Skocz do zawarto艣ci

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj si臋 aby uzyska膰 pe艂ny dost臋p do forum.

Zdj臋cie
- - - - -

Niewidoczna partycja systemowa po wymianie p艂yty g艂贸wnej w A1278


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 lopezhot

lopezhot
  • 6 post贸w

Napisano 18 stycznia 2024 - 20:04

Witam, problem dotyczy Macbook Pro 13" (model  A1278). Po zalaniu nie 艣wieci艂a si臋 matryca - problemem okaza艂a si臋 p艂yta g艂贸wna, wi臋c j膮 wymieni艂em. Od tego momentu komputer odpala si臋, matryca 艣wieci ale uruchamia si臋 tylko partycja na kt贸rej by艂 drugi system (Windows). Partycja  z OS X tak jakby jej nie by艂o - mimo i偶 ona jest (co wida膰 w narz臋dziach dyskowych). Pr贸bowa艂em opcji "napraw" i "sprawd藕 dysk" ale bezskutecznie - wyskakuje komunikat o nierozpoznanym systemie plik贸w   :o. Wiem natomiast, 偶e dysk jest sprawny - przed wymian膮 p艂yty 艣wieci艂em latark膮 w niepod艣wietlon膮 matryc臋 i ledwo bo ledwo - ale da艂o si臋 zauwa偶y膰 偶e OS X dzia艂a prawid艂owo. Oczywi艣cie robi艂em resetowanie pami臋ci PRAM i NVRAM ale nic to nie da艂o.
 
Czy jest tutaj kto艣 kto m贸g艂by mi pom贸c uruchomi膰 OS X lub da jakie艣 sugestie? By艂bym mega wdzi臋czny. 
 
1.jpg
 
2.jpg
 
3.jpg
 
 


#2 lopezhot

lopezhot
  • 6 post贸w

Napisano 23 stycznia 2024 - 00:39

Na Windowsie po u偶yciu programu EasueUS Partition Master Free Edition wy艣wietla mi si臋 komunikat gdy klikn臋 w艂a艣ciwo艣ci dysku - jak poni偶ej. Mo偶e wygl膮da to dla kogo艣 znajomo ?

 

4.jpg



#3 Appserw_gdansk

Appserw_gdansk
  • 2 post贸w

Napisano 21 lutego 2024 - 21:33

Problemem jest zapewne fakt, 偶e p艂yta kt贸r膮 za艂o偶y艂e艣 nie mia艂a zrobionej aktualizacji EFI / BIOS. Wygl膮da to tak : prawdopodobnie mia艂e艣 na swojej starej p艂ycie system kt贸ry by艂 partycj膮 APFS, a p艂yta kt贸r膮 naby艂e艣 nie mia艂a zainstalowanego wcze艣niej systemu ze wsparciem APFS, wi臋c i nie ma odpowiednio aktualnego BIOS by j膮 obs艂u偶y膰. Solucja : na jakim艣 innym dysku zainstaluj najwy偶sz膮 mo偶liw膮 dla modelu wersj臋 systemu z u偶yciem tej p艂yty / komputera. instalacja systemu wy偶szego wymusi aktualizacj臋 bios, za艂贸偶 z powrotem sw贸j dotychczasowy dysk i partycja powinna by膰 ju偶 normalnie widoczna - czytelna dla komputera. 


  • bartula lubi to

#4 lopezhot

lopezhot
  • 6 post贸w

Napisano 09 marca 2024 - 16:58

Problemem jest zapewne fakt, 偶e p艂yta kt贸r膮 za艂o偶y艂e艣 nie mia艂a zrobionej aktualizacji EFI / BIOS. Wygl膮da to tak : prawdopodobnie mia艂e艣 na swojej starej p艂ycie system kt贸ry by艂 partycj膮 APFS, a p艂yta kt贸r膮 naby艂e艣 nie mia艂a zainstalowanego wcze艣niej systemu ze wsparciem APFS, wi臋c i nie ma odpowiednio aktualnego BIOS by j膮 obs艂u偶y膰. Solucja : na jakim艣 innym dysku zainstaluj najwy偶sz膮 mo偶liw膮 dla modelu wersj臋 systemu z u偶yciem tej p艂yty / komputera. instalacja systemu wy偶szego wymusi aktualizacj臋 bios, za艂贸偶 z powrotem sw贸j dotychczasowy dysk i partycja powinna by膰 ju偶 normalnie widoczna - czytelna dla komputera. 

 

Dzi臋kuj臋 za wskaz贸wk臋. Ka偶da pomoc jest dla mnie bardzo cenna.

Zainstalowa艂em na Pendrive nowy system - z automatu by艂 to Lion 10.7 - nie pomog艂o w dalszym ci膮gu komunikat o nieznanym systemie plik贸w. Nast臋pnie El Capitan 10.11 te偶 nie pomog艂o, p贸藕niej Sierra 10.12 i dalej nic  :( . Nie wiem czy jest sens pobiera膰 nowsze systemy? 
Nie rozwi膮za艂o to mojego problemu, jedyne dyski jakie teraz s膮 widoczne to partycja z Windowsem oraz Pendrive oraz Backup. Mam jeszcze nowszego Macbook Pro A1990 lecz dysk tam jest zintegrowany w p艂yt膮 g艂贸wn膮 wi臋c nie podmieni臋 dysk贸w aby to sprawdzi膰. Ewentualnie kupi膰 przej艣ci贸wk臋 USB do dysku i spr贸bowa膰 odpali膰 na drugim komputerze. Mog臋 si臋 myli膰 i by膰 mo偶e jest na to inny spos贸b "mniej inwazyjny"?

 

5.jpg

 






U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 1

0 u偶ytkownik贸w, 1 go艣ci, 0 anonimowych