Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iBook G4, problem z wyświetlaczem, pomocy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 corridore

corridore
  • 7 postów

Napisano 27 sierpnia 2008 - 11:33

Niedawno stałem się posiadaczem ładnego iBooka G4 (1,2Ghz/256mb/30GB). Jednak nie długo dane mi było się nim nacieszyć. Pewnego dnia pracując jak zwykle, odchyliłem trochę wyświetlacz do tyłu, jak to się zazwyczaj robi, żeby ustawić lepszy kąt patrzenia w wyświetlaczach LCD. W momencie, gdy delikatnie go odchylałem cały wyświetlacz zaczął nagle świecić na szaro. Pierwszy odruch, czyli ruszanie wyświetlaczem nie pomogło w przywróceniu obrazu. Uśpienie i wybudzenie oraz następnie restart też nie pomogły... Zmiana baterii na inną, podłączenie tylko do zasilacza, bez baterii też nie przyniosły efektu. Najważniejsze rzeczy, które mi się udało zauważyć: • Po naciśnięciu power, ekran od razu zaczyna świecić na szaro, zaświeca się już przed gongiem (gdy był sprawny zaświecał się dopiero po gongu) • Po podłączeniu zewnętrznego monitora okazało się, że system operacyjny działa i można z nim normalnie pracować • Reset PMU i Parameter RAM nie pomógł • Po rozebraniu iBooka na części pierwsze, wypięcie i wpięcie wszystkich kabelków zarówno w płycie główniej, jak i w wyświetlaczu, dalej to samo, żaden z kabelków nie wygląda na przetarty czy wadliwy Nie wiem czy to ma jakiś związek z awarią, ale poprzedniego dnia, gdy odpaliłem go na chwilę przed snem, zaraz po naciśnięciu Power odchyliłem wyświetlacz do tyłu i komputer się wyłączył. Gdy chciałem go włączyć, nie reagował, dopiero po wyjęciu i włożeniu baterii odpalił się normalnie. Przez prawie cały kolejny dzień działał normalnie. Dodatkową informacją, która może mieć jakieś znaczenie jest to, że kilka dni wcześniej dołożyłem dodatkową kość ramu. Działał z nią świetnie, była prawidłowo wykryta przez system, dlatego raczej wykluczam jej wpływ na to co zaszło, ale odnotowuje bo czasami to różnie bywa :) Mój dylemat polega na tym, że nie wiem co teraz zrobić… Czy zanieść laptopa do jakiegoś serwisu, czy może ktoś ma pomysł, co konkretnie padło i czy jest sens to samemu wymieniać. Widziałem na allegro trochę uszkodzonych iBooków, które ludzie sprzedają na części. Sam podejrzewam raczej któryś z kabelków lub sam LCD, bo na pewno nie będzie to odklejające się GPU, ponieważ działa podpięty dodatkowy monitor (chyba, że się mylę?). Miał ktoś podobny problem, albo ma pomysł co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Szkoda mi komputera, tym bardziej, że niedawno dokupiłem ram… Pozdrawiam, Kuba

#2 dudi

dudi
  • 337 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 sierpnia 2008 - 20:23

ja bym sprawdził matrycę,podpiął nową..tylko gdzie taką dorwać "na moment"...

#3 corridore

corridore
  • 7 postów

Napisano 28 sierpnia 2008 - 11:33

No właśnie, tylko nie znam nikogo w pobliżu, kto by miał ibooka... Naprawdę nikt nigdy nie miał podobnego przypadku?

#4 corridore

corridore
  • 7 postów

Napisano 16 września 2008 - 16:42

Problem rozwiązany. Piszę bo może kiedyś komuś się przyda. Wyświetlacz był ok, problem dotyczył płyty głównej, pomogła jej wymiana :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych