Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Windows Xp / Vista na MacBookPro


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 19 January 2009 - 18:36

witam , mam pytanie odnosnie instalacji windowsa xp lub vista na MacBooku Pro. Otoz mam program do sterowania laserami Showeditor 2008 , jest on przeznaczony na system windows a ja jestem posiadaczem MacBookaPro.Niestety nie ma odpowiednika tegoz programu na Maca wiec chcialbym zainstalowac tez na nim windows xp lub vista i kozystac takze z oryginalego systemu os x .Slyszalem ze mozna zainstalowac na Macbooku rownoczesnie windows a inni twierdza ze lepiej zostawic oryginalny system czyli osx i zainstalowac wirtualny windows. Czy moglby mi ktos poradzic co jest optymalnym wyjsciem w takiej sytuacji i jak to generalnie zrobic ? BARDZO PROSZE O POMOC i pozdrawiam ! moj e mail dharmacom88@yahoo.co uk

#2 silkow

silkow
  • 296 posts
  • SkądLeszno

Posted 19 January 2009 - 18:46

luz parallels deskopt ściągnij wersje trialowa z neta na 14 dni wypróbuj , jeśli nie masz windy ściągnij z neta Windows 7 beta , na forum gdzieś jest opisane jak zainstalować :)

#3 blackdog

blackdog
  • 205 posts
  • SkądBiałystok

Posted 19 January 2009 - 18:46

Zdecydowanie polecam instalację windows (wersja bez znaczenia) natywnie przy pomocy asystenta boot camp. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że trzeba w czasie startu komputera wybrać system operacyjny, który będziemy chcieli uruchomić. Za to zyskujemy natywnie działający windows i wszystkie urządzenia które mamy w komputerze. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie musimy płacić za oprogramowanie do wirtualizacji. Uruchomienie windows jako maszyny wirtualenj ma tę zaletę, że możemy się szybko przełączać między uruchomionymi systemami. Ale w moim przypadku miałem z tym więcej problemów niż pożytku. Nie wszystko chciało działać jak należy, miałem problemy z podłączeniem urządzeń bluetooth i niektóre klucze sprzętowe USB. Nie było problemów z tym samym w przypadku windows działającego pod bootcamp. W ogóle w windows pod bootcamp nie mam żadnych problemów.

#4 turban13

turban13
  • 327 posts

Posted 19 January 2009 - 18:51

Poza tym Windowsa zainstalowanego przez Bootcamp można odpalić przez wirtualną maszynę.

#5 AVALON

AVALON
  • 465 posts
  • SkądUK

Posted 19 January 2009 - 19:05

Tak jak kolega wspomniał zainstaluj na próbę parallels deskopt 4. U mnie nawet ncałkiem dobrze działa i będziesz mógł działać równocześnie na maku i XP l lub viście.

#6 silkow

silkow
  • 296 posts
  • SkądLeszno

Posted 19 January 2009 - 19:11

lub linuxie :)

#7 rybek

rybek
  • 186 posts

Posted 19 January 2009 - 20:53

Ja polecam parallells obsługujące windowsa zainstalowanego na bootcampie:) Do gier odpalam windowsa przy starcie, do aplikacji typu CAD i podobnych wspaniale działa parallells:D jak się ma dużo ramu oczywiście;)

#8 Zwickau

Zwickau
  • 817 posts
  • SkądWarszawa

Posted 19 January 2009 - 21:37

Polecam Vista bo nie ma problemu z sterownikami. XP ma trochę problem z sterownikami. Mam Vistę Business od MSDN w laptopie MacBook Pro. Pozdrawiam!

#9 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 26 March 2009 - 09:25

otoz probowalem na 2 sposoby , przez boot camp i VMware fusion 2.0. Sciagnelem 30 dniowa darmowa wersie VMware z ich stronki / bo na wersjach z torrentow itd windows nie chcial sie zainstalowac/Instalacja przebiegla ok z tym ze po zainstalowaniu windowsa xp sp2 okazalo sie ze windows zamula . Aby go przetestowac zainstalowalem gierke ktora sie zainstalowala ale strasznie zamulala . Czy trzeba zainstalowac w windowsie np sterowniki do karty graficznej ? bo w preferencjach windows nie pokazywal karty jaka jest w laptopie / g force 8600m gt/ tylko jakas VMware cos tam 128MB. Potem probowalem przez boot camp, po zainstalowaniu kiedy trzeba wlozyc plyte z windowsem wkladam plyte i znowu pokazuje sie komunikat zeby wlozyc cd . Co robic ? prosze o porade , dzieki i pozdrawiam !

#10 Roberto

Roberto
  • 13752 posts
  • SkądWrocław

Posted 26 March 2009 - 10:19

porada - no trochę trzeba się dowiedzieć co i jak najpierw wirtualizacja polega na tym, że na 'fizycznym' komputerze działa 'wirtualny' komputer i jest pewna emulacja sprzętu - dlatego nie widzisz swojej karty graficznej, tylko jakąś VMware coś tam co wiąże się oczywiście (to nie powinno nikogo dziwić) ze stratami wydajnościowymi - komputer musi równolegle obsługiwać 2 systemy (OS X i WIndowsa), programy na nich no i jeszcze emulować wirtualny komputer. nic dziwnego, że gra ci zamula - gry mają to do siebie, że są wymagające, a ty przez wirtualizację tylko osłabiasz swoją maszynę. wirtualizacja nadaje się do odpalania 'zwykłych' programów a i tak pod warunkiem, że ma się całkiem spory zapas RAMU, żeby to wszystko jakoś chodziło. odpalanie gier na maszynie wirtualnej z windowsem czy to xp czy vistą (! która sama w sobie jest zasobożerna) to pomyłka. tym bardziej, że maszyny wirtualne mogą mieć problemy (niepełne wsparcie) z DirectX itp.

#11 Matiek

Matiek
  • 185 posts

Posted 26 March 2009 - 16:37

Z rEFIt się uda.Jak już masz to wkładasz płytę visty,tworzysz nową partycję,wyłączasz kompa (tylko nie przez odciecie pradu) wybierasz tę nową partycję i normalnie instalujesz. Tak samo jest przy XP.

#12 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 28 March 2009 - 19:15

Niby wszystko ok, instalator winows zaczal dzialac, ale przy ponownym rozruchu systemu stwierdza, ze "Windows could not start because the following file is missing or corrupt: \system32\hal.dll Please re-install a copy of the above file" ???

#13 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 30 March 2009 - 22:47

OK, Winda jezdzi. Ale... Nie mam plyty z Leopardem, wiec nie moge doinstalowac niektorych sterownikow podzespolow. Karta grafiki to akurat NVIDIA, wiec nie bylo problemu, ale np. dzwiek jest juz zintegrowany (INTEL High Definition Audio). I tu moje pytanie, czy jest mozlwosc zainstalowania sterownikow audio (tudziez calej plyty glownej) i gdzie tego szukac??

#14 Muzi

Muzi
  • 33 posts
  • SkądŚwidnica

Posted 30 March 2009 - 23:03

sterowniki do wszystkiego są na stronie apple ... w wszukiwarce wpisujesz haslo bootcamp w dziale pobierania

dla leniwych i szukajacych swojego cienia :

Boot Camp Update 2.1 for Windows Vista 32 do visty sterowniki

Boot Camp Update 2.1 for Windows XP do xpeka

#15 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 30 March 2009 - 23:27

dzieki Muzi, bede dzialal.

#16 frigg

frigg
  • 6 posts

Posted 31 March 2009 - 16:06

Witam
Czy ktoś ma rozwiązanie na kwestię wysypywania się Parallel's desktop? :[url=http://stodolatest.pl/produkt/MacBook_white_MB402PLB]MacBook (MB402PL/B) | Notebooki | Stodoła – laptopy, komputery, aparaty, testy, opinie, recenzje[/url]

Miałem coś podobnego - w oknie Vista

#17 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 31 March 2009 - 20:41

Sciagnalem "Boot Camp Update 2.1 for Windows XP", ale Apple informuje mnie ze " Important: Installation of Boot Camp 2.1 is required before installing Windows XP Service Pack 3 (SP3)". Tylko gdzie to znalezc?? Mam Leoparda 10.5.6 z Boot Campem 2.0. Na apple.com nie znalazlem zadnej aktualizacji, a opcja "software update" z pozycji OS nie wykrywa nowej wersji.

#18 Roberto

Roberto
  • 13752 posts
  • SkądWrocław

Posted 31 March 2009 - 20:58

co ty chcesz znaleźć?
jak robisz upgrade z sp2 do sp3 to wcześniej musisz pod windowsem zainstalować update do 2.1 (jak byk for Windows XP)
po co masz cokolwiek instalować pod os x'a, jak to z windą są 'problemy'?

#19 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 31 March 2009 - 21:18

ale mam juz sp3 w tym caly problem

#20 Roberto

Roberto
  • 13752 posts
  • SkądWrocław

Posted 31 March 2009 - 21:27

czemu problem w takim razie?

#21 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 31 March 2009 - 21:41

W zainstalowaniu sterownikow podzespolow (chodzi glownie o dzwiek) w Windowsie na MacBooc Pro. XP SP3 na Leopardzie 10.5.6 z Boot Campem 2.0. Nie mam plyty instalacyjnej Leoparda. Mam Sciagniety Boot Camp Update 2.1 for Windows XP, ale gdy probuje go zainstalowac (na XP-ku) wyskakuje komunikat o niezgodnosci. Wiec sobie pomyslalem, ze skoro mam Boot Camp 2.0 (przy czym na apple.com jest wyrazna notka : " Important: Installation of Boot Camp 2.1 is required before installing Windows XP Service Pack 3"), to trzeba go (Boot Campa) zupdate'owac. ...Czy gdzies bladze?

#22 Roberto

Roberto
  • 13752 posts
  • SkądWrocław

Posted 31 March 2009 - 21:45

no bez BC 2.1 instalacja SP3 nie powinna dojść do skutku afaik

#23 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 31 March 2009 - 22:04

moze dzieki rEfitowi sie udalo. w kazdym razie nie wiem jak poinstalowac sterowniki.

#24 Roberto

Roberto
  • 13752 posts
  • SkądWrocław

Posted 01 April 2009 - 08:57

rEFI afaik działa jedynie w momencie bootowania, a nie przy działającym systemie. ale nie wiem no i nie pomogę raczej w tym wypadku ;) windows na maku to nie moja działka. ogólnie windows to dla mnie już teraz raczej egzotyka ;)

#25 redeye88

redeye88
  • 16 posts

Posted 01 April 2009 - 20:06

czyli co? 1. sformatowac partycje z XP3, 2. zainstalowac Boot Campem XP2, 3. potem Boot Camp Update 2.1 for Windows XP i bedzie wszystko si? Pomocy PROSZE Roberto dzieki za dobre checi, nie pomogles, ale chwile poswieciles ;)




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users