Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

LaCie d2 HD Quadra v2 500 Gb


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 appletest.pl

appletest.pl
  • 22 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 10:39

[NEWSHUGE]http://farm4.static.flickr.com/3197/2697290254_4c7ae39b90_o.png[/NEWSHUGE]

Test LaCie d2 HD Quadra v2 - 500 Gb czyli metalowy potwór w okowach

Dzięki firmie Cortland w moje ręce wpadł dysk LaCie d2 HD Quadra v2 o pojemności dysku 500Gb. Byłem niezmiernie ciekaw jego możliwości mając świeżo w pamięci ostatnio przeze mnie testowane LaCie Mini 300Gb.

[newshuge]http://www.appletest.pl/myapple/laciequadra/LaCie2.jpg [/newshuge]

Prezencja…
LaCie d2 HD Quadra to typowo biurkowy model dysku zewnętrznego, jego obudowa, choć dobrze wykonana pasuje bardziej do aluminiowych maków, niż do tych pociągniętych białym (lub czarnym) plastikiem. Na szczycie obudowy dysku (kiedy stoi na podstawce dołączonej do niego) znajduje się niebieski bulaj, który, gdyby nie inny kolor, przywoływałby na myśl Hala 9000 z Odysei kosmicznej.

Dołączona grafika


Warto powiedzieć, że dzięki takiej obudowie napęd jest również bardzo dobrze schładzany, co bardzo dobrze wpływa na jego wydajność. Dysk się bowiem grzeje, ale wszystko wydostaje się na zewnątrz i gdy dotkniemy obudowę możemy być zaskoczeni, jednakże należy pamiętać, że temperatura w środku jest o wiele niższa, a my dotykamy tego, czego dysk nie powinien.

Jednak to nie wygląd decyduje o przydatności tego modelu LaCie, ale to co znajduje się wewnątrz. Nie udało mi się dojść do rodzaju napędu zainstalowanego w obudowie (a nie chciałem jej rozkręcać) w profilu systemu oznaczony jest jako dysk LaCie.

Po pierwsze największą jego zaletą jest relacja prędkości do poziomu głośności jakie z siebie wydaje. Pracuje on na obrotach 7200rpm, a pozostaje przy tym bardzo cichy, niemal niesłyszalny podczas największego obciążenia. Czasami można usłyszeć lekkie “skrzeki” podczas gdy głowica musi się nieco namęczyć, ale również i to jest niemal niesłyszalne. Dla porównania tuż obok mam inny dysk, który potrafi wprowadzić w lekkie wibracje moje biurko, co jest zdecydowanie przyjemne, gdy chcę, aby moje nadgarstki odpoczęły, ale z taką sytuacją mam do czynienia niezmiernie rzadko i zazwyczaj jestem niezwykle rozdrażniony pracując w takich warunkach. Tymczasem dysk LaCie mruczy co najwyżej jak mały perski kotek.

Po drugie, dysk jest bardzo szybki, dokonywanie wszelkiego rodzaju kopii na nim, to czysta przyjemność i radość, a nawet bywa i że niezwykłe przeżycie.

Należy tutaj powiedzieć, że LaCie posiada 4 różne interfejsy połączeń;



USB 2.0
Firewire 400
Firewire 800 (dwa gniazda)
eSATA

Dołączona grafika



Porty i ich prędkości w praktyce

Jak widać możliwości jest wiele, każda ma swoje zalety. Zdecydowanie jednak można stwierdzić, że ten model jest nastawiony na prędkość połączeń. Niestety nie miałem okazji przetestować tego ostatniego (eSATA), ale reszta sprawuje się co najmniej znakomicie, a prawdę mówiąc po prostu rewelacyjnie.

Powiem szczerze, że portu USB użyłem jedynie raz, do testów, wolałem bowiem używać Firewire, który był wygodniejszy, ponieważ wszystkie porty Firewire miałem wolne w przeciwieństwie do USB.

Dla porównania prezentuję tutaj czas kopiowania jednego pliku o rozmiarze 1Gb z dysku na komputerze na dysk LaCie i z powrotem. Kopiowania dokonywałem raz z pewnym obciążeniem dysku w komputerze (otwieranie programów, manipulacja pikami), a raz bez tych “dodatków”.


Dołączona grafika



iMac; USB 2.0, Firewire 400 [dysk o prędkości 7200rpm]
MacBook Pro; Firewire 800 [dysk o prędkości 5400rpm]
Mac Mini; Firewire 400 [dysk o prędkości 5400rpm

Jak widać prędkość portów USB 2.0 i Firewire 400 jest bardzo podobna. Miałem nawet wrażenie, że w pewnych sytuacjach USB jest delikatnie szybsze, np. podczas obciążenia, radziło sobie lepiej z przesyłaniem plików, z kolei Firewire jest szybsze nieco przy przesyłaniu większych plików.

Specjalnie dwukrotnie testowałem Firewire 400 na dwóch rożnych komputerach, aby pokazać różnice pomiędzy prędkościami odczytu i zapisu danych zależnych od obrotów dysku w komputerze. Jednocześnie posłużyło mi to do porównania prędkości Firewire 400 i 800 w ramach zbliżonych parametrów. Jak widać nowsza wersja tego portu jest znacznie szybsza, żałuję że nie mogłem sprawdzić jak szybko radziłaby w połączeniu z dyskiem o prędkości 7200rpm, domyślam się, że czas mógłby się skrócić nawet o połowę.

Nie ma co mówić, obudowa i dysk w jej wnętrzu stanowią mocne połączenie, które sprawdzać się będzie w domowych i profesjonalnych warunkach.

Duplikowanie tego samego pliku zajmowało średnio około minuty, co ciekawe sprawdzałem to będąc podłączonym przez USB, a także przez Firewire 400. W pierwszym przypadku trwało to zawsze 1:07 min., z kolei po podłączeniu przez FW, o siedem sekund krócej. Nie bez zdziwienia stwierdziłem, że przez port Firewire 800 trwa to o wiele krócej, ponieważ średnio 25 sekund!

Dzięki takiej ilości portów, wydaje się niemal oczywistym chęć podłączenia co najmniej dwóch różnych komputerów do obudowy LaCie. Niestety nie jest to możliwe, dysk (partycje) są widoczne jedynie na jednym komputerze (tym, który podłączymy najpierw) jest jednak wyjście z tej sytuacji. Podczas połączenia dysku LaCie z MacBookiem Pro i iMakiem przez porty Firewire zauważyłem, że chociaż dyski są widoczne jedynie na jednym komputerze, to oba komputery widzą się doskonale w sieci. Okazało się, że po zalogowaniu się na pierwszy z komputerów (czyli ten, który widział i obsługiwał partycje) miałem bezpośredni dostęp do owych partycji, w ten sposób z drugiego komputera poprzez kabel Firewire podłączony do obudowy, łączyłem się poprzez drugi komputer z odpowiednimi partycjami. Tak więc jak widać, połączenie dwóch komputerów jednocześnie i korzystanie w tym samym czasie z dysku jest możliwe, ale samo rozwiązanie nie jest idealne. Szkoda, bo aż żal korzystać jedynie z jednego portu podczas gdy tyle innych pozostaje wolnych.



Bajkowa instalacja systemu

Ostatnio postanowiłem przeprowadzić małe porządki w iMaku i postanowiłem wykorzystać okazję, że mam pod ręką LaCie. Utworzyłem dwie partycje, na jednej zrobiłem backup danych z iMaka, a na drugiej stworzyłem kopię dysku startowego systemu Leopard, aby sprawdzić o ile szybciej (czy w ogóle) instalacja na czysto przebiegnie szybko.

Dołączona grafika



Po wystartowaniu z dysku LaCie, które odbyło się bardzo szybko przystąpiłem do instalacji. Po pojawieniu się informacji o rozpoczęciu instalowania, poszedłem zrobić sobie herbatę. Gdy wróciłem po minucie, proces był w jednej czwartej zakończony. Okazało się, że instalacja całego systemu poprzez port Firewire 400 zajęła mi 6minut!!! Plus pewnie ze trzy, żeby wprowadzić wszelkie dane do rejestracji, ogólnie rzecz biorąc w ciągu dziesięciu minut od uruchomienia procesu miałem na swoim komputerze zainstalowany i gotowy do pracy system.

Mogę jedynie sobie wyobrażać jakby to wyglądało przez porty Firewire 800 i eSATA.

Dołączona grafika



Tak dobry, że aż nie ma co chwalić…

Jestem niezwykle zadowolony z tej obudowy i polecam ją każdemu, kto potrzebuje naprawdę wydajnego i szybkiego dysku. Ja sam chętnie zostawiłbym go u siebie na dłużej bo LaCie i Time Machine bardzo sobie przypadły do gustu…

Dysk można kupić w sklepie internetowym Cortland:
LaCie d2 HD Quadra v2 500GB /eSata & FW400 & FW800 & USB2 / 7200rpm /16MB
[articleindexsmall]http://farm4.static.flickr.com/3294/2697290316_5a2426c141_o.png[/articleindexsmall]

#2 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 lipca 2008 - 11:56

Obszerny, ciekawy test, choć strasznie razi brak porządnego testu FW 800 z 7200... Do code i całej administracji - dlaczego inne wiadomości są na forum, a inne w news? (w tym zdjęcia) Dobrze podać jest też cenę, która nie jest wygórowana z uwagi na pojemność i ilość portów!! Cena: 499zł

#3 tratkiewicz

tratkiewicz
  • 525 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipca 2008 - 12:16

Miałam podobną wersję tylko że 1 TB, bardzo dobry sprzęt. Dzięki za rezencję dowiedziałam się niektórych rzeczy o których nie wiedziałam .

#4 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 12:22

Obszerny, ciekawy test, choć strasznie razi brak porządnego testu FW 800 z 7200...

Do code i całej administracji - dlaczego inne wiadomości są na forum, a inne w news? (w tym zdjęcia)


Nie za bardzo wiem o co chodzi,ale jesli cos nie gra to niestety trzeba zwalic to na to ze to wciaz beta. Wszystko z czasem sie unormuje.

#5 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 12:35

Strona główna nie jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Ccały czas trwają też prace, co trochę opóźnia szybkość jej aktualizacji. Poza tym opóźnieniem wszystko powinno być ok.

#6 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 lipca 2008 - 17:41

Nie udało mi się dojść do rodzaju napędu zainstalowanego w obudowie (a nie chciałem jej rozkręcać) w profilu systemu oznaczony jest jako dysk LaCie.

Ja mam LaCie Porsche i w Disk Utility mam napisane "jak byk" jaki model dysku siedzi w środku ;) W moim LaCie jest Seagate ST3320820A.

#7 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 21:18

A ja mam prośbę do piszących oceny sprzętu. Proszę, żeby trochę się najpierw zapoznali z ogólnymi sprawami dotyczącymi sprzętu. Mam na myśli zdziwienie testującego, kiedy spostrzegł, że FW800 jest o wiele szybszy od FW400 I USB 2.0. Wybaczcie, ale to nie brzmi jak ocena fachowca, lecz jak wypowiedź kolegi. Skoro serwis appletest.pl ma służyć radą i oceną, warto, żeby brzmiały one wiarygodnie. Warto poza tym zebrać możliwie dużą ilość informacji na dany temat. Wybaczcie moje zniesmaczenie, wiem, że od czegoś trzeba zacząć, ale nie można wychodzić przed publikę i odkrywać rzeczy, które są ogólnie znane.

#8 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 lipca 2008 - 21:40

Moja uwaga już jest nieaktualna, bo poprawiona:)

#9 appletest.pl

appletest.pl
  • 22 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 22:05

. Mam na myśli zdziwienie testującego, kiedy spostrzegł, że FW800 jest o wiele szybszy od FW400 I USB 2.0.


Wybacz, ale się czepiasz figury stylistycznej. Tak sobie napisał i tyle. Myślę że Kosma doskonale zdaje sobie sprawę z różnicy między portami.

#10 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 23:04

A czepiam się, masz rację. Czy styl i zawartość merytoryczna nie jest ważna ? skoro wie to dlaczego daje do zrozumienia, że dopiero co się dowiedział. Podtrzymuję co napisałem. Kiedyś usłyszałem mądre zdanie: "sprawy wielkiej wagi powinny być traktowane lekko, sprawy małej wagi powinny być traktowane z największą powagą"

#11 stipule

stipule
  • 11 postów

Napisano 23 lipca 2008 - 23:54

Witam wszystkich i dziękuję za komentarze!.. pozwólcie, że się do nich, jako autor tego tekstu, odniosę. @virgin71, nie sposób się z Tobą nie zgodzić, bardzo żałuję, że nie miałem dostępu do komputera z takim portem i dyskiem jednocześnie. No niestety firma Cortland nie wyposaża mnie od razu we wszystkie dostępne modele maków, tylko muszę korzystać z tego, co znajduje się w moim domowym zaciszu. Obiecuję jednak, że w przyszłości postaram się dokonać podobnego testu. @vinci; gratuluję!.. ja z kolei w profilu systemu miałem coś zupełnie innego, próbowałem to wygooglować, ale bez rezultatów jeśli chodzi o producenta dysku. @Witos; powiem szczerze, że gdy przeczytałem Twój post, to... ponownie się zdziwiłem ;) nie mogłem uwierzyć, że palnąłem coś takiego, bo różnica w prędkościach pomiędzy Firewire 400 a 800 jest oczywista i bardzo dobrze mi znana. Dlatego przeczytałem swój tekst raz jeszcze, aby ewentualnie poprawić mój błąd, czy też "figurę stylistyczną". Tymczasem okazało się, że chyba nie bardzo zrozumiałeś to, co napisałem, albo ja zagmatwałem nieco moje "zdziwienie". Chodzi o to bowiem, że zdziwiła mnie różnica pomiędzy interfejsami podczas duplikowania pliku na opisywanym LaCie, podkreślam: duplikowania!.. co oznacza, że dysk czytał i zapisywał informacje na samym sobie i prawdę mówiąc na chłopski rozum jakiekolwiek połączenie z komputerem (oprócz wydania samego polecenia) nie było wcale potrzebne, bowiem dysk powinien wykorzystywać za każdym razem swój dostępny bufor w taki sam sposób z każdym dostępnym interfejsem, czy to będzie USB, czy Firewire. Stąd też moje zdziwienie, że duplikowanie jest zależne od rodzaju połączenia z komputerem, chociaż logicznie rzecz biorąc tak być nie powinno. Z pewnością specjalista znalazłby doskonałe i profesjonalne wyjaśnienie tej sprawy, ja jednak nie ukrywam, że nim nie jestem i zapewne wielu informacji oraz doświadczenia w tym polu mi nadal brakuje. Staram się jednak i przydaję wszelkich sił, aby to, co piszę było na jak najwyższym poziomie i mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie taki czas, gdy na MyApple pojawią się komentarze, których autorzy będą mieli mi za złe, że testy i teksty są za dobre i zbyt profesjonalnie napisane ;) Dziękuję raz jeszcze za uwagi, ponieważ są one dla mnie bardzo cenne i przy następnym artykule postaram się, aby sprawy wielkiej wagi były traktowane lekko, a te małej wagi z najwyższą powagą.

#12 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 lipca 2008 - 10:00

@vinci; gratuluję!.. ja z kolei w profilu systemu miałem coś zupełnie innego, próbowałem to wygooglować, ale bez rezultatów jeśli chodzi o producenta dysku.

Oj to przepraszam ;) Byłem zdziwiony bo ja w dwóch Maczkach w Disk Utility mam na temat każdego dysku informacje.
A co do testu to bardzo fajny - miło się czytało ;)

#13 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 24 lipca 2008 - 22:07

Witam Wszystkich. Moje trzy grosze.: Niezły tekst i zgodny z rzeczywistością ;-). Uważam, że dyski LaCie serii d2 nie mają sobie równych. Mimo, że ostatnio padł mi jeden zasilacz z Quadra v1 to poza tym (odpukać) sprawują się genialnie. Są szybkie jak F1 i twarde jak ruskie czołgi ;-). Do edycji video idealne. Polecam! Przemek

#14 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 lipca 2008 - 09:46

Witam Wszystkich.
Mimo, że ostatnio padł mi jeden zasilacz z Quadra v1 to poza tym (odpukać) sprawują się genialnie.

Mi w moim LaCie Porsche na dzień dobry też padł zasilacz ;)

#15 Bartman709

Bartman709
  • 16 postów
  • SkądWrocław/Świnoujście

Napisano 25 lipca 2008 - 12:41

Witam, Zmierzyłem czas kopiowania na ten dysk z dysku wewnętrzengo (WD Scorpio Black) po eSATA (karta Delock ExpressCard na eSATA), Leopard. Kopiowanie 5,3GB zdjęć z biblioteki iPhoto: średnio 18sec/1GB Kopiowania 2,5GB dkoumentów pdf: średnio 17sec/1GB Kopiowanie pojedyńczego pliku audio (wav) 500GB -> 7sec co daje ~ 14sec/1GB czasy wyliczyłem w prosty sposób z proporcji. Może to się komuś przyda do oceny eSATA. Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych