Witam serdecznie!
Muszę zainstalować Linuxa aby móc realizować program jakiegoś tam podręcznika od Fizyki.
Mam płytę z tym linuxem (nie wiem zabardzo jaki to jest i czy będzie działał)
Jak powinienem się za to zabrać?
Oczywiście zrobię kopię zapasową dysku, ale potem powinienem kożystać z bootcamp?
Tam są instrukcje tylko dotyczące windowsa... a linuxa jeszcze nigdy nie miałem:rolleyes: a nie wiem jakie są techniczne różnice...
Proszę o jakieś rady.
PS. Jeśli temat już był to przepraszam, ale niestety nie udało mi się znaleźć nic, co okazałoby się pomocne. Jeśli takie odpowiedzi znajdują się gdzieś w archiwum proszę uprzejmie o linki.
Z góry dzięki za wszelką okazaną pomoc:smile:

Procedura instalacji Linuxa- proszę o kilka wskazówek
Started by
trelek2
, 19 Jun 2008 22:41
5 replies to this topic
#1
Posted 19 June 2008 - 22:41
#2
Posted 19 June 2008 - 23:19
a to nie jest live?
#3
Posted 20 June 2008 - 12:16
Jeśli to jest LiveCD włóż płytkę, zrestartuj maka i podczas uruchamiania przytrzymaj klawisz Option, albo przycisk Menu w pilociku. Powinno się ukazać menu wyboru pomiędzy dyskiem Mac OS X, a płytą zatytułowaną najpewniej 'Windows'. Wybierz płytę i czekaj aż się linux uruchomi.
Nie wiem, czy do tego zadania potrzebujesz instalacji linuksa, chyba wystarczy tylko odpalenie z płytki, jak jednak musisz zainstalować na dysku, to wybierz opcje z Virtualboksem, albo trialem Parallels Desktop. Zainstalujesz go na wirtualnym dysku i jak już zmęczysz zadanko to po prostu skasujesz plik ;-)
W przypadku odpalenia z LiveCD nie musisz tworzyć żadnych kopii zapasowych, bo linuch odpala się z płyty i nie wymaga instalacji.
#4
Posted 20 June 2008 - 23:26
Acha. To jest LiveCD. Nie wiedziałem o co chodzi. A mogę normalnie na tym "instalować" jakiś program czy zapisywać jakieś pliki? Czy to tylko do jednorazowego użytku i wszystko musi byc w pamięci operacyjnej?
#5
Posted 20 June 2008 - 23:35
Można zapisywać pliki. Wszystko zależy od pojemności RAM i pamięci swap. W przypadku maka, jest tylko RAM. Instalować też można, ale należy pamiętać, że po restarcie wszystko ulegnie skasowaniu. Można też podmontować makową partycję HFS+. Można na niej zainstalować programy odpalane pod linuksem. To jak to zrobić zależy od dystrybucji. Ogólnie, przy kompilacji ze źródeł, instalacja w innym katalogu jest wyjaśniona w pliku INSTALL. Oczywiście mówimy o źródłach zgodnych ze specyfikacją GNU.
#6
Posted 09 December 2008 - 16:36
Nie wiem, czy jest jakiś sens w instalacji Linuksa na Maku natywnie, gdy chodzi tylko o jakieś proste zadanie. Proponuje instalację na maszynie wirtualnej. Bezpłatnie jest do pobrania Virtual Box i z 99% dystrybucji sobie dobrze radzi. Virtual Box zawiera także sterowniki integracyjne maszyny wirtualnej dla Linuksa.
Większości dystrybucji wystarczy już 256 MB wydzielonego RAMu, choć zalecam wydzielić min. 512.
1 user(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users