Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

program dla web developera na os x


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 jahoo83

jahoo83
  • 12 postów
  • SkądPuławy

Napisano 07 lutego 2009 - 19:29

Witam, Zajmuję się tworzeniem stron internetowych i ostatnio przesiadłem się na maca. Czy moglibyście polecić mi jakiś dobry edytor z wsparciem dla php/html/css ??

#2 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 lutego 2009 - 20:06

TextMate CSSEdit Coda Espresso Smultron

#3 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 07 lutego 2009 - 20:31

Najlepszy jest textwrangler pobierzesz go pod adresem : Bare Bones Software | TextWrangler

#4 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 lutego 2009 - 22:35

CSSEdit Coda Smultron polecam te trzy, choć najważniejszy jest dla mnie smultron - podkreślanie składni:)

#5 gmad

gmad
  • 68 postów

Napisano 07 lutego 2009 - 22:41

Ja używam JEdit z odpowiednimi wtyczkami. Polecam.

#6 darek

darek
  • 513 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2009 - 23:00

A ja polecam aptane, dość duża, ale ma wszystko, podpowiadanie składni, sprawdzanie jej, możliwość pracy online itp. do tego ma dobre zarządzanie projektami, możliwość instalacji wielu wtyczek. Server Jaxer etc. Działa pod Makiem, Windą i Linuksem. Acha, i w porównaniu z większością poprzedników, jest darmowy (wersja community).

#7 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lutego 2009 - 23:20

Zdecydowanie Coda lub choćby Taco HTML Edit. Dodatkowo doskonale przydaje się xScope :)

#8 jahoo83

jahoo83
  • 12 postów
  • SkądPuławy

Napisano 08 lutego 2009 - 13:06

hej dzięki za info. przejrzałem programiki i wygląda że coda jest tym czego szukałem :)

#9 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2009 - 13:16

Espresso też jest dobry a jak zobaczysz jak działa CSSEdit... poezja po prostu tak wygodnie css'a mi się nigdy nie pisało ;)

#10 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 08 lutego 2009 - 23:10

Eclipse oczywiscie :) wszystko inne to mniejsze lub wieksze zabawki

#11 lokers

lokers
  • 21 postów
  • SkądLondon

Napisano 11 lutego 2009 - 11:31

ja uzywam coda w domu, chociaz w pracy musze pisac pod winda i nie ma lepszego edytora niz edit+, szkoda ze nie ma go na maca

#12 Sillow

Sillow
  • 24 postów

Napisano 11 lutego 2009 - 11:40

Ja testowałem wiele programów i jak na razie najbardziej przemawia do mnie Espresso. Nie mogę się doczekać pełnej wersji.

MacRabbit - Espresso - Public Beta

Coda, a raczej Panic, czuje oddech konkurencji na plecach i już wprowadza rozwiązania z Espresso. Dużą zaletą Coda są książki, ale takie książki z łatwością zastąpią tutoriale na sieci. Poza tym nie wszyscy potrzebują "wspomagaczy".

#13 lokers

lokers
  • 21 postów
  • SkądLondon

Napisano 11 lutego 2009 - 12:52

nie uzywam tych ksiazek w coda, dla mnie najlepszy edytor to taki w ktorym pisze sie szybko i jest lekki i szybko sie odpala + mozliwosc dopisania wlasnych snippetow i pluginow. podstawa to kolorowanie skladni, duzo skrotow klawiszowych zeby mozna bylo uzywac tylko klawiaturki + mozliwosc pracy na plikach zdalnych. coda jest i tak cienka w porownaniu do edit+ o ktorym pisalem wczesniej, niestety e+ tylko na winde. przydaloby sie wyszukiwanie wg wyrazen regularnych (nie znalazlem tego w coda), lista zadeklarownych funkcji w kodzie (F11 w edit+), markery (F9) i szybkie zaznaczanie calego slowa (czyt. zmiennej) (CTRL+W). nie polegam na podpowiedziach typu uzupelnianie za mnie kodu oraz automatycznym zamykaniu nawiasow, klamerek itp, wole pelna kontrole nad tym co pisze ale to juz tylko kwestia gustu. czekam cierpliwie na dzien kiedy pojawi sie edit+ na OS X. przysiegam ten program to mistrzostwo, a dla glodych fajnych opcji polecam zaznaczanie koumn w edit+ ! (ALT + C), tego nie spotkalem w zadnym innym programie i pewnie nie zobacze predko :). poza tym, pisze w e+ chyba od 8 czy 9 lat i jakbym mial sie teraz przestawiac na inne skroty klawiszowe to byloby ciezko, nawyki robia swoje :)
tak czy siak, musze potestowac tez inne programy na maca, coda to pierwszy ktory sciagnalem i jakos sie tego trzymam a wiem ze jest rowniez potencjal w innych, nie mowie ze coda jest debest bo nie jest...

czy ktos z was uzywal edit+ ? moze macie podobny problem zeby dopasowac cos na ten wzor i juz znalezliscie?

---- Dodano 11-02-2009 o godzinie 11:56 ----
aa... dodam jeszcze ze jak mam co pol minuty lapac za myszke i pozniej znowu klepac w klawisze to mnie szlag trafia, jak juz pisze i wpadam w rytm to chce uzywac tylko klawiaturki, znacznie szybciej i efektywniej powstaje kodzik :) no i chcialbym widziec spacje i taby w jakiejs postaci bo to tez znaki i lubie czysty kod a nie nawalone tabow na koncu linii czy setki spacji na poczatku :)

#14 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 lutego 2009 - 13:01

A dlaczego nikt nie wspomniał o... dreamweaverze? :) Może i nie jest "lekkim małym edytorkiem", ale przecież jest bardzo dobrym programem do tego typu celów...

#15 lokers

lokers
  • 21 postów
  • SkądLondon

Napisano 11 lutego 2009 - 13:06

bo jest drogi i kobylasty :) a tak serio, to o ile pamietam dreamweaver bardzo ingerowal w moj kod, chociazby chcial "naprawic" moja skladnie i dodawal sobie taby i spacje tu i owdzie myslac ze jest "madrzejszy i wie lepiej", nie wspomne o znaku nowej linii... bycmoze teraz jest inaczej ale wtedy mnie to zrazilo i nigdy wiecej nie odpalilem tego dziadostwa :)

#16 dr4g0n

dr4g0n
  • 201 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 lutego 2009 - 13:20

netbeans od wersji 6.5…

#17 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 11 lutego 2009 - 15:57

lokers, te i inne bajery ma od lat BBEdit. Aż dziwię się, że nikt nie wspomniał o tym NAJLEPSZYM tekstowym edytorze do webowskiej, i programistycznej roboty. Ten program ma wszystko, co potrzebujesz, i nic ponad to. Tak, pionowe zaznaczanie (wciśnij alt), też. Snipety i text factories to podstawa, i to od 10 lat :-) Dodatkowo wsparcie terminala, kolorowanie składni niemal wszystkich języków na ziemi, wsparcie dla grep, multifile search, dowolne dostosowanie skrótów klawiaturowych (można do nich dodawać własne skrypty)... Mało? Jest też cudownie skryptowalny przez AppleScript, więc nawet jak Ci jakiejś funkcji brak, to sobie, prostym AppleScriptem, dorobisz. Jestem fanem BBEdita od kilkunastu lat. Te wszystkie kody, esperssy i inne tam świecidełka nie sięgają mu nawet do pięt. Jedyną wadą BBEdita jest jego starodawny widok. Nie ma w nim grubego bordera w kolorze zzieleniałej stali, ani przekoloraśnych ikonek na 256 px. A za darmo jest TextWrangler, jego okrojony kuzyn. Ale nawet w tym okrojeniu ma wszystko, czego potrzeba na co dzień. Posłuchajcie starego, i popróbujcie, bo dobre.

#18 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 lutego 2009 - 21:38

TextMate. Tylko i wyłącznie, do wszystkiego poza grafiką :)

#19 mysilverR1

mysilverR1
  • 73 postów

Napisano 09 marca 2009 - 23:23

ok, potrzebuje w miare czegos dobrego i darmowego... co mozecie polecic? brakuje mi bardzo.... MS web developer...

#20 rafalmacbook

rafalmacbook
  • 204 postów
  • SkądRadom/Warszawa

Napisano 20 marca 2009 - 21:36

Dreamweaver jak dla mnie jest klasą sama w sobie. Tak jak większość produktów Adobe - zwłaszcza po przejęciu Macromedii. Jak dla mnie nie ma konkurencji jak na ta chwilę. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że ktoś może tego wszystkiego nie potrzebować, że uważa, że inny program jest lepszy. OK. Może być lepszy bo akurat nie potrzebuje tego, czy tamtego. Ale sam soft pod względem funkcjonalności i dostępności tych wszystkich małych rzeczy, których na daremno szukać gdzie indziej jest idealny. Choć wiadomo zawsze można coś zmienić. Ma idealne podświetlenie składni, obsługę kodowania (nawet domyślną gdy brak nagłówków, czego brakuje w małych programach) podpowiedzi składni i wiele wiele innych rzeczy których wiadomo nie idzie napisać w jednym poście. Więc gorąco polecam. Choć zdaje sobie sprawę, że cena zabija i w większości przypadków dla zwykłego użytkownika jest nie do przyjęcia. No ale zawsze możecie postarać się go zdobyć jakoś inaczej ;P

#21 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 20 marca 2009 - 22:28

Textmate lub Aptana (Eclipse)... do obywdu jest mnostwo darmowych pluginow do wszystkiego... svn, git, xml, uml itd...

#22 bash3r

bash3r
  • 140 postów
  • SkądParyż / Świnoujście

Napisano 21 marca 2009 - 10:40

Eclipse oczywiscie :)

wszystko inne to mniejsze lub wieksze zabawki


Ale to zależy kto co potrzebuje ;) Wszystko po za podpowiadaniem składni ma TextMate a zjada mniej pamięci i moim zdaniem jest bardziej czytelny (interfejs) :) PDT to przerośnięte bydle :)

#23 mixtr

mixtr
  • 38 postów

Napisano 21 marca 2009 - 17:16

Eclipse to straszna kobyla, pozatym mam awersje do javy. Textmate jest swietny ALE brakuje mu kilku rzeczy (pracuje w polaczeniu z cyberduckiem ktory siedzi na 2 monitorze, jesli mialbym sie przelaczac na jednym monitorze miedzy edytorem a klientem ftp to chyba bym zwariowal). Pozatym nie jest juz rozwijany :/ Coda bylaby najlepsza ALE nie podpowiada zmiennych php. Z darmowych to Mac Vim ma spory potencjal pod warunkiem ze komus nie przeszkadza troche dziwny sposob obslugi albo jest przyzwyczajony bo uzywal pod linuksem.

#24 Darrarski

Darrarski
  • 469 postów
  • SkądWarszawa / Piastów

Napisano 21 marca 2009 - 20:47

Sam używam Cody i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Lekka, szybka, wszystko na swoim miejscu, bardzo dobre (sprawne i mało skomplikowane) zarządzanie "projektami". Jedyna rzecz do której mógłbym się przyczepić, to słabe wsparcie dla PHP: brak podpowiadania nazw zmiennych, klas, metod itp. Jeśli ktoś zna równie dobry program z tymi funkcjami, niech da znać (Aptana i Eclipse jakoś mnie do siebie nie przekonały, być może ze względu na "ciężar").

#25 Aajk

Aajk
  • 4 postów

Napisano 27 marca 2009 - 17:48

Ja rok temu z windowsowego Edit+ przerzucilem sie na Macu na Smultrona ([url=http://tuppis.com/smultron/]Tuppis - Smultron by Peter Borg[/url]) i jedyna opcja ktorej mi w nim brakowalo bylo szukanie po plikach w danym katalogu i podkatalogach (a nie tylko otwartych plikach).

Od paru dni testuje Espresso i wrazenia sa bardzo pozytywne, wiec raczej przy nim zostane.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych