Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy mam postawic linuxa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 skiczak

skiczak
  • 9 postów

Napisano 05 lipca 2005 - 20:06

Witam, Chcialbym postawic linuxa z jakas powloka graficzna na PB1400 133Mhz i 16MB RAM. Wiem, ze to niezbyt wiele, ale moze jest jakas dystrybucja, ktora bedzie dzialac. W srodowisku graficznym interesuje mnie jedynie obsluga poczty i jakiegos klienta gadu-gadu. Pozdrawiam

#2 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 05 lipca 2005 - 20:41

to mozesz sobie spokojnie posadzic Ubuntu (polecam szczerze)
http://www.ubuntulinux.org

Download dla Europy:
http://se.releases.ubuntu.com/5.04/

Z racji niezbyt wyzylowanych mozliwosci jakimi dysponuje maszynka,
raczej bym odpuscil rozbudowane pulpity graficzne typu KDE czy Gnome
I skupil sie na XFCE - uproszczonej wersji Gnome, ktora zreszta w wersji Ubuntu
bardzo ladnie komponuje sie z Appleowskim notebookiem.. ;)

http://www.escritori...agenes/xfce.jpg

#3 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 05 lipca 2005 - 20:58

Pokazałeś koledze nie za ładny, screen, a'la Windows, a przecież xfce może być ładniejsze, nawet by default...
Ja osobiscie, na te maszyne polecałbym Fluxboxa, czy wmakera (choć z nim się trzeba zdrowo natrudzić...), bo o fvwm'ie nie będe Ci wspominał, przynajmniej na początek.
Fluxbox, przy odrobinie wysiłku, wygląda przyjemnie , zresztą sam sprawdź

Ubuntu może okazac się za ciężkie, ja proponuje jakieś "czyste" distro, najlepiej slackware, a jeżeli juz koniecznie chcesz zostać ofiarą debianizacji (:wink:), czysty Debian będzie w sam raz :)
Pozdrawiam, waluigi :)

#4 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 lipca 2005 - 21:47

Ja osobiscie, na te maszyne polecałbym Fluxboxa, czy wmakera (choć z nim się trzeba zdrowo natrudzić...), bo o fvwm'ie nie będe Ci wspominał, przynajmniej na początek.
Fluxbox, przy odrobinie wysiłku, wygląda przyjemnie , zresztą sam sprawdź


Co z tego, że lekkie i może wyglądać przyjemnie. Niewygodne jak cholera.

Polecam Ubuntu. Spokojnie pójdzie na tym sprzęcie.

#5 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 05 lipca 2005 - 22:45


Ja osobiscie, na te maszyne polecałbym Fluxboxa, czy wmakera (choć z nim się trzeba zdrowo natrudzić...), bo o fvwm'ie nie będe Ci wspominał, przynajmniej na początek.
Fluxbox, przy odrobinie wysiłku, wygląda przyjemnie , zresztą sam sprawdź


Co z tego, że lekkie i może wyglądać przyjemnie. Niewygodne jak cholera.

Polecam Ubuntu. Spokojnie pójdzie na tym sprzęcie.

Dla mnie fluxbox jest bardzo wygodny.
A jeśli chodzi Ci o distra, to Linuks to Linuks, kazdy jeden prawie taki sam.
Niewiem, co takiego wygodnego jest w ubuntu, a niema w debianie :?:
Przeciez ubuntu jest oparte o Debiana :!:
Dodali do niegoś środowisko graficzne, i troche softu, i już mówicie o wygodzie...
To samo można uzyskac na czystym debianie, i będzie lżejszy, i szybszy.
Bedzie miał tylko to, co kolega zainstaluje przez apta, a nie to co mu twórcy ubuntu dali.

Ubuntu bedzie działac, ale IMO lepiej wziąść czystego Debiana, bedzie działać szybciej, i będziesz miał to co chesz, z systemie...
Pozdrawiam, waluigi

#6 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 lipca 2005 - 23:11

Kurcze, kolejny ortodoks linuksowy...:/ A choćby dlatego Ubuntu, żeby nie kwękać nad instalacją, mieć wszystko out-of-the-box i w dodatku w najnowszych wersjach.

#7 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 05 lipca 2005 - 23:23

Kurcze, kolejny ortodoks linuksowy...:/ A choćby dlatego Ubuntu, żeby nie kwękać nad instalacją, mieć wszystko out-of-the-box i w dodatku w najnowszych wersjach.

Sorry, nie chciałem, żebyś pomyślał że uważąm ubuntu za słabe distro.
Poprostu uznałem, że na dość słabej maszynie, lepiej będzie sprawowało się jakieś ascetyczne distro, a nie dosc kompleksowe ubuntu :)
Wybacz, poprostu jestem purystą, i wole mieć wszytsko w jak naj;epszy porządku - dlatego używam Gentoo...
Na mocnej maszynie, ubuntu wydaje się byc swietnym wyborem, ale na strszym, słabszym PB, wydaje mi się że bardziej nadaje sie cos bardziej lajtowego :)
Pewnie że ubuntu będzie dziłać, tyle że gorzej, niz jego starszy brat Debian :)
Ale i tak zrobi jak uważa...
Teraz co do softu, o który pytałeś:
do mailów, może się nadać mutt, ale jeśli niechce Ci się bawić, ok będzie syplheed.
Wiem, pewnie powiecie ze lepiej evolution, albo Thunderbirda, ale jak on ma używać jeszcze xfce, to juz wice jak zaczął by swapować...
Komunikator, to najlepiej konsole ekg2, bądź tkabber, i transport gg.
Pozdrawiam, waluigi

#8 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 06 lipca 2005 - 12:48

No, pachnie ortodoksyzmem ;) Widzac taka komunikacje ze strony kolegi, i zachwalanie "czystych" (co za slowo) dystybucji systemu, zniechecilbym sie z lekka. Czlowiekowi chodzi o latwosc uzytkowania a nie o grzebanie w bebechach systemu. Gentoo czy Slack, i owszem, ale po roku uzytkowania przyjaznego uzytkownikowi systemu. To ma dzialac a nie sluzyc do grzebania. Howgh (bo mnie znow skasuja za offtopicowanie) :D

#9 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 06 lipca 2005 - 13:18

Może i pachnie, ale to nie dokońca prawda... Nie jestem żadnym ortodoksem, lubie Linuksa, nawet bardzo, ale nie wykluczam innych systemów, np. Mac OS, też bardzo lubie i szanuje :) Nie polecam mu Gentoo, bo tu faktycznie jest troche zabawy z instalcją... IMO trudność Slack'a, czy Debiana, to kolejny mit, bo czy instalcja Ubuntu jest naprawde taka prosta :?: Jest _BARDZO_ podobna, do Debiana czy Slacka. Czy ubuntu ma jakieś narzędzia konfiguracyjne, których niema slack czy Debian :?: Nie, niema... Jeśli kolega potrzebuje wygodnego systemu, lepiej żeby brał właśnie coś opartego o Debiana - nie będzie babrania się z zależnościami (apt). Ja nie polecam _W TEJ SYTUACJI_ ubuntu, bo na co mu zainstalowne w systemie GNOME, które będzie niepotrzebnie pożerać miejsce na dysku... Chyba że będzie wywalał niepotrzebne pakiety, i wyjdzie z tego Debian. Czystośc dystrybucji, to dla mnie _PEŁNA_ kontrola, i możliwosc wyboru... Nie lubie, gdy ktoś narzuca mi jakis soft, wole sam wybrać, i zainstalwoac tylko to czego potrzebuje. Na mocnych maszynach, moze niema to większego znaczenia, ale na tym PB pewnie będzie mieć... Co do XFCE4, martwią mnie te 16MB ramu... Swego czasu stawiałem Sarge na małym routerze z 32MB ramu, i zaraz po instalacji, bez żadnych uruchomionych usług, odpaliłem mu XFCE (wtedy jeszcze 3....), i działało naprawde mizernie. Fluxbox + fbpanel, jeśli potrzebujesz ikonek na desktopie idesk, i rox jako fm, wydaje się być lepszym rozwiązanie... Ale w tej materii jak widać, każdy ma coś do powiedzenia :) Pozdrawiam, waluigi

#10 skiczak

skiczak
  • 9 postów

Napisano 06 lipca 2005 - 16:19

Witam, widze ze rozpetalem mala burze. Jak juz pisalem chodzi mi o cos maksymalnie prostego bo wiem, ze sprzet nie jest pierwszej mlodosci. A moze jest jakis BSD dla PowerPC co by na tym kompie poszedl? Sprobuje sciagnac ta dystrybucje ubuntu, ale na stronce jest opis, ze to jest dedykowane dla G3 i G4. Nie wiem co o tym myslec. Dzieki za pomoc, pozdrawiam.

#11 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 06 lipca 2005 - 16:30

Widze, ze też uważasz że warto zainstalowac coś lekkiego, więc jeśli chcesz coś "BSD* like", to polecam Slackware :) Jednak jesli jesteś początkujący, to może sprobuj z Debianem :) Zainstalujesz sobie w nim jakiegos wm'a (nie chce mówić jakiegoś :wink: ), i tkabbbera, i sylpheed, i jakąs pzreglądarke (tu masz wybor :) ). Moim zdaniem to idealne rozwiązanie. W każdym razie jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości pisz na forum, albo na gg (wszystko masz w profilu). Pozdrawiam, waluigi

#12 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 06 lipca 2005 - 20:24

Sprawa sie chyba rozwiewa powoli.
PB 1400 nie jest PowerPC ino Nubus, wiec pozostaje Ci do wyboru MkLinux oraz Debian.

http://www.mklinux.org/

Ewentualnie Debian (i tu usmiech w strone Waluigi)

Instrukcja instalacji pod adresem:
http://www.icedtrip....00_and_lin.html

Pozdro

#13 skiczak

skiczak
  • 9 postów

Napisano 06 lipca 2005 - 21:37

Nie rozumiem do konca jak to PB 1400 nie jest PowerPC, czyzby chodzilo tylko o G3 i wyzsze?

#14 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 lipca 2005 - 21:59

PB 1400 nie jest PowerPC ino Nubus, wiec pozostaje Ci do wyboru MkLinux oraz Debian.


orzels, Pewien jestes ?

"Apples Powerbook 1400 series of laptops was introduced in 1996. The first PPC laptop to have CPU upgrades was also the first Apple laptop to have the capability to house a CD ROM."

http://www.lowendmac.../pb2/1400.shtml
http://mywebpages.co...hhhh/pb1400.htm

A tu troche o NuBus (sprawa dotyczy slotów i dotyka skiczak, ) :

http://en.wikipedia.org/wiki/NuBus

Historia PPC bardzo ladnie opisana :

http://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC

Co do instalacji linuxa :

Debian
http://www.icedtrip..../woody_1400.txt
Yellow Dog Linux
http://www.sonic.net...llingLinux.html

Jądro dla NuBus :

http://nubus-pmac.sourceforge.net/


Mam nadzieję, że informacje będą pomocne.

#15 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 06 lipca 2005 - 23:38

Pewne jest tylkko to ze Lenin nie zyje ;) Nie znam osobiscie tego modelu, dotknalem Google w sprawie PB 1400 pod katem Linuxa i mnie wyskoczyly obostrzenia wzgledem Linuxa z okazji Nubusowatosci... Jesli naklamalem to przepitraszam. Pogrzebie glebiej.

#16 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 lipca 2005 - 23:55

Masz rację że PB 1400 to nie PPC jakie dzisiaj znamy :) ,poza tym ostrzejsza polemika zawsze może wnieść coś ciekawgo .

#17 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 lipca 2005 - 10:15

a ile Ubuntu zajmuje miejsca na hdd ?

#18 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 08 lipca 2005 - 10:23

a ile Ubuntu zajmuje miejsca na hdd ?

Na opakowaniu, od Ubuntu, mam napsisane, że przynajmniej 1.8GB dla "standard desktop installation", i przynajmniej 350MB, dla "custom installation".
Jest tam też napisane, że minalną iloscą ramu, są 32MB.
Pozdrawiam, waluigi

#19 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 lipca 2005 - 10:43

waluigi wiesz może z kąd ściągnąć Polską wersje Yellow Dog-a ? chodzi mi o wersje dla G3 czy nawet G4

#20 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 08 lipca 2005 - 13:08

waluigi wiesz może z kąd ściągnąć Polską wersje Yellow Dog-a ? chodzi mi o wersje dla G3 czy nawet G4

Hmmmm, a istanieje w ogóle Polsa wersja Yellow Dog-a :?:
Niestety, ale google nic nieznalazły :?
W każdym razie, YDL jest aktualnie dystrybucją komenrcyjną :( (przynajmniej tak ostatnio słyszałem, i potwierdza to strona producenta :? )
Pozdrawiam, waluigi

#21 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 24 lipca 2005 - 21:02

ostatnio na Meetingu zostałem obdarowany UBUNTU 5.06 ppc, niestety kolegom nie działało na Pegasosach więc wypróbowałem na swoim G3 :) najpier Live cd żeby sprawdzić do czego się nadaje :D Wymagania na instalacje:PPC 601 do G5, 32Mb Ram, Hdd 350Mb do 1.80Gb żeby odpalić Live cd wymaga 128Mb Ram! polecam! :D

#22 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 24 lipca 2005 - 22:06

ostatnio na Meetingu zostałem obdarowany UBUNTU 5.06 ppc, niestety kolegom nie działało na Pegasosach więc wypróbowałem na swoim G3 :)
najpier Live cd żeby sprawdzić do czego się nadaje :D
Wymagania na instalacje:PPC 601 do G5, 32Mb Ram, Hdd 350Mb do 1.80Gb

żeby odpalić Live cd wymaga 128Mb Ram!
polecam! :D


odpaliles u sibie liveCD - qrcze ja wlasnie dostalem od kolegow pegasowcow 2 gierki na GENTO wuasnie liveCD i za chiny nie chcialo sie to zboocic na moim QS'ie

#23 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 24 lipca 2005 - 22:40

A czy nie wrzeszczalo przypadkiem cos o kernel panicu? Masz Ty przypadkiem jakies niestandardowe karty? Np dwie graficzne, albo jakis kontroler dyskow, PCI Extender, albo co innego...? Mialem podobny klopot z Knoppixem, Ubuntu na QS z podpietymi dziwnymi kartami, z lekka niestandardowymi. Bez tych kart oraz Extendera - zero problemu.

#24 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 24 lipca 2005 - 22:42

A czy nie wrzeszczalo przypadkiem cos o kernel panicu?
Masz Ty przypadkiem jakies niestandardowe karty? Np dwie graficzne, albo jakis kontroler dyskow, PCI Extender, albo co innego...?
Mialem podobny klopot z Knoppixem, Ubuntu na QS z podpietymi dziwnymi kartami, z lekka niestandardowymi. Bez tych kart oraz Extendera - zero problemu.


niee - kernal panica nie bylo - bylo cos innego - cholercia nie pamietam co
z urzadzen
mam flashowana ATI9800pro i karte TV, zadnych innych udziwnien

#25 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 24 lipca 2005 - 22:54

A czy nie wrzeszczalo przypadkiem cos o kernel panicu?
Masz Ty przypadkiem jakies niestandardowe karty? Np dwie graficzne, albo jakis kontroler dyskow, PCI Extender, albo co innego...?
Mialem podobny klopot z Knoppixem, Ubuntu na QS z podpietymi dziwnymi kartami, z lekka niestandardowymi. Bez tych kart oraz Extendera - zero problemu.


niee - kernal panica nie bylo - bylo cos innego - cholercia nie pamietam co
z urzadzen
mam flashowana ATI9800pro i karte TV, zadnych innych udziwnien

Szkoda że nie pamiętasz, bo bez tego to raczej nikt nic Ci nie powie :wink:
A co to za livecd Gentoo, Universal CD :?:
Masz na nim te gry, czy na odrębnym cd :?:
Pozdrawiam, waluigi :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych