Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wysokie zużycie RAM i folder z plikami podręcznymi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 mentalcut

mentalcut
  • 5 postów

Napisano 11 października 2023 - 12:43

Cześć!

 

Monitor aktywności pokazuje duże zużycie pamięci RAM (ponad 14GB, tuż po włączeniu maca i przeglądarki) i folder z plikami pamięci podręcznej o wielkości ponad 5 GB.

 

Próbowałem usunąć pliki pamięci podręcznej i zmniejszyłem folder:

 

/Users/[nazwa uzytkownika]/Library/Caches

 

do kilkuset MB, jednak Monitor Aktywności nadal pokazuje wielkość ponad 5 GB. Wyczyściłem cache przeglądarek i nadal to samo.

 

Folder /System/Library/Caches ma kilkanaście MB, nie ruszałem jego zawartości.

 

W jaki sposób zmniejszyć wielkość "Plików w pamięci podręcznej"?

 

Czy istnieje sposób, by zmniejszyć zużycie pamięci RAM użytej (pamięć aplikacji, z włączonym Firefoxem to ponad 12GB)?

 

 

Załączone pliki



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 668 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 13:20

1. Czy włączony jest widok procesów wszystkich użytkowników?

2. Jaka to jest wersja systemu (dosyć stara raczej, ale która konkretnie)? Jak to jest komputer?

3. Czyszczenie cache jest w dużej mierze kontrproduktywne w ogóle, a na zużycie RAM nie wpływa. 

4. W czym stan obecny przeszkadza? Bo z tego, co widzę na zrzucie ekranu aktywnie używanych jest 9 GB, reszta jest w gotowości do użycia w razie potrzeby. Komputer też nie cierpi, wykres jest na zielono i do tego nisko, wygląda to dobrze. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 14:32

Tak, jak pisze Winmaciek, wszystko jest w porządku. W dalszym ciągu 10GB RAM leży odłogiem, a plik wymiany nie jest używany. Nawet, gdyby Ci się udało zmniejszyć użycie, to jaką miałbyś z tego korzyść? Jeszcze więcej pamięci byłoby nieużywane i tyle.



#4 mentalcut

mentalcut
  • 5 postów

Napisano 11 października 2023 - 16:27

1. Czy włączony jest widok procesów wszystkich użytkowników?

2. Jaka to jest wersja systemu (dosyć stara raczej, ale która konkretnie)? Jak to jest komputer?

3. Czyszczenie cache jest w dużej mierze kontrproduktywne w ogóle, a na zużycie RAM nie wpływa. 

4. W czym stan obecny przeszkadza? Bo z tego, co widzę na zrzucie ekranu aktywnie używanych jest 9 GB, reszta jest w gotowości do użycia w razie potrzeby. Komputer też nie cierpi, wykres jest na zielono i do tego nisko, wygląda to dobrze. 

1. Jestem jedynym użytkownikiem. Szukałem na wszelki wypadek widoku procesów dla wszystkich użytkowników, niestety nie umiem znaleźć.

2. iMac 2020, 27 cali, Catalina 10.15.7

4. W momencie gdy miałem otwarte kilka kart przeglądarki i dwie aplikacje (oprócz Firefoxa), zużycie RAM przekroczyło 20GB i komputer zawiesił się.

 

Problem dużego obciążenia RAMu pojawia się dopiero od czasu zainstalowania Firefoxa, wcześniej z Chrome nie było problemów. Niestety Chrome już przestał się otwierać - nie pomagała ponowna instalacja i mnóstwo innych wskazówek, które znalazłem na anglojęzycznych stronach i forach. Pomyślałem więc, że może opróżnienie pamięci podręcznej z plików okaże się przydatne.



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 668 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 16:44

1. Na pasku menu trzeba wybrać „Widok” i bodajże „Wszystkie procesy”. Na komputerze domyślnie jest wiele kont, bo część usług systemowy działa przez nie. 
2. Polecam zaktualizować do czegoś nowszego. Nowszym system to także udoskonalone procesy zarządzania pamięcią. 
4. Jakie kości RAM są tam konkretnie zainstalowane? 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 17:10

To wieszanie się i problemy z Chrome, to na pewno nie jest problem z ilością RAM. Jeżeli komputer nie jest fizycznie uszkodzony, to sugerowałbym instalację na czysto MacOS. Ten komputer jeśli się nie mylę, jest wspierany przez najnowszą wersję i nie ma żadnego powodu, żeby jej nie instalować.

#7 mentalcut

mentalcut
  • 5 postów

Napisano 11 października 2023 - 20:16

1. Na pasku menu trzeba wybrać „Widok” i bodajże „Wszystkie procesy”. Na komputerze domyślnie jest wiele kont, bo część usług systemowy działa przez nie. 
2. Polecam zaktualizować do czegoś nowszego. Nowszym system to także udoskonalone procesy zarządzania pamięcią. 
4. Jakie kości RAM są tam konkretnie zainstalowane? 

Dziękuję za odpowiedzi.
Są zainstalowane 4 kości RAM:
2x Kingston 8GB 2666Mhz (KCP426SS8/8)

2x SK hynix 4GB 2666 (HMA851S6DJR6N-VK)

Oczywiście rozważę update systemu, ale w moim przypadku komputer służy głównie do tworzenia muzyki, a starsze pluginy VST mogą nie działać na nowszych systemach.

Zastanawiam się nad powiększeniem RAMu, czy wymiana powyższych dwóch kości Kingston na takie same ale o wielkości 16GB będzie dobrym rozwiązaniem? Np. https://www.komputronik.pl/product/740263/kingston-dedicated-kcp426ss8-16-16gb-1x16gb-2666mhz-ddr4-cl19-so-dimm-.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Promo&ceneo_cid=de5e7235-d380-6496-6f17-b19b7835c13e



#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 20:30

Nie będę w stanie zweryfikować, czy te pamięci będą działały poprawnie, może inni koledzy pomogą, ale mam wrażenie, że zafiksowałeś się na tym, że źródłem problemów jest ILOŚĆ pamięci. Problem może i jest z pamięcią, ale nie z tym, że jest jej za mało. 24GB to nie jest bardzo mało, ale nawet gdybyś miał 8GB, to komputer działałby powoli, jeździłby po pliku wymiany na dysku, ale nie wieszałby się. U Ciebie widać, że jest zapas. Jeżeli mimo to komputer działa niestabilnie, to nie rozwiążesz tego zwiększając RAM.



#9 mentalcut

mentalcut
  • 5 postów

Napisano 11 października 2023 - 20:54

Nie będę w stanie zweryfikować, czy te pamięci będą działały poprawnie, może inni koledzy pomogą, ale mam wrażenie, że zafiksowałeś się na tym, że źródłem problemów jest ILOŚĆ pamięci. Problem może i jest z pamięcią, ale nie z tym, że jest jej za mało. 24GB to nie jest bardzo mało, ale nawet gdybyś miał 8GB, to komputer działałby powoli, jeździłby po pliku wymiany na dysku, ale nie wieszałby się. U Ciebie widać, że jest zapas. Jeżeli mimo to komputer działa niestabilnie, to nie rozwiążesz tego zwiększając RAM.

Przyznaję, że trochę przeraża mnie instalowanie systemu na czysto, czyli najpierw zakup zewn dysku, by zrobić backup, potem 1-2 dni na instalację tych wszystkich wtyczek, programów, kopiowanie...pewnie przesadzam, ale łatwiej mi dokupić RAM



#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 21:04

Jeżeli jeszcze nie masz backupu, to zrób go jak najprędzej, niezależnie od problemów, z którymi się teraz borykasz. I rób go regularnie. Bo inaczej to dopiero będziesz przerażony, jak coś się w końcu naprawdę posypie.

#11 mentalcut

mentalcut
  • 5 postów

Napisano 11 października 2023 - 21:09

Jeżeli jeszcze nie masz backupu, to zrób go jak najprędzej, niezależnie od problemów, z którymi się teraz borykasz. I rób go regularnie. Bo inaczej to dopiero będziesz przerażony, jak coś się w końcu naprawdę posypie.

Mam backup, robię regularnie od 12 lat :) ale obejmuje jedynie rzeczy najważniejsze, czyli 60-70% zawartości dysku


  • Mikołaj Maciejko lubi to

#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 21:16

Eee, to jak robisz backupy od 12 lat, a ten komputer jest z 2020, to napewno wielokrotnie instalowałeś wszystko na nowo. Nie będzie źle. :-)

#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 668 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2023 - 21:49

Ja bym zaczął od wyjęcia dodatkowych kości i zostawieniu tylko tych, które przyszły z komputerem. Tak jak pisał Mikołaj, będzie może wolniej i ze swapem, ale szybkością będziemy się martwić jak przywrócimy stabilność. 

Ja na czysto bym jeszcze nie instalował, chociaż może nie rzucałbym też od razu Sonomy jako upgrade do Cataliny. Teoretycznie takie coś powinno pójść dobrze, a w praktyce może być różnie, bo wątpię, żeby jakoś mocno testowali upgrade przez cztery wersje systemu. Tym bardziej, że pod maską był ogrom zmian od tamtego czasu. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych