Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[iPod] iPod w systemie Linux


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 05 lipca 2005 - 22:37

Witam :!:
Z racji, ze ostatnio miałem drobny problem z zmuszeniem do współpracy mojego iPoda podłączonego przez usb, do komputera z Linuksem, postanowiłem napisać krótkie HOWTO, które moze się przydać, i zaznaczyć w nim pare ważnych rzeczy.

Ja osobiscie wszystko robiłem na dystrybucji Gentoo, z iPodem mini, jednak w przypadku innej dystrybucji, wszystko powinno wygladac tak samo :)
Niewiem jedynie, ja to działa, ze starszymi generacjami iPod'ów, aczkolwiek nie sądze, żeby były jakiekolwiek problemy :)
Narazie, HOWTO obejmuje tylko podłącznie poprzez USB, jednak w przyszłosci, moze ukazac się poradnik dotyczący połączenia za pomoca firewire :)
W większości dystrybucji, mozemy sobie pozwolic na ominiecie pkt. 2, chyba ze sami kompilowaliśmy kernela, ale wtedy to nieco zmienia sprawe :)
W kazdym razie, prawie wszystkie distra, w domyślnym kernelu, maja juz te opcje wkompilowane :)
OK, to lecimy :D

1) Pakiety które potrzebujemy
udev - powinnismy uzywac udeva, jeśli jednak będziemy uzywać sysfs'a, operacja przebiegnie nieco inaczej, mianowicie pkt. 4 zostanie ominięty, natomiast w pkt. 5 użyjemy do fstaba wiersza B
Zastosowanie udeva, daje możliwośc podpięcia jednocześnie kilku urządzeńm które zostaną wykryte jako /dev/sd??.
Jednak, ja polecam ominąć kroki z konfiguracją udeva, bo nie są one raczej koniczne :)
hotplug - choć i bez niego się obejdzie, najwygodniej zastosować hotpluga, zamiast modprobowac wszystko recznie :)
To HOWTO pisane jest z zastosowaniem HOTPLUGA
eject pozwoli na bezproblemowe, i w 100% bezpieczne odłączenie iPoda od Linuksa.
gtkpod - graficzny program, za pomoca którego będziemy mogli zarządzać naszym iPodem. Może nie jest tak rozbudowene jak iTunes, ale uważam że to dobry program :)
HP GTKPOD
PROGRAM JEST NIEZBĘDNY

2) Co musze mieć wkompilowane w jądro :?:
Oto lista sterowników, które sa niezbędne do uruchomienia iPoda.
W większosci prostych dystrybucji, jak mandrive, SuSE, czy Ubuntu, są one juz wkompilowane.
Obowiązujące jądro, to naturalnie 2.6.8 w zwyż.
Ja akurat pracuje z 2.6.11

Device Drivers  --->
 USB support  --->
  Support for USB <m>
  USB Device Filesystem <*>
  OHCI Support (USB 2.0) <m>
  EHCI Support (USB 1.0) <m>
  USB Mass Storage support <m>

 File systems  --->
  DOS/FAT/NT Filesystems  --->
  DOS FAT FS Support <M>
  MSDOS fs Support <M>
  VFAT fs Support <M> 

 SCSI device support  --->
  SCSI Device Support <*>
  SCSI Disk Support <*>
Myśle, że wygląda to w miare przejrzyscie.
Oczywiście, wszytsko ustawiamy przez make menuconfig.
Wszystkie te ustawienia, znajdują się, jak widać, w "Device Drivers".
Po kompilacji jądra, oczywiście niezbędny jest reboot (jedyny moment, w którym potrzeba restarować Linuksa :) )

3) Pod jakim urządzenie, iPod figuruje w systemie :?:
Teraz, podłączamy naszego iPoda, do komputera, i wklepujemy w konsoli dsmesg
Na końcu tego wyniku, mozemy zobaczyc informacje o naszym cacku, iPodzie :)
W moim przypadku wyglądało to tak :)

hub 2-0:1.0: new USB device on port 1, assigned address 3
usb 2-1: device not accepting address 3, error -110
hub 2-0:1.0: new USB device on port 1, assigned address 4
usb 2-1: device not accepting address 4, error -110
hub 1-0:1.0: new USB device on port 1, assigned address 2
Initializing USB Mass Storage driver...
scsi0 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
Vendor: Apple Model: iPod Rev: 1.50
Type: Direct-Access ANSI SCSI revision: 02
sda: Spinning up disk....ready
SCSI device sda: 19531260 512-byte hdwr sectors (10000 MB)
sda: Write Protect is off
sda: Mode Sense: 00 36 00 00
sda: assuming drive cache: write through
/dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0: p1 p2
Attached scsi removable disk sda at scsi0, channel 0, id 0, lun 0
WARNING: USB Mass Storage data integrity not assured
USB Mass Storage device found at 2
drivers/usb/core/usb.c: registered new driver usb-storage
USB Mass Storage support registered.

Pogrubiony fragment, pokazuje, jako jakie urządzenie, iPod występuje w naszym systemie.
W moim przypadku, jak widać wyzej, było to sd?.
Nalezy przyjąc, że sda1 to partycja z firmwarem, natomiast partycja na której trzymamy
naszą muzyke, itd, to sd?2.

4) Reguły udeva.
Do reguł udeva, które znajduja się w /etc/udev/rules.d (plik z regułami, moze nazywac się różnie, u mnie, nazywa się 50-udev.rules ).
dopisujemy, takie oto coś :
BUS="usb", SYSFS{product}="ipod",KERNEL="sd??",NAME="%k", SYMLINK="ipod"
Wszystko w jednej lini.
Naturalnie, zamiast sd??, powinnien się tam znaleźć odpowiedni wpis, np. w moim przypadku, jak napisałem w pkt 3, sda2.

5) mountowanie iPoda
OBIE WERSJETworzymy, punkt mountowania iPoda, w /mnt, wydając
mkdir /mnt/ipod
A) Jeśli korzystamy z udeva, dodajemy do pliku /etc/fstab taką oto linie
/dev/ipod       /mnt/ipod   	vfat      	 noauto,user,uid=1000,gid=100   0 0 
Wszystko w jednej lini.
B) Jeśli natomiast nie uzywamy udeva, a devfs'a, albo czegoś innego ( o ile istnieje :) ), to w naszym /etc/fstab powinnien pojawić się taki oto wpis:
/dev/sd??       /mnt/ipod   	vfat      	 noauto,user,uid=1000,gid=100   0 0 
Wszystko w jednej lini.
Oczywiscie, /dev/sd?? zamieniamy w takim wypadku, na właściewą nazwe urządzenia :)

6) Konfiguracja gtkpod.
Odpalamy gtkpoda.
Rozwijamy menu "Edit", i wybiermy "Preferences"
w polu "iPod mount point" wpisujemy nasz punkt mountowania iPoda, czyli w przyadku tego HOWTO
/mnt/ipod
i zaznaczamy opcje Handle mounting/umounting of iPod drive.
OK, wyłączamy naszego gtkpoda, i uruchamiamy ponownie.

7) Obsługa gtkpod'a.
Po odpaleniu gtk poda, zawsze klikamy na read, co spowoduje wyswietlenie nam jego zawartoście :)
Teraz mozemy, dodawać piosenki, playlisty, i wszystko, na co pozwala nam gtkpod.
Pamiętajmy jednak, ze po dodaniu/usunieciu tego co chemy, musimy kliknąć na sync, co spowoduje synchronizacje naszego gtkpoda, z iPodem.

8)
Po synchronizacji, wyłączamy gtkpoda.
Oczywiscie, należy pamiętać żeby nie odłączać iPoda, kiedy na jego wyswietlaczu, w lewym górnym rogu, mruga, obraca się znaczek!
Aby w 100% bezpiecznie odłączyć iPoda, wpisujemy w konsoli
eject /mnt/ipod
Oczywiscie, te scieżke mozemy zastąpić punktem w którym nasz iPod został zamountowany, jednak w tym howto, punktem tym był /mnt/ipod.
Na wyswietlaczu iPoda, powinien albo pojawic sie haczyk, i napis, informujacy nas, ze mozemy bezpiecznie odpiąć iPoda, albo mozemy zobaczyć juz standardowe iPodowe menu.
To oznacza, ze możemy bezpiecznie odłączyć naszego iPoda.

Enjoy :)

Uwagi :
# Jeśli skopiowane przez nas piosenki, nie są widoczne na iPodzie, najpewniej oznacza to, że mają złe uprawnienia.
Wtedy, powinniśmy zmienic uprawnienia na all, dla całej naszej muzyki, bądź poprostu częśki utworów.
W tym celu, w konsoli klepiemy
chmod a+rw -R /sciezka/do/plikow

# Sam miałem problem - gtkpod pluł się o coś, ze baza utworów jest uszkodzona.
Niestety pomógł dopiero format na windowsie :?

# To HOWTO z czasem, zapewne będzie uzupełniane, mam nadzije, ze komus się przyda :)
Jest ono oparte, o przeczytane przezemnie, stare howto, z którymi miałem problem, zmodyfikowane poprawki użytkowników, i moje :)

NIE PONOSZE ODPOWIEDZIALNOŚCI, ZA EW. SZKODY POWASTAŁE W WYNIKU KORZYSTANIA Z TEGO PORADNIKA.
U MNIE WSZYTSKO DZIAŁA JAK NAŁEZY, JEDNAK JEŚLI U CIEBIE, COS BY SIE NIE POWIODLO, NIE MOZESZ MIEC O TO DO MNIE PRETENSJI


Powiedzicie, jak Wam się podoba, bo to mój pierwszy taki teskt :)
Pozdrawiam, waluigi :)
  • doorshlaq lubi to

#2 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 lipca 2005 - 17:25

Moim zdaniem tekst jest kapitalny ;) no i cieszę się, że do forum dołączył jeszcze jeden kolega linuksowiec. :D Co prawda nie mam iPoda, więc nie wiem jak wygląda współpraca gtkpoda z urządzeniem, ale do pozostałej części nie mam zastrzeżeń :) tym bardziej, że podłączanie dowolnego urządzenia typu Mass Storage wygląda identycznie :) pozdrawiam i życzę rozbudowywania howto i dalszych udanych testów

#3 Katesh

Katesh
  • 49 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 stycznia 2007 - 22:07

A to ciekawe. Ja swojego podłączyłem do Tygrysa 10.4.8 i wszystko zaczęło działać samo :) za to właśnie lubię OSX. Pozdrawiam.

#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 28 stycznia 2007 - 22:33

Ubuntu 6.10 obsługuje samo z siebie iPoda doskonale. Rythmbox bez żadnych dodatkowych pluginów czyta go jak należy i playlisty i całe metadata.

#5 maniacco

maniacco
  • 382 postów
  • SkądPiekary Śląskie

Napisano 28 stycznia 2007 - 22:52

SWIERTNY TEKST !!!... szkoda ze nie napisales go jakies pol roku temu gdy dochodzilem do tego sam ;)

#6 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 26 marca 2007 - 09:19

Amarok ma obsługę iPoda(bodajże -> nie mam, więc nie znam z autopsji). I nawet sam wykrywa! Co do szperania w konsoli- niepotrzebne.

#7 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 marca 2007 - 22:59

Amarok ma plug-in do obsługi iPoda, ale nie działa tak super jak rythmbox, choć działa ;) Trzeba tylko ustawić punkt montowania iPoda na sztywno. Troszkę gupawo jest jak ktoś przyjdzie z iPodem i chce podpiąć i trza szukać gdzie się on zamontował i jaką nazwę nosi dysk...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych