Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Amiga 500


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#51 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 31 March 2008 - 22:20

Ale jakie? Bo ja pamietam jedna, chyba Dark Seed na pluskwie tak nie migotal... ale moze sie myle.

#52 altcomputing

altcomputing
  • 1098 posts
  • SkądŚwidnica

Posted 31 March 2008 - 22:50

ECS potrafił VGA - specjalnie przeprojektowano go dla Amigi 3000, do współpracy z wbudowanym w nią FlickerFixerem. Ponadto adresował nie 1 a 2MB pamięci ChipRAM (graficznej), i udostępniał rozdzielczości SuperHires (szerokość 1280pixeli + overscan).

#53 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 01 April 2008 - 00:35

No dobrze, ale co to dawalo w praktyce? Co z tego mial uzytkownik Amigi 500+? Bo VGA napewno to to nie bylo, za wysokie progi :D W tych nowych trybach rozdzielczosci pluskwaz ECS wyswietlala tylko 4 kolory LOL
Zreszta na wikipedii podali, ze jedyna motywacja wypuszczenia 500+ bylo obnizenie kosztow produkcji, bo byla w nie wstawiana tansza plyta glowna (ale w sklepie A500+ kosztowala normalnie), nowe kosci nie mialy zadnego znaczenia i generalnie byla niewypalem
Amiga 500+ - Wikipedia, the free encyclopedia

#54 altcomputing

altcomputing
  • 1098 posts
  • SkądŚwidnica

Posted 01 April 2008 - 07:39

tansza plyta glowna... niekoniecznie, ale zastosowanie ECS w pluskwie pozwoliło zaprzestać produkcji kostek OCS - dla oszczędnośći.... a użytkownikom pluskwy dawało to możliwość dwukrotnego zwiększenia pamięci Chip - do 2MB. A to nie bez znaczenia.

#55 spinnaker

spinnaker
  • 232 posts

Posted 01 April 2008 - 12:49

Byliście na tej stronie

eFUNZINe - Sklep eFUNZINe ?

Amiga żyje! Ostatni bastion PowerPC.

#56 owz

owz
  • 3360 posts
  • SkądPoznań

Posted 01 April 2008 - 16:13

nie ale na podobnej z kompami Pegasos, ceny są conajmniej śmieszne:lol: jak za takie rupcie

#57 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 01 April 2008 - 18:30

Nie wiem, wikipedia podala (ale czego tam nie pisza) ze A500 + i A600 to byl sposob na obtanienie plyty glownej. Sklep funzine juz tu niedawno prezentowalem jako przyklad jak za złom i rupiec wziasc cene jak za nowego Maka :D Cube z G3 900 mhz za 4 tysiaki, no ktos tam upadl na glowe :)

#58 spinnaker

spinnaker
  • 232 posts

Posted 01 April 2008 - 19:27

W ogóle cały ten rynek amigowski jest jakiś dziwny. Amiga OS 4 - system poprzedniej generacji w cenie Leoparda z US & A... Paranoja, kupujący są bardziej sentymentalni i przywiązani do marki niźli my.

#59 michau

michau
  • 436 posts

Posted 01 April 2008 - 20:30

Zreszta na wikipedii podali, ze jedyna motywacja wypuszczenia 500+ bylo obnizenie kosztow produkcji, bo byla w nie wstawiana tansza plyta glowna (ale w sklepie A500+ kosztowala normalnie), nowe kosci nie mialy zadnego znaczenia i generalnie byla niewypalem
Amiga 500+ - Wikipedia, the free encyclopedia


Eee, to na pewno atarowcy powypisywali. Takie czasy teraz, że każdy może o amidze pisać :lol:

#60 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 01 April 2008 - 23:45

Ach no tak, zapomnialem o Zydach, cyklistach, masonach, Watykanie i... Atarowcach :) Dopiero teraz lista spiskowcow jest pelna :D :D

#61 spinnaker

spinnaker
  • 232 posts

Posted 01 April 2008 - 23:50

potem nadeszli pececiarze.

#62 Laborman

Laborman
  • 397 posts
  • SkądDeep Space 9

Posted 02 April 2008 - 05:25

potem nadeszli pececiarze.


A Amiga umarła niestety. Samo środowisko Amigi podzieliło się na linię Pegasos i AmigaOne. Jedni mają inny system operacyjny (Morph), drudzy jeszcze inny (OS 4.0). Toczą wojny kto tak naprawdę jest spadkobiercą starej Amigi, a ceny sprzętu jak to było już tu wspomniane ocierają się o absurd.

#63 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 02 April 2008 - 10:09

Amiga umarla, a tutaj mozna zobaczyc filmik z ostatniego dnia fabryki Amig w Stanach:
YouTube - Last day of a Commodore Amiga Factory

Na forum amigowskim uzytkownicy Pegasosa i reszty obrzucaja sie nawzajem blotem, jak za starych czasow obrzucali makowcow, pececiarzy, atarowcow :)

#64 Relentless

Relentless
  • 269 posts

Posted 02 April 2008 - 16:33

A porównaj sobie pecety równorzędne wiekiem z Amigą to zobaczysz kto kogo czym miażdzył. I czym w ogóle było co miażdzyć, huehue.


Drogi kolego ja z Amigi na takiego peceta się przesiadłem właśnie, więc wiem co mówię :)
Microsoft Windows 95, Microsoft Office, Internet Explorer 3, Duke Nukem 3D, Descent.... no proszę, czy Amiga oferowała coś co dorastało temu do pięt?
System operacyjny, pakiety biurowe, fantastyczne gry na tym poziome były już po prostu w następnej epoce- a to było ponad 11 lat temu już....... Więc JEST ABSOLUTNIE CZYM MIAŻDŻYĆ

#65 spinnaker

spinnaker
  • 232 posts

Posted 02 April 2008 - 16:41

Muszę się z tym niestety zgodzić. W ogóle już takie gry jak Bubble Dizzy, czy Mortal Kombat przewyższały swoje odpowiedniki z Przyjaciółki.

#66 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 02 April 2008 - 16:46

W jakims artykule na necie (przekierowanie z wikipedii) czytalem, ze gwozdziem do trumny Amigi byl wysyp gier strzelanek pierwszej perspektywy, ktorych to gier na Amidze dlugo dlugo nie bylo. Kto mogl wowczas gral w Dooma, Duke Nukem 3D, Hexen itp itp. Na Amidze byly juz tylko jakies truchla, niekonczace sie arcade itp

#67 Relentless

Relentless
  • 269 posts

Posted 02 April 2008 - 16:49

Uprzedzam ataki fanboyów amigi ( :) ), że jestem jak najbardziej świadom kultowych i niesamowitych tytułów z Amigi, gdyż ich doświadczyłem. Do dzisiaj wypieki na twarzy mi się pojawiają na myśl o przygodach z 'Flashback', 'Moonstone', 'Another World' czy 'Lotus'.

Ale Baldur's Gate, Quake 2 to jakoś na amidze nie było:) Nie mówiąc o tym, że w dzisiejszych czasach najwygodniejszy (moim zdaniem) układ to Macintosh+ Konsola. Wtedy jest bajeczka.

Wracając do mojego meritum: 166 Mhz, 32 MB RAM i S3 Virge to była kolejna epoka zdolna miażdżyć Amisię. A jak ktoś ma wątpliwości dodam tylko jedno słowo: 'Voodoo". 1997 rok i rewolucja. Wtedy Amiga ze swoimi 3d shooterami po prostu stała się śmieszna :)

---- Dodano 02-04-2008 o godzinie 15:51 ----

W jakims artykule na necie (przekierowanie z wikipedii) czytalem, ze gwozdziem do trumny Amigi byl wysyp gier strzelanek pierwszej perspektywy, ktorych to gier na Amidze dlugo dlugo nie bylo. Kto mogl wowczas gral w Dooma, Duke Nukem 3D, Hexen itp itp. Na Amidze byly juz tylko jakies truchla, niekonczace sie arcade itp


to nie chodzi o shootery a możliwośći platformy- dźwięk, grafika, interaktywność.
Zwróć uwagę jak nikły procent na konsolach stanowią shootery. To, wespół z MMORPG stanowi bastion pecetów, który osobiście szanuję.
Tak czy siak, granie na konsoli to jest to. 4Real. Metal Gear Solid- wspaniałe wspomnienie.

#68 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8114 posts

Posted 02 April 2008 - 19:00

Włąśnie znalazłem coś takiego : AmigaOS Amithlon for x86 AmigaOS 3.9 x86 (Amithlon) Contains: Amithlon / AmigaOS XL ISO Image SCSI and IDE Boot disk images for preparing x86 machine Amithlon Updates New Kernel Amithlon is a modified version of UAE running on top of a Linux kernel enabling you to run AmigaOS 3.9 as close to native as you'll get on an x86 CPU - maximising the amount of resources available to the OS. Also included is AmigaOS XL which allows you to run AmigaOS within the QNX real-time Operating System. Co o tym myślicie ?

#69 spinnaker

spinnaker
  • 232 posts

Posted 02 April 2008 - 20:10

Myślę, że za wiele z tym zachodu jak na taki efekt. Myślę, że ta opcja z QNX jest lepsza. Każda era ma swojego dominatora. Za czasów Voodoo był to piec. Teraz konsole odzyskują należne!

#70 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 02 April 2008 - 20:17

Uprzedzam ataki fanboyów amigi ( :) ), że jestem jak najbardziej świadom kultowych i niesamowitych tytułów z Amigi, gdyż ich doświadczyłem. Do dzisiaj wypieki na twarzy mi się pojawiają na myśl o przygodach z 'Flashback', 'Moonstone', 'Another World' czy 'Lotus'.

Ale te gry byly na inne kompy tez, np na Atari ST. A Flashback i Another World byly na Maka, tylko ze byl taki myk ze Another World na Maku nazywal sie Out of this world.
Flashback chyba wyszedl na wszystkie owczesne platformy, teraz jak masz emulator NESa to tez mozesz pograc :)

#71 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8114 posts

Posted 02 April 2008 - 20:17

Konsola to w sumie coś w rodzaju Maka do gier, kupujesz raz i wszystko chodzi do puki sprzęt nie padnie a potem do kosza. W sumie nie gram w gry także nie zamierzam tego kupować. Na mojego mini kończy mi sie gwarancja za miesiąc i zaczynam sie bać co będzie dalej, no raczej z naprawą w razie czego może być ciężko.

#72 altcomputing

altcomputing
  • 1098 posts
  • SkądŚwidnica

Posted 02 April 2008 - 21:31

Złóż Pentium 2 lub 3, 128MB RAM, Matrox G400, Realtek 8139 i Soundlaster 128, zainstaluj toto na nim i będzie fajna amiga, w dodatku całkiem szybka... poważnie, sam coś podobnego mam i śmigam sobie od czasu do czasu.

Włąśnie znalazłem coś takiego : AmigaOS Amithlon for x86

AmigaOS 3.9 x86 (Amithlon)


Contains:

Amithlon / AmigaOS XL ISO Image
SCSI and IDE Boot disk images for preparing x86 machine
Amithlon Updates
New Kernel



Amithlon is a modified version of UAE running on top of a Linux kernel enabling you to run AmigaOS 3.9 as close to native as you'll get on an x86 CPU - maximising the amount of resources available to the OS.

Also included is AmigaOS XL which allows you to run AmigaOS within the QNX real-time Operating System.

Co o tym myślicie ?



#73 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8114 posts

Posted 03 April 2008 - 21:36

Mam już pobrany i przetestowany AmigaOS 3.9 x86 (Amithlon) na PC śmiga aż miło, na maku nie.

#74 hubi1994

hubi1994
  • 161 posts
  • Skąddrezdenko

Posted 31 August 2009 - 23:22

a ja pisze tego posta patrzac na Amige a500 obok mojego biurka w karzdej chwili gotowej do wlaczenia i odpalenia flashback :)

#75 Ruczaj

Ruczaj
  • 3528 posts
  • SkądPoznan

Posted 31 August 2009 - 23:30

Na Maku dziala w emulatorze ktorejs z konsol ;) Ale bez joysticka gra sie chjowo.




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users