

Technologia
Akumulatory litowo-jonowe stosowane w iPodach są dużo wydajniejsze niż standardowe akumulatory oparte o nikiel. Skutkuje to dłuższą żywotnością baterii, która dodatkowo jest znacznie lżejsza od standardowych, ponieważ lit jest najlżejszym z metali. Baterie litowo-jonowe można ładować kiedy się tylko chce i jak długo się chce, nie zawracając uwagi na to czy jest już w pełni wyładowana czy w pełni naładowana, co było koniecznością w przypadku baterii opartych o nikiel.
Ładowanie akumulatorów

Litowo-jonowe baterie w iPodach są ładowane w dwojaki sposób. Najpierw stosowane jest tak zwane "szybkie ładowanie", które pozwala uzupełnić energię akumulatora do 80% pojemności, a gdy tak się stanie urządzenie przechodzi w drugi tryb "wolnego ładowania". Naładowanie baterii iPoda do 80% pojemności zajmuje około dwóch godzin, kolejne dwie godziny są potrzebne aby naładować go do pełna(pod warunkiem, że nie jest on używany podczas ładowania). Akumulatory litowo-jonowe mogą być ładowane dużą, ale skończoną liczbę razów, jest ona określana przez ilość tak zwanych "cykli rozładowania".

"Cykl rozładowania" oznacza zużycie całej energii baterii, ale nie koniecznie oznacza to okres pomiędzy kolejnymi ładowaniami baterii. Aby to wyjaśnić posłużę się przykładem. Na przykład gdy pewnego dnia używasz iPoda (początkowo naładowanego na 100%) na tyle długo, że rozładowujesz go do połowy (zostaje 50% energii baterii), następnie podłączasz go do ładowania i doładowujesz do 100% i kolejnego dnia znów rozładowujesz do połowy, to jest to liczone jako jeden "cykl rozładowania" a nie dwa. Liczy się tylko to, że w ciągu tych dwóch dni zużyłeś 100% pojemności baterii i to właśnie jest "cykl rozładowania" i nie ma znaczenia ile razy w tym czasie iPod był doładowywany.
Każdy pełen "cykl rozładowania" zmniejsza odrobinkę pełną pojemność baterii iPoda, ale ładowanie naprawdę dużą ilość razy może spowodować widoczny spadek pojemności baterii. Szacuje się, że wykonanie około 400 pełnych "cykli rozładowania" zmniejsza pojemność baterii to około 80% początkowej pojemności.
Używaj iPoda Regularnie
To wcale nie jest kolejny chwyt marketingowy. Dla baterii litowo-jonowych, ważne jest aby elektrony w bateriach od czasu do czasu trochę się poruszały. Dlatego, gdy nie używamy iPoda warto zadbać aby przynajmniej raz w miesiącu zrobić jeden "cykl rozładowania".
Jak wydłużyć czas pracy iPoda na jednym naładowaniu?
Aby jak najdłużej korzystać z iPoda na jednym ładowaniu baterii należy postępować zgodnie z poniższymi radami.
>> Hold i Pauza
Może to wydaje się oczywiste, ale zawsze trzeba pamiętać o ustawieniu przełącznika Hold, gdy się nie używa iPoda. Dzieki temu iPod nie wzbudzi się przez przypadkowe nasiśnięcie jakiegoś przycisku, gdy znajduje się on w kieszeni czy torebce. Także oczywiste jest to, że gdy się nie słucha iPoda należy włączyć pauze albo wyłączyć iPoda przez przytrzymanie przycisku play/pause przed około dwie sekundy.
>> Zoptymalizuj ustawienia iPoda
Istnieje wiele fukcji, które powodują szybsze zużywanie się baterii. Jeśli się ograniczy korzystanie z nich iPod będzie działał dłużej na jednym ładowaniu.
* Wi-Fi: Włączenie opcji Wi-Fi pobiera sporo energii nawet jeśli aktualnie nie korzysta się z opcji przeglądania internetu. Aby oszczędzić baterie należy wyłączyć tę opcję: Settings > General > Network > Wi-Fi.
* Podświetlanie: Ustawienie podświetlania w trybie "always on" znacząco skraca działanie iPoda na jednym ładowaniu baterii. Należy używać podświetlania tylko wtedy gdy jest to konieczne.
* Equalizer: Korzystanie z opcji Equalizera podczas słuchania muzyki wymaga wiekszej pracy procesora w iPodzie, co skutkuje większym poborem prądu. Wyłączcie Equalizer jeśli go nie używacie.
>> iPody wyposażone w dyski twarde
Każdy iPod odtwarza muzykę korzystając z wbudowanego bufora pamięci flashowej, aby uniknąć przerw w odtwarzaniu podczas doczytywania i aby zwiekszyć czas pracy na jednym ładowaniu. iPod uzywa dysku twardego po to aby wypełnić ten bufor, i to jest moment w którym pobiera on najwięcej prądu. To jak często iPod będzie uzupełniał bufor zależy od kilku czynników, na które wpływ ma użytkownik.
* Fast Forward: Jeśli słuchająć muzyki, korzystamy często z opcji FF (przewijanie utworu do przodu lub skakanie po pozycjach playlisty), to wymaga to częstszego uzupełniania bufora pamięci kolejnymi częściami piosenki, co oczywiście powoduje częstszą potrzebę z używania dysku twardego i zużywania wiekszej ilości energii. Stworzenie idealnej playlisty, jaka chce się słuchać z poziomu iTunes ograniczy potrzebe korzystania z opcji FF. Tak samo jak używanie opcji shuffle, w przypadku której, piosenki są buforowane tylko bezpośrednio przed odsłuchaniem.
* Używaj skompresowanych piosenek: Bufor pamięciowy iPoda działa najbardziej efektywnie z piosenkami średniej wielkości (maksymalnie do 9MB). Jeśli Twoje pliki audio są duże albo nieskompresowane (AIFF lub WAV), powinieneś je skompresować do AAC lub MP3 podczas importowania ich do iTunes. W przypadku bardzo długich plików audio pomocne będzie podzielenie ich na krótsze fragmenty, aby wielkości poszczególnych plików były mniejsze. Jeśli zgrasz muzykę z bitrate 128Kbps, iPod będzie uzupełniał bufor średnio co 25 minut.
EDIT: Informacje na oficjalnej stronie:
[URL="http://www.apple.com/pl/batteries/ipods.html"]Apple - Batteries - iPod[/URL]