcze jakies pytania - chetnie pomoge. Pozdrawiam serdecznie Piotrek

#2 macuser24

macuser24
  • 75 postów

Napisano 25 września 2006 - 15:47

No nieźle, a już przymierzałem sie do zakupu. Teraz nie wiem co robić

#3 Rycerz

Rycerz
  • 271 postów
  • SkądTarnowskie Góry

Napisano 25 września 2006 - 16:35

Ja mam MB od 1.5 miesiąca a nawet chyba troszkę dłużej i żadnych przebarwień żadnych problemów z grzaniem itp. A co do szumu wentylatorów to nie wiem ale ja chyba mam coś z słuchem bo nie słyszę ich praktycznie w ogóle, może to kwestia przyzwyczajenia po używaniu mojej bestii z windowsem >>> Patrz galeria "Moje maszynki" w podpisie gdzie szum słychać i to wyrażnie, prawie jak odkurzacz mieli powietrze ale i z peltierami wydaaaatnie obniża temp podzespołów :) Dla mnie Macbook jest powiedzmy prawie że ideałem laptopa bo jest mały i praktyczny i wszystko można na nim zrobić... Byłoby extra jakbym jeszcze mógł samsunga d600 zsynchronizować do łączenia się z netem no ale to chyba na razie za duże wymagania dla Tygryska ;) Chociaż ciągle szukam nowych skryptów :) Z czystym sumieniem mogę polecić MB ja akurat trafiłem na wersję bez problemów więc ten komputerek który ty zamówisz będzie z nowszych serii czytaj bez usterek :) Polecam :)

#4 elwis

elwis
  • 57 postów

Napisano 25 września 2006 - 16:39

ja kupie jak pojawi sie rev. B... system lada moment sie poprawi, wyjdzie soft... PC asekuracyjnie portrzymam jeszcze jaksi czas...

#5 wirus

wirus
  • 398 postów
  • SkądGrudziądz

Napisano 25 września 2006 - 18:28

ja mam macbooka od prawie 4 tygodni wad nie widze poza tą że strasznie rysuje się plastik obok touchpada tak i z lewej jak i z prawej strony,matryca jest naprawdę bardzo dobra,co do wentylatorka to nie słyszę go wcale czasami się bardziej rozkęci,szybkość jest naprawde nie zła mam macbooka 2.0 jest szybszy w teście xbench od macbooka pro 1.83 fak faktem o 2 punkty ale jest co mnie bardzo zdziwiło.

#6 Rayman

Rayman
  • 217 postów
  • SkądŚląskie

Napisano 25 września 2006 - 20:07

Ja mam jakieś trzy tygodnie, wentylatorek zaczynam słyszeć przy grze w Quake III lub jak zaczynam jakieś duże obróbki zdjęć, wtedy ma co robić i wentylator zaczyna być słyszalny. Co do "niestartowania" i resetów PRAMu, miałem to samo i zrobiłem jedną rzecz którą ktoś tu polecił na forum a wydawała mi się wyjątkowo głupia ale pomogła. mianowicie trzeba zmienić na chwilę rozdzielczość tylko nie pamiętam na jaką i wrócić do tej właściwej. Jak zrobiłem to cos to od dwóch tygodni spokój, włącza się za każdym razem bez problemu. Pozostałych wad na razie nie stwierdziłem :) Wg mnie jest godnym polecenia sprzętem, dodam iż poprzednie dwa notebooki jakie posiadałem to Toshiba i Dell D610, jednak nie wróciłbym już do nich :)

#7 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 25 września 2006 - 20:12

ja nie mam żadnego problemu z wyżej wymienionych. wiatrak slyszalem tylko raz (komputer mam juz od dwóch tygodni). system śmiga i ani razu się nie wywalił. temperatura procka nie przewyższa 62 stopni (taka osiąga jak mam naprawdę masę rzeczy odpalonych i bawię się jeszcze expose). jedyne, co zauważam teraz to plamy od nadgarstków na obudowie w miejscu gdzie opieramy ręce przy pisaniu na klawiaturze. z tym niewątpliwie pójdę na gwarancję, jak tylko będą bardziej widoczne (czytaj ewidentny będzie defekt, bo póki co to tylko delikatne przyciemnienia). to tyle. a. mój komputer ma 3 tygodnie (przyjechał do mnie prosto po wyjściu z fabryki w chinach) więc mniemam, że jest już uwolniony od tych problemów, które powtarzają się w macbook'ach np. 3miesięcznych. pozdrawiam!

#8 korniszon

korniszon
  • 1 152 postów
  • Skądkanalizacja

Napisano 25 września 2006 - 20:31

system śmiga i ani razu się nie wywalił.


Mało kto widział wywalony osx. Natomiast faktem jest, że i u mnie Safari potrafi się położyć, przykładowo dzisiaj już mi się to zdarzyło, właśnie spowodowane ładowaniem zakładek.
Tym niemniej jest coś takiego w Makach, że jak ci wywala program, to mówisz sobie "spoko", a pamiętam jak mnie wnerwiało zacianie się Windy...

#9 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 25 września 2006 - 20:46

..faktem jest, że i u mnie Safari potrafi się położyć, przykładowo dzisiaj już mi się to zdarzyło, właśnie spowodowane ładowaniem zakładek.


nie używam safari. wolę operę, a ta raz mi się położyła pod tiger'em, ale jestem w stanie jej to wybaczyć, bo to stara miłość i tylko jeden raz ;)

#10 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 25 września 2006 - 21:00

MB z konca sierpnia (data produkcji). Duże obciążenia procesora (kompresja filmów) oraz HD (iMovie), skany (48 bit) i obróbka zdjęć to nawet nie wspominam. Wentylator -- tylko przy kompresji, a i to nie od razu. Przebarwień nie widzę. Wywalanie programów: oczywiście, ale to nie wina hardware, tylko software, zwłaszcza imovie. Safari: omijam, więc nie wiem. Nie wyłącza się sam, nie włącza sam takoż, czarnego ekranu nie widziałem ni razu. Więc albo w moim już poprawili, albo... wszystko przede mną. Aha, mam 10.4.6 i jakoś tak wzbraniam się instyktownie przed update...

#11 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 25 września 2006 - 21:48

Medal of Honor, CoD, WC3 (drobny problem z filmikami ale da sie obejsc), SC, AoE 2, Age of Mythology, StrongHold, Return to Castle Wolfenstein, Myth 2, Rise of Nations, SimCity 4, Legion Arena (UB), Civilization IV (UB).

Bogaty jesteś... ;-)

#12 wicius

wicius
  • 852 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2006 - 22:06

Albo ZŁODZIEJ (niczego nie sugeruję) :P:P

#13 mydzio

mydzio
  • 70 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 września 2006 - 23:36

Od autora Pozdrawiam wszystkich ktorzy maja komputerek od 2-3 tygodni. Powiem tylko ze ja mam swoj od 4 lipca (czyli ok 3 miesiecy) i wady ktore wymienilem wyszly dopiero tydzien gora dwa tygodnie temu. Wiec oczywiscie nikomu nie zycze zle ale poczekajcie w sumie z 3-4 miesiace od zakupu czy nie bedzie sie psul :) Co do softu - SC i WC3 legalne, reszta testowe - chcialem wiedziec co po prostu chodzi na tym sprzecie gdyz jakos nie usmiecha mi sie wydac 50 dolcow od gry zeby dowiedziec sie ze akurat to nie dziala i ze musze miec do tego a tego Mac Pro albo najsilniejszego Macbooka Pro za 12000 zeta :) Pozdro

#14 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 26 września 2006 - 09:32

hmmm pisales ze orginalnie byl szary ??? to chyba miales na mysli srebrny i jest to mb pro... z tego co wiem mb sa tylko biale i czarne...

#15 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 września 2006 - 11:00

hmmm pisales ze orginalnie byl szary ??? to chyba miales na mysli srebrny i jest to mb pro... z tego co wiem mb sa tylko biale i czarne...



i nieoficjalnie "żółta" wersja ;)

#16 echolab

echolab
  • 22 postów

Napisano 26 września 2006 - 11:04

Mam MB od 3 tygodni. Przebarwie n jak narazie nie ma. Ale to chyba zbyt krotki okres, zeby byly zauwazalne. Problem czarnego ekranu pojawil sie po raz pierwszy wczoraj. Wylaczylem system. Po zamknieciu Ekranu, swiecilo sie to male swiatelko na przodzie (nie migalo jak podczas sleep). MB nie chcial sie odpalic. Przytrzymalem mu chwilke guziola od wlaczenia i po chwili poszlo. Nie wiem czy to od tego czy tez nie. Wentylator niekiedy szaleje. I to zupelnie wydawaloby sie bez przyczyny. Opera, transmission i kilka malych programow. Wieje wi wieje i nie chce przestac. Troche to denerwujace. Wczesniej tak nie bylo. Tzn przed update do 10.4.7. Ja nie mam obaw o sprzet. Przeciez to tylko komputer. Jak sie porysuje to sie porysuje. Jak sie odbarwi itp itd to oddam do serwisu w nadziei, ze dadza mi nowy. Proste. Nie ma laptopow idealnych. Do kazdego mozna sie o cos przyczepic. Ktos nabral watpliwosci co do zakupu. Jezeli chcesz czegos innego niz windy, kupuj i nie mysl za dlugo. Na pewno bedziesz zadowolony. Ja jestem i polecam mimo tych kilku niedogodnosci.

#17 mydzio

mydzio
  • 70 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 września 2006 - 12:06

hmmm pisales ze orginalnie byl szary ??? to chyba miales na mysli srebrny i jest to mb pro... z tego co wiem mb sa tylko biale i czarne...


Bialy Macbook w srodku wokol klawiatury ma jasno szary kolor (gdyby byl perlowo bialy to widac by bylo na nim kazde zabrudzenie).

Wentylator niekiedy szaleje. I to zupelnie wydawaloby sie bez przyczyny.

A zainstalowales sobie MenuMeters ? Jesli nie, to szczerze polecam. Wentylator nie wlaczalby sie bez przyczyny, tzn wlacza sie gdy procek jest czyms "zaabsorbowany". Przy intelach zauwazylem ze czesto "chyba" w wyniku bledow w sofcie niektore aplikacje wariuja i w niektorych momentach zabieraja 70-90% jednego z rdzeni procka. To zwalnia system i powoduje wlaczenie sie wentylatorow nieraz na prawde glosno.

Menu Meters pokazuje Ci caly czas w gornym pasku jaki jest stan oblozenia procka a potem w Activity Monitor mozesz zidentyfikowac problem (na przyklad safari ktore zadlawilo sie jakias animacja flash) i zrestartowac winowajce. Wtedy problem zniknie.

#18 selekta

selekta
  • 169 postów

Napisano 26 września 2006 - 15:10

Moj od nowosci ma jeden stuck pixel (czerwony). Ów pixel, wraz z odblaskowm ekranem sprawiają, że rozglądam się za matowymi panelami. Obawiam się, że to chyba na razie jedyny w tym rozmiarze dostępny na rynku.
Bateria wytrzymuje zaledwie 2 godziny przy wlaczonym wifi i brightness na 50% (to moze byc wina 2GB ram-u, osobno dokupionego, ale nie pociesza mnie to).
Najlepsze przygody mam z samorzutnym wyłączaniem http://www.macbookrandomshutdown.com/
Poza tym, wszyscy zdrowi. Zastanawiam się nad przesiadką na mini i zakupem nowego mb za parę miesięcy, gdy użytkownicy już go przetestują na własny koszt i wyjdzie z fazy beta ;)

#19 echolab

echolab
  • 22 postów

Napisano 26 września 2006 - 15:36

A zainstalowales sobie MenuMeters ?


Nie instalowalem nic takiego. Ale dzieki. Wyprobuje. Mam nadzieje ze to rozwiaze problem szalejacego wentylatorka:)

#20 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 września 2006 - 16:52

Nie instalowalem nic takiego. Ale dzieki. Wyprobuje. Mam nadzieje ze to rozwiaze problem szalejacego wentylatorka:)


Problemu nie rozwiąże napewno, ponieważ program jest do śledzenia obciążenia procesora, a nie do spowalniania wiatraków.

#21 blrunner

blrunner
  • 3 postów

Napisano 26 września 2006 - 20:44

buczenie wentylatorka?? moze to nie jest calkowicie na temat odpowiedz ale ja mam bp 15 alu od 3 lat i nie slysze wentylatorka nie wywala sie na safari, nie przebarwil ani nie wytarl i nawet nie zastanawiam sie czy cos z tych rzeczy sie bedzie dzialo wniosek, apple to juz nie ta sama firma :(

#22 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 26 września 2006 - 20:57

Hej Mydzio, ten upgrade od Ciebie (bylem ze swoim Pismo u Ciebie w Wawie) wciaz hula, gra i buczy (tylko raz od tego czasu zadzialal wentylator, bo lezal na poscieli). Dzisiaj odwiedzilem znajoma graficzke, dziewczyna robi ilustracje do wielu ksiazek dla dzieci. Blagala mnie, zebym tylko nie kupil Macbooka. Ona miala jakies zle doswiadczenia, powiedziala tylko ogolnie ze to dno, ze niedopracowany, ona na wtornym rynku kupila Powerbooka G4 i wrocila do PPC. Przy nastepnym spotkaniu pociagne ja za jezyk, moze zapodam jakies szczegoly.

#23 mydzio

mydzio
  • 70 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 września 2006 - 23:20

Siemasz !

Hej Mydzio,
ten upgrade od Ciebie...


To bardzo sie ciesze, gratuluje ;-)
Ja gdyby nie to ze potrzebuje teraz pisac cos pod Windows w zyciu bym nie kupic intelMac'ow rev. A ale coz takie zycie :(

Pozdrawiam serdecznie :)

#24 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 27 września 2006 - 12:04

http://www.macopinio...9/26/index.html

jak zawsze

jacek A.R.

#25 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 27 września 2006 - 17:10

No dobra to moze ja doloze pare groszy od siebie. kupilem Macbooka 2 miesiace temu w stanach. kupilem czarna wersje - tak, mialem taki kaprys i akurat na tamten moment moglem sobie na ten jeden kaprys pozwolic.... Nie dolozylem ramu i zyje na 512 co powoli zaczyna mnie meczyc jednak obecnie znow jestem bez srodkow i zakupie ram jak tylko bede mial przyplyw gotowki. Moje obserwacje? Coz, ogolnie z MB jestem zadowolony jednak zdaje sie ze ma on pare niedociagniec. Po pierwsze cichosc, u mnie wiekszosc czasu jest bardzo cichy - nie wiem czy wentylatorek nie chodzi czy chodzi bardzo wolno (stawiam na druga opcje) - jednak zdazaja sie momenty ze sie zalaczy mu cos w srodku i pracuje jak glupi. Na poczatku przestraszylem sie czy mi nie wybuchnie w reku komputer jednak pozniej, z czasem, jednak ten chalas troche zmniejszyl swoje nattezenie... Dzialanie systemu jest calkiem zadawalajace jak na laptopa. Komputer czesto jest u mnie wlaczony po 2, 3 dni - w czuwaniu najczesciej - i tuz po obudzeniu ma duze problemy aby wejsc znow na obroty... Dziala wolno, bardzo wolno... Raz mi sie zawiesil. Zamknalem go gdy gralem w AoE i koniec.... zdechl... Zero reakcji... Ale to ten jeden raz... Osobiscie bardzo podoba mi sie glossy matryca. Nie znalazlem jeszcze sposobu ja doczyscic ja z sladow :( jednak i tak jestem pod wrazeniem. Ogolnie jestem bardzo zadowolony z komputerka choc ma dla mnie pare brakow. Nie czuje sie jednak zawiedziony kupnem i po 2 miesisacach nadal uwazam ze komputer jest cudowny...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych