Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Amiga 500


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 22 marca 2008 - 20:05

Witam Są na tym forum posiadacze takiego kopmputerka ? [yt=DaRkacQ-YMg]YouTube - The Amiga 500 promo video (1987)[/yt] Posiadam osobiście taki sprawny komputerek, z chęcią sie podziele, powymieniam softem na niego. Jakie są wasze opinie na jego temat ?

#2 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 22 marca 2008 - 20:55

[yt=EY27PC9FWT0]YouTube - Commercial: Commodore Amiga 500 Intro Video[/yt] 15 min.

#3 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 22 marca 2008 - 22:34

Ja mialem latat temu, oj lata. Jak wszystkie Amigi szybko sie skonczyl, przegraly dawno temu wyscig z innymi komputerami m.in przez glupote wlascicieli Amig. Mialem Amige 500 z dodatkowym 512 mb w klapce i 2 mb fast ramu podlaczane z boku.

#4 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 marca 2008 - 22:50

też zaczynałem od 500tki :D nawet było coś takiego jak workbench czy jakoś tak - a że ja bylem mały i glupi sobie gry ponagrywałem na dyskietki z system:D

#5 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 22 marca 2008 - 23:24

Workbench 1.3.3 fajny system, w sumie szkoda że Amiga skończyła sie z biegiem czasu, z pewnością był by to dzisiaj standardowy komputer, i o niebo lepszy od PC i pewnie od Maków też, w swoich czasach mieli pierwszeństwo.

#6 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 23 marca 2008 - 00:32

W niczym nie byl lepszy od Makow, zreszta poszukaj,o Amidze juz sie tutaj wypisalismy :)

---- Dodano 23-03-2008 o godzinie 00:38 ----
Konkretnie tutaj:
http://www.myapple.p...-blizniaka.html

#7 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 25 marca 2008 - 15:16

W niczym nie byl lepszy od Makow

Tańszy był, trochę. :)

#8 Relentless

Relentless
  • 269 postów

Napisano 25 marca 2008 - 20:00

dzięki za filmiki- miło się oglądało :) Ale komputery to nie auta, by się wzruszać. Mój macbook to przy takiej amidze superkomputer z internetem. Nawet pentium 166 który gościł u mnie w wielkiej budzie niszczył taką amigę:) Technologia ji prędkość jej rozwoju est piękna, nieprawdaż?

#9 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 25 marca 2008 - 20:38

Wiesz Amiga to swoich czasów biła PC czy Maka, bez porównania grafike interface itd ...

#10 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 25 marca 2008 - 20:44

Nawet pentium 166 który gościł u mnie w wielkiej budzie niszczył taką amigę:)

A porównaj sobie pecety równorzędne wiekiem z Amigą to zobaczysz kto kogo czym miażdzył. I czym w ogóle było co miażdzyć, huehue.

#11 blackdog

blackdog
  • 205 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 25 marca 2008 - 20:52

Co wy z tą amigą? Namówiliście się czy co? Czym tu się podniecać? Ja np. miałem atari i gdy widziałem stosunek namaszczonych superuserów amigi do innych komputerów, to wolałem tego nie kupować. Zresztą w innym wątku jest więcej opisane na ten temat i nie będę powielał opinii krytycznych dla tej platformy. Ale chcę powiedzieć jedno, naprawdę nie ma się czym podniecać.

#12 Jankesik

Jankesik
  • 479 postów
  • SkądCzęstochowa/Poland

Napisano 25 marca 2008 - 21:02

Amiga Rule... :)

#13 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 25 marca 2008 - 21:23

Ale chcę powiedzieć jedno, naprawdę nie ma się czym podniecać.


No jak to nie ma czym? Na Amidze miałem MAC OS :) Jak na emulator to naprawdę nieźle to śmigało.

Pamiętajmy, ze Amiga 500 to połowa lat 80th. PC w tamtym czasie to tylko piszczało, a na Amisi mieliśmy 4 kanały samplowanego dźwięku stereo. Nawet lepiej to grało jak Atari ST. Grafika też nie najgorsza, a na pewno lepsza od PC. Workbench mimo swoich wad był znacznie lepszy od Windows 95. A WB 3.1 spokojnie można porównać z Win98. A to kilka lat różnicy. Kto wie, czy jakby system Amigi nie rozwijał się dalej to, czy nie byłby lepszy dziś od Leoparda. Poza tym układ wspomagający grafikę (niestety tylko 2d) wydajnością bił chyba i Atari i PC i Maka. W grach to nawet wstawki filmowe już były :) Ogólnie komp kultowy. Mam do dziś, niestety dyskietki już nie śmigają - pozostaje UAE.

Ogólnie - bliżej mi do AmigaOS jak do Windows. Gdzieś tak w 1993r. miałem A1200 z PPC 166Mhz. Pentium 233 w 1994 się chował :) Mogłem słuchać mp3 i oglądać film mpeg1 i jeszcze system śmigał jakby nic go nie obciążało :)

#14 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 25 marca 2008 - 22:00

Kto wie, czy jakby system Amigi nie rozwijał się dalej to, czy nie byłby lepszy dziś od Leoparda.


Ho ho! Bylby to zapewne najlepszy system swiata. Tylko taki maly szczegol.. wzial sie i zwinal :)

Poza tym układ wspomagający grafikę (niestety tylko 2d) wydajnością bił chyba i Atari i PC i Maka. W grach to nawet wstawki filmowe już były :)



Taaa.... bil i Atari, i Maka i peceta wziete razem do kupy. A tazke bil te komputery ktorych jeszcze nawet nie bylo :) Jeeeezuuuu! "nawet wstawki filmowe byly" na Amidze!!!! :D :D :D

Jak pokazala historia Amigi, fanatyzm uzytkownikow plus nie nadazanie ze swiatowymi trendami prowadzi do skutkow przeciwnych niz oczekiwane.
Amiga, Atari i inne rozne Amstrady, SAMy Coupe (wszystko "kultowe" maszyny) zakonczyly swoj zywot nie na skutek slabego sprzetu ale na skutek softu na ktorym uzytkownik placac ciezki szmal nic nie mogl zrobic.
Atari ST czy potem Falcon bylo lepiej wyposazone niz Amiga to i pozylo troche dluzej. A i tak padlo... Jak wiele platform i wiele komputerow. Tak juz jest. Moze za pare lat Apple tez nie bedzie, kto wie.

#15 michau

michau
  • 436 postów

Napisano 25 marca 2008 - 22:05

A WB 3.1 spokojnie można porównać z Win98

Dalej nie czytałem, ostrzegaj że zamierzasz pakować takie bomby, bo mi tu dziecko usypia i moje wybuchy śmiechu mi nijak nie pomagają :D

#16 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 25 marca 2008 - 22:11

No w sumie Amiga była z Makiem dość blisko najpierw 68k potem PPC, także emulacja pewnie była zadowalająca.

#17 admkryn

admkryn
  • 2 997 postów
  • SkądLondyn, UK

Napisano 25 marca 2008 - 22:59

Jak wiele platform i wiele komputerow. Tak juz jest. Moze za pare lat Apple tez nie bedzie, kto wie.


O samą firmę bym się nie martwił, z iPhonem i iPodem, no i Stevem, tak szybko kity nie odwalą.

#18 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 25 marca 2008 - 23:51

To znaczy fakt, mi chodzilo wlasciwie o Mac Osa. Moze za jakis czas Apple odsprzeda komus Mac Osa, albo jak juz zabraknie pomyslow ludziom w Cupertino i ludziom w Redmont, Mac Os i Windows zleja sie w jakis hybrydowy super system. Kto pare lat temu dopuszczal mysl, ze Maki beda chodzic na Intelach? A jednak sie stalo. Mnie juz nic nie zdziwi.

#19 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 25 marca 2008 - 23:54

Pomysłów ludziom od jabłek to pewnie nie zabraknie. Bardziej mnie martwi jak będzie z jakością wykonania...

#20 MacRayers

MacRayers
  • 66 postów
  • SkądToruń

Napisano 26 marca 2008 - 00:48

To znaczy fakt, mi chodzilo wlasciwie o Mac Osa. Moze za jakis czas Apple odsprzeda komus Mac Osa, albo jak juz zabraknie pomyslow ludziom w Cupertino i ludziom w Redmont, Mac Os i Windows zleja sie w jakis hybrydowy super system. Kto pare lat temu dopuszczal mysl, ze Maki beda chodzic na Intelach? A jednak sie stalo. Mnie juz nic nie zdziwi.


Czy chociaż trochę*liznąłeś tego jak zbudowane jest jądro Mac OS-a a Windows ? Jak to może się*zlać ? Jądro hybrydowe zlać z jądrem monolitycznym ? Przejście na intele było znacznie prostsze, niż połączenie os X z Windows (serwery->jądro systemu operacyjnego ->aplikacje vs HAL ->sterowniki trybu + Mikrojądro). Ehhh.... naprawdę lepiej nic nie mówić.

#21 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 26 marca 2008 - 01:30

Z punktu widzenia circa about 1990 możliwości multimiedialne Amigi były nie do pokonania w tej klasie komputerów (domowe/biurowe), ani w tej klasie cenowej (poniżej 2500 USD). Później zaczął się powolny schyłek. Pecety i Maki dość długo (jakieś 10 lat) dochodziły do przebicia wszystkich możliwości Amigi (overlaying w kartach VGA pojawił się bodajże około 1998, DMA dla grafiki - AGP - też około 1998, backside cache - amigowy FastRAM - też w 1998 (pentek 2), w pełni 32bitowy kliencki flagowy OS - win 2000 - w 2000 roku...). Technologicznie, jakby dokładnie porównał wszystkie aspekty, inne komputery przez wiele lat doganiały Amigę pod względem wielu jej unikalnych możliwości. To, że wcześniej bywały i szybsze, i wygodniejsze, przede wszystkim było zaletą rozwoju procesorów i wzrostu ich mocy. Przez około 5 lat (od 1993) do całkowitego przeskoczenia Amigi, rósł dystans wydajnościowy stosowanych w PC/Makach procków w porównaniu do amigi. Pozostałe możliwości rozwijały się jednak wolniej, aż wreszcie około 1997 roku "wynaleziono" (marketingowo) magiczne słowo "Multimedia" - wtedy wszystko łącznie z podkładkami pod myszy, było multimedialne... Pamiętam jak śmiałem się z superextra multimedialnego monitora do PC - jakiegoś monitorka 14" z głośniczkami - i dlatego że miał te głośniczki był multimedialny... poracha, Amigowe C=1084 miały głośniczki w 1987 ale nie, to już nie było multimedialne, bo to do Amigi, nieprawdaż? Dajcie spokój.

#22 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 26 marca 2008 - 02:20

Pomysłów ludziom od jabłek to pewnie nie zabraknie.


Tzn ja konkretnie mysle o sytuacji po smierci Jobsa (a tak mnie nastroily jego ostatnie powazne problemy ze zdrowiem). Organizacja skupiona wokol silnej osobowsci jest fajna, ale do momentu az tej zabraknie. Przez jakis czas nie bylo Jobsa i Apple nie czarujmy sie, szlo wlasnie kursem Amigi (PowerMac 4400 symbolem upadku mysli Apple-najbrzydszy Mak w historii plus filozofia pecetowskiej obudowy) - bez polotu, z zawirowaniami wsrod akcjonariuszy, z brakiem wizji.

#23 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 26 marca 2008 - 03:24

a na Amisi mieliśmy 4 kanały samplowanego dźwięku stereo.

Tak gwoli ścisłości Amiga (chyba nigdy, może ostatnie) nie miała stereo - to były dwa kanały w prawym kanale i 2 w lewym. Bez przenikania.

#24 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 26 marca 2008 - 07:59

Tak gwoli ścisłości Amiga (chyba nigdy, może ostatnie) nie miała stereo - to były dwa kanały w prawym kanale i 2 w lewym. Bez przenikania.


Mówisz o sprzętowym przenikaniu? Można je sprzęc sprzętowo (oczywiście za pomocą software, nie poprzez zabawy z lutownicą) i uzyskać 2 kanały po 14 bitów na których można sobie do woli używać zupełnie jak na o półtora dekady nowszym SoundBlasterze.

#25 radekw

radekw
  • 266 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 marca 2008 - 08:45

Cybernet prezentuje kolejny komputer/klawiaturę - TECH - nowe technologie - WP.PL

"Co wam przypomina, co wam przypomina widok znajomy ten?" :D

Kompakty wracają do łask, historia zatoczyła koło :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych