Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac mini M2 czy M2 Pro do DTP?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 29 października 2023 - 14:00

Będę musiał pracować zdalnie na własnym kompie przy typowym DTP pod druk i WEB. Żadnego video, muzyki, 3D czy nawet Lightroom. PS, AI, ID i Acrobat wyłącznie.

90% czasu Photoshop z przesyłanymi plikami zleceniodawców. Niektóre pliki PSB mają powyżej 5 GB i są zapchane artboardami i smartobjectami.

Widzę więc, że 16 GB RAM to minimalka a dysk 512 GB. Tylko nie jestem przekonany, czy brać M2 podstawowy czy jednak Pro?

 

Oficjalny sklep Apple w PL ma dość ograniczony wybór, ale mogę zamówić przez Amazon czy Ebay.

Budżet max 1400$.


Użytkownik Śfierzyk edytował ten post 29 października 2023 - 14:02

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 29 października 2023 - 15:45

Nie doradzę, bo nie działam na tych programach.  Ale muszę zapytać - czego wybór ograniczony ma sklep Apple, skoro można tam zamówić każdy istniejący model mini z m2?  



#3 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 29 października 2023 - 16:14

Porównuję choćby polską stronę oficjalną Apple (gdzie są tylko trzy wersje do wyboru) z ofertą Cortland, gdzie można znaleźć model M2 z 16 GB RAM i 512 GB SSD.

Różnica w cenie też jest widoczna.

Dawniej było więcej reselerów i można było wynegocjować upusty.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 29 października 2023 - 16:18

Na stronie Apple wybierasz wpierw wersję podstawową, a w następnym kroku pamięć, dyski i inne opcje - każdy wariant, który jest możliwy możesz wybrać. Ale oczywiście u resellerów ceny bywają lepsze. Zobacz Lantre. 


  • Śfierzyk lubi to

#5 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 29 października 2023 - 16:47

Dzięki za poradę co do sposobu/miejsca zakupu.

 

Tym niemniej pozostaje pytanie o model. Wydajnościowo M2 powinien wystarczyć, ale 256 GB SSD to stanowczo za mało. Obawiam się nawet, że tak mały dysk zajeździłbym ilością przerabianych (a nie tylko przechowywanych) danych. Pomysł z lutowaniem dysków i pamięci w Macach uważam za skrajnie denny.

 

Co pamięci RAM na iMac z Intelem mam teraz 32 GB i to wydaje się być minimum. Nawet biorąc optymalizację systemu i aplikacji pod M2 to ciężko byłoby mi wyobrazić sobie pracę w Photoshopie z mniej niż 16 GB RAM.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#6 HermanDeSun

HermanDeSun
  • 76 postów

Napisano 01 lutego 2024 - 13:35

M2 wystarczy, ale 16 GB minimum, 32 GB będzie bardzo ok. >512 GB SSD na pewno, brałbym 1 TB.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych