Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

idzie lato ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: idzie lato ... (0 użytkowników oddało głos)

  1. jeszcze nigdy (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  2. zabieram się od jutra (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  3. kto by to zliczył (2 głosów [100.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 100.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 GOONiE

GOONiE
  • 108 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 05 maja 2006 - 19:55

Witajcie Mam pytanie ile osób było by chętnych na spotkanie użytkowników chcących programować na MAC OS? Jako miejsce proponuje warszawe (bo sam tu mieszkam). Ludzie na takim spotkaniu jedyne co powinni mieć to chęć poznania i być otwartymi na pomoc drugiemu. Proponuje XCode i Obiective-C. pozdrawiam Marek

#2 westwoodczyk

westwoodczyk
  • 63 postów
  • SkądZielona Gora

Napisano 05 maja 2006 - 20:29

Bardzo ciekawa propozycja.I mowisz ze samo cialo wystarczy zeby nauczyc sie programowac :wink:

#3 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 05 maja 2006 - 20:45

Heh, dobra ankieta... ja byłbym zaciekawiony, bo czy bym pojechał na to 100km? Weźcie kamerkę internetową i dajcie na żywo Warsztaty Programowania! :D

#4 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 06 maja 2006 - 08:39

a co tu do poznawania - jest opis klas w adc i szluz...

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 06 maja 2006 - 09:28

Wiesz, książek jak się okazuje jest dużo i można z nich się uczyć, ale jest jeszcze inna kwestia.

Powiem to na podstawie mojego doświadczenia z angielskim.
Wiele lat się go uczyłem i pewnego lata poleciałem do Kanady. Moja wiedza okazała się tragicznie niewystarczająca. Co ciekawe, sam pobyt w kraju anglojęzycznym nauczył mnie jedynie mówienia.

Co więc dała mi Kanada? POWERA. Zauważyłem, ze angielski jest bardzo przydatną umiejętnością oraz, że jestem w stanie go umieć na odpowiednim poziomie. Przez następne lata nauka ang przestała być przymusowa - wręcz przeciwnie, zacząłem chodzić na dodatkowy ang...

Myślę, że wielu osobom, pokazanie "jakie to proste" (albo i nie ;)), ma znaczenie.
A to, że potem trzeba w to włożyć wiele pracy, jest chyba oczywiste...

#6 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maja 2006 - 00:31

Może nieco off-topic, ale a propos angielskiego, bo mialem przyjemnosc z Amerykanami rozmawiac i musze powiedziec, ze ich angielski jest dosc... heh trudny. W ksiazkach jedno, w mowie co innego. Proponowalbym ogladanie filmow po angielsku, najlepiej cos fajnego, co mozna ogladac w kolko (Family Guy, Futurama :D). Co do spotkania w sprawie programowania to rzecz jasna fajna sprawa... tyle ze nie umiem tlumaczyc :P czasem nawet sobie :P

#7 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 08 maja 2006 - 00:57

To może dalej offtop... Z amerykańcami to się jeszcze dogadasz (właśnie łapiąc akcent z filmów) - gorzej jak do Ciebie w odwiedziny przyleci angol z południa Wielkiej Brytani... Oni nawzajem się nie rozumieją. ;) :mrgreen:

#8 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maja 2006 - 08:39

Muszę powiedzieć, że wolałbym pogadać z anglikiem, którego angielski sięga klasą naszego stadionowego polskiego, niż z amerykaninem meksykańskiego pochodzenia :D Zupełnie jak z Kaszubami :D

#9 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 08 maja 2006 - 09:31

Muszę powiedzieć, że wolałbym pogadać z anglikiem, którego angielski sięga klasą naszego stadionowego polskiego, niż z amerykaninem meksykańskiego pochodzenia :D Zupełnie jak z Kaszubami :D


-autentyk z Mission District, SF, ok 1987 roku:

'U 'pike 'Like?
'E 'pike 'Pane...

znaczy:

-Do you speak English ?
- I speak Spanish....

jak zawsze
Jacek A.R.

#10 GOONiE

GOONiE
  • 108 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 08 maja 2006 - 11:30

Dobra Panowie i Panie więc może zacznimy od domowego zacisza, proponuje środa godzina 21:00 przed monitorami i na czacie pierwsze spotkanie :) (termin jest propozycją) Planowana tematyka to: - pogaduchy o XCode - pogaduchy o Interface Builder - tworzenie projektu 'Cocoa Application' - przyciski, pola tekstowe - gdzie szukać pomocy Myśle sobie że powinno to wyglądać tak: - logujemy się na czata/GG/inne (może zaproponujecie coś co ma zapisywanie i będzie dostępne dla każdego) - z mojego monitora będą robione zrzuty ekranowe i umieszczane na stronie www (podanej uczesnikom) przy 'zaliczaniu' kolejnych zagadnień - ściągamy PDFa z ogólnym zarysem spotkania - uruchamiamy XCode i robimy równocześnie dany punkt z zadawaniem pytań na czacie, jeżeli ktoś czegoś nie rozumie. - wiem że wiele pytań może zostać bez odpowiedzi, ale im więcej ludzi ... - jeśli ktoś się 'zatnie' to robi zrzut z ekranu i wciska na ftp (podam adres i login) i reszta stara się pomóc Tak wogóle to zobaczymy co z tego wyniknie, ale napewno spotkają sie ludzie którzy się interesują programowaniem więc to będzie już malutki sukces ;)

#11 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 maja 2006 - 17:19

No to mam pomysła...

1.) Zamiast pisać, lepiej będzie urządzić audio-konferencję, np poprzez Skype'a.
2.) Teraz Pan GOONiE uruchamia u siebie serwer www.
3.) Potem Pan GOONiE uruchamia automatora, który robi co 1-2sek skrinszota ekranu, który jest zapisywany jako jpg na serwerze (zawsze pod tą samą nazwą).
4.) Uczestnicy uruchamiają stronkę z serwera Pan GOONiE'iego, która automatycznie odświeża się co te 2 sekundy i ładuje skrinszota z biurka Pan GOONiE'iego...

Fajnie? Mamy kamerkę internetową z ekranu prezentera działającą z oszalamiającą prędkością 1 klatki na 2 sekundy... :lol: 8) Ale to już coś. ;)


Ewentualnie inaczej (choć początek wygląda podobnie):
1.) Zamiast pisać, lepiej będzie urządzić audio-konferencję, np poprzez Skype'a.
2.) Teraz Pan GOONiE uruchamia u siebie serwer www.
3.) Pan GOONiE robi co ma zamiar robić, a kiedy chce coś zilustrować, to robi skrinszota.
4.) Skrinszot, dzięki automatorowi, automatycznie ląduje na serwerze, zawsze pod tą samą nazwą.
5.) Uczestnicy uruchamiają stronkę z serwera Pan GOONiE'iego i w razie potrzeby ją odświeżają, dzięki czemu mogą zobaczyć to, co chciał pokazać prezenter...


Co Wy na to? Ja już się nie mogę doczekać... :D

[ Dodano: 2006-05-10, 18:19 ]
Mamy jeszcze trochę czasu, by dopracować szczegóły techniczne...

#12 SoleJunior

SoleJunior
  • 271 postów

Napisano 10 maja 2006 - 18:01

Pouczyłbym się jakiegoś prawdziwego programowania na mac'u, a nie jak w szkole TurboPascal'a tłuc drugi semestr...

#13 GOONiE

GOONiE
  • 108 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 10 maja 2006 - 19:07

Nie widze problemu, ja jestem zainteresowany, szukam osób chętniych do napisania jakiegoś programu. Na początek coś prostego typu formatka z pełną obsługą plików, drukowanie i ... pużniej są inne pomysły.

Wszystko co do tej pory pisałem było na PC, kupiłem MACa i to takie zboczenie, że człowiek chce sobie coś popisać na nową platforme. Widze jednak że chyba wolny czas inaczej sporzytkuje :)

pozdrawiam i czekam na chętnych.
GOONiE

PS. co to jest 'prawdziwe programowanie' ?

PS1. co do dzisiaj to jestem na czacie 'cocoaMAC' na który można wejść przez WWW.
adres: http://www.polchat.p...coaMAC&x=27&y=9
czekam od 21:00 do 21:15

#14 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 maja 2006 - 19:20

Pouczyłbym się jakiegoś prawdziwego programowania na mac'u, a nie jak w szkole TurboPascal'a tłuc drugi semestr...


a pascal to nie jest prawdziwe programowanie?

#15 tomeczek43

tomeczek43
  • 746 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 maja 2006 - 19:31

ja bym i pascala sie pouczyl ale gdyby ktos mnie objectiva albo coca nauczyl albo jakiego C to byl bym mu bardzo wdzieczny i z checia bym jakis team zalozyl z nim ktory na przyklad robil by jakies ciekawe polskie programy na maca ewentualnie gry

#16 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 maja 2006 - 19:43

hehe, Pascal to jazda, ale z konsoli nei wyleziesz (a ręczne pisanei procedur graficznych i obsługi myszki mi nie pasi ;))

Chciałem się pouczyć Cocoa, ale bez poznania Obj-C ani rusz. Więc na razie męczę TO.

Ogólnie rzecz ujmując, brakuje materiałów po polsku. Zrozumienie polskich wyjaśnień na temat programowania obiektowego stanowi często problem, a zmaganie się z językiem Steve'a na pewno nie pomaga początkującym... ;-)

#17 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 maja 2006 - 19:43

nie panowie - ja wam proponuje zaczac od podstaw, moze nie koniecznie pascal (jego skladnia odbiega od nowozytnych jezykow), ale C. zwykle C - nie C++. nauczcie sie w tym pisac - nie porywajcie sie od razu na engine 3d do quaka 5 bo to nie o to chodzi. programowanie to niewdzieczna dziedzina. za tydzien ciezkiej pracy dostajecie pareset kilobajtow kody i pare linijek tekstu wynikowego programu...
jednak znajac C bedziecie w stanie pisac w czymkolwiek. nauka jakiegokolwiek jezyka bedzie polegala na przejrzeniu opisu odmiennosci skladni w stosunku do C.
jesli chodzi o cocoa to to nie jest jezyk tylko API czyli srodowisko programowania (najczesciej zbior funkcji i stalych - w przypadku programowania objektowego sa to klasy). przejscie z programowania proceduralnego (jak w C) na objektowe zajmuje nieco czasu, ale jest duzo latwiejsze w przypadku kiedy ma sie juz pojecie o programowaniu. Oczywiscie przejscie na programowanie objektowe nie jest konieczne poniewaz pomimo szeregu zalet ma sporo wad...
jakies pytania?

#18 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 maja 2006 - 19:51

Devilla ma rację, choć IMO nie do końca. Ja zacząłem od Pascala i nie żałuję - jest prosty i pomaga zrozumieć ideę programowania (także obiektowego). Poza tym, szybkie efekty zachęcają do dalszej nauki... :D Polecam "Praktyczny kurs TurboPascala" Tomasza Sadowskiego (wyd.Helion) - miałem w ręku wiele książek o pascalu i ta jest na prawdę fajna - od podstaw, przez wskaźniki, rekordy, obiekty po obsługę plików i budowę baz danych. Fajna sprawa. Teraz zastanawiam się nad dwiema drogami: Delphi (i jego opensource'owy odpowiednik Lazarus), czy przejść na C z jego odmianami. Na razie powoli poznaję Delphi na Win, a jak mam dostęp do Maczka, to się bawię w XCode.

#19 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 maja 2006 - 20:16

Czekamy na też na IRCu: warszawa.irc.pl #cocoa.pl Jeśli ktoś nie ma żadnego klienta IRC, to niech wejdzie przez przeglądarkę na IRC MyApple.pl i wpisze: /join #cocoa.pl

#20 SoleJunior

SoleJunior
  • 271 postów

Napisano 10 maja 2006 - 20:47

a pascal to nie jest prawdziwe programowanie?


Nie... to jest pisanie dziesiątek linijek kodu by zrobić głupie okno z komunikatem lub robienie bazy danych z sortowaniem...

Ja chce coś stworzyć co będzie miało "ręce i nogi"....

#21 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 maja 2006 - 21:34

wlasnie te pisanie dziesiatek linijek kodu dla okienka z komunikatem to jest prawdziwe programowanie. oczywiscie mozesz napisac w cocoa program na dwie linijki wyswietlajacy piekne okienko ale ja nie nazwalbym tego programowaniem - raczej efektywnym uzywaniem cudzego kodu... jest wielu pseudoprogramistow podazajacych wlasnie ta droga - tworzacych programy na podstawie stworzonych przez innych bibliotek, funkcji i klas... moze to i efektywne, ale jak bedziesz szukal pracy w tym zakresie i okaze sie, ze masz taka filozofie to zycze szczescia...

#22 GOONiE

GOONiE
  • 108 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 10 maja 2006 - 21:42

No to skończyliśmy na dzisiaj :) Obecna była 1 osoba, więc reszte zapraszam na sobotę na 19. Oczekuje propozycji zmiany terminu. Będziemy pisać kalkulator (no może troche przesadziłem :) 2 edit boxy i 4 buttony i TextField.

#23 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 maja 2006 - 21:43

No to ja i Marek właśnie skończyliśmy pierwszą wspólną sesję programowania...

Wygłądało to tak, że przez Skype'a się dogadywaliśmy, a na podanej stronce wymienialiśmy skrinszotami. Obaj jesteśmy jeszcze lamerami w makowym programowaniu, więc na razi przerabialiśmy podstawy (tworzenie podklas, proste akcje z guzikami i tekstami).

Chcielibyśmy zebrać jakąś niewielką grupkę stałych osób (tak, żeby można było jakotako gadać przez Skype'a :D) i razem przechodzić przez kolejne etapy nauki (będzie to pomocne zwłaszcza dla tych, którzy mają problemy z angielskim...)
Całość opieramy na własnych doświadczeniach i książce "Become an XCoder".

Bylibyśmy wdzięczni, jakby przylączył się ktoś doświadczony w tej dziedzinie (devilia?), bo sami możemy tylko czytać i wzajemnie uzupełniać swoją wiedzę. :D

#24 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 maja 2006 - 22:35

to kiedy kolejna sesja?

#25 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 11 maja 2006 - 07:12

reszte zapraszam na sobotę na 19

:D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych