Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy macbook - jaki model wybrać by nie przegiąć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Niko612

Niko612
  • 3 postów

Napisano 27 listopada 2023 - 14:16

Cześć, przymierzam się żeby zakupić pierwszego MacBooka i mam spory dylemat jaki (nowy) sprzęt kupić do ok. 10k brutto. Wygląda to u mnie tak, że 85% użytkownika to proste czynności - aplikacje biurowe/internet z dużą liczbą otwartych zakładek, a 15% planuje zacząć zabawę z edycją filmów do 4K, więc chciałbym kupić coś co w tej sytuacji nie spadnie z rowerka i nie zacznie zamulać i zacinać się podczas montażu jak mój obecny komp.
Początkowo zakładałem, że zakup air m2 z 16gb wystarczy, potem jednak wyszło, że fajniej byłoby mieć te 512gb i…tu cena zbliża się już powoli do MacBooka pro.
Czytając różne opinie i recenzje zakręciłem szczerze mówiąc kółko od air m2 8gb 15” do MacBook Pro m3 16gb 512ram. Chciałbym kupić coś co po prostu będzie dawać radę z obróbką wideo i będzie konkurencyjne do 5-6 lat, a jednocześnie nie będzie miało potencjału którego nie wykorzystam nigdy.
Dodam tylko, że interesuje mnie min. 14” i będzie podłączony do monitora 49” 5120 x 1440.

Help :)

#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 655 postów
  • Płeć:

Napisano 27 listopada 2023 - 17:19

Ja bym w tym przypadku wziął pewnie nowego Pro M3. Minimum to 16 GB RAM, dysk wedle uznania. Hobbystycznie montowanie filmów pociągnie, szczególnie jakbyś zdecydował się na Final Cuta. Aczkolwiek na razie jest trochę mało informacji – ile typowo masz kart otwartych i z jakiego oprogramowania korzystasz?

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 801 postów

Napisano 27 listopada 2023 - 19:00

M2 Mac book air 16/512 da radę i będzie super. Ale M3 MacBook Pro 14 dorzuci do tego super ekran, super głośniki, port hdmi i czytnik kart oraz niestety większą masę. Uważam, że 16G RAM to bezdyskusyjne. Sam żyje z dyskiem 256, ale doradzał bym więcej, natomiast M2 jest super do takich potrzeb, m3 jest jeszcze lepszy ale nie za dobry i wybór może się opierać na takich kwestiach jak masa, ekran. Rozmiary i bateria. Oraz na tym, na co wydasz zaoszczędzone 1000 PLN. 
 

P.S. a ja to bym w ogóle kupił 14” pro M2 jak by się trafił nowy taniej. 


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 27 listopada 2023 - 19:12


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 805 postów
  • Płeć:

Napisano 27 listopada 2023 - 19:42

  1. ​Zapomnij o jakimkolwiek komputerze z 8GB RAM. To, że ktoś coś takiego w ogóle jeszcze oferuje w 2023 roku powinno być karane karcerem. Ja kupiłem PC-ta z 8GB w 2008 roku i wcale nie była to wówczas jakaś szczególnie wypasiona konfiguracja. Mówi się, że MacOS sobie lepiej radzi z zarządzaniem pamięcią, ale po pierwsze dużo w tym fanbojstwa i marketingu, po drugie w procesorach Apple Silicon część tej pamięci jest zarezerwowana na obsługę GPU (jest współdzielona).
  2. Do amatorskiej edycji wideo, każdy z komputerów, które masz na radarze nada się z grubsza tak samo dobrze. Owszem, Pro ma nieco lepszy ekran, ale napisałeś, ze i tak zamierzasz używać zewnętrznego monitora. Głośniki, HDMI i czytnik kart to miłe dodatki, ale nie robią przełomu.
  3. Jeżeli jednak planujesz zająć się edycją wideo na poważnie, tzn, że każda minuta procesowania będzie miała wymierne znaczenie finansowe, to pozostają w grze tylko komputery z procesorami M2/3 Pro/Max. Air wtedy odpada dodatkowo ze względu na brak wiatraków i throttling.
  4. Pamiętaj, że procesory M(1,2,3) nie Pro/Max obsługują tylko 1 zewnętrzny monitor. Jeżeli planujesz więcej, to znowu zostajesz z wyborem między Pro lub Max.


#5 Blue

Blue
  • 551 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 27 listopada 2023 - 22:55

Gdyby nie video to air byłby całkiem ok. Niby spokojnie da się na nim montować, ale jak video zaskoczy na poważnie to zaczną się problemy głównie z przegrzewaniem (air jest chłodzony pasywnie). Dodatkowo modele pro/max mają wydajniejsze encodery, więc jak myślisz na poważnie zajmować się video to nie pozostaje nic innego jak M2 pro/max lub M3 pro/max. Czyli najtaniej wyjdzie MBP 14".

 

Jakby tak dobrze policzyć to nie wychodzi tak drogo w stosunku do Air. Wszak najtańszy model z M2 pro lub M3 pro ma 16/18GB RAM. Dodatkowo świetny ekran (najczęściej bardziej referencyjny niż zewnętrzny), świetny dźwięk, 2 monitory podepniesz dodatkowe...

 

Jak już naprawdę kasy nie ma no to pozostaje MacBook 14" ze zwykłym M3. Też da radę. ale tu trzeba dorzucić RAM i cena już powoli przestaje być ciekawa.

 

Reasumując - jak video to tylko zabawa to Air M2 + ram spoko, jak chcemy trochę stabilniej renderować to 14" M3 + ram spoko. Jak chcemy coś więcej niż zabawa z video i mieć święty spokój na lata to cokolwiek z M2 pro / M3 pro.



#6 Niko612

Niko612
  • 3 postów

Napisano 02 grudnia 2023 - 23:58

Dzięki piękne za odpowiedzi, w takim razie pójdę w m3/16gb lub m3pro/18gb (ale tu głównie ze względu na opcję podłączenia kilku monitorów niż performance) żeby mieć spokój na dłuższy czas ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych