Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Tagowanie programem MusicBrainz Picard - krótki tutorial


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 bunyi

bunyi
  • 16 postów

Napisano 23 sierpnia 2008 - 16:16

Serek666 zapytał mnie jak używać tego programu, a jako że może to zainteresować też innych to odpowiem zakładając ten temat.

Na początek - co to jest MusicBrainz? Ogólnie mówiąc jest to społecznościowa muzyczna baza danych. Co ją odróżnia od klasycznych rozwiązań jak cddb, freedb itp. to po pierwsze możliwość przechowywania rozszerzonych informacji na temat albumów - a więc poza tytułami utworów także dane na temat producenta, kompozytora, inżyniera dźwięku, wytwórni, numeru katalogowego, odnośników do wikipedii, discogs.org i wiele innych. Ponadto istnieje możliwość tworzenia relacji między artystami, utworami czy albumami na zasadzie: artysta X jest członkiem zespołu Y, lub utwór A jest coverem utworu B. Drugą istotną cechą MusicBrainz są wyraźnie zdefiniowane wytyczne co do sposobu formatowania wpisów i ich kapitalizacji, co w połączeniu z narzędziami wspomagającymi edycję i systemem głosowania zapewnia wysoką jakość bazy danych. Popularny serwis Last.fm oficjalnie zaleca korzystanie z MusicBrainz jako źródła tagów. Warto też pamiętać że MusicBrainz nie obsługuje tagu "genre", jest to założenie projektowe jako że przypisanie utworu do danego gatunku jest często sprawą bardzo subiektywną

Jako że MusicBrainz jest inicjatywą opensource jego obsługa jest możliwa do zaimplementowania przez każdego zainteresowanego programistę i wiele playerów wspiera tagowanie przez ten system - w tym macowy Play. Jednak oficjalnym klientem MusicBrainz obsługującym najwięcej jego funkcji jest Picard, którego aktualna wersja jest napisana w pythonie z interfejsem w QT 4, dzieki czemu program jest multiplatformowy. Najnowszą wersją na Maca jest 0.9 beta1 i niestety nie korzysta jeszcze bardzo przydatnej funkcji rozpoznawania utworów po muzycznym "odcisku palca" (niezależnym od formatu pliku), ale poza tym działa bardzo dobrze.

Po tym przydługim wstępie przejdźmy do konkretów. Program ściągamy ze strony domowej projektu [url=http://musicbrainz.org/doc/PicardDownload]PicardDownload - MusicBrainz[/url] i instalujemy w standardowy sposób. Przed użyciem warto skonfigurować parę rzeczy w Preferences:
  • W zakładce Metadata zaznaczamy "Translate foreign artist names to English where possible" - jeśli np. słuchamy japońskich wykonawców
  • Tags/Common: "Clear existing tags before writing new tags" - jeśli chcemy całkowicie wyczyścić jakieś dziwne i niepotrzebne tagi które były w pliku
  • Tags/ID3 "Write ID3v1 tags to the files" - odznaczamy chyba że potrzebujemy wsparcia dla jakiegoś wiekowego sprzętu, w innym przypadku trzymanie w pliku dwóch wesji taga uważam za bezsensowne i mogące jedynie prowadzić do problemów
  • Tags/ID3 "Write ID3v2 version 2.3 tags" - tu należy się zastanowić - wersja 2.4 mimo że istnieje już wiele lat jakoś nie rozpowszechniła się i niektóre playery mogą jej nie obsługiwać. Dodatkowo tagi w wersji 2.4 z kodowaniem UTF-8 są nieczytelne w Windows Media Player z tego co mi wiadomo. Z drugiej strony standard 2.4 wprowadza kilka tagów które iTunes dotąd implementował na swój własny sposób jak sortowanie wykonawców albumu

Następnie przeciągamy pliki lub całe foldery z Findera na okno programu
Dołączona grafika
Jeśli pliki były już tagowane przez MusicBrainz zostaną automatycznie rozpoznane i przeniesione do prawego okna programu, w przeciwnym razie pozostaną w lewym w grupie Unmatched Files.
Klikamy ikonę Cluster. Na podstawie istniejących tagów pliki zostaną pogrupowane w albumy dla ułatwienia dalszej obróbki. Następnie zaznaczamy folder danego albumu w grupie Clusters i klikamy ikonę Lookup. Picard skontaktuje się z bazą danych i wczyta odpowiedni album przenosząc pliki do prawego okna.
Teraz opcjonalnie klikamy PPM na albumie i wybieramy odpowiednią wersję z menu Releases a co za tym idzie rok wydania, wytwórnie i numer katalogowy.
W zależności od zgodności istniejących tagów z wzorcowymi pliki będą miały coraz ciemniejsze tło i pasek określający procentowo ich zgodność - w przypadku drobnych literówek będzie on koloru zielonego, a przy poważnej niezgodności czerwony, przy czym brane są także pod uwagę czasy utworów zapisane w bazie danych (czasy plików mogą się znacznie różnić od tych na płycie gdyż zawierają również przerwy między utworami)
Gdy mamy pewość że utwory są prawidłowo rozpoznane zaznaczamy folder albumu (lub alternatywnie możemy zaznaczyć wszystkie pliki), klikamy ikonę Save i mamy pliki zatagowane

Co robić w przypadku gdy Picard nie rozpozna albumów (bo np. nie są w ogóle zatagowane), albo rozpozna je nieprawidłowo?
W takim przypadku z pomocą przychodzi funkcja skanowania PUID. Niestety jak wspomniałem na Macu jeszcze ona nie działa. Musimy zatem ręcznie odszukać opowiedni album w bazie danych i wczytać go do Picarda. Zaczynamy od wpisania wykonawcy lub tytułu albumu w polu wyszukiwarki po prawej u góry. Zostanie otwarta strona prezentująca wyniki wyszukiwania gdzie lokalizujemy odpowiedni album (uwaga na różne wersje!), a następnie klikając zielony przycisk Tagger wczytujemy go do Picarda.
Teraz mamy dwie opcje. Po pierwsze możemy zaznaczyć pliki w lewym oknie należące do albumu i sprawdzić czy po kliknięciu Lookup program dalej sobie poradzi sam. Jeśli i tu polegnie to pozostaje ręcznie poprzeciągać pliki na odpowiednie tracki albumu

Jeśli albumu jednak nie znaleźliśmy w bazie danych i musimy wpisać wszystko ręcznie to prawidłowym sposobem postępowania w takim przypadku jest założenie sobie konta na MusicBrainz i dołożenie swojej cegiełki do tej społeczności, chociażby w podziękowaniu za możliwość korzystania z tych tysięcy jak nie milionów wpisów które same z siebie się tam przecież nie pojawiły. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane, wystarczy tylko dokładnie zapoznać się z zasadami formatowania i ich przestrzegać. Podobnie jeśli zauważymy błąd należy go poprawić na stronie, a nie lokalnie tylko we własnych plikach

Ręczna edycja
Aczkolwiek program jest przewidziany do automatycznego tagowania, możemy też wpływać na wyniki jego pracy, czy dodawać specyficzne tagi. Po pierwsze mamy u dołu okienka z podstawowymi tagami. Ponadto wszystkie tagi są dostępne za pomocą ikonki Details. Aby edytować tagi w wielu plikach na raz zaznaczamy je i klikamy Details. Jednak uważam że należy korzystać z tej funkcji wyłącznie w specjalnych uzasadnionych przypadkach, błędy poprawiamy, lub dodajemy brakujące informacje tak aby z naszej pracy skorzystali też inni czyli na stronie MusicBrainz, po czym odświeżamy album (PPM -> Refresh)

Rozszerzenia Picarda
Picard obsługuje wtyczki napisane podobnie jak i sam program w Pythonie. Kilka z nich warto zainstalować. Wtyczki umieszczamy w katalogu ~/.config/MusicBrainz/Picard/plugins (katalog jest ukryty, wchodzimy do niego będąc w katalogu domowym przez shift+japko+g i wpisując .config), po restarcie programu wtyczki należy aktywować w preferencjach (zakładka Plugins)

[url=http://musicbrainz.org/doc/PicardQt/Plugins]PicardQt/Plugins - MusicBrainz[/url]

Polecam wtyczki:
  • Disc Numbers - Konwertuje nazwy wielopłytowych albumów z postaci "Tytuł (disc 1: Podtytuł)" do "Tytuł" przenosząc numer płyty do odpowiedniego tagu, ponadto tworzy tag z podtytułem dysku dla formatów które taki tag obsługują (Vorbis)
  • Bonus Disc - j/w dla wydawnictw w wersji z bonusową płytką
  • Release Type - dodaje oznaczenie że album to EP-ka lub singiel do tytułu płyty

Jest też wtyczka do pobierania grafiki albumu i osadzania jej w pliku, jednak u mnie nie działa na Macu (na Linuksie tak)


Mam nadzieję że te parę informacji pozwoli na rozpoczęcie pracy z tym nieprawdopodobnie wygodnym i użytecznym programem
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych