Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

AmigaOS 4 na MacMini PPC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 06 września 2008 - 07:12

Witam!

Dobra wiadomość dla Amigowców, wkońcu udało się poprawnie zainstalować AmigaOS 4 na MacMini PPC

więcej informacji:

Amiga OS 4.0 (w/July 2007 Updates) Install CD for Mac Mini G4 (Moana Loader)
----------------------------------------------------------------------------

This CD will allow you to boot the Amiga OS 4.0 kernel and run the Amiga OS 4.0 installer.

The knows issues with the Moana loader are:

* Displays image that USB stack has not been loaded (USB keyboards and mice work)
* Doesn't detect the Mac Mini built-in Ethernet
* Doesn't detect the Mac Mini AirPort Extreme card
* Doesn't detect the Mac Mini Bluetooth device
* Probably a lot more I've not come across yet!

Testing has been performed with a Mac Mini G4 with the following specs:

Model Name: Mac mini
Model Identifier: PowerMac10,2
Processor Name: PowerPC G4 (1.2)
Processor Speed: 1.5 GHz
Number Of CPUs: 1
L2 Cache (per CPU): 512 KB
Memory: 1 GB
Bus Speed: 167 MHz
Boot ROM Version: 4.9.4f0

This CD may/may not work on other Mac Mini G4 models.


Instructions for booting:
-------------------------

1) Boot into Open Firmware (Hold down "Option" "Command" "o" "f" when powering on)
2) First time users will only need to enter the following command once:
setenv boota-device cd:
3) Begin loading the OS 4.0 kernel/kickstart by typing in the following command:
boot cd:slb_v2
4) Select either option:
"1. Amiga OS 4.x: CDROM MM_Full_silent_USB" - for Mac Mini G4 1.5GHz/64MB Radeon models
"2. Amiga OS 4.x: CDROM MM_Full_silent_USB_ATI_safe" - for all other Mac Mini G4 models
5) Press "Enter" at the "Installed mem: 1024 mega bega" prompt
6) Press "Enter" at the "About to build the copy of the OF tree; Code start at 0x01800000; press any key" prompt
7) Press "Enter" at the "All init done; about to kill OF and start ExecSG; press any key" prompt

At this point, the screen should turn black and after a few seconds, the CD drive will spin up.

Eventually you'll see an AmigaDOS window displaying the message "USB stack not running.". Oddly enough, USB keyboards and mice seem to work.

7) You'll be greeted with a "Welcome to the Amiga OS 4.0 Install CD" window, click on "Proceed"
8) On the next window, select your language, country and time zone and click "Use"
9) A window will pop up and will ask how the system time should be updated. Click on "System"
10) A window will pop up with the message "Your system time has been updated". Click on "OK"
11) Shortly after, a window will appear to advise you that you must select a keyboard. Click "OK"
12) Select your keyboard and click "Use"

If the start up appears to stall between steps 10 and 11, press "Ctrl C" and you should see a "WAIT: ***Break" message appear. The installer will now continue.

Good luck!


---- Dodano 06-09-2008 o godzinie 08:33 ----
YouTube - OS4 Installation CD on Mac mini

#2 sfinks

sfinks
  • 288 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 września 2008 - 10:23

czyli na iBook'u G4 też powinno zadziałać? :D tylko skąd wziąść 4.0 do testów, ostatni system jaki miałem na amidze to 3.9, zresztą mam go do dzisiaj :) podobno morphosa też można postawić na mini.

#3 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 września 2008 - 11:39

To wartość mini ppc powinna skoczyć (biorąc pod uwagę ile kosztują kompy dedykowane pod AmigaOS 4) :D

#4 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2008 - 14:28

Mnie ciekawi czy na moim PowerBooku by poszło. Minusem Amigi jest zamknięte środowisko. Gdyby Amiga OS4 był otwarty podobnie do Solarisa, to być może zyskałby na popularności

#5 spinnaker

spinnaker
  • 232 postów

Napisano 14 września 2008 - 21:24

Gdyby Amiga OS4 był otwarty podobnie do Solarisa, to być może zyskałby na popularności


Znając talent Amigi do strzelania sobie w stopę nigdy do tego nie dojdzie.

#6 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 września 2008 - 01:01

Znając talent Amigi do strzelania sobie w stopę nigdy do tego nie dojdzie.


Nie ukrywam, że sam byłem amigowcem, ale w pewnym momencie, a konkretniej ok 1994 roku zaczęło to zmierzać w złym kierunku (bakructwo Commodore), później było jeszcze kilka prób reanimacji, ale jak na mój gust nie bardzo to wyszło. Dość, że na Amiga OS nie ma nowoczesnej przeglądarki www. Programów też jest mało. Koszty zakupu systemu, na który jest dostępne obecnie mało komercyjnych aplikacji jest za wysokie. Moim zdaniem udostępnienie Amiga OS jako Open Source umożliwiłoby to rozwój systemu. Wiem, że narażę się tym wielu amigowcom, ale chyba jestem blisko prawdy.

#7 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 września 2008 - 09:37

Oj jesteś, sam jestem byłym Amigowcem i mam te same odczucia. Używałem wszystkich klasycznych wersji AmigaOS (do 3.9), niestety nie miałem PPC więc nie mogłem rozwijać się dalej. Dalszy rozwój Amigi stał się IMHO niemożliwy przez chore powiązanie niedostępnego sprzętu i równie niedostępnego software, oraz fakt że są dwie równocześnie rozwijane ale konkurujące platformy. Wypuszczenie OS4 na licencji OpenSource i umożliwienie legalnej instalacji na różnych platformach (właśnie w stylu maców PPC) to jedyna szansa na rozwój, choć IMHO na ratunek jest zbyt późno.

#8 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 września 2008 - 10:17

Ale przynajmniej nie była by marginalizacja Amigi. W tej chwili i tak nie ma firmy stricte amigowej

#9 Benedykt

Benedykt
  • 49 postów
  • SkądWoking

Napisano 26 września 2008 - 09:07

i tak nie ma firmy stricte amigowej. Z tym się nie zgodzę. W Polsce jest elbox a rozwojem os4 zajmuje się Hyperion który robi to całkiem nieźle. Os jako open source nic nie da takie jest moje odczucie. Przykład? proszę bardzo AROS który to miał byc z założenia zbudowany w klimacie Amigi os i być z nim kompatybilny. Choć istnieje multum wersji na multum architektur to rozwój tego sytemu praktycznie stoi mimo iż projekt istnieje już około 10 lat. Według mnie szansa na nieco większą popularyzację bo o popularności samego systemu raczej mowy nie będzie. Jest konwersja na innego rodzaju ogólno dostępne sprzęty. Choćby właśnie minimac. cHOĆ WEDŁUG MNIE może byc to równie jakiś pecet ale mac z intelem. Żyjemy w czasach kiedy żelastwo nie ma większego znaczenia. Ważne jest to co na nim da się uruchomić. Słuchać głosy co wspólnego ma peg i a1 z klasyczną Amigą. No a co może mieć wspólnego skoro te komputery dzieli przepaść dziejowa? Słychać także głosy, że port na macamini jest kiepskim pomysłem ponieważ gdyby jakaś firma produkująca sprzęt chciała wypuścić coś pod os4 to nie wygra z konkurencją szybkich i tanich maczków. Porównując ceny Amigowego sprzętu gdzie teraz za płytę główną Amigi One trzeba by dać w okolicach3-4 tysięcy to cena maca mini jest wprost rewelacyjna. To jest kolejna kwestia z którą się nie zgadzam. Sprzęt jest żelastwem a żelastwo nie ma znaczenia poza wymiar kolekcjonerski (moja kochana Amiga 1200T :*) Jak będzie OFICJALNIE os4 na maca mini to z całą pewnością przesiądę się na tegoż sprzęta :) Obok mojego maczka stoi dumnie amiga1200 tower i sprzęt to jest dla mnie full wypas :) Wszystkie opinie wyrażone w tym poście są wyłącznie moimi opiniami i każdy może się z nimi nie zgodzić. Benedykt Dziubałtowski

#10 spinnaker

spinnaker
  • 232 postów

Napisano 26 września 2008 - 16:31

No, ale przydałby się kapitał, kapitał i jeszcze raz kapitał. Poza tym ja nie bardzo wiem czym taki OS4 wyróżnia się z pośród innych systemów poza wartością sentymentalną.

#11 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 listopada 2008 - 12:34

Niestety próba uruchomienia systemu na PowerBooka spaliła na panewce. Maka mini raczej nie kupię do testów, a tym bardziej jakiejś platformy kompatybilnej z Amigą. Szkoda, bo jeśli by to działało to chętnie bym zakupił OS 4. Może ktoś próbował podobnych rzeczy z MorphOS?

#12 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 20 listopada 2008 - 23:33

Jak ja strasznie bym chcial 0s4 na swoim PowerMacu G4.... marzenia...

#13 kafelone

kafelone
  • 1 postów

Napisano 21 listopada 2008 - 01:09

Co racja to racja, jeno wartosc sentymentalna, tylko pokolenie mlodych z konca lat 80-90 uzywa tego systemu i ma jeszcze amigi w domach, po nas juz nie bedzie nikogo, mysle. Tak mysle. Sam niegdys Bylem zagorzalym bojownikiem amigowym, scena, copy parties, ahhh, to byla magia tego kompa. Mialem ami 4000T z cybervision i karta 68060/60mhz wszystkie dema czochraly, na tamte czasy nie bylo takich mocnych pecetow nawet, a byl to rok 97 bodajrze jakos tak, a moze 96 hmmm :) w 98 sprzedalem Ami z bolem serca, wkurzylem sie troche bo chcialem do 4000ki dokupic power pieca z 60ka ale cena byla tak wysoka ze zwatpilem, byl plan kupna Imaca, na tamte czasy taki plastikowy, monitor crt, ale ladne kolory mial i byl podziwiany, niemniej jednak brak dostepu do softu i brak znajomosci uzytkownikow oraz brak internetu zadecydowal ze kupilem to siermiezne pudlo, wydajace z siebie dzwiek lecacego f 16 jakim jest pecet. I tak 10 lat stoczyl mi ten pecetowy rak, po czym powiedzialem dosc. Teraz od tygodnia jestem dumnym posiadaczem Imaca 24" topowej w topowej wersji, i nie zaluje ani grosza wydanego, a do tego sam pluje sobie w brode ze dlaczego wczesniej tego nie zrobilem. Mac poprostu rzadzi, Od dzisiaj skanduje Macówa RULEZ, hehe

#14 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 listopada 2008 - 23:05

Może trzeba petycje napisać, żeby udostępnili też AmigaOS na inne platformy PowerPC. Ale MorphOS może udałoby się uruchomić?Próbowałem przez Q, ale nie bardzo chce działać. Polityka firm amigowych jest dziwna, zwłaszcza, że są naprawdę niszą. Możliwość uruchomienia Amiga OS 4 na platformach PPC pozwoliloby wyciągnąć nawet jakieś zakurzone G3 lub na 604 :D

#15 gocur

gocur
  • 573 postów

Napisano 22 listopada 2008 - 20:41

Może trzeba petycje napisać, żeby udostępnili też AmigaOS na inne platformy PowerPC. Ale MorphOS może udałoby się uruchomić?Próbowałem przez Q, ale nie bardzo chce działać.
Polityka firm amigowych jest dziwna, zwłaszcza, że są naprawdę niszą. Możliwość uruchomienia Amiga OS 4 na platformach PPC pozwoliloby wyciągnąć nawet jakieś zakurzone G3 lub na 604 :D


Naprawde świetna idea...
Ale czy to coś da?? :D
B. bym się ucieszył stawiając AOS 4 na PM G4 :)

#16 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 listopada 2008 - 23:11

Okazuje się, że jednak jest MorphOS na MacaMini i planują wsparcie większości nowszych maków na PowerPC :)

#17 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 23 listopada 2008 - 07:20

felippe zgadza się, tylko niestety trzeba cierpliwie poczekać na MOSTeam ;-)
Zapis z irc-a:

smith^wp: zaczekaj az MOSa wydamy na maka i kup mini

tansze i wielokrotnie szybsze

mini sa ze 2x szybsze od Pegasosow2

szybsza pamiec, szybsze proce, szyna 166...

jacaDcaps: a w ogole taki mos wyjdzie w rozsadnym czasie?

jacaDcaps: a kiedy wydacie?

mam nadzieje ze tak

when it's done

jacaDcaps: no ale w przyblizeniu 3 miesiace 6 miesiecy 12, 24?

36?

jacaDcaps: tak na oko

smith^wp: mam nadzieje, ze frank siadzie od przyszlego

miesiaca

a wtedy kto wie...

jacaDcaps: ale tam jest jakas inna karta graficzna i stery trzeba

od nowa napisac

smith^wp: nie

smith^wp: radeon 9200

jacaDcaps: a to spoko

smith^wp: przeca dziala juz na mini

nie ma tylko sieci i audio

jacaDcaps: a usb?

smith^wp: a do iBooka zostanie wtedy tylko klawa/mysz i wifi

smith^wp: dziala

jacaDcaps: a to fajnie

jacaDcaps: ten superszybki ibook

1.67 tez pod mosem pojdzie ?

rzookol: no idea

ja bawilem sie tylko swoim 1.33



#18 cactoos

cactoos
  • 8 postów

Napisano 19 marca 2009 - 00:02

Chcialbym powiedziec czesc wszystkim - to moj pierwszy post na forum myapple :) Rowniez czekam na oficjalny support AOS4 i MorphOS'a dla mac'a mini. Jak narazie testuje sobie tiger'a i musze powiedziec, ze mac os x jest calkiem przyjemnym systemem w uzytkowaniu ( inna sprawa wydajnosc na g4 1,2 ;] ). Pozdrawiam tych "niebieskich" i tych "czerwonych" toczacych piane na portalach amigowych. cts

#19 SKOLMAN_MWS

SKOLMAN_MWS
  • 130 postów

Napisano 29 maja 2009 - 23:35

tak sie sklada ze odpalilem AmigaOS4 na Mac mini i chodzi calkiem fajnie, tylko najbardziej brakuje mi sterownika audio.

przy okazji dawa filmiki z systemow amigowych na mini

MorphOS na Mac mini PowerPC
AmigaOS na Mac mini PowerPC

#20 SKOLMAN_MWS

SKOLMAN_MWS
  • 130 postów

Napisano 17 czerwca 2009 - 01:51

AmitopiaTV - AmiReporters 20 Apr 2009 - PowerDev #7 in Germany

#21 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 czerwca 2009 - 14:50

A może jakieś konkrety, a nie same wideo?

#22 SKOLMAN_MWS

SKOLMAN_MWS
  • 130 postów

Napisano 17 czerwca 2009 - 18:24

jak w filmie widac i slychac dzwiek i siec juz dziala, czyli blizej niz dalej ;)

rapidshare_com/files/228848664/AmitopiaTV-AmiReporters20Apr09.avi

#23 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 22 czerwca 2009 - 21:33

To jak z PB G4? Mozna na nim cieszyc sie amiga os i morph os? Kurcze, w sumie tylko po to kupuje towera :/ (ps. Amiga 500 ciagle na chodzie - workbench 1.2 jak dobrze pamietam)

#24 mekintosz

mekintosz
  • 964 postów

Napisano 29 czerwca 2009 - 21:16

Cos temat umarl, a tak fajnie sie zapowiadalo. Jest jakies zrodelko odnosnie tego preojektu (OS4 na mini) :?: Jakies forum, irc czy cuś :?: Kurcze sam sie Amiga nie bawilem (za mlody jestem zeby zyc w epoce kiedy byly popularne), ale to nie umniejsza mojej "innosci" bo zawsze lubilem inne platformy, a jak sie czyms zainteresuje to gdy to juz mam moja wiedza teoretyczna jest w takim momencie naprawde duza - duzo czytalem o amisiach ostatnio, mialem nawet ochote kupic sobie A1200, wsadzic toto do normalnej budy i dopasic na maksa (PPC itd.), albo dopasic na maksa w oryginalnej budzie. Teraz jak wyszedl OS4, msylalem troche nad AOne i tym drugim ostatnio popluarnym "klonem", ale drogie toto. A mini ma duzo szybszego cepa niz "to drogie coś" i nawet chyba jedno czy dwa takie rozbebeszone gdzies mi sie po szafach walają - z chęcią bym sie pobawil.

#25 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 29 czerwca 2009 - 22:17

No umarl temat, nie ma co :( A szkoda :( Trzeba samemu szperac w necie.

Tutaj widac jak to sie ma w terazniejszosci:

YouTube - Moana Loader (Amiga OS4) on Mac Mini G4 - WORKING!!!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych