Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

MacBook Pro + iMovie + iPhone 14/15pro - klatkowanie filmów


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 rainlow

rainlow
  • 12 posts

Posted 09 August 2024 - 08:51

Witajcie,
Nie wiedziałem w jakim dziale napisać ale uznałem, że najbardziej dotyczy to chyba systemu. Na moim MacBook Pro działa system Sonoma 14.5, iPhony 14 pro i 15 pro max też z najnowszymi aktualizacjami.
Oglądając ostatnio w YT film jednego z "youtuberów" omawiającego życie w USA stwierdziłem, że jego filmy też mają problem z płynnością obrazu i jak się później okazało, też kręcone iPhonem pro.

 

Do rzeczy..

Od roku, montując filmy z ujęć wakacyjnych w programie iMovie, zauważam, że wszystkie ujęcia w których poruszam telefonem w jakimś kierunku, po obróbce w programie i zapisie, wychodzą takie rozmyte nie ostre, jakby delikatnie klatkujące.

Nagrany materiał w telefonie wygląda super, wszystko płynne ostre itp, wrzucone na MacBook-a tak samo wygląda super, a w programie iMovie ruch kamery rozmywa obraz.

Z ciekawości sprawdziłem moje starsze filmy nagrane iPhonem 11 pro i obrabiane na starszej wersji MacBook i systemu działają poprawnie, czyli zapisany efekt finalny jest w odczycie taki sam jak oglądany w telefonie. Podczas ruchu kamery nic się nie rozmazuje/klatkuje.

Macie jakieś pomysły co to może powodować?
HDR w nowych iPhonach?

brak 60kl/s w iMovie przy 4K?

 

Przykładowy film, najlepiej widać 1:57 https://youtu.be/u9lLb6_kanQ?t=117

W telefonie przesuwające się kamienice są ostre i przesuwają się płynnie.
 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4797 posts
  • Płeć:

Posted 09 August 2024 - 09:32

Jak tworzysz nowy projekt w iMovie (nie używam, ale zakładam, że jest to jakoś podobne do Final Cut), to upewnij się, że masz ten sam FPS, z którym został zarejestrowany materiał źródłowy. Może domyślny FPS w iMovie jest niższy, albo, jeszcze gorzej, te wartości nie są wielokrotnością (np. iMovie 25 fps, iPhone 30 fps).



#3 rainlow

rainlow
  • 12 posts

Posted 09 August 2024 - 09:47

Jak tworzysz nowy projekt w iMovie (nie używam, ale zakładam, że jest to jakoś podobne do Final Cut), to upewnij się, że masz ten sam FPS, z którym został zarejestrowany materiał źródłowy. Może domyślny FPS w iMovie jest niższy, albo, jeszcze gorzej, te wartości nie są wielokrotnością (np. iMovie 25 fps, iPhone 30 fps).

W iPhonie zawsze mam ustawiony najwyższy powszechny standard 4K 60kl/s HDR (z tego obecnie rezygnuję bo Windows nie ogarnia) i format heif/hevc. Program iMovie, z tego co wiem, nie ma możliwości zmiany ilości klatek i chyba zapisuje materiał 4K jako 30 kl/s. Tutaj upatruje się problemu, jednak kłóci mi się to z tym, że jakiś czas temu nie miałem z tym problemu (iPhone 11 pro), tak samo jak nie ma problemu z ujęciami z drona, to też jest materiał w 60 kl/s a po obróbce nic nie klatkuje/rozmazuje.



#4 Blue

Blue
  • 551 posts
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Posted 10 August 2024 - 16:29

To wygląda właśnie jakby stracić mogło połowę klatek - z tego co opisujesz. Oczywiście jak nie chcesz film look to 60fps. Nawet jak chcesz w 30 wydawać filmy to 60 klatek się przyda jak chcesz coś bezstratnie zwolnić o 50% materiał.

 

To raz. Po drugie - ekran w iPhone jest po prostu rewelacyjny. Praktycznie nie ma większych ekranów o takiej jakości lub ich cena jest kosmiczna. A co za tym idzie smugi większe lub mniejsze będą na innym ekranie widoczne.

 

3. Takie panoramy - lewo/prawo są dla kodeka najbardziej obciążające. Potrzebujesz panować nad kodekiem i kompresją aby zachować odpowiednią jakość. iMovie chyba na to nie pozwala, a ustawienia domyślne dalekie są od ideału. Trzeba też mieć na uwadze, że YT i tak przepuści materiał swoimi kodekami, co zawsze wiąże się ze spadkiem jakości.

 

4. Jeżeli dron jest ok a nie ma HDR to może jednak zrezygnować z HDR lub przejść na oprogramowanie typu FCPX czy Blackmagic. To drugie jest w sumie nawet bezpłatne a ma ogrom możliwości. A na pewno warto zrobić na nim test jak to się zachowa.

 

5. Jeżeli czegoś windows nie ogarnia to nie może to być powód rezygnacji z tego. Wszak świat idzie do przodu i warto zachować jak najlepszą jakość w danym momencie dostępną. Z drugiej strony 4K60HDR jest podstawą dziś i powinien windows to wspierać. Może jakaś aktualizacja?

 

6. Na iPhone jest iMovie również. Zrób tam w nim krótki test i porównaj.

 

Trzeba kombinować, zrobić parę prób i może znajdziesz przyczynę.



#5 rainlow

rainlow
  • 12 posts

Posted 12 August 2024 - 14:12

To wygląda właśnie jakby stracić mogło połowę klatek - z tego co opisujesz. Oczywiście jak nie chcesz film look to 60fps. Nawet jak chcesz w 30 wydawać filmy to 60 klatek się przyda jak chcesz coś bezstratnie zwolnić o 50% materiał.

 

.......

 

 

Powyższy tekst pochodzi chyba z GPT  ;)


Edited by rainlow, 12 August 2024 - 14:12.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users