Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Staruszek iMac z połowy 2011


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bogna

Bogna
  • 1 postów

Napisano 23 września 2023 - 18:12

STARUSZEK iMAC z 2011

 

Mój komputer się zestarzał! I choć sprawuje się bardzo dobrze, niestety nie akceptuje nowszych i nowych aplikacji, kończą się aktualizacje.

 

To iMac (21.5-inch, Mid 2011), który nie przyjmie nic więcej niż macOS High Sierra (10.13.6).

A szkoda, bo RAM rozbudowany do 16 GB 1333 MHz DDR3, dysk 512GB. Jakość pracy jest dla mnie zupełnie wystarczająca i właściwie nie potrzebuję nowego sprzętu. 

 

Ale brak możliwości korzystania z nowych aplikacji bardzo utrudnia pracę. Co rusz dowiaduję się, ze nie da się zainstalować, że nie będzie aktualizacji… A zamierzam właśnie zrobić kurs Excela… Poznać programy graficzne…

 

Co zatem zrobić?

  • Sprzedać? Czy ktoś go kupi?
  • Potraktować jako monitor? Dodatkowy do nowego iMaca?  (O, rany! ile kosztuje nowy z takim RAMem i dyskiem?!!! Ponad 9.000,-!!!) 
  • Dodatkowy do Maca Mini? (Mini o podobnych warunkach wcale nie wyjdzie dużo taniej od iMaca, choć znalazłam taki za 5.500 zł).

I tu pytanie WAZNE! Czy można połączyć mojego iMaca jako monitor z nowym sprzętem 

(Mac mini, macBook, iMac)? Czy nie okaże się znowu, że mój jest zbyt archaiczny?

  • Dodatkowy do PC syna lub ew. mojego nowego? (Nie chcę Windowsa!!!)

  A nie szkoda zawartości komputera - kości Ramu? Dysku 512? By traktować go tylko jako monitor?

 

Co robić?! Ratunku!

 

 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 655 postów
  • Płeć:

Napisano 24 września 2023 - 09:37

Sprzedać i kupić coś nowego. Komputer ten wspiera co prawda target display mode, ale i tak żaden komputer z systemem nowszym niż Catalina tego nie obsłuży „z drugiej strony”. Czy ktoś kupi? Pewnie tak, kwestia ceny. 

 

iMaca trochę nie opłaca się obecnie kupować, nie za oficjalną cenę i z trzyletnim procesorem. Już lepiej pójść w Maca mini. Albo MacBook Air i ewentualnie zewnętrzny monitor. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 806 postów
  • Płeć:

Napisano 24 września 2023 - 11:17

Uznaj, że po tych 12 latach ten sprzęt się już w pełni zamortyzował, zarobił na siebie i się zużył. Wszystko się starzeje i zużywa, fizycznie bądź technologicznie, iMac nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. 12 lat to piękny wiek i czas się rozstać. Możesz go zutylizować bądź sprzedać, choć nie licz na jakieś istotne pieniądze, bo co właściwie nabywca miałby na tym sprzęcie robić, skoro nic współczesnego na nim nie działa? Jak masz miejsce, to skitraj go w szafie, będziesz pokazywała wnukom, jak kiedyś wyglądały komputery.

 

Za monitor dla innego komputera też nie posłuży, bo ta funkcjonalność jest od dawna niewspierana.

 

Mac Mini M2 to dobry kierunek poszukiwań.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 24 września 2023 - 11:39


#4 Prz3mko_PL

Prz3mko_PL
  • 1 postów

Napisano 23 października 2023 - 14:19

Czy koniecznie chcesz nowego iMaca? Najnowsze tak jak piszesz mają zabójcze ceny, ale już takie 2 - 3 letnie używki kosztują ok 50% - 60% tego co nowy. Jeśli model z 2011 starcza Ci do pracy pod kątem wydajności, to taki z 2020 tym bardziej Ci wystarczy i to na wiele lat. Poszukaj na popularnych portalach aukcyjnych lub w jakiś sklepach oferujących sprzęty poleasingowe z gwarancją.



#5 Blue

Blue
  • 551 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 23 października 2023 - 16:19

Używane ok, ale tylko z procesorami z serii M (M1/M2) - nie wchodź w Intel w żadnym wypadku. Może być spokojnie używany Mac mini M1 a do tego monitor jakiś za parę stówek. Jednak, jeżeli chcesz aby sprzęt pochodził kolejne 12 lat to tylko coś nowego na M2.


Użytkownik Blue edytował ten post 23 października 2023 - 16:19





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych