Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

„1000 piosenek w Twojej kieszeni" - historia pierwszego iPoda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#1 mf.31101985

mf.31101985
  • 723 postów
  • SkądRadom, PL

Napisano 10 marca 2009 - 23:14

[newshuge]http://farm4.static.flickr.com/3662/3356834971_1776b641c9_o.jpg[/newshuge]

23 października 2001 roku, De Anza College w Cupertino, California. Steve Jobs przedstawił zgromadzonej publiczności i światu pierwszego iPoda: „Z iPodem Apple wynalazło zupełnie nową kategorię cyfrowych odtwarzaczy muzyki, które pozwalają na umieszczenie całej kolekcji muzyki w kieszeni i odtwarzanie jej gdziekolwiek jesteśmy. Z iPodem słuchanie muzyki nigdy już nie będzie takie samo". Pierwszego iPoda promowało hasło „1000 piosenek w Twojej kieszeni".

Dołączona grafika



Skąd wziął się iPod?

Firma Apple myślała o wejściu na rynek odtwarzaczy MP3 niedługo po wydaniu pierwszej wersji nowego programu do odtwarzania cyfrowej muzyki na komputerach Mac - iTunes. Choć pomysł nie narodził się w firmie tylko został „zasugerowany z zewnątrz", to Apple sprawiło, że iPod w ciągu ponad 8 lat obecności na rynku stał się najpopularniejszym odtwarzaczem muzyki na świecie. Z historią powstania pierwszego iPoda wiążą się historie takich firma jak PortalPlayer i Pixo.

„Pomysł na iPoda" przyniósł firmie Apple inżynier Tony Fadell. Wcześniej pracował on dla takich firm jak Philips, RealNetworks czy General Magic (spółka wydzielona w latach 90-tych z Apple Computers, pracująca nad PDA o nazwie Newton). Zafascynowany był „muzyczną rewolucją" jaką przyniósł Napster. Opracował plan biznesowy dla odtwarzacza MP3 i ściśle z nim związanego serwisu z muzyką oferowaną za niewielkie pieniądze. W roku 2000 ani Philips, ani RealNetworks, ani Microsoft nie były zainteresowane realizacją pomysłu Fadella. Ten jednak nie poddawał się i zainteresował swoim pomysłem firmę komputerową z Cupertino.

Rynek przenośnych odtwarzaczy MP3 w latach 2000-01 wydawał się bardzo atrakcyjny dla Apple. Dostępne wówczas odtwarzacze nie były zbyt atrakcyjne i popularne - "duże i brzydkie albo małe i bezużyteczne z okropnym interfejsem użytkownika". Rynek ten stanowiły odtwarzacze MP3 wyposażone najczęściej w pamięci 32, 64 lub 128 MB oraz tzw. discmany, czyli przenośne odtwarzacze płyt CD/CD-R/CD-RW z muzyką zapisaną w formacie MP3 (czyli maks. 700 MB plików muzycznych). Apple chciało, żeby iPod był niewielkim urządzeniem o dużej pojemności - sukces takiego odtwarzacza w roku 2001 był niemal gwarantowany.

Dołączona grafika



Początek prac nad iPodem

Steve Jobs, który chyba jak my wszyscy kocha muzykę, bardzo zaanagażował się w nowe przedsięwzięcie firmy. Wydał więc jednemu ze współpracowników, Jonowi Rubinstein (z którym pracował jeszcze w czasach NeXT), polecenie zorganizowania niewielkiego zespółu inżynierów sprzętu i oprogramowania, który miałby pracować tylko i wyłącznie nad iPodem. W skład tej grupy specjalistów weszli także inżynierowie Tony Fadell i Michael Dhuey oraz specjalista od designu produktów Apple - Jonathan Ive. Steve Jobs nie dał zbyt wiele czasu swoim pracownikom - iPod miał być gotowy w ciągu ośmiu miesięcy. To zdecydowanie niewystarczający czas na opracowanie nowego produktu od podstaw. Apple potrzebowało pomocy z „zewnątrz".

Hardware iPoda powstał w firmie PortalPlayer. Firma ta pracowała wówczas m.in. nad bardziej zaawansowanym odtwarzaczem ze słuchawkami Bluetooth na zlecenie IBM. Projekt Apple jednak był na tyle interesujący, że PortalPlayer skupiło się na pewien czas wyłącznie na odtwarzaczu iPod. Już w trakcie prac nad pierwszym iPodem Fadell twierdził, że odtwarzacz zupełnie zmieni Apple, a za 10 lat komputerowa firma z Cupertino stanie się firmą muzyczną.

Dołączona grafika
CD z programem iTunes w wersji 2.0 i instrukcja obsługi iPoda 1G



Dysk twardy i Scroll Wheel

Firma Apple postanowiła (według pomysłu Fadella), że nośnikiem cyfrowych plików muzycznych iPoda będzie dysk twardy. Gwarantowało to dużą pojemność odtwarzacza, jednak był problem ze znalezieniem dysku odpowiednich rozmiarów. Co prawda firma Creative w swoim odtwarzaczu NOMAD Jukebox wykorzystywała 2,5-calowe dyski Fujitsu, jednak Apple zależało na tym, żeby odtwarzacz był możliwie najmniejszy. Odpowiedni dysk twardy dostarczyła firma Toshiba. Był to 1,8-calowy dysk o pojemności 5 GB. Dzięki zastosowaniu tego dysku iPod mógł mieć rozmiary zbliżone do ówczesnych odtwarzaczy MP3 wyposażonych w pamięć typu Flash czy kasetowych walkmanów.

Firma PortalPlayer miała już gotowe chipsety, które można było wykorzystać w odtwarzaczu Apple. Kolejnym krokiem było więc opracowanie interfejsu użytkownika. Również na tej płaszczyźnie wymagania Jobsa były określone jednoznacznie - łatwość obsługi. Podczas gdy odtwarzacze MP3 innych firm miały interfejs zbliżony do pierwszego Walkmana, przedstawionego przez firmę Sony w 1979 roku, Apple szukało czegoś nowego, czegoś w swoim stylu. Tradycyjne przyciski nie gwarantowały łatwości i „przyjemności" płynącej z używania iPoda - trudno było przeszukiwać bibliotekę muzyczną liczącą kilkaset utworów za pomocą zwykłych przycisków. Uważa się, że pomysłodawcą tzw. Scroll Wheel jest Jon Rubinstein, którego podobno zainspirowała linia UNIX-owych stacji roboczych HP9000 z 1983 roku lub ekskluzywne telefony firmy Bang & Olufsen. Scroll Wheel służył do nawigacji po menu odtwarzacza, a także regulacji głośności oraz postępu odtwarzanego utworu. Przyciski do kontroli odtwarzanej muzyki umieszczono wokół mechanicznego „kółka" (mechaniczny Scroll Wheel posiada jedynie iPod pierwszej generacji, w późniejszych modelach zastąpił go dotykowy Click Wheel).
Firma PortalPlayer dostarczyła Apple co najmniej kilka prototypów odtwarzacza, które zawierały mniejsze lub większe niedoskonałości, np. listy odtwarzania ograniczone do dziesięciu utworów, brak equalizera itp. Steve Jobs organizował często spotkania z ludźmi pracującymi nad iPodem, na których precyzował swoje oczekiwania odnośnie poszczególnych elementów i cech odtwarzacza, jak interfejs, jakość dźwięku, wielkość Scroll Wheel...

Dołączona grafika
Twardy dysk iPoda firmy Toshiba o pojemności 5GB



Procesor, oprogramowanie i obudowa

Pierwszy iPod posiadał podwójny procesor PP5002 (PortalPlayer-5002) ARM 7TDMI o architekturze typu „system-on-a-chip" i zegarze 90 MHz x2, a 32 MB pamięci SDRAM gwarantowały do 20 minut ochrony przeciwwstrząsowej.

Nad oprogramowaniem pracowała firma Pixo. Wybór właśnie tej firmy przez Apple nie był przypadkowy. Siedziba Pixo znajdowała się w pobliżu Apple, w Pixo pracowały także osoby wcześniej zatrudnione w Apple. Ta niewielka firma, założona w 1994 roku przez byłego pracownika Apple Computers - Paula Mercera, zajmowała się przygotowywaniem oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Pierwszą wersję oprogramowania dla iPoda, napisaną w języku C++, firma przedstawiła Apple już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia współpracy. Pixo pracowało wówczas nad interfejsami dla telefonów komórkowych firm Nokia i Samsung, dlatego miało doświadczenie potrzebne Apple. Podstawy systemu operacyjnego iPoda zostały opracowane przez Apple zostały, a potem znacznie rozwinięte i uzupełnione przez Pixo. Według niektórych źródeł Apple przygotowało jedynie stronę graficzną oprogramowania. Obecnie system operacyjny iPoda jest rozwijany tylko przez Apple.

W trakcie prac nad iPodem powstał poważny problem, który prawie przyczynił się do rezygnacji z projektu. Problem ten dotyczył baterii, która rozładowywała się zaledwie w trzy godziny, nawet przy wyłączonym odtwarzaczu. Kolejne próby przyniosły jednak pożądany efekt - iPod potrafił odtwarzać muzykę do 10 godzin przy jednym, pełnym naładowaniu wbudowanej baterii litowo-polimerowej.

Zaprojektowaniem obudowy odtwarzacza zajął się Jonathan Ive wraz z grupą projektantów Apple. Obudowa została wykonana z dwóch materiałów: przedni panel z plastiku w odcieniu bieli znanej z iBooka (model z roku 2000) oraz tył wykonany z chromowanej stali nierdzewnej.

Pierwszy w historii iPod był już gotowy…

Dołączona grafika
Przewód FireWire, iPod, słuchawki i ładowarka sieciowa



„iPod" - krótko o samej nazwie odtwarzacza

Nazwę zupełnie nowego, „innego" produktu firmy komputerowej zaproponował copywriter/freelancer Vinnie Chieco, którego wraz z innymi specjalistami od reklamy i marketingu Apple poprosiła o pomysły na zaprezentowanie odtwarzacza światu. Gdy Vinnie Chieco zobaczył prototyp niewielkiego, białego urządzenia z charakterystycznym ruchomym „kółkiem", przypomniał sobie fragment słynnego filmu Stanley'a Kubricka z 1968 roku pt. „2001: Odyseja kosmiczna", a dokładniej słowa padające w filmie: „Open the pod bay door, HAL!". Słowa te odnosiły się do fikcyjnego pojazdu kosmicznego o nazwie „EVA Pod". Na pokładzie filmowego statku kosmicznego Discovery One znajdowały się trzy niewielkie, białe, jednoosobowe pojazdy „EVA Pod". W ten sposób zmodyfikowana „EVA Pod" prawie stała się nazwą odtwarzacza Apple. „Prawie", ponieważ okazało się, że nazwa „iPod" została w czerwcu 2000 roku zastrzeżona dla „interaktywnych kiosków" (komputerowe terminale udostępniające dostęp do różnych informacji metodami elektronicznymi) przez Josepha N. Grasso z New Jersey. W roku 2005 Grasso przepisał znak towarowy „iPod" zastrzeżony w U.S. Patent and Tademark Office na rzecz firmy Apple Inc.

Dołączona grafika
Charakterystyczne opakowanie pierwszego iPoda



„1 000 piosenek w Twojej kieszeni"

23 października 2001 roku Steve Jobs przedstawił zgromadzonej w De Anza College w Cupertino publiczności i światu pierwszego iPoda. Początkowa cena odtwarzacza wynosiła 399$. iPod komunikował się z komputerem przez port FireWire 400, co znacznie ograniczało grono potencjalnych nabywców, ponieważ w port FireWire wyposażone wówczas były tylko komputery Apple. Wraz z iPodem premierę miała kolejna wersja programu iTunes - iTunes 2, którego funkcje poszerzono o zarządzanie iPodem oraz synchronizację muzyki i list odtwarzania.

Informacje o iPodzie były bardzo dobrze „strzeżone" przed światem, nie pojawiały się żadne „przecieki" ani plotki. Do ostatniej chwili nie było wiadomo jaki nowy produkt Apple zaprezentuje 23 października. Kilka tygodni przed „Apple Music Event" pojawiły się niewiele mówiące informacje o produkcie nie będącym komputerem.

Wideo z najważniejszej części tamtego wydarzenia - keynote Steve'a Jobsa, możemy zobaczyć poniżej:



iPod - przełomowy odtwarzacz MP3

Firma Apple promowała iPoda jako przełomowy odtwarzacz MP3, na którym można przechowywać do 1000 cyfrowych plików muzycznych w jakości CD (tzn. pliki MP3 o bitrate 160 kb/s - pamiętajmy, że był to rok 2001) w ultra-przenośnej obudowie (184 gramy), mieszczącej się w kieszeni. Odtwarzacz łączył w sobie nowoczesny design, funkcjonalność, łatwość obsługi i synchronizacji z komputerami Mac dzięki programowi iTunes i funcji automatycznej synchronizacji. Steve Jobs: „Z iPodem słuchanie muzyki nigdy już nie będzie takie samo".

Zastosowanie portu FireWire pozwoliło na bardzo szybki transfer plików z komputera do iPoda: skopiowanie pojedynczego albumu zajmowało około 10 sekund, natomiast 1000 utworów - około 10 minut. W roku 2001 było to aż 30 razy szybciej niż w przypadku odtwarzaczy MP3 wyposażonych w port USB (najczęsciej USB 1.1).

Dołączona grafika
Porównanie grubości iPoda 1G i MacBooka Pro (model z listopada 2007 roku)


Litowo-polimerowa bateria do wielokrotnego ładowania iPoda pozwalała na 10 godzin odtwarzania muzyki i ładowała się automatycznie po podłączeniu odtwarzacza do Mac'a. Do zestawu dołączona była także sieciowa ładowarka podłączana do iPoda za pomocą przewodu FireWire. Komplet, poza iPodem, kablem FireWire i ładowarką sieciową, składał się ze słuchawek dousznych, instrukcji obsługi, płyty CD z programem iTunes i charakterystycznego, dość dużego, sześciennego pudełka.

Złącze FireWire pozwalało także na wykorzystanie iPoda jako przenośnego dysku twardego. Odtwarzacz wyposażono w monochromatyczny wyświetlacz o rozdzielczości 160 na 128 pikseli z białym podświetleniem LED-owym.

Odtwarzane formaty plików audio to MP3 (bitrate do 320 kb/s), MP3 VBR (Variable bit rate), AAC (16-320 kb/s), WAV i AIFF, natomiast wymagania systemowe to Mac OS 9.2.1 (lub nowszy) lub Mac OS X 10.1 (lub nowszy).

Pierwszy iPod trafił na półki sklepowe w Stanach Zjednoczonych w sobotę 10 listopada 2001 roku. Cena odtwarzacza wynosiła 399$.

Krótki materiał wideo przedstawiający pierwszego iPoda (zawierający wypowiedzi pracowników Apple oraz muzyków, m.in. Moby, Seal, Smash Mouth...) możemy zobaczyć poniżej:



Designed by Apple in California. Assembled in Taiwan.

Powyższy tekst znajduje się na tylnej części obudowy pierwszego iPoda. Apple podpisało kontrakt na „składanie" iPodów pierwszej generacji z tajwańską firmą Inventec Corporation. Główna siedziba firmy mieści się w Taipei (Tajwan). Natomiast fizycznie iPody były składane w chińskiej fabryce Inventec (Shanghai) Co. Ltd. Wcześniej Apple współpracowało z Inventec m.in. przy okazji produkcji PDA Newton. Poza tym dyski twarde Toshiby wykorzystywane w kolejnych generacjach odtwarzacza Apple były produkowane również przez Inventec Corporation.

Dołączona grafika
Designed by Apple in California. Assembled in Taiwan


Poniżej możemy obejrzeć pierwszą reklamę telewizyjną iPoda z 2001 roku (muzyka: Propellerheads - „Take California"):



iPod od środka

W pierwszym odtwarzaczu cyfrowej muzyki Apple znajdziemy podzespoły różnych firm. Oto krótka lista:
- dysk twardy Toshiba
- litowo-polimerowa bateria Sony
- dedykowany dekoder MP3 i kontroler chipu PortalPlayer
- konwerter stereo dźwięku cyfrowego do analogowego Wolfson Microelectronics Ltd.
- chip pamięci flash Sharp Electronics Corp.
- kontroler interfejsu FireWire 1394 Texas Instruments
- kontroler zasilania Linear Technologies Inc.

Najbardziej kosztowną częścią pierwszego iPoda był twardy dysk od Toshiby. Jego cena stanowiła aż połowę całkowitego kosztu produkcji odtwarzacza.

Dołączona grafika
Strona Apple.com w 2001 roku w części poświęconej iPodowi 1G


Teoretycznie iPody od początku były „nie-do-rozmontowania". Otwarcie urządzenia wiązało się z utratą gwarancji. Jednak z czasem okazało się, że można wymienić niektóre „niewymienne" części, jak baterię czy dysk twardy. Coraz więcej firm zaczęło oferować części zamienne do iPoda pierwszej i kolejnych generacji (np. Newer Technology).

Po otwarciu tylnej części obudowy widzimy baterię połączoną krótkim przewodem z płytą główną odtwarzacza. Bateria jest przytwierdzona do dysku twardego w swojej dolnej i górnej części za pomocą „kleistych pasów". Wykorzystana została litowo-polimerowa bateria Sony Fukushima VP325385 A4H. Jej średnia żywotność, określona przez producenta, to 500 cykli ładowania. Jej pojemność to 1200 mAh. Tego typu baterii nie powinno się doprowadzać do stanu całkowitego rozładowania. Obecnie zastępcze baterie, również o zwiększonej pojemności (nawet do 2200 mAh), można kupić np. przez serwis aukcyjny eBay UK w cenie od 4 do 10 funtów.

Również dysk twardy iPoda można wymienić w przypadku uszkodzenia. Oryginalnie zastosowano w odtwarzaczu 1,8-calowy dysk Toshiba MK5002MAL. Parametry tego dysku to 5 GB pojemności, średni czas dostępu 15 ms, 4200 obrotów na minutę. Dysk był wręcz idealny do przenośnego odtwarzacza - niewielki i lekki (55 gram). Żywotność określona przez producenta to 5 lat. Dysk można zastąpić we własnym zakresie dyskiem identycznym lub dyskiem o większej pojemności. Ceny zastępczych 1,8-calowych dysków do iPoda pierwszej generacji wahają się od 15 do 30 funtów (eBay UK).

Po wyjęciu baterii i dysku twardego widzimy płytę główną iPoda. Wszystko wygląda bardzo estetycznie, w całym wnętrzu odtwarzacza są tylko dwa przewody - jeden łączący baterię z płytą główną i drugi - taśma łącząca dysk twardy z płytą główną.

Dołączona grafika
Porównanie grubości iPoda 1G i iPoda classic 80GB (model z końca roku 2008)

http://img22.imagesh...23oct200110.jpg
Oryginalny iPod 5 GB i iPod classic 80 GB (model z końca roku 2008)



Wygląd zewnętrzny i akcesoria

Tylna część obudowy pierwszego iPoda została wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Jest bardzo podatna na zarysowania, podobnie jak we wszystkich generacjach iPodów. Obudowa zawiera takie elementy, jak logo Apple, napis „iPod", numer seryjny charakterystyczny dla każdego egzemplarza, „Designed by Apple in California. Assemled in Taiwan.", numer modelu, numer EMC, informacje dotyczące zasilania, rok produkcji oraz międzynarodowe loga standardów. Pierwsza generacja iPoda nie miała podanej na obudowie informacji o pojemności odtwarzacza.

Podczas dłuższej pracy dysku (transfer większej ilości danych) tylna część obudowy odtwarzacza nagrzewa się w dość znacznym stopniu. Jednak nawet przy dłuższym odtwarzaniu muzyki obudowa pozostaje chłodna.

Apple już przy pierwszej generacji iPoda oferowało darmowe laserowe grawerowanie tylnej części obudowy (w przypadku zakupu odtwarzacza w Apple Store) - maksymalnie dwie linijki tekstu, do 27 znaków w jednej linijce.

W górnej części obudowy znajdują się trzy ważne elementy iPoda: port FireWire 400 (IEEE 1394a), wyjście słuchawkowe typu mini-jack, przesuwka „Hold", blokująca pozostałe przyciski oraz Scroll Wheel (w celu uniknięcia przypadkowych naciśnięć przycisków, np. gdy iPod znajduje się w kieszeni). Zastosowany port FireWire to standardowe, 6-pinowe FireWire 400, służące do synchronizacji odtwarzacza z Makiem dzięki programowi iTunes i jednoczesnego ładowania baterii iPoda oraz do ładowania baterii przy użyciu sieciowej ładowarki (iPod FireWire Power Adapter) sprzedawanej razem z odtwarzaczem. W komplecie znajduje się także przejściówka z FireWire 6-pinowego na FireWire 4-pinowe, jednak należy pamiętać, że 4-pinowy port FireWire nie obsługuje zasilania.

http://img26.imageshack.us/img26/2845/myappleipod23oct200117.jpg
Przesuwka Hold, wyjście słuchawkowe i port FireWire


Dołączony kabel FireWire z wtyczkami 6-pinowymi ma długość aż 70 cali (około 178 cm). Charakterystyczne wtyczki mają logo Apple z jednej strony, a z drugiej strony logo FireWire. Port FireWire iPoda jest „odkryty”, tzn. nie jest zabezpieczony i jest narażony na działanie kurzu i innych zanieczyszczeń. W wersji 10 GB iPoda 1G (którą Apple wydało w marcu 2002 roku) zastosowano gumową „zatyczkę" portu.

Do pierwszego iPoda dołączone były douszne słuchawki zawierające 18-mm przetworniki z magnesem neodymowym. Dzięki zastosowaniu przetworników z tych rzadko występujących na Ziemi magnesów, dźwięk wydobywający się ze słuchawek Apple jest relatywnie niezłej jakości.

http://img5.imageshack.us/img5/8986/myappleipod23oct200111.jpg



„Easy-to-use"

iPod pierwszej generacji to odtwarzacz niezwykle prosty i przyjemny w obsłudze. System obsługi opiera się na „warstwach" menu, po których poruszamy się za pomocą mechanicznego Scroll Wheela. Dzięki oprogramowaniu iTunes możemy automatycznie synchronizować z odtwarzaczem muzykę, listy odtwarzania, kontakty oraz kalendarze, bądź zarządzać nimi samodzielnie, przeciągając wybrane utwory na ikonkę iPoda w oknie iTunes. iPod obsługuje tagi MP3, czyli informacje o utworach, dzięki czemu możemy przeglądać zawartość odtwarzacza według wykonawców, albumów czy nazw utworów.

W oprogramowaniu iPoda 1G w wersji 1.5 mamy możliwość konfiguracji głównego menu według własnego pomysłu - sami możemy decydować co ma być wyświetlanie w głównym menu, a co nie jest nam potrzebne zaraz po włączeniu iPoda.

Zastosowana pamięć 32 MB SDRAM pozwala na swobodną i oszczędną pracę odtwarzacza - wybrana przez nas muzyka najpierw ładuje się do pamięci SDRAM, z której jest następnie odtwarzana. Takie rozwiązanie pozwoliło na dłuższy czas pracy odtwarzacza niż w przypadku gdy dysk twardy byłby ciągle używany do odczytu muzyki.

Oprogramowanie odtwarzacza wyposażono w przydatny filtr, który nazwano „Sound Ckeck". Włączenie tej opcji w menu Ustawień powoduje wyrównanie poziomu głośności poszczególnych utworów, dzięki czemu nie odczujemy różnic głośności plików muzycznych pochodzących z różnych źródeł.
W 2001 roku iPod firmy Apple był jednym z „najgłośniejszych" odtwarzaczy MP3 na rynku, a oferowana jakość dźwięku była nie do przebicia przez inne marki.

http://img26.imageshack.us/img26/9530/myappleipod23oct200113.jpg
Menu główne. Muzyka. Odtwarzanie

http://img24.imagesh...23oct200114.jpg
Dodatki. Kalendarz. Gra

http://img22.imagesh...23oct200115.jpg
Ustawienia (u góry). Equalizer. Języki. Licencja (na dole od lewej)



Wykorzystane czcionki

W graficznym interfejsie użytkownika iPoda wykorzystano czcionkę „Chicago", zaprojektowaną w 1984 roku przez Susan Kare pracującą dla Apple. Czcionka ta była wcześniej wykorzystywana w systemach operacyjnych Apple, począwszy od System 1.0, pierwszego komputera Macintosh 128k z roku 1984, aż do Mac OS 8. Wcześniej czcionka ta nazywała się Elefont. Natomiast czcionka, jaką napisana jest nazwa „iPod" na tylnej części obudowy odtwarzacza, to Apple Garamond, wykorzystana m.in. w kampanii „Think different".

http://img136.imageshack.us/img136/2521/myappleipod23oct200116.jpg
iPod wykryty przez program iTunes 2.0



Specyfikacja

Nazwa: iPod (lub iPod 1G, iPod original)
Oznaczenie modelu: M8513, M8541
Pierwsza wersja oprogramowania: iPod OS 1.0
Ostatnia wersja oprogramowania: iPod OS 1.5
Procesor: PortalPlayer PP5002 90MHz (x2) ARM 7TDMI
Pamięć RAM: 32MB SDRAM (do 20 minut ochrony przeciwwstrząsowej)
Dysk twardy: Toshiba 5GB 4200 obr./min. ATA-5 (FireWire, IEEE-1394a)
Pojemność: 1000 utworów w formacie MP3 jakości 160kb/s, do 1000 kontaktów
FireWire: do synchronizacji z iTunes i ładowania iPoda
Typ FireWire: FireWire 400 (IEEE-1394a) „alfa" (transfer danych 400Mbit/s)
Wyjście słuchawkowe: 3,5-mm stereo mini-jack
Pasmo przenoszenia (iPod, słuchawki): 20-20 000 MHz
Impedancja (iPod, słuchawki): 32 ohmy
Maksymalna moc wyjściowa: 60mW (po 30mW na kanał)
Obsługiwane formaty audio: MP3 (32-320kb/s), MP3 VBR, AAC (16-320kb/s), WAV, AIFF, Audible
Wyświetlacz: 2-calowy (przekątna), monochromatyczny, z białym podświetleniem LED-owym
Rozdzielczość wyświetlacza: 160 na 128 pixeli, punkty 0.24mm
Obudowa: dwuelementowa - plastikowy panel przedni („iBookowa biel") i tył z polerowanej stali nierdzewnej
Elementy obsługi: mechaniczny Scroll Wheel z przyciskiem Center, przyciski Menu, Play/Pause, Next, Previous i przesuwka Hold
Funkcje do skonfigurowania przez użytkownika: equalizer, losowe odtwarzanie utworów lub albumów, powtarzanie utworu lub całej biblioteki iPoda, alarmy, czas uśpienia, data i czas, czas podświetlania wyświetlacza, kontrast wyświetlacza, dźwięk klikania (włącz/wyłącz), "Sound Check" (włącz/wyłącz), wybór języka, sortowanie kontaktów (wg imienia lub nazwiska)
Języki: angielski, chiński tradycyjny, chiński uproszczony, duński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, portugalski, japoński, koreański, niderlandzki, niemiecki, norweski, szwedzki, włoski
Bateria: wbudowana, litowo-polimerowa Sony Fukushima VP325385 A4H
Parametry baterii: pojemność 1200mAh, średnia żywotność 500 cykli ładowania
Czas pracy: do 10 godzin przy pełnym naładowaniu
Czas ładowania baterii: 3 godziny (pełne naładowanie), 1 godzina (do 80% pojemności baterii)
Zasilanie:
Wejście AC: 100-240 V, maks. 0.4 amp
Częstotliwość: 50-60 Hz
Wyjście DC: 12 V, maks. 1 amp
Wymiary: 4.02 cala (102 mm) / 2.43 cala (61.8 mm) / 0.78 cala (19.9 mm)
Masa: 6.5 uncji (185 gram)
Wymagania systemowe - Mac: Mac OS 9.2.1 (lub nowszy), Mac OS X 10.1 (lub nowszy)
Wymagania systemowe - Windows: brak wsparcia Windows
W pudełku: iPod, słuchawki douszne, ładowarka ze złączem FireWire, przewód FireWire, instrukcja obsługi, CD z iTunes dla Mac'a

http://img21.imageshack.us/img21/2131/myappleipod23oct200119.jpg
iPod 1G jako dysk twardy w systemie Mac OS X Leopard

http://img17.imagesh...23oct200120.jpg
iPod 1G wykryty przez ostatnią wersję iTunes (8.0.2)



Dane dotyczące testowanego egzemplarza (na podstawie serwisu PortaTronics):

Numer seryjny: U2146EJHLG6
Numer modelu: M8541
Fabryka: "U2", Taiwan
Rok produkcji: 2001
Tydzień produkcji: 46 (listopad 2001)
Egzemplarz numer: 16813 (w 46. tygodniu produkcji)
WWW: Hier identifizieren Sie Ihr Modell

http://img23.imageshack.us/img23/3553/myappleipod23oct200118.jpg
Zakładka informacyjna iPoda 1G


Oryginalną instrukcję pierwszego iPoda można pobrać ze strony firmy Apple:
http://manuals.info....alUserGuide.PDF

http://img26.imageshack.us/img26/1904/myappleipod23oct200123.jpg
iPod 1G w trakcie wymiany baterii (po stronie lewej - bateria zastępcza, po prawej - oryginalna)


[newsindexhuge]http://farm4.static.flickr.com/3626/3356834105_bf79d36233_o.jpg[/newsindexhuge]
[newsindexsmall]http://farm4.static.flickr.com/3454/3357651404_987029c2fe_o.jpg[/newsindexsmall]
[articleindexsmall]http://farm4.static.flickr.com/3637/3356835005_12c183d677_o.jpg[/articleindexsmall]

#2 mojahjah

mojahjah
  • 7 postów

Napisano 15 marca 2009 - 22:59

Bardzo ciekawy artykuł, dowiedziałem się paru nowych rzeczy i odświeżyłem moje ulubione filmy o Apple z YouTube.

A tak przypadkiem się składa, że właśnie sprzedaje swojego iPoda 2G 10GB [url=http://allegro.pl/item584046314_apple_ipod_klasyk_classic_10gb.html]Apple iPod / Klasyk / Classic / 10GB[/url] GORĄCO POLECAM!

#3 Kamil1800

Kamil1800
  • 133 postów

Napisano 15 marca 2009 - 23:39

super artykul :-) naprawde bardzo sie ktos postaral :-) podziekowania mam nadzije ze bedzie wiecej podobnych artykulow o produktach Apple ;-)

#4 wmazan

wmazan
  • 19 postów

Napisano 16 marca 2009 - 00:07

Super się czyta, dobrze napisane, czekam na kolejne artykuły na tym poziomie.

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 16 marca 2009 - 00:07

Świetny tekst - chętnie przeczytam więcej takich recenzji połączonych z ciekawie napisaną historią! :D

#6 Newstad

Newstad
  • 665 postów

Napisano 16 marca 2009 - 00:08

Mojahjah, będziesz żałował swojej decyzji- te 150-200 PLN to żadne pieniądze, a ten iPod jest na prawdę piękny. Swego czasu sprzedałem zielonego iPod'a Mini i do dzisiaj mi z tego powodu smutno;)

PS. Gratuluję autorowi artykułu, miło się czyta!

#7 cizu

cizu
  • 943 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 marca 2009 - 00:23

Mi tylko brakuje podpisu pod artykułem :>

#8 Kvczor

Kvczor
  • 1 468 postów

Napisano 16 marca 2009 - 00:55

Świetny text. Bardzo przyjemnie mi się go czytało. Oby takich więcej! :D

#9 dsy

dsy
  • 633 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 marca 2009 - 01:17

Świetnie napisany art. Poproszę więcej takich.

#10 iSławek

iSławek
  • 31 postów

Napisano 16 marca 2009 - 02:21

Super tekst. Przez 8 lat nastąpił niebywały skok technologiczny, co prezentuje zdjęcie z ipodem 6 generacji.

#11 Stasio90

Stasio90

    I hear the Angels cry, the calling my name.

  • 1 550 postów
  • SkądŁaziska Górne

Napisano 16 marca 2009 - 05:34

Naprawdę nieźle ten artykuł wygląda, wiele bym dał żeby dostać takiego ipoda w ręce. :)

#12 memek123

memek123
  • 18 postów
  • SkądGdynia

Napisano 16 marca 2009 - 06:47

Zgadzam się , świetny artykuł - czytało się go jednym tchem :) Pamiętacie? Jeszcze "niedawno" taki Ipod był szczytem marzeń....

#13 micha_pl

micha_pl
  • 179 postów
  • SkądŁódź

Napisano 16 marca 2009 - 08:33

Bardzo fajnie napisane, choć znam historię ipoda - przeczytałem z przyjemnością przy porannej kawie :)

#14 ryssiek

ryssiek
  • 146 postów
  • Skąd127.0.0.1

Napisano 16 marca 2009 - 08:41

też mam takiego tyle ,że 20GB :) chyba wystawie go na allegro bo aktualnie się nudzi

#15 blueliner

blueliner
  • 69 postów
  • Skądkrakow/rabka

Napisano 16 marca 2009 - 08:46

bardzo fajny artykuł - dzięki sam mam relatywnie nowego iPoda w wersji nano (model A1137 z 2005 roku), służy mi już prawie 4 lata i nie zamienił bym go na odpowiednik z nowszych generacji

#16 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 marca 2009 - 09:24

Świetny tekst. Bardzo miła poranna lektura to była dla mnie ;) Ciesze się, że pojawił się tekst o iPodzie bo na forum ostatnio za dużo iPhona widać ;)

#17 free66

free66
  • 501 postów
  • SkądAndrychów / Kraków

Napisano 16 marca 2009 - 11:28

był o całej historii apple na tv4 program bardzo obszerny. W szczegolnosci o powstaniu iPodow, o Stevie itp. Bardzo mi sie podobal, duzo rzeczy mozna bylo sie dowiedziec.

#18 stealth1947

stealth1947
  • 591 postów

Napisano 16 marca 2009 - 12:04

Wydaje sie ze ipod jest od zawsze. A tutaj powstal dopiero po atakch na WTC w 2001 roku. free66 -> ten program leci co jakis czas na Dicovery (chyba science)

#19 PATRICO

PATRICO
  • 187 postów
  • SkądTurek

Napisano 16 marca 2009 - 12:21

Popieram przedmówców naprawdę świetny tekst...zapragnąłem mieć pierwszego iPoda w swojej kolekcji:)

#20 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 16 marca 2009 - 12:32

„iPod" - krótko o samej nazwie odtwarzacza

Nazwę zupełnie nowego, „innego" produktu firmy komputerowej zaproponował copywriter/freelancer Vinnie Chieco, którego wraz z innymi specjalistami od reklamy i marketingu Apple poprosiła o pomysły na zaprezentowanie odtwarzacza światu. Gdy Vinnie Chieco zobaczył prototyp niewielkiego, białego urządzenia z charakterystycznym ruchomym „kółkiem", przypomniał sobie fragment słynnego filmu Stanley'a Kubricka z 1968 roku pt. „2001: Odyseja kosmiczna", a dokładniej słowa padające w filmie: „Open the pod bay door, HAL!". Słowa te odnosiły się do fikcyjnego pojazdu kosmicznego o nazwie „EVA Pod". Na pokładzie filmowego statku kosmicznego Discovery One znajdowały się trzy niewielkie, białe, jednoosobowe pojazdy „EVA Pod". W ten sposób zmodyfikowana „EVA Pod" prawie stała się nazwą odtwarzacza Apple. „Prawie", ponieważ okazało się, że nazwa „iPod" została w czerwcu 2000 roku zastrzeżona dla „interaktywnych kiosków" (komputerowe terminale udostępniające dostęp do różnych informacji metodami elektronicznymi) przez Josepha N. Grasso z New Jersey. W roku 2005 Grasso przepisał znak towarowy „iPod" zastrzeżony w U.S. Patent and Tademark Office na rzecz firmy Apple Inc.


Każdy kto oglądał film animowany Wall-E, wie zapewne o obecności "partnerki" robota - o imieniu EVA. Czy to przypadkowa zbieżność?

Dołączona grafika

#21 Robiq

Robiq
  • 41 postów

Napisano 16 marca 2009 - 12:41

Każdy kto oglądał film animowany Wall-E, wie zapewne o obecności "partnerki" robota - o imieniu EVA. Czy to przypadkowa zbieżność?

Dołączona grafika


ciekawe spostrzeezenie moze cos w tym jest

a co do Ipod tez myslalem ze jest starszy
przynajmniej z przed atakow na WTC.

#22 Nasedo

Nasedo
  • 1 743 postów
  • SkądLondyn

Napisano 16 marca 2009 - 12:57

Aby nie było niedomówień ;)

http://c5.wrzuta.pl/...b849be3d65/iEva

#23 Mac_filko

Mac_filko
  • 117 postów
  • SkądPoznan/Dublin

Napisano 16 marca 2009 - 12:58

Witam i pochwale si´ze mam pierwszego iPoda, 5Gb, sprowadzony z USA, za niezlå kase...ale to sie nazywa FUNBOYizm ;-))) Wielkie kwadratowe pudlo, lezy gdzies na strychu wciaz... Ale do rzeczy, wstyd mi bylo troche z nim lazic, bo byl duzy, przypiety do paska podczas jazdy na rolkach na poznanskiej MAlcie, sluchawki wypadaly podczas jazdy, mimo gåbeczek... ale co szpan to szpan ;-)) Dobrze go wzpominam... echhh Ale mam pytanie, bo padla mi bateria i dysk chyba, czy mozna gdzies kupic taki dysk i baterie? Chetnie bym sobie go reaktywowal... pozdrawiam fi

#24 mf.31101985

mf.31101985
  • 723 postów
  • SkądRadom, PL

Napisano 16 marca 2009 - 13:39

Ale mam pytanie, bo padla mi bateria i dysk chyba, czy mozna gdzies kupic taki dysk i baterie? Chetnie bym sobie go reaktywowal...
fi


Oczywiście że można, ja kupiłem jakiś miesiąc temu przez eBay UK zastępczą baterię o większej pojemności niż oryginalna - 1600mAh, kosztowała około 9 funtów łącznie z przesyłką do Polski. Po wymianie zrobiłem test - iPod grał bez przerwy 12 godzin i zużył w tym czasie zaledwie połowę baterii (niektóre zdjęcia w artykule to fotki mojego egzemplarza). Dyski też widziałem, ale to nie co droższa sprawa.

#25 lesotho

lesotho
  • 42 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 16 marca 2009 - 14:06

Świetny artykuł, bardzo profesjonalne podejście do tematu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych