Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro M1/16GB czy MacBook Pro M2/8GB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 mikekrk

mikekrk
  • 31 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 12:07

Witam,

 

borykam się z zagwozdką co wybrać:

MacBook Pro M1/16GB czy MacBook Pro M2/8GB

 

do czego? biuro, net, multimedia + Photoshop do obróbki zdjęć, właściwie tyle. Nie wiem na ile M2 jest mocniejszy od M1 i czy mniejszy ram zniweluje mocniejszy procesor?



#2 DanielF

DanielF
  • 5 732 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 lutego 2024 - 12:18

Mniej ramu - szybciej zamęczysz SSD, a że ssd jest niewymienny to długo makiem się nie nacieszysz.
Jeśli planujesz coś więcej niż Facebook i YT to nigdy nie wybieraj specyfikacji z 8 gb RAM.

Jak szukasz oszczędności kup na studenta.


Użytkownik DanielF edytował ten post 02 lutego 2024 - 12:18

Fallout ...war, war never changes...

#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 707 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2024 - 12:19

8GB to zło. Nie warto nawet o tym myśleć.



#4 gregin

gregin
  • 39 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 13:04

Mniej ramu - szybciej zamęczysz SSD, a że ssd jest niewymienny to długo makiem się nie nacieszysz.
 

 

Ciągle to powtarzacie, że każdemu te maki wyginą. Znasz osobiście kogoś komu padł dysk ssd? Mi nigdy żaden nie nawalił, ani nie znam nikogo komu by padł. Tylko nie mów, że zobaczyłeś jakiś film na YT. 

 

Poza tym z tych dwóch komputerów lepiej ten z 16GB RAM, ale nie z powodu, że mu dysk padnie. 


Użytkownik gregin edytował ten post 02 lutego 2024 - 13:06


#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 13:40

Ja mam M1, żona M2 - (oba 16) - konia z rzędem temu, kto wyczuje różnicę w działaniu na codzień (nie w benchmarkach). Ostatnio żona miała pamięć na żółto!! Przy 16G i pracy biurowej (bardzo dużo zakładek i poczta napuchnięta). Więc raczej M1 16. 

 

Ale pytanie czy pro? Jeśli tych zdjęć nie obrabiasz wsadowo na pęczki, to może Air. Jak M1 to cię będzie stać na większy dysk, a jak M2 to dostaniesz nowy wygląd.



#6 mikekrk

mikekrk
  • 31 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 14:10

No właśnie w tym rzecz, że zdjęć nie obrabiam jakoś masowo, czasem, kilkadziesiąt. Patrzyłem na AIR... ale, jakoś zawsze miałem PRO i nie bardzo teraz potrafię się przekonać.

 

Największa kicha jest w tym, że się RAMu dołożyć, z tym jest regres, ale co zrobić.


Użytkownik mikekrk edytował ten post 02 lutego 2024 - 14:13


#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 16:18

Też miałem pro (super), potem air z intelem (dno i 10 m mułu), potem ostatnie pro 13 z czterordzeniowym intelem (ok) i teraz air m1 i ten jest najlepszy. Kolega, właściciel poważnej firmy IT powiedział mi „nie śmiej się, ale kupiłem sobie Air m1”, a ja mu na to „ja też”. I obaj jesteśmy zadowoleni.  Apple silicon do zwykłych zadań  jest super nawet w tanich wersjach.



#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 707 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2024 - 16:26

Największa kicha jest w tym, że się RAMu dołożyć, z tym jest regres, ale co zrobić.

RAM-u nie można dołożyć bodaj już od modeli z 2013 roku (dla przypomnienia, mamy 2024), więc trudno mówić, że pod tym względem jest obecnie jakiś krok wstecz.



#9 DanielF

DanielF
  • 5 732 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 lutego 2024 - 19:07

To proponuje zobaczyć jak na 8 GB wygląda plik wymiany i ile zwiększa on częstotliwość zapisu na dysku. Jeśli sprzedajesz maka za rok/dwa to nie musisz się przejmować ale niestety dyski zwłaszcza małe 128/256 są masakrowane taką orką SWAPu. Zobacz sobie na YT ile jest padniętych maków z małym dyskiem i 8 GB ram nawet m1 więc to nie są tylko strachy na lachy.


Użytkownik DanielF edytował ten post 02 lutego 2024 - 19:09

Fallout ...war, war never changes...

#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 707 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2024 - 19:47

Zobacz sobie na YT ile jest padniętych maków z małym dyskiem i 8 GB ram nawet m1 więc to nie są tylko strachy na lachy.

 

To akurat jest, mówiąc dość oględnie, mało naukowy argument. Nie wiadomo, ile padniętych Maków trafia na YT, nie wiadomo, ile niepadniętych Maków tam trafia, nie wiadomo, ile w ogóle jest jednych i drugich. Kompletnie nie ma czego z czym porównywać, żeby choćby zgrubnie, na tej podstawie obliczyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Ponadto, pierwsze wersje macOS dostarczane z komputerami M1 były pod tym względem źle zoptymalizowane, co skutkowało nadmiernym pisaniem po dysku. W kolejnych edycjach zostało to poprawione.

 

Natomiast:

  1. Czy mały RAM wpływa na intensywność korzystania z SSD? Tak.
  2. Czy intensywność korzystania z SSD ma wpływ na jego żywotność? Tak.
  3. Czy to oznacza, że na pewno się zepsuje? Niekoniecznie, ale prawdopodobieństwo na pewno rośnie.

SSD to jest urządzenie zaprojektowane jako pamięć masowa, a nie operacyjna. Nadużywanie go niezgodnie z przeznaczeniem bez wątpienia wpływa zarówno na wydajność, jak i na statystyczną awaryjność.


  • Mirek 59 lubi to

#11 gregin

gregin
  • 39 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 20:19

Zobacz sobie na YT ile jest padniętych maków z małym dyskiem i 8 GB ram nawet m1 więc to nie są tylko strachy na lachy.

 

YouTube, słowo klucz hehe. Youtuberzy coś muszą robić i z czegoś żyć. Temat na tyle dobry, że zaraz zleci się masa ludzi jak muchy do gówna. Wyświetlenia się liczą i kasa. 



#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 707 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2024 - 20:25

YouTube, słowo klucz hehe. Youtuberzy coś muszą robić i z czegoś żyć. Temat na tyle dobry, że zaraz zleci się masa ludzi jak muchy do gówna. Wyświetlenia się liczą i kasa. 

 

Ale powiedzmy sobie uczciwie, to poniżej to też argument, który trudno traktować poważnie.

 

Znasz osobiście kogoś komu padł dysk ssd? Mi nigdy żaden nie nawalił, ani nie znam nikogo komu by padł.

 

No bo ile tych Maków przerobiłeś wraz ze swoimi kolegami? 10? 15? Może 20? No i pewnie co najmniej połowa z nich nie spełnia tego warunku minimalnej konfiguracji. Jesteście jeszcze mniej reprezentatywni, niż ten nieszczęsny YT, żeby na podstawie Waszych doświadczeń wyciągać jakiekolwiek wnioski.



#13 gregin

gregin
  • 39 postów

Napisano 02 lutego 2024 - 20:40

To prawda co mówisz Mikołaju. YT nie do zweryfikowania, sama jednostka to też mała grupa wobec ogółu. 

 

Dodał bym do tego zdrowy rozsądek, każdy może przeliczyć własne średnie obciążenie dysku do założonej żywotności dysku przez producenta i wyjdzie mu na ile lat dysk powinien posłużyć. Ponadto dyski ssd nie są już aż tak świeże na rynku, no i ssd to nie tylko macbooki, ale i pół świata komputerów. Czy jakoś ponad przeciętnie się psują? Każdy musi sobie samemu odpowiedzieć, ja osobiście tego nie widzę, ale to moje zdanie. 



#14 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 02 lutego 2024 - 21:12

Nie demonizowałbym. Stary już Air M1 parę latek ma. W dodatku wersja najuboższa 8GB, 256 dysk. Używany przez żonę, głównie biuro, trochę vscode (node), internet. Z ciekawości sprawdziłem.

 

Data Units Read:                    51 074 037 [26,1 TB]

Data Units Written:                 20 321 017 [10,4 TB]

 

Jak dla mnie to żadne zużycie po tylu latach. Dysk pożyje drugie tyle co najmniej, prędzej wypali się wyświetlacz lub klawiatura padnie. Tak więc zależy do czego i jak będzie sprzęt używany. Skoro po dziś dzień Apple produkuje 8GB to znaczy, że jest taka potrzeba rynku i nie wraca do nich na serwis co drugi mak bo by z torbami poszli dawno.



#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 707 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2024 - 21:57

Skoro po dziś dzień Apple produkuje 8GB to znaczy, że jest taka potrzeba rynku i nie wraca do nich na serwis co drugi mak bo by z torbami poszli dawno.

 

Potrzeba rynku! A to dobre!  :D A ja, głupi, myślałem, że po prostu koszą za dodatkowe 8GB wielokrotnie więcej niż ich to kosztuje i ludzie szczypią sią przez to po portfelach idąc na kompromisy. A, że nie padają w okresie gwaracji, to akurat jestem w stanie uwierzyć. Nawet w to, że duża część nie pada także później, bo jak zam zauważyłeś, przy lekkich zastosowaniach, nawet jak jeździ po tym dysku, to tak szybko nie zaora. Co nie znaczy, że to jest dobre.



#16 bartula

bartula
  • 81 postów
  • SkądBędzin, Poland, Poland

Napisano 02 lutego 2024 - 21:59

Nie demonizowałbym. Stary już Air M1 parę latek ma. W dodatku wersja najuboższa 8GB, 256 dysk. Używany przez żonę, głównie biuro, trochę vscode (node), internet. Z ciekawości sprawdziłem.

 

Data Units Read:                    51 074 037 [26,1 TB]

Data Units Written:                 20 321 017 [10,4 TB]

 

jak to można sprawdzić?



#17 winmaciek

winmaciek
  • 6 541 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lutego 2024 - 00:11

Smartmontools zapewne. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#18 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 03 lutego 2024 - 11:02

A ja, głupi, myślałem, że po prostu koszą za dodatkowe 8GB wielokrotnie więcej niż ich to kosztuje i ludzie szczypią sią przez to po portfelach idąc na kompromisy.

 

I tak i nie. Sporo ludzi a pewnie nawet większość nie wie, że 8GB ram to mało i nie wie jakie niesie to za sobą konsekwencje. Sporo też ludzi po prostu nie potrzebuje więcej ramu (tak się im przynajmniej wydaje - np moja żona) i nie wyda więcej na coś z czego teoretycznie nie skorzysta. Jakby to się nie sprzedawało to by nie produkowali. Część ludzi ma świadomość co to jest ram i szuka kompromisów jak mówisz. Ale nie wszyscy. I aby była jasność - nie jestem za tym, że 16GB to jest niepotrzebne i 8GB wystarczy bo nie jest to prawdą. W pewnym wąskim zastosowaniu (konsumpcja neta - Netflix, Facebook, yt) wystarczy w zupełności. Ale jak chcemy robić coś produktywnego to zdecydowanie im więcej ram tym lepiej.

 

jak to można sprawdzić?

smartctl -a disk0 | grep 'Data Units'

jest w paczce smartmontools, można to zainstalować np przez homebrew


  • bartula lubi to

#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 707 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lutego 2024 - 17:41

Sporo ludzi a pewnie nawet większość nie wie, że 8GB ram to mało i nie wie jakie niesie to za sobą konsekwencje.

 

Ja bym jednak nie mieszał niewiedzy/nieświadomości z tzw. potrzebą rynku.

 

Dla mnie to trochę wstyd, że Apple, które, nie ma co ukrywać, jest swego rodzaju marką premium, w ogóle oferuje takie konfiguracje.

 

Dla kontekstu i zwizualizowania, o czym mowa: W 2008 roku zmontowałem dla siebie komputer, który miał 8GB RAM. To była dość przyzwoita, ale zdecydowanie nie jakaś topowa konfiguracja. To było 16 lat temu! Zapewne spora część użytkowników tego forum, którzy dawno pokończyli studia, zapuścili brody, pozakładali rodziny i mają dzieci, była wtedy w szkole podstawowej. A na ekrany kin wchodził właśnie WALL-E i Mamma Mia.

 

Choćby nie wiem, ile mówić o optymalizacji pamięci przez Apple Silicon i MacOS, to jednak w tamtych, odległych czasach, aplikacje miały mniejsze zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe niż dziś.



#20 mikekrk

mikekrk
  • 31 postów

Napisano 18 lutego 2024 - 11:09

OK, lekkie odświeżenie tematu.... decyzja zapadła jednak na Air z M2 (nowy wyświetlacz, przeprojektowany) tylko dalej męczę się z RAMem. 

O cenach za dodatkowy RAM nie będziemy rozmawiać, bo temat jest wałkowany od dawna i nic nam to nie da.

 

Pytanie do praktyków modeli z 8GB i z 16GB - jak zachowują się przy pracy ze zdjęciami w szopie? Dodam, że to nie jest zawodowa obróbka... chodzi najnormalniej o to czy laptop będzie działał płynnie z 8GB RAM (i pomijamy całkowicie rozważania o obciążeniu dysku, możliwości jego uszkodzenia, pliku wymiany - to wszystko cenne uwagi) ale proszę o rady dotyczące wyłącznie zagadnienia płynnej pracy. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych