Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Porada w zakresie konfiguracji Mac Mini M2 (lub M2 Pro?)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 modrzewiak998

modrzewiak998
  • 2 postów

Napisano 14 grudnia 2023 - 18:40

Witam wszystkich!

 

Potrzebuję porady dot. konfiguracji Mac Mini M2 (lub M2 Pro). Z uwagi na fakt, że nie miałem wcześniej styczności z produktami Apple'a i będzie to mój pierwszy Mac, nie do końca odnajduję się w tych realiach hardware'owych. Chcę by komputer posłużył mi, z zachowaniem przystępnej wydajności przez najbliższe 4 lata.

 

Głównym przeznaczeniem Maca będzie:

- praca biurowa (Word, PDF),

- przeglądanie Internetu,

- YouTube,

- Proste rysunki w formacie DWG (rzuty budynków),

- Prosta edycja obrazów w programach grafiki wektorowej tj. głównie rzutów kondygnacji budynków,

- Praca na max 2 monitorach.

 

Na ten moment używam Lenovo IdeaPad z i7-8550U CPU i 8 GB ramu, 256 GB SSD, Geforce mx150. Komputer ten daje radę, jednak chciałbym go już trochę usprawnić.

 

I tutaj mam rozterkę, oczywiście chcę jak najbardziej zoptymalizować swój zakup i biorę pod uwagę następujące konfiguracje:

 

1) Mac Mini M2 16 GB / 512 GB SSD

2) Mac Mini M2 24 GB / 256 GB SSD (plus docelowo 50 GB iCloud oraz w razie potrzeby dysk zewnętrzny).

3) Mac Mini M2 Pro 16GB / 512 GB* (w przypadku jak będzie game changerem i byłby dla mnie idealne to może bym na niego wyłożył $ :D

 

Oczywiście cenowo 3>2>1, M2 Pro oczywiście jest mocniejsze tylko pytanie czy do sprawnego użytkowania w moim zakresie potrzebuję aż takiej maszyny? W zasadzie zdecydowany byłem na wersję nr 1 z uwagi na pewien kompromis. Jednak opcja nr 2 z uwagi na RAM daje dłuższą żywotność gdyż, pliki na których pracuję ważą niewiele + zawsze zostaje iCloud lub SSD zew.

 

Pozdrawiam! 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 655 postów
  • Płeć:

Napisano 14 grudnia 2023 - 19:50

Na moje to M2 Pro tutaj wiele nie zmieni. Jedynie jakbyś chciał mieć 32 GB RAM, to wtedy bym pomyślał, ale on jest trochę bez sensu, bo za niedużo więcej można mieć fajniejszego Maca Studio. 16 GB RAM to minimum i dobrze, że rozmowę zaczynamy od tej wartości. Jak ma posłużyć parę lat, to bym wziął 24 GB RAM i pokusił się jednak o 512. Tak, to koszty, wiadomo, ale taki sprzęt spokojnie wytrzyma te 5 lat przy takim użytkowaniu moim zdaniem. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 805 postów
  • Płeć:

Napisano 14 grudnia 2023 - 20:02

Głównym przeznaczeniem Maca będzie:

- praca biurowa (Word, PDF),

- przeglądanie Internetu,

- YouTube,

- Proste rysunki w formacie DWG (rzuty budynków),

- Prosta edycja obrazów w programach grafiki wektorowej tj. głównie rzutów kondygnacji budynków,

- Praca na max 2 monitorach.

 

W jakich programach zamierzasz realizować punkty 4-5?



#4 modrzewiak998

modrzewiak998
  • 2 postów

Napisano 14 grudnia 2023 - 20:09

W jakich programach zamierzasz realizować punkty 4-5?

Do tej pory bazowałem na DraftSight / AutoCad oraz do grafiki wektorowej Inkscape :D



#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 805 postów
  • Płeć:

Napisano 14 grudnia 2023 - 20:19

Niestety nie mam doświadczenia z tymi programami. Jedynym programem do grafiki wektorowej, którego używam jest Affinity Designer, ale to nie jest CAD, więc trudno je porównywać.

 

Do pozostałych wymienionych zastosowań spokojnie wystarczy konfiguracja nr 1. I raczej wolałbym wziąć 16/512 niż 24/256.



#6 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 grudnia 2023 - 19:22

Zamiast punktu 3 chyba lepiej przeskoczyć na Mac Studio 32GB/1TB bo dysku i RAMu zawsze za mało...


Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych