Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Czyżby Microsoft przyjął dotychczasową filozofię Apple?


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#26 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4943 posts
  • SkądKraków, PL

Posted 30 August 2006 - 15:21

Apple zarabia lepiej niż Microsoft

Gene Munster, analityk firmy Piper Jaffray & Co., doszedł do wniosku, że Apple Computer, dzięki częstszemu niż Microsoft publikowaniu nowych wersji swojego systemu operacyjnego, lepiej od software'owego giganta zarabia na pojedynczej kopii swojego OS-u. Od roku 2001 Apple średnio raz do roku publikuje nową wersję systemu operacyjnego. Jej przeciętna cena to 129 dolarów, a za uaktualnienie trzeba zapłacić średnio 107 USD.

Z drugiej strony systemy Microsoftu ukazują się średnio co dwa lata, a ich średni koszt wynosi 114 dolarów. Aktualizacja wyceniana jest średnio na 48 dolarów. W efekcie, jak zauważa Munster, Apple osiąga większe zyski z dostarczenia na rynek każdej kopii swojego systemu.

Przewaga Apple'a tkwi przede wszystkim w częstszych premierach, bazie entuzjastycznych miłośników Mac OS X oraz w lepiej działającym marketingu, który potrafi podkreślić zalety nowych programów dołączanych do systemu operacyjnego. Dodatkowo korzystnym dla Apple'a faktem była pięcioletnia przerwa pomiędzy premierami systemów Windows XP i Windows Vista. Firmie pomogła też decyzja o wykorzystaniu układów Intela w swoich komputerach.

"Biorąc pod uwagę fakt, że Apple lepiej zarabia na pojedynczym kliencie dzięki sprzedaży urządzeń peryferyjnych i częstszym premierom kolejnych wersji systemu operacyjnego, powiększanie udziałów w rynku oznacza w przypadku tej firmy więcej, niż w przypadku jej konkurentów" - napisał Munster. Podczas swoich analiz wykorzystał dane dotyczące premier OS-ów Apple'a od 1 marca 2001 roku i systemów Microsoftu od 25 czerwca 1998 roku.
Mariusz Błoński


źródło:
http://www.pcworld.pl/news/98507.html

#27 Lack

Lack
  • 2171 posts
  • SkądGdynia

Posted 30 August 2006 - 15:34

Szczerze mowiaz zaden patent nie moze ochronic software o ile programisci pisza go po swojemu od podstaw wzorujac sie na innym (oczyscie wzorujac sie nie oznacza reverse enginering). Tak wiec M$ wykorzystujac swoja pozycje na rynku zrzyna sprawdzone patenty, dodaje cos (minimum) od siebie i cieszy sie ze to on taki tworczy, genialny i rewolucyjny... Nie neguje tu wypowiedzi na temat narzedzi office itd. Ale np. nigdy nie bedzie nic w 100% kompatybilne z officem microshitu gdyz on dokumentacji nie udostepni, a do standardow iso to sie nigdy nie przystosuje bo i po co? Ma pozycje i zadne standardy go nie interesuja (chocby glupie kodowanie cp1250 i iso-8859-2).


Szkoda, że Appel tego nie wie, bo wlasnie zaplacilo 100 milionów dolarów creative za naruszenie ich patentu na wygląd menu do odtwarzacza plików muzycznych.
Ciekawe, że Microsoft ma się dzielić swoją pracą i udostępniąc dokumentacje swoich produktów a jakoś Apple może sobie być jedynym dostawcą zabezpieczonej muzyki na iPoda dajmy na to.

#28 naresh

naresh
  • 2079 posts
  • SkądWarszawa

Posted 30 August 2006 - 15:50

co do tej sprawy z creativem to moja opinia jest taka: "tonacy brzytwy sie chwyta". Mimo ze odtwarzacze creativa (chyba) sa tansze to i tak apple osiagnal lepsze wyniki. Moje osobiste odczucie jest takie ze patentowanie czegos takiego jak wyglad menu (bo przeciez apple (tu tez chyba) nie zerznal calego menu + grafiki + wszystko tylko ze dal jablko) jest absurdem... to tak jakby ktorys producent telefonow komorkowych opatentowal (od lat identyczny) uklad klawiatury telefonu, albo producent sprzetu rtv opatentowal (standardowy) ksztalt i uklad klawiszy na pilotach...

#29 Lack

Lack
  • 2171 posts
  • SkądGdynia

Posted 30 August 2006 - 16:24

co do tej sprawy z creativem to moja opinia jest taka: "tonacy brzytwy sie chwyta". Mimo ze odtwarzacze creativa (chyba) sa tansze to i tak apple osiagnal lepsze wyniki. Moje osobiste odczucie jest takie ze patentowanie czegos takiego jak wyglad menu (bo przeciez apple (tu tez chyba) nie zerznal calego menu + grafiki + wszystko tylko ze dal jablko) jest absurdem... to tak jakby ktorys producent telefonow komorkowych opatentowal (od lat identyczny) uklad klawiatury telefonu, albo producent sprzetu rtv opatentowal (standardowy) ksztalt i uklad klawiszy na pilotach...


No dobrze, ale jak ma to się do Twojej wcześniejszej wypowiedzi?

#30 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 posts

Posted 30 August 2006 - 18:32

Ja tylko chcialem zapytac (po prostu nie wiem), czy na MacOSX mozna na dzien dzisiejszy postawic cos na ksztalt domeny Active Directory? Na codzien mam okazje macać Windows 2003 server + 10 x Windows Xp Pro. Cale zarzadzanie odbywa sie centralnie na serwerze. Jak ma sie do tego OSX? Odnosnie Backupu. Kilka lat temu juz uzywalem na Windows 2000 programu do tworzenia kopii zapasowych zarowno plikow jak i ustawien z mozliwoscia zaplanowania stalych zadan i tworzenia kopii tak na dysku jak i na tasmach. Oczywiscie mowa o programie wbudowanym w system. Jak to wyglada w OSX? Obsluga streamera itp.

#31 _sys

_sys
  • 2046 posts
  • SkądB-stok i okolice

Posted 30 August 2006 - 18:52

Hahahaha, teraz mi powiedzcie skąd ja to znam :). Windows startup sound :).
http://blogs.technet.../29/452505.aspx

#32 MacTom

MacTom
  • 811 posts

Posted 30 August 2006 - 20:47

To tak jak zerżnięcie sprawdzianu od kolegi z ławki... :) Postępowanie Microsoftu zaczyna już być bardzo niesmaczne... :-?

#33 Lack

Lack
  • 2171 posts
  • SkądGdynia

Posted 30 August 2006 - 21:19

To tak jak zerżnięcie sprawdzianu od kolegi z ławki... :) Postępowanie Microsoftu zaczyna już być bardzo niesmaczne... :-?


Nic tylko przytupnąć i strzelić focha.

#34 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 posts

Posted 30 August 2006 - 21:23

To tak jak zerżnięcie sprawdzianu od kolegi z ławki... :) Postępowanie Microsoftu zaczyna już być bardzo niesmaczne... :-?

Mozesz byc pewien, ze tak Microsoft jak i Apple maja calkowicie w d___ postepowanie "smaczne". Liczy sie kasa :P

#35 Hans

Hans
  • 277 posts
  • SkądGdańsk

Posted 30 August 2006 - 21:31

Takie jest zycie ze kazdy kazdego potpatruje i czasem "zerznie" co nie co. I to nie musza byc komputery w innych dzedzinach zycia jest podobnie. Po drugie to wolny rynek i Appple jak i Microsoft dzialaja tak by zarobic jak najwiecej kasy. A zaznaczam wam ze obie firmy skrupuly odsunely na bok i to dawno. Czasem pewne posuniecia sa wliczone w koszta przedsiewziecia.

#36 widmo123

widmo123
  • 59 posts

Posted 03 August 2009 - 12:18

OS X :) hehe Linux to linux z niego wszyscy zerzneli i tyle :)

#37 wannabemc

wannabemc
  • 203 posts
  • SkądKraków

Posted 03 August 2009 - 13:12

archeolog sie znalazł




3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users