Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Instalacja Linuksa (w szczególności Debiana) na Maku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 DarkStar

DarkStar
  • 82 postów

Napisano 03 czerwca 2005 - 20:12

Tia, mam kolejny problem. Instaluję Debiana testing z 28.05. Całość operacji przebiega bez problemów, starałem się nawet skorzystać z gotowca (partycje). Problem pojawia się kiedy chcę zbootować już zainstalowany system.

boot: Linux
Please wait, loading kernel...
/pci@80000000/mac-io@10/ide@20000/disk@0:3,/boot/vmlinux: Input/output error
boot:

I tyle go poużywałem. Jeśli teraz w prompcie mimo wszystko napiszę jeszcze raz Linux, to komputer wiesza się na "loading kernel..." i trzeba go wyłączyć. Instalowałem go dwa razy, myślałem, że może coś poszło nie tak, ale nie - problem nadal istnieje. Czy ktoś wie o co może chodzić, albo gdzie powinienem szukać?

Dodam, że jest to Quantum Fireball 30GB i wcześniej działał na nim Mac OS 9 oraz Mac OS X bez problemów. Partycje zostały utworzone automatycznie i wyglądają mniej więcej tak:

#1 32 KB Apple
#2 1 MB boot
#3 29.2 GB root
#4 768.2 MB swap

[ Dodano: 2005-06-03, 21:17 ]
Coś zwróciło moją uwagę - dlaczego tam jest vmlinux, a nie vmlinuz? :shock: Skopany instalator? Gdybym mógł to jakoś poprawić... (pewnie yaboot.conf).

#2 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 czerwca 2005 - 20:17

a sprawdź czy LiveCD ruszy
http://se.releases.u...4-live-i386.iso

#3 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 czerwca 2005 - 20:54

vmlinuz to jądro w postaci spakowanej, vmlinux to jądro rozpakowane. Wygląda na to, że z jakichś powodów system ma zabroniony dostęp do rozpakowanego jądra.
może faktycznie spróbuj włączyć Ubuntu z LiveCD, po czym przełącz się komendą "chroot" na swój dysk z linuksem i wtedy popatrz co jest nie tak.
jeśli mam zgadywać to partycja boot może być za mała, żeby zmieściło się na niej jądro...

#4 DarkStar

DarkStar
  • 82 postów

Napisano 03 czerwca 2005 - 21:21

a sprawdź czy LiveCD ruszy
http://se.releases.u...4-live-i386.iso


Ehm, ale chyba nie i386? :mrgreen:

jeśli mam zgadywać to partycja boot może być za mała, żeby zmieściło się na niej jądro...


Kto wie, zależy co tam wkompilowali. 10MB to rozmiar zaproponowany przez instalator, wydawało by się, że wie co robi. :)

Sprawdzę jakieś LiveCD.

#5 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 czerwca 2005 - 21:29

oczywiście ;)
http://se.releases.u...ive-powerpc.iso
;)

#6 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 czerwca 2005 - 21:37

Ehm, ale chyba nie i386? :mrgreen:


No pewnie, że nie i386!
http://se.releases.u...ive-powerpc.iso

Kto wie, zależy co tam wkompilowali. 10MB to rozmiar zaproponowany przez instalator, wydawało by się, że wie co robi. :)


Zasugerowałem się tym, co napisałeś w pierwszym poście, że masz na tę partycję przeznaczone 1 MB. Ale i tak powiększyłbym ją np do 50MB. W końcu zawsze możesz chcieć (i pewnie będziesz chciał) mieć więcej jąder ;)

#7 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 03 czerwca 2005 - 21:39

[...] W końcu zawsze możesz chcieć (i pewnie będziesz chciał) mieć więcej jąder ;)


Lepiej brzmi w Tym przypadku slowo kernel :wink:

#8 DarkStar

DarkStar
  • 82 postów

Napisano 03 czerwca 2005 - 22:31

[...] W końcu zawsze możesz chcieć (i pewnie będziesz chciał) mieć więcej jąder ;)


Lepiej brzmi w Tym przypadku slowo kernel :wink:


Też tak uważam. :mrgreen:

#9 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 czerwca 2005 - 22:42

Lepiej brzmi w Tym przypadku slowo kernel :wink:


Też tak uważam. :mrgreen:



eee tam... mnie się wyraz "jądro" tylko z jednym kojarzy: make dep; make bzImage; make modules... hehehe :wink:

#10 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 03 czerwca 2005 - 22:44

[...]


eee tam... mnie się wyraz "jądro" tylko z jednym kojarzy: make dep; make bzImage; make modules... hehehe :wink:

no i make modules_install :wink:

#11 DarkStar

DarkStar
  • 82 postów

Napisano 03 czerwca 2005 - 23:08

Sciagnalem sobie Gentoo LiveCD na PPC (pierwsze co znalazłem, chciałem mieć początkowo Gentoo, ale na blondi raczej się nie nadaje ze względu na specyfikę distro (ciągła kompilacja)). I... działa. Bez żadnych zarzutów. Coś musi być skopane w tym Debian testing, bo na listach Deniana znalazłem zgłoszenie identycznego błędu.

Podmontowałem sobie partycje Debiana z LiveCD i połaziłem po nich korzystając z chroot. Nic ciekawego, wszystko wygląda OK. Jajko zajmuje 3.8MB zaledwie. Całość plików kernela to 9MB. Nic podejrzanego.

Przyjdzie mi jeszcze walczyć. :wink:

#12 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 06 czerwca 2005 - 08:49

Sciagnalem sobie Gentoo LiveCD na PPC (pierwsze co znalazłem, chciałem mieć początkowo Gentoo, ale na blondi raczej się nie nadaje ze względu na specyfikę distro (ciągła kompilacja)). I... działa. Bez żadnych zarzutów. Coś musi być skopane w tym Debian testing, bo na listach Deniana znalazłem zgłoszenie identycznego błędu.

Podmontowałem sobie partycje Debiana z LiveCD i połaziłem po nich korzystając z chroot. Nic ciekawego, wszystko wygląda OK. Jajko zajmuje 3.8MB zaledwie. Całość plików kernela to 9MB. Nic podejrzanego.

Przyjdzie mi jeszcze walczyć. :wink:


ja mam distro z kwietnia i poszlo bez mrugniecia - zadnych bledow nie bylo

#13 DarkStar

DarkStar
  • 82 postów

Napisano 06 czerwca 2005 - 10:26

ja mam distro z kwietnia i poszlo bez mrugniecia - zadnych bledow nie bylo


Ale inny model Maka na pewno...

#14 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 06 czerwca 2005 - 10:44


ja mam distro z kwietnia i poszlo bez mrugniecia - zadnych bledow nie bylo


Ale inny model Maka na pewno...


napewno , ale nie ma to wiekszego znaczenia ,
z tego co pamietam cos trzeba bylo z robic z swapem bo owszem montowal go ale nie do konca byl widziany w linuksie

to distro ma yaboota - samoczynnie ustawia startowe partycje
gdzies juz to pisalem pociskam - X - OSX, L - Linux, C - cdrom
i laduje sie piknie

mozesz jeszcze sprobowac wersji oficjalnej

debian 3.0 r4

#15 DarkStar

DarkStar
  • 82 postów

Napisano 06 czerwca 2005 - 11:53

napewno , ale nie ma to wiekszego znaczenia ,


Wygląda na to, że jednak ma . (tam też linki do zgłoszeń w dwóch innych dystrybucjach)

#16 mrowa79

mrowa79
  • 1 postów

Napisano 17 września 2005 - 10:16

ratunku jak uruchomic imaca mam czysty dysk nie mam programu orginalnego tylko linuxa mandrake 9.1 na macka kiedys ktos mi go zainstalowal ale nie mam pojecia jak to zrobic niby prubowalem cos tam sie zainstalowalo ale staje w punkcie gdzie wybiera sie jezyk i cos tam ale obraz jest rozmazany jakby cos z grafika wiec nie widac co i jak

#17 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 17 września 2005 - 11:14

najlepiej skombinuj Ubuntu 5.04 - polecam naprawde przyjazny system !! ewentualnie na Allegro można zakupić Mac OS-y...

#18 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 17 września 2005 - 13:51

ratunku jak uruchomic imaca mam czysty dysk nie mam programu orginalnego tylko linuxa mandrake 9.1 na macka kiedys ktos mi go zainstalowal ale nie mam pojecia jak to zrobic niby prubowalem cos tam sie zainstalowalo ale staje w punkcie gdzie wybiera sie jezyk i cos tam ale obraz jest rozmazany jakby cos z grafika wiec nie widac co i jak

Odpal Instalator w trybie VGA LO
czyli na samym początku (zaraz po planszy z BIOS) wpisz
linux vgalo
lub w trybie tekstowym
linux text
Albo tak jak kolega wcześniej poradził ściągnij sobie Ubuntu 5.04

#19 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2005 - 06:16

http://www.sowerbutt...linux-mac-mini/

Tu jest całkiem sympatyczny opis instalacji Debiana Sarge na mini, Ubuntu instaluje się identycznie :]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych