Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jakie monitory studyjne do domu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
105 odpowiedzi w tym temacie

#1 Vorph

Vorph
  • 272 postów
  • SkądInąd

Napisano 12 maja 2008 - 18:38

Witam Naszła mnie ochota na kupno jakiś zewnętrznych głośników do kompa - ile można katować uszy słuchawkami... Nie chcę, żeby to były normalne głośniki do komputera, ponieważ cenię sobie jakość dźwięku, a zwykłe zestawy np. creative, jbl czy logitech nie są najlepsze pod tym względem. Głośniki mają być podłączone do m-audio audiophile firewire a całość do mojego ibooka. Cena: powiedzmy ~1200 zł Oczywiście monitory muszą być aktywne bo nie chce oddzielnego wzmacniacza :D Myślałem o m-audio studiophile av40, ale chętnie poczytam opinię bardziej doświadczonych. Lubię dźwięk ciepły, z dobrym, niskim, ale kontrolowanym basem. pozdrawiam

#2 mr-hammond

mr-hammond
  • 479 postów

Napisano 12 maja 2008 - 18:55

moze yamaha hs50 ? w sumie to glosnik 5 calowy ale posłuchaj bo może o to wlasnie ci chodzi.

#3 jw_amigowiec

jw_amigowiec
  • 294 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 12 maja 2008 - 19:18

Ale to maja byc monitory STUDYJNE? Bo jesli tak, to Twoje osobiste preferencje sie kluca z tym co napisales ;). Siedze w audio, chetnie pomoge, tylko doprecyzuj pytanie o sprzet :). Ma on sluzyc tworzeniu muzyki, czy jej sluchaniu jedynie? Jesli chodzi o monitory studyjne aktywne, w tej cenie... Nie uswiadczysz dzwieku o jakim piszesz. Bedzie to (podobno) poprawny i (podobno) neutralny dzwiek, czesto dosyc suchy. Ja tam bym sie pogodzil z osobnym wzmacniaczem i polowal na dobre vintage. I jakiej muzyki sluchasz/tworzysz?

#4 Vorph

Vorph
  • 272 postów
  • SkądInąd

Napisano 12 maja 2008 - 20:23

muzyki chce słuchać (ogólnie rocka), ale całość ma zajmować jak najmniej miejsca :D Wiem, że najlepsze będzie kupienie wzmaka plus normalnych monitorów pasywnych, ale to są duże koszta i trzeba mieć odpowiednie warunki "lokalowe", a ja chce posłuchać sobie w dobrej jakości w małym pokoju, ale bez udziwnień w stylu podbitego basu, czy innych udziwnionych systemów rodem z soundblastera...

#5 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 12 maja 2008 - 20:51

6,

aktywne monitory studyjne bliskiego pola są tu

Zobacz cenniki ADAM i KRK - nie jest tragicznie :wink:

#6 jw_amigowiec

jw_amigowiec
  • 294 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 12 maja 2008 - 22:00

Ja tam bym jednak radzil kupic jakegos klasyka z lat 70-tych (niektore Marantze, Pioneery)... Mozna za niewielkie pieniadze kupic swietny sprzet. Glosniki - polowalbym na Brauny ( z glosnikami isophona oczywiscie), isophony etc. Koszt wzmaka i glosnikow zamknalby sie w 300-500 zl. Albo Saba GreenCone w odgrodzie :D. Wiem, ze moje sugestje dot. vintage moga sie wydawac smieszne, ze gdzie przeciez postep etc... Ale to trzeba posluchac ;). I nie dac sie zwiesc technicznej papce jaka nam funduje marketing, nie majacej przekladni w jakosci reprodukcji dzwieku. Sam mialem w domu niejedno, slyszalem tez niejedno ;). Obecnie sam sobie konstruuje sprzety (wzmacniacz SE na pentodach el86 i wejsciu ecc83), kolumny - odgrody na (glownie) glosnikach vintage... :D Powiem tyle, mozna miec tanio dobry dzwiek <- za te slowa zostalbym zlinczowany w branzy audio. Ale nie boje sie tego glosno mowic ;)

#7 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 12 maja 2008 - 22:03

Jak ktoś nie ma co robić z pieniędzmi to wyda bez sensu na monitory fortunę choć i tak nie wykorzysta ich możliwości. Ale będzie miał przekonanie że dają lepszy dźwięk. Nie tyle lepszy co zgodny z oryginałem nad którym pracujemy. Zawsze mnie bawiło że największym muzykom wystarczą zwykłe M-Audio STUDIO PRO a takim co chcą tylko techno posłuchać z komputera z pirackich mp3 DYNAUDIO BM15A to za mało bo nie czują umta umta :D :D :D Skąd to wiem a no jestem dobrym obserwatorem i oglądam wiele filmów z moimi ajdolami ;) a ostatnio trochę lekcji video z ich udziałem. Mówię tu o ich prywatnych studiach domowych (w których powstały tak zwane kamienie milowe) wielkie studia to już inna para kaloszy. Tam przychodzą różni ludzie. Jestem złośliwy ale naprawdę kupując najtańsze monitory z lepszej półki np. M-Audio STUDIO PRO 3 czy 4 nie zauważysz różnicy kupując klocki za kilkanaście tysięcy. Nie każdy jest złotouchym ;) Gdybym chciał monitory za 1000 zł to wyłącznie z czystej próżności. Wolał bym podłączyć już komputer do mojego Technicsa i puścić sygnał bez żadnych przeszkadzajek. A pieniążki wydać na coraz to doskonalszy filtr odszumiający, restaurujący bo wbrew pozorom najczęściej z tego korzystam :) No ale zawsze znajdzie się świr który wyda na monitory tyle co za dobry samochód :)

#8 sqnx

sqnx
  • 8 postów

Napisano 12 maja 2008 - 22:56

monitory studyjne do domu? to brzmi jak oksymoron ;) ja mam do mojego studyjka Alesis Active MK2. Graja naprawde rewelacyjnie, z tego co slyszalem juz sa bardzo tanie. pzdr

#9 cezex

cezex
  • 305 postów

Napisano 12 maja 2008 - 23:44

Pszaszam uprzejmie ale chyba koledzy zapominają do czego służą monitory w torze audio. Po pierwsze jedynie Kokos wspomiał o monirorach bliskiego pola (domyślamy się, że tylko takie nadają się do domu, choć niewykluczone, że to zależy od domu). Istnieją jeszcze monitory dalekiego pola. Monitor w tym słowa znaczeniu oznacza z grubsza "reproduktor (głośnik lub zestaw głośnikowy) na którym nasz odbiorca będzie sobie naszą muzę odtwarzał". Słynne NS-10 nie są wzorcem niczego więcej poza "przyzwoitą przeciętnością" - ich geneza to konsumenckie kolumienki. Innymi słowy, chcesz robić muzę, powinieneś mieć do dyspozycji conajmniej 3 rodzaje odsłuchów: 1. Njalepsze na których słychać wszystko 2. Najlepsze średniaki uznane przez Twoje uszy (do końcowego miksu) 3. jamnik na którym Twój słuchacz będzie tego słuchał. Mój typ w Twoim przypadku, to wyżej wspomniane Yamaszki. Te do domu.

#10 jw_amigowiec

jw_amigowiec
  • 294 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 13 maja 2008 - 12:39

NS-10 nie maja niczego ciekawego IMHO, ciekawe skad sie wziela ich popularnosc ;). Swojego czasu mialem tez Tannoye M1, teraz do kompa i mp3 mam Marantz 1030+Isophpn Diamant 200. Laczny koszt to 170 zl, a te Isophonki to rasowe pasywne minimonitorki pola bliskiego, tyle, ze z 30 lat maja jak nic ;). Oddzielam oczywiscie temat zestawu do kompa, od reszty, ktora sluzy mi do kontemplacyjnego odsluchu.

#11 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 maja 2008 - 13:59

6, popularność enesdziesiątek wynika z kiepskiej jakości membran z białego kartonu (już nigdzie nie produkowanego), przeciętnej krosownicy i słabej jakości głośników wysokotonowych. Okropne nieliniowości wokół 4-6kHz i brak czegokolwiek poniżej 80Hz są charakterystyczną cechą tych głośników. Taka konstrukcja dawała odsłuch przeciętnych głośników domowych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dlatego też używane były do oceny miksów zrobionych na głównych monitorach studyjnych w mega-giga studiach po kątem odsłuchu w domach klientów. Znane mi są przypadki instalacji studiów domowych , gdzie klient kupował SSla, Fairlighta i NS-10 właśnie. Teraz jednak NS-10 są już nie produkowane a ich cena na rynku wtórnym sięga szokujących kwot !!! Ale bez legendarnego białego kartonu nie będzie godnych następców tej słynnej konstrukcji :wink: Natomiast dziś mamy do dyspozycji nieporównanie szerszy wachlarz naprawdę kiepskich konstrukcji... ale też jest znacznie więcej naprawdę dobrych i tanich systemów do użytku w domowym studyjku lub dla zaawansowanych koneserów nie zniekształconych brzmień. jestem pod wrażeniem systemu Rokit firmy KRK gdzie dwa małe monitorki plus subwoofer dają bardzo przejrzysty obraz zapisu muzycznego, a zarazem mają siłę napędzić mini balanżkę a potem koić uszy delikatnym ambientem. W mojej ocenie.... ale de gustibus non disputandum est.

#12 Net

Net
  • 95 postów
  • SkądSopot

Napisano 13 maja 2008 - 14:28

po co monitory studyjne do sluchania muzyki z kompa? dla lansu przed znajomymi? BTW za kwote 1.2k co najwyzej mozna kupic odsluch ala hifi a nie monitor studyjny..

#13 cizu

cizu
  • 943 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 maja 2008 - 14:34

aha. Za ta cene ja polecam Alesisy 620, bardzo przyjemne jak sie dobrze ustawi. dla lansu przed znajomymi? Nie, chyba po to by posluchac muzyki, bez koloryzacji.

#14 Net

Net
  • 95 postów
  • SkądSopot

Napisano 13 maja 2008 - 14:44

jezeli bez koloryzacji to napewno nie na alesisach..

#15 jw_amigowiec

jw_amigowiec
  • 294 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 13 maja 2008 - 15:02

Czasem mam okazje posluchac na fajnych "monitorach", Goodmans Axiom 301 ;). Ja mysle, ze Vorph nie wie czego chce, a monitory to "widzimisie" ;). Najlepiej jest posluchac, porownac, koniecznie samodzielnie. A i monitory studyjne wcale nie sa idealnie plaskie, przykladem sa "slawne" NS-10, czy domowe niegdys slynne Tannoy M1 (jakie posiadalem dosyc dlugo). A i neutralnosc wcale nie musi rownac sie naturalnosci. Wystarczy posluchac starych szerokopasmowcow, wsluchac sie - one oczaruja, bajka. A potem zmierzyc charke :D.

#16 cheniek

cheniek
  • 477 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 13 maja 2008 - 15:28

I posłuchaj ich w miejscu, gdzie będą stały - ja kupiłem niedawno KRK Rokit właśnie i po postawieniu ich w pokoju zaczęły potwornie dudnić (nie mają korekcji basu). Dopiero po przemyśleniach i walce z żoną ustawiłem je tak, że brzmią ok... :)

#17 cezex

cezex
  • 305 postów

Napisano 14 maja 2008 - 18:57

No przecież nie NS-10 (nie ma ich w sklepach, na ebayu są drogie no i nie są aktywne) doradzam tylko te nowe HS50.

#18 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 15 maja 2008 - 11:34

Ja tez mam KRK Rookity 5 (subwoofer za 300 euro jest niezbedny jesli chcesz sie "zalac" basami) i w moim skromnym dorobku (Tannoye, Yamaszki i inne wynalazki) te brzmia mi najlepiej i przy nich zostaje. Zdziwisz sie, ile dzwiekow dotad w swojej muzie nie slyszales, zwlaszcza w srodku :) Niestety kupowalem w Polsce i mam te z szarym wypelnienieniem i zolta membrana, ale na Zachodzie sa tez wersje pasujace do Maka i wykonczone na bialo ;) Moj kumpel w tym czasie kupil sobie Tapco S8 i tez je sobie chwali (tyle ze on jest DJem, nie slucha na nich rocka).

#19 Net

Net
  • 95 postów
  • SkądSopot

Napisano 15 maja 2008 - 13:10

dobry i tani monitor to adam a7 lub a5 + sub.. ale to raczej ukierunkowane na produkcje.. do codziennego sluchania mp3 czy radja ma ryia krk rp daje rade..

#20 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 17 maja 2008 - 10:34

I posłuchaj ich w miejscu, gdzie będą stały - ja kupiłem niedawno KRK Rokit właśnie i po postawieniu ich w pokoju zaczęły potwornie dudnić (nie mają korekcji basu).


i tu jest chyba sporo do uzyskania, wiadomo ze monitory nie graja same tylko razem z pomieszczeniem wiec jesli juz na cos sie zdecydujemy to warto dowiedziec sie jak 'gra' nasze pomieszczenie i wprowadzic ewentualne korekty

#21 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 17 maja 2008 - 10:55

ja mam Logitech X-530, głośniki jeden model niżej niż te reklamowane w TV i gazetach. Jestem z nich bardzo zadowolony, wyniosły mnie jakieś 300 zł w MM.

#22 adisquo

adisquo
  • 50 postów

Napisano 20 maja 2008 - 18:08

alesis mk2 calkiem ok
genelek ki tez moga byc i w domu ;)

hifi?? jak juz "vintage HIFI" system na lamp amp >>>>to tak :P

uno : co za sygnal leci do amp? digital analog
komputer to raczej didital ,a jak digital to moze 5.1 albo 7.1 system

duo : basic text
Sine wave - Wikipedia, the free encyclopedia
Studio monitor - Wikipedia, the free encyclopedia
Loudspeaker - Wikipedia, the free encyclopedia

tak zwany temat rzeka

wiec moze warto jest posluchac brzmien glosnikow ,monitorow roznych marek idopiero wybra jakies
zamin kupisz kota w w....

peace

#23 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 15 lutego 2010 - 03:27

Alesisy sa przekolorowane. NS-10 tak jak wczesniej ktos wspominal stara konstrukcja ktorej bardzo daleko do idealnej reprodukcji dzwieku. Widze duzo osob sie galopuje kolega napisal cena do 1200 zloty. Adam A7 badz nawet nowe A5 bardzo dobre glosniki srodek b.dobry gora owiana slawa ale za to kosztem dolu ale mozna sie wspomoc subem od Adama. Cena niestety przekracza 2 krotne zalozenia naszego kolegi. Tak wiec zaproponowalbym Genelecki 6010A bodajze cena 1200 zloty widzialem nawet nowki po niecale 900 zloty w sklepie. Bardzo fajnie graja dol jest ok Srodke igora to samo. Jesli mowa o towarze z wyzszej polki to tylko Genelec 1032A lub 1031A bardz najnowsze Adamy z seri SX. Ale tutaj mowa o grobszych wydatkach co wiekszosci z was sie to wogole nie sprzyda jak nie przygotujecie odpowiednia pomieszczenia do wstawieni tego rodzaju sprzetu do domu bo musicie wytlumic co nieco porobic pulapki bassowe itp.

#24 jackeill

jackeill
  • 640 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 15 lutego 2010 - 04:13

Nie ma to jak odkopac prawie 2-letni watek!

#25 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 15 lutego 2010 - 12:34

nie spojrzalame na date ;p




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych