Cześć,
problem: w nowszych i-Macach (po roku 2020) dysk SSD jest wlutowany w płytę (przynajmniej ten 256GB) i jego uszkodzenie oznacza ...hmm..wymianę komputera, czy tak?
Pytanie:
- czy postawienie systemu na zewnętrznym. bootowalnym dysku SSD jest możliwe przy uszkodzonym dysku wewnętrznym?
- czy przeniesienie mielenia danych na dysk zewnętrzny jest receptą na oszczędzanie tego newralgicznego dysku zintegrowanego?
będzę wdzięczny za uwagi, T.
iMac po 2020 r. cały system na dysku zewnętrznym
#1
Napisano 24 listopada 2024 - 17:03
#3
Napisano 25 listopada 2024 - 22:36
Dziękuję WojtekWojtek!
Link opisuje, jak to zrobić.
Ale co będzie, gdy wewnętrzny zintegrowany dysk SSD kończy żywot ? Powierdzmy, że ma TBW rzędu 150 TB na dysku 256 GB, wiek dojrzały .
Teraz jeszcze można cięzar mielenia danych przenieść na dysk zewnętrzny by dziadka oszczędzać, czy dobrze myślę? Bo gdy padnie-to kaplica, przypadek nienaprawialny i za późno na ww.wspomagania.
I czy dysk wewnętrzny do ostatnich dni Maca musi być sprawny, by system jako całość działął poprawnie?
#4
Napisano 26 listopada 2024 - 11:21
Zweryfikuj to jeszcze na 100%, ale z tego co kojarzę internetowe recovery (odpalane przez cmd+shift+R albo cmd+opt+shift+R) jest osadzone w CMOS-ie płyty głównej. Zwykłe, lokalne recovery (CMD+R) wymaga lokalnej partycji recovery.
Źródło:
Ten wątek: https://www.reddit.com/r/mac/comments/uzdepp/is_recovery_mode_stored_on_the_hard_drive_on_the/
Własne doświadczenie reinstalacji OSX na intelowych makach, gdy można jeszcze było wymieniać dyski.
#5
Napisano 26 listopada 2024 - 11:31
MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular
Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware.
#6
Napisano 26 listopada 2024 - 11:41
Racja, pardonsik. Sam piszę to jeszcze z intelowego iMaca i automatycznie na nim się zafiksowałem. Doczytałem o bootflowie w Apple Silicon i wygląda na to, że przy *kompletnie* martwym SSD komputer zamienia się w przycisk do papieru. Co jest – swoją drogą – fatalnym regresem względem Intela. Ewentualnie jeśli człowiek ma farta i zdechnie tylko ta kość, która nie zawiera partycji EFI – wówczas bootowanie z zewnętrznego dysku powinno się udać.
#7
Napisano 26 listopada 2024 - 14:02
Co jest – swoją drogą – fatalnym regresem względem Intela.
Teoretycznie tak. W praktyce ktoś z Was słyszał o kimś, kto słyszał o kimś, komu padł taki SSD na kompie z Apple Silicon? Poza tym, tak samo go ucegli uszkodzenie RAM-u, GPU (obie rzeczy zintegrowane z procesorem) i jeszcze kilka innych potencjalnych awarii.
Myślę, że tylko kwestią czasu jest to, kiedy SSD będzie integralną częścią procesora.
#8
Napisano 27 listopada 2024 - 11:30
Ram raczej się nie psuje a SSD tak. Co prawda są to rzadkie przypadki ale takie sztuczne ograniczanie możliwości naprawy powinny być piętnowane.
#9
Napisano 27 listopada 2024 - 11:50
takie sztuczne ograniczanie możliwości naprawy powinny być piętnowane.
Nie neguję. Długofalowo, wydaje mi się, że jesteśmy w okresie przejściowym i wkrótce storage będzie zintegrowany z procesorem, tak samo, jak to się stało z RAM-em i GPU. Co zresztą nie będzie jednoznacznie złe, bo taki zabieg zapewne sprawi, że transfer danych się zwiększy i to znacznie.
#10
Napisano 02 grudnia 2024 - 01:18
Poszukałem trochę w sieci - wniosek jest dołujący. Dyski SSD w i-Macach i MB padają, i to coraz częściej (te małe i coraz starsze). To oznacza zakup nowego sprzętu. Użytkownik myśli że firma gra nie fair. Jest trochę nadziei w procedowaniu w Unii E. prawa zakazującego dystrybucję sprzętu nienaprawialnego. Jak na razie użytkownicy z krajów demokratycznych piszą petycje do Komisji Europejskiej.
Użytkownik Tollo edytował ten post 02 grudnia 2024 - 01:20
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych