Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook - Pomoc w doborze sprzętu do montażu filmów 4k


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 mindness_trip

mindness_trip
  • 1 postów

Napisano 16 marca 2024 - 09:56

Cześć wszystkim!

 

Jestem przed zakupem MacBooka. Będzie mi on potrzebny w głównym celu do przeróbki filmów 4k głównie ujęcia z drona ale nie tylko. Zastanawiam się nad kupieniem MacBook PRO (2021) 14" M1 Pro 10-Core

 

CPU 16GB RAM - 16-Core GPU - 1TB SSD. Czy ten konkretny model wystarczy na początek przygody? A może jest jakiś model którego polecacie bardziej. Mój budżet to +/- 9 tys. 

 

 

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 805 postów
  • Płeć:

Napisano 16 marca 2024 - 17:16

Wystarczy

#3 dobrakawa

dobrakawa
  • 809 postów

Napisano 24 czerwca 2024 - 15:39

Siema.

Podepnę się pod ten temat. Również szukam czegoś co byłoby w stanie obrobić filmy 4k, ale nie w budżecie 9 tysięcy złotych.

Czy MacBooki Air 16GB RAM M2 sobie z tym poradzą? Jeśli chodzi o dysk, to czy jest różnica między 256 a 512 poza miejscem? Coś mi się na forum obiło o oczy, że może być różnica w prędkości?

Filmy i tak na bieżąco zgrywam na zewnętrzny dysk, więc nie będę przechowywał ich na MacBooku.

Na Apple jest taki Macbook Air 13 cali M2 8 rdzeniowy CPU i 10 rdzeniowy GPU i 16GB ramu za 6200. Czy coś takiego dałoby radę?


Pro 2012, 14 Pro


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 805 postów
  • Płeć:

Napisano 24 czerwca 2024 - 19:35

Na pewno wpadnie w throttling przy renderowaniu i eksporcie. Czy to jest duży problem? Jeśli się bardzo nie spieszysz, robisz to sporadycznie, to sobie najwyżej poczekasz chwilę dłużej i nic się nie stanie. Jeśli miałbyś to robić codziennie, to te chwile zaczną się łączyć w minuty, a te w godziny. Prędkością dysku bym się jakoś dramatycznie nie przejmował. Różnice na papierze wyglądają na istotne, ale poza benchmarkami trudno jest je dostrzec.

 

Filmy i tak na bieżąco zgrywam na zewnętrzny dysk, więc nie będę przechowywał ich na MacBooku.

 

Mimo wszystko, na 256GB przy obróbce filmów zrobi Ci się ciasno. Tam się sporo rzeczy potrafi cache'ować lokalnie. Kilka minut filmu 4K idzie w gigabajty. Jak się tego trochę zbierze z wyjazdu, to trzeba to jakoś upchnąć. Praca na podpiętym, zewnętrznym nośniku to nie jest szczyt wygody i wydajności.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych